iteven en Annelies Smits lying Doctors in Tanzania defllEn/^zijn werk NOVIB en UNESCO-aktie: „Gast aan tafel": 2-8 mei Iverdracht van hulp en kennis '0 besloot seizoen INGEZONDEN 'inig belangstelling voor kamerplantenavond L^ÜSDER KRANT - ALGEMENE INFORMATIE DONDERDAG 21 APRIL 1977 buiten verantwoordelijkheid van de redaktie. Ingezonden brieven worden niet anoniem geplaatst. WIJKAVOND Op donderdag 5 mei wordt in ..De Hakhorst" aan het einde van de Noor derinslag om 20.00 uur een wijkavond gehouden van de Geref. Kerk. VROUWENGROEP GEREFOR MEERDE KERK: LUSTRUM De Gereformeerde Vrouwenvereni ging in Leusden viert haar eerste lus trum. De Bond van Gereformeerde Vrouwen in Nederland bestaat 40 jaar. Een jubileumaktie is ontketend om de jarige bond een boekje aan te bieden. NES AMMIM Oproep wordt gedaan om de i.uerna- tionale nederzetting Nes Ammim in Is raël te steunen. In de zomer van 1962 werd onder andere door de Ne derlandse arts Johan Pilon voor 800.000 114 ha niet ontgonnen land gekocht in Galilea Christenen uit vele landen der wereld stichtten er een kib boets om joden en christenen te doen samenleven zonder partikulier winstbe jag. Per jaar zijn er 20 a 30 vrijwil ligsters uit Nederland nodig. De inwo ners van het dorp krijgen evenals in de andere kibboetsen een zakgeld van 2,50 per dag naast huisvesting, voeding enzovoorts. Inlichtingen bij de Leusdense pasto res. Kerkdiensten LEUSDEN-CENTRUM Marcuskerk 9.00 uur dr. G. S. Hielema, Ede Ger./Herv.; 10.30 uur ds J. Arendsen.am, Herv. (GB); 19.00 uurds. Kelder Ger./ Herv. St. Jozefkerk: za. 19 00 uur, zo. 8.00 uur; 9.30 uur: Hoogmis, 11.00 uur; 18.30: Lof. LEUSDEN-ZUID Dorpskerk 10.00 uur ds. Kelder Ger./Herv 18 30 uurds. v Bo ven. Amersfoort, Herv. Huize don Bosco: za. 19.15 uur; zo. 10 00 uur: Hoogmis. 11.30 uur. ACHTERVELD N H K zo. 24 april, 9.00 u ds Van Brummelen, Huizen. R.K K za 23 april, 19 00u., H Mis; zo. 24 april, 8.30 u. H. Mis, 10 30 u.: Hoogmis Leusden - van 1969 tot 1973 tkten re id Tanzania, Steven en An- lies Smits, beiden arts en wonend ïicie 37 >D Leusden-centrum. Steven kciaüseert rich momenteel op het Eed van de interne geneeskunde, [twee jaar „Lichtenberg" nu een r in Utrecht. je werden uitgezonden door „De fast over de grenzen", een orga- fatie die op christelijke leest is Icboeid en die vakmensen over zee Eeodt. Een benaderingswijze door de fken van onze medeplaneetbewo- frs die zéér geëvolueerd mag heten 1 'aanzien van de oude zendings- Jattingen. kwamen terecht in het Luthers ikenhu'.s. Zelf zijn ze niet Luthers. jile akkute ziektegevallen moesten Hr Steven en Annelies ter plekke. Eff eigen vertrouwen in medisch kun- „ei worden aangepakt en opgelost, n'e poliomyelitis maakt in Afrika veel slachtoffers. Talrijk zijn dan ook de kinderen, die zich de gevolgen van deze ziekte handen en voeten moeten voort- of op hun knieen moeten moest voor velen van hen materiaal improviseren van Hem- maakte dat. van hout en metaal, leer dat ze op de markt Op een dag kwam een Amen- chirurg een gehele dag bij opereren Een hele dag lang bezig om pezen te verlengen, verleggen, pezen zó te maken beentjes weer gestrekt konden Dr de bergbevolking, die in stre- leeft waar geen jodium aanwezig moesten - net als vroeger in onze - erg veel schildklieroperaties uitgevoerd Eén vrouw kwam ziekenhuis met een zodanig aan, dat ze bijkans dreig- stikken. Ze bleek een perfo- te hebben, veroorzaakt.door hadden veel frakturen te be- zegt Steven Smits. „Het werk „spaarden" we op voor ■chirurgen, die eens in de drie Inden naar ons toe kwamen vlie- Voor 't kleinere werk vroegen j advies en stuurden we foto's [jen dan kregen we uit Nairobi foord over de radio. Het legde, een zéér grote verantwoordelijkheid op je schouders. Daarom is het zo belangrijk, dat het team van de Flying Doctors hulp komt bieden. Hulp enkennis over dracht. Je bent erg blij, dat je de mening van een andere arts kunt horen!" The Flying Doctors zijn gestation- neerd in Nairobi, en zij vliegen uit over Tanzania, Kenya en Uganda Zij geven aan de artsen van een groot aantal ziekenhuizen chirurgische hulp in de gevallen, die door deze artsen worden „opgespaard". Het is de plas tische chirurg uit Engeland, Dr. Mi chael Wood, die deze AMREF African Medical Research and Education Foun dation (Afrikaanse stichting voor Ge neeskunde, Voorlichting en Weten schappelijk onderzoek) zo'n jaar of 15 terug van de grond bracht. In 1956 ging Wood in Nairobi een zieke collega vervangen. Het was toen, dat hij konstateerde dat 90% van de be volking aldaar verstoken was van ie der kontakt met een dokter! Wood zag plotseling een levensopgave voor zich opdoemen Hij voerde een voor Afrika geheel nieuw begrip in als de patiënt niet naar de dokter kan komen moet de dokter naar de pa- „De meidsche staf in llembrela." tiënt toe. Wood nam vlieglessen, kocht een tweedehands vliegtuigje en be gon met zijn praktijk in Afrika Hij en zijn vrouw hielpen waar ze kon den, en verstrekten medicijnen, die ze zelf betaalden Van lieverlee betrok Wood de Afri kanen bij het werk. Hij liet ze lan dingsstrips aanleggen nabij missie- en zendingshospitaaltjes en regerings ziekenhuisjes. En hij begreep dat hij niet zo maar op goed geluk ergens heen kon vliegen, en dat een goede communicatie nodig was door mid del van radiozenders en ontvangst stations Na lange jaren van gestage orga nisatie werd tenslotte de African Me dical Research and Education Foun dation gegrondvast, kortweg de AMREF. De artsen van de AMREF hebben Steven Smits in zijn ziekenhuisje in Hembula met hun persoonlijk me disch ingrijpen en hun goede adviezen over de radio een zódanig stuk me dische backing verschaft dat hij het zijn vanzelfsprekende plicht acht het werk van de AMREF in de publieke aandacht te brengen. De Flying Doctors hebben vrien den organisaties in Engeland, Duits land, Denemarken, Zweden, Zwitser land. Canada, de Verenigde Staten en Nederland Voorzitter van de Ne derlandse AMREF is de zakenman A B. Nassy. De bekende Prof. Has pels en Dr. Folmers uit Amersfoort maken eveneens deel uit van de Ne derlandse AMREF. De Flying Doctors bezitten een kor te golf radio-installatie in Nairobi waaraan elke ziekenhuis in de bush- bush specialistische hulp kan opvra gen. Zij beschikken over 7 twee- motorige vliegtuigjes, waarmee een chirurg en een verpleegster, soms een kinderarts of een laboratorium- NIEUWS UIT DE LEUSDENSE KERKEN CIAAL DIAKONAAL JAAR De landelijke stichting voor het so- diakonaal jaar (Wilhelminapark Utrecht), telefoon 030-510763 doet Joproep aan alle eindexamenkandi- van dit voorjaar. Het betreft i die nog niet geplaatst kunnen 'en in de opleiding van hun keuze, fr middel van het aanbieden van een pituatie. het organiseren van groepsdagen en individuele kontakten helpt het Sociaal Diakonaal jaar de jeugd in kwestie zich meer bewust te doen zijn van zichzelf, de anderen en de samenleving GEMEENTE LEUSDEN DIAKONAAT AUTOVRIENDENDIENST voor het ophalen of meenemen van „ouderen" naar ziekenhuis of dokter. Inlichtingen: mevr. Pijlman, Beemden 13, tel. 42487. HULPDIENST hulp geven waar acute hulp nodig is. Inlichtingen: mevr. Van Soldt, Brink horst 7, tel. 42139; mevr. Upperman, Roggeland 25, tel. 43220. BEJAARDENWERK als u nog geen bezoek krijgt en het wel wenst, wilt u het ons dan laten we ten. Inlichtingen: mevr. Apperloo, Finnmark 4, tel. 41850; mevr. Vierdag, Berkenlaan 10, tel. 41653. KINDERCRÈCHE Tijdens de ochtenddiensten zijn er kindercrèches: Leusden-Centrum: in de kleuterschool „de Springplank" naast de kerk (ingang aan achterzijde school); Leusden-Zuid: in 't Trefpunt. Inlichtin gen: centrum Mevr. v. Dop, Kornoelje 49, mevr. Visser, Hooland 12; zuid: mevr. De Wild-Speksnijder, H. v. Lock- horstlaan 18. Inlichtingen over het Gemeente Dia conaat: mevr. Apperloo, Finnmark 46, tel. 41850; mevr. Nobel, Meidoornhof 21, tel. 41882. BEJAARDENMIDDAG Donderdag 21 april vindt de laatste bejaardenmiddag plaats in dit seizoen, georganiseerd door de Hervormde Vrouwen Dienst te Leusden-zuid. Om 14.30 uur opent ds. J. Weernekers de bijeenkomst. Na de pauze wordt er ge- bingo'd. GEMEENTE-AVOND FORMEERDE KERK GERE- Donderdag 28 april om 20.00 uur gaat de Gereformeerde gemeente Leus den praten over de toekomst. Vragen, aan de orde komen. 1. Hoe gaat het met de pastorale voor ziening? 2. Hoe gaat het met de opening van de gemeenteleden in de kerkdiensten7 3. Hoe staat het met de ruimte voor alle aktiviteiten? 4. Moet er een kerk gebouwd worden? 5. Moet er een pastorie gekocht wor den? De jaarrekening 1976 en de begroting 1977 moeten worden goedgekeurd. GEREFORMEERDE KERK Op zondag 1 mei wordt er na de kerkdienst van 10 30 uur in de Marcus kerk gepraat over de vraag der Synode over het toelaten van de kinderen tot het Avondmaal. ■USDEN - Op woensdag 13 april [de KPO officieel de sluiting van ^seizoen Het is gebruikelijk om er een fees- 'intje aan te geven. De heren pook uitgenodigd en verschillende iS hadden wat lekkers gebakken, ■de gezelligheid nog meer ver fde Voor deze gelegenheid was men gjJÏ t Ros Beijaart" gegaan waar Muiier en jos Thomasse ons avondvullend toneelprogramma Ichotelden „Spiegeltje, spiegeltje aan de wand, wie is de progressiefste in dit land?" Dit was de volledige titel van het nieuwe satirische toneelprogramma van actrice-schrijfster Wieke Muiier. „Spiegeltje, spiegeltje aan de wand was een wedstrijd in vooruitstre vendheid tussen een aantal progres sieve Nederlanders. Centraal in dit programma stond de vraag. ,,ls alles wat ons tegenwoordig als progressief wordt voorgesteld wel echt progres sief?" Het was een bijzonder leuk en luchtig programma Op het eind van de avond toen al de zes kandidaten door Jos Thomasse waren gelhterviewd, de men sen in de zaal werden gevraagd de winnaar aan te wijzen. Het slot van dit alles was verrassend goed Onder het genot van een drankje bleef iedereen nog wat napraten en was officieel het seizoen afgesloten. Maar er is nog de modeshow op don derdag 28 april. Na de pauze wordt de film over Leusden die in 1960 gemaakt is, gedraaid. U wordt om 8 uur in de Johannes-Hoeve verwacht. KDEN/CENTRUM - Maandag- erd in boerderij „Groot-Krak- een voorlichtingsavond gehou- itóeli ^eor&aniseerd werd door de Amersfoort van de Koninklij- schappij Tuinbouw en Plant- iPfflheer H Jansen die al eens bij de NCVB te gast was, vertelde het één en ander over kamerplanten. Enkele ver tegenwoordigers van het uitgebreide assortiment had hij bij zich. Zowel groene als bloeiende planten werden belicht. Helaas was er voor deze avond niet veel belangstelling. Circa 30 mensen waren aanwezig. Na deze interessante causerie - waarbij erg veel vragen gesteld wer den - kon men de meegebrachte plan ten kopen. Voor iedereen was er een tuinplantje dat gratis meegenomen kon worden. man, tot diep in de jungle kunnen worden gebracht Behalve in deze vliegzaken zijn de Flying Doctors in het onderwijs gedoken Zij proberen lesmateriaal te maken om de medische assisten ten, die zo n 5 tot 10 jaar geisoleerd werken op afgelegen buitenposten, her- halings-, bijscholings- en kontrole- systemen te verschaffen. „De Ne derlandse regering", zegt Steven Smits, „geeft een zéér belangrijke steun aan de AMREF Nairobi. Vooral ook aan de uitgaven van boeken heeft de Nederlandse regering geld geschon ken. Zij heeft een gedeelte van de drukpers betaald De Flying Doctors maken de hand boeken zelf, want het is een gebied, dat eigenlijk door geen enkele in stantie adequaat wordt opgevuld. Zij geven manuals uit op diverse nivo's, die voor de som van tien gulden te koop zijn Er is een mobiele medische groep die bestaat uit twee Engelse ver pleegster en een Afrikaanse staf, die onder de Massai werken. Elk lid van deze groep kan het werk van de an der overnemen. Zij komen met een heel groot kampement, blijven op één en dezelfde plaats net zo lang tot al het werk op het gebied van vaccinatie en onderwijs is verricht, en verplaat sen zich alleen volgens een grof tijd schema. Het voordeel is, dat de Mas sai die dagenlang door de brousse lopen om het kampenement te berei ken, hun kinderen en familieleden meebrengen. Deze kinderen en ook de zwangere vrouwen kunnen dan me teen gevaccineerd worden En de Mo bile Medicine Unit is er in de af gelopen jaren al gedeeltelijk in ge slaagd om een medische follow-up onder de Massai te bewerkstelligen." Tijdens deze safari's wordt alle tijd besteed aan voorlichting over de gezondheid, over het voedsel, aan on derwijs. Er zijn posters gemaakt waarop ziekten worden uitgebeeld Er is een aanzet gemaakt om verschil lende posters te vervaardigen, want de Massai moeten heel anders wor den benaderd dan de Batsjokewei en zovoorts Dit ligt ten grondslag aan de gedragsstudie, die langzaam van de De Wilde ganzen vliegen voor de AMREF, en de NCRV televisie zond enige tijd geleden een film over het werk van de vliegende dokters uit. Steven Smit is graag bereid om lezingen te houden over Tanzania, over het medisch werk in Afrika, en hij kan beschikken over de film, die door de NCRV werd uitgezonden. U kunt informatie vragen: Dr. Steven Smits, Galicië 37. telefoon 42985. Vliegtuig: „Klaar maken voor vertrek naar ziekenhuisje ergens in Tanza nia." Anco Mali. Dankzij de ANUC hebben de boeren honderdduizenden hectares verwaarloosd land op de grootgrondbezitter heroverd, en weer in cultuur gebracht. land van grootgrondbezitter Tamara. Daarvoor had hij vijf jaar als pachter gewerkt. „De meeste boeren in de streek zijn pachters. Het is een vreselijk be staan. want de prijzen van onze produk- ten zijn zó laag dat we vaak geld van de grootgrondbezitters moeten lenen. En de rente is zo hoog dat we de aflossing niet kunnen nakomen. Zo zijn we met huid en haar aan de grootgrondbezit ters overgeleverd." De grondbezetting maakte daar gelukkig een eind aan. ..De reaktie van Tamara liet alleen niet lang op zich wachten. Met steun van de politie heeft hij nu al vier keer onze oogst vernietigd. Ze wilden ons ook arresteren maar we zijn de bossen ingevlucht. Te genover hun geweld helpt alleen maar de solidariteit van alle boeren. Onze vak bond. de ANUC, zorgt er steeds voor dat boeren uit de omgeving ons helpen met het opnieuw inzaaien van gewassen. On danks ook hun armoede hebben de boe ren een stuk van hun eigen land aan ons afgestaan, omdat wij door deze aktie zelfs niets verbouwen. Zo kunnen we het ook nog even volhouden, en binnenkort gaan we met ANUC nog meer land bezetten. Want wat wij doen is niet meer dan rechtvaardig." Aktie „Gast aan tafel" van 2-8 mei En hij heeft ook geen krukjes genoeg om ons allemaal te laten zitten. Honger behoort, volgens Alpidio, tot de gewoonste zaak van de wereld in deze streek. En toch is het land enorm vruchtbaar. ..Jarenlang heb ik als pach terbij een grootgrondbezitter gezwoegd, zonder een cent te kunnen sparen. We werden steeds armer in plaats van rijker. Op het laatst hadden we helemaal niets te eten. Toen zijn we met de andere boeren in opstand gekomen. We hebben de grond, die door de grootgrondbezit ter werd verwaarloosd, bezet" vertelt Alpidio. Arm zijn we natuurlijk nog steeds maar nu is er weer hoop voor de toekomst want in onze streek hebben de boeren zich aaneengesloten om tegen de grootgrondbezitters te vechten". Zoals vele honderdduizenden boeren in Colombia is ook Alpidio lid van de boe- renvakbond, de ANUC. Dankzij de ANUC hebben de Colombiaanse boeren honderdduizenden hectare land op grootgrondbezitters heroverd. Alpidio. ..Alleen al in deze buurt hebben we 2400 hectare land heroverd. Ik zeg expres „heroverd" omdat onze vaders en groot vaders vroeger met geweld van hun land zijn verdreven. Dat land willen we nu terughebben". Op 6 augustus vorig jaar bezette Alpido met zes andere families zestig hectare 'We hebben de grond, die door de grootgrondbezitter werd verwaarloosd bezet en weer in cultuur gebracht. In de diepe binnenlanden van Colom bia woont Alpido Loratarifa. Een 27-ja- rige boer met drie kinderen. In vrijwel niets verschilt hij van al die honderd duizenden andere straatarme boeren. Alpido's lemen hutje is misschien nog wat armoediger dan die van zijn buren. 'Arm zijn we natuurlijk nog steeds, maar we hebben nu weer hoop voorde toekomst.' In de Rift Valley gaat de AMREF de trachoon, de oogledenziekte te lijf, en verricht daar eindeloos oog operaties, vaak onder de moeilijkste omstandigheden Moeder en Kind: „Op weg naar de vaccinatie: zij óók voor de tetanus, omdat ze weer zwanger is." grond dient te komen Waarom doet een bepaalde groep mensen de din gen, die ze doen. zo Als dat scha delijk is, waaróm doet die groep het dan tóch zo, en hoe zou je het kunnen aanpakken om het ze anders te laten doen. De AMREF is ook bezig met het oprichten van workshops, waarmee men probeert technici en monteurs op te leiden, die overal in de zie kenhuisjes reparaties kunnen verrich ten. In het noorden van Kenya wordt research verricht naar de behandeling van de rampzalige wormziekte, die via honden en vee op de mensen wordt overgebracht. Het is de hoogste ur gentie om bij deze dodelijke worm ziekte te komen tot effektieve thera pieën.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 7