7Ü Schrijven voor gevangenen SPARREN DAM lusdense plattelandsvrouwen bijeen Blijhof houdt 7 mei volksdansmiddag Cochin worden ïdelaars opgepakt (positie Don Bosco antonides voor SieMattc Keukens LEDENVERGADERING PVDA OP 3 MEI LEUSDER KRANT Burgerlijke stand Gemeente Leusden Menacherry stelt voor het onafzichtbare terrein van werk onder de bedelbevol- king, dat enige miljoenen bedelaars in India van de straat moet brengen. Op de tentoonstelling in „Don Bosco" vraagt Pater Menacherr.v onze aandacht voor dit werk. Het betreft miljoenen bedelaars. Dat maakt je erg stil, en je beseft dat er nog onmogelijk veel werk op de wereld verricht moet worden. STATIONSWEG 394 SCHERPENZEEL TEL 03497-2105 LEUSDEN - De Party van de Arbeid, afdeling Leusden houdt op woensdag, 3 mei a.s. vanaf 20 uur een ledenvergade ring in het café-restaurant Nieuw Leus den. Behalve de verkiezingen en nog te beraden acties in Leusden, zal ook ge sproken worden over enige huishoudelij ke zaken en over de progressieve samen werking met de PPR, D'66 en PSP in het federatief verband van Progressief Leus den na de gemeenteraadsverkiezingen van volgend jaar. Er zal bijvoorbeeld een werkgroep moe ten komen, die het verkiezingsprogram ma voor de gemeenteraadsverkiezingen gaat voorbereiden. Maar er spelen meer zaken, zoals bij voorbeeld het gemeentelijk beleid rond het welzijnswerk. Voor de leden van de Partij van de Arbeid is deze vergadering een must. Voor belangstellenden, die geen lid zijn. maar wel geïntgeresseerd zijn in het wel en wee van de Partij van de Arbeid staat de deur open. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de secretaris D. Tulp, Meidoornhof 24. Leusden-Centrum, tel. (033) 41768 of bij de voorzitter P. Arts, Ruiterhorst 2, Leusden-Centrum, tel. (033) 40169. PROGRESSIEF KAFFEE DONDERDAG 5 MEI Zoals u hebt kunnen lezen, zijn de initiatiefnemers van het Politiek Café Leusden in een gesprek geraakt met een aantal politieke partijen in Leusden over een bredere opzet van het Politiek Café. In afwachting van de resultaten van dat gesprek, zal voorlopig geen Politiek Café georganiseerd worden. De achterban van Progressief Leusden - Party van de Arbeid, D'66, PPR en PSP - wil echter zelf nog wel eens in de sfeer van een informele ontmoeting by- cen komen. Daarom zal er op donder dag 5 mei a.s. vanaf 21.00 uur in het eetcafé Hakhorst, einde Noorderinslag een Progressief Kaffee worden gehou den. Uit de benaming mag u lezen, dat het door Progressief Leusden wordt ge organiseerd. Hetgeen overigens niet wil zeggen, dat als u zin hebt om te komen, maar geen lid bent van een van de partyen van Progressief Leusden, u evengoed van harte welkom bent. VERLOREN Bruin dameshorloge, wijzerplaat zonder cijfers, Cupillard Reme, tel 43633. Als Pietje een broertje of zusje gekregen heeft dan kan de familie en dan v kunnen alle kennissen snel aj op de hoogte zijn van q< deze blijde gebeurtenis, o Want u kunt uw geboorte- o kaartles vlug en 7 gemakkeiiik bestellen bij de s Finnmark 3, Leusden-C. Tel. 41495 U mag onze modellen- boeken thuis rustig eens doorki/ken. LEUSDEN ov Geboren: 15 apr. '77 Yno, Walter P.v Amersf.straat 21. Elders geboren, Amersfoort: 5 apr. '77* Yoeri v. der Sman, Landweg 231. 6 apr|j '77 Aleida Lambertha van Dijk. Hessenria weg 140A. 8 apr '77 Milan Gies. Maria Stuartlaan 3. Overleden: 11 apr. '77 Hendrikje cSi Graaf ev W. Koelewijn, oud 76 jaar. iT apr. '77 Grietje van Donselaar, oud jaar. Gehuwd: 15 apr. '77 A. J. G. NL Boersma en W. F. Pijpers. 15 apr. "7^ A. F Kuijper en B. van den Broek, apr. '77 J. A. F. Stalenhoef en C. M. Ridder. Ondertrouwd te Leusden: 20 apr. Lucas Sake de Vries, wonende Utrecht, v. Lieflandlaan 32 en Man? Wendeline Oostra, wonende te Leusden, Doornseweg 32. er méér is dan alleen mar mensenwerk." Hij eindigde zijn toespraak met een ge dicht van Huub Ooserhuis: Kijk naar de bloemen, daar zorgt God voor. Kijk naar de vogels, daar zorgt God voor. De volgens zaaien en oogsten niet, ze hou den er geen voorraadschuren op na." HOE OUD-LEERLINGEN UIT DE BEGINPERIODE DENKEN En wat vinden de oud-leerlingen nu zelf van hetgeen hun op ,,Don Bosco" werd aangereikt? Een leerling metaalbewer kers kursus 1947-1950. ,,Ik was op „Don Bosco" in de begin periode van wat men toen noemde de voorbereiding voor het middelbaar tech nisch onderwijs. Ik kan niet zeggen, dat er dit of dat bij mij veranderde door „Don Bosco", maar wel was „Don Bos co" in zijn totaliteit bij mij van invloed. De opleiding op zich heb ik altijd als zeer positief ervaren. Ook het gaan op een kostschool had wat de studie betreft zijn positieve kanten voor mij. Maar achteraf zeg ik wèl: In zo'n inter naat wasje te zeer van de wereld afgeslo ten. Je staat niet met beide benen in de wereld. Later werd je losgelaten in de matschappij, en toen kwamen de moei lijkheden. Ik zal mijn kinderen dan ook nooit op een kostschool doen." Zijn vrouw, die bij de zusters in Brabant op kostschool was. beaamt dit en zegt, dat haar man het op „Don Bosco" heilig had, vergeleken bij het regiem, waaraan zijzelf bloot stond! Een andere oud-leerling uit diezelfde tijd praat van „het blikken tijdperk". In die tijd aten de internen van aluminium bordjes, die met de regelmaat van de klok tegen het hoofd van de één of andere mede-interne verzeild raakten. Waar nu de sport- en spelplaats is, was toen een zandvlakte. De leerlingen leg- LEUSDEN-CENTRUM - Donderdag 5 mei a.s. houdt Amnesty Interna tional een schrijfavond in de biblio theek aan de Hamersveldseweg. In het aprilnummer van het blad „Wordt Vervolgd" van Amnesty In ternational wordt melding gemaakt van vrijlating van twee door Amnesty International geadopteerde gevange nen, één uit Rusland en één uit Ne pal. Hoewel het moeilijk te bewij zen valt en de autoriteiten van de betreffende landen het nooit zullen toegeven zouden o.a. de schnjfakties die voor de mensen zijn gehouden, mede tot hun vrijheid hebben kun nen bijdragen. Donderdag 5 mei wordt geschreven naar de overheden in Joegoslavië, Mali en Brazilië om vrijlating, res pectievelijk een menswaardige be handeling van mensen die in deze landen om politieke redenen gevan gen worden gehouden. De mensen waarvoor op deze avond wordt geschreven, worden gevangen gehouden en gemarteld, omdat zij een andere politieke overtuiging heb ben dat hun overheden. Dit zijn fei ten die in strijd zijn met artikel 5 en 18 van de Universele Verkla ring van de Rechten van de Mens. Tevens wordt deze avond aandacht gevestigd op de internationale cam pagne tegen de doodstraf in Rhodesië. waar de processen achter gesloten deuren plaats vinden en ook de exe cuties worden in het geheim uitge voerd Tijdens de schrijfavond, die in de vergaderruimte achterin de biblio theek wordt gehouden, liggen voor beelden van brieven klaar die over geschreven kunnen worden. Praktische zaken als pen, papier en postzegel zijn aanwezig. Ook kan men er terecht voor nadere informatie over de ak- tiviteiten van Amnesty International. Iedereen is van harte welkom op don derdag 5 mei a.s. van 19 00 uur tot 21.00 uur in de bibliotheek aan de Hamersveldseweg. HOEVELAKEN Tentoonstelling van de Vrije Kwasten uit Leusden: Zaterdag 30 April om 4 uur wordt deze tentoonstelling officieel geopend door burgemeester Hoekstra. U kunt echter reeds vanaf drie uur komen om de etsen, pentekeningen, schilderijen en boetseerwerk te bezich tigen. In de Burcht kunt U een nieuwe penning van Inka Klinckhard zien „Creare", vertolkend „De mens geroe pen tot zijn bestemming". Het oog, het oor en de mond. DONDERDAG 28 APRIL 1977 BDEN - Bijzonder druk en bijzon- tellig: dat zyn de woorden die bü de 25ste reünie van oud-leer- Ivan „Don Bosco". L jubileum-reünie vond plaats op Lg 23 april in „Huize Don Bosco" IDodeweg te Leusden-Zuid. Enige rden oud-leerlingen met hun echt- oud-direkteuren, oud-leraren, j.' leerlingen en vrienden van Bosco" waren vanaf half tien 's L, [tot 's avonds héél laat!) aan- !0m gestalte te geven aan een feest- imma, dat vele goede herinnerin- Ken bracht. yerwarmend was het om te zien Irscheidene paters van het Leus- leerste uur na enig fronsen met de 1 plotseling de oud-leerling herkenden: „Hé, ja. Frans, zie ik het!" Leraren van elkaar weer, leerlingen haalde oude herinneringen op. was bijeen als één grote familie Bosco, en altijd valt het weer op de ware geest van Don en hoe goed de Salesianen vorm kunnen geven. Uitste- hun begeleiding met foto- en materiaal. Uitstekend is hun grote groepen, die toch ook hele dag van. drank en spijs moeten worden! om half tien werden alle ontvangen met een kopje kof kwart over elf sprak de voort- voorzitter van de oudleerlingen- Ton Weevers, een wei- om half twaalf begaf het gezelschap zich naar de kapel tioor de provinciaal Pater A. van e mis werd opgedragen. ^UMGESCHENK sns de lunch werd het jubileumge- k van de oud-leerlingen overhan- _Ton van Stokkum uit Nijmegen Pater Cees van Luyn in ontvangst llen nemen de fraaie prent, die •nd was door W. van Latum uit Bussum. In deze symbolische prent komt tot uitdrukking de dankbaarheid van de oud-leerlingen van „Don Bosco", die geld bijeengebracht hebben voor de onlangs opgerichte Stichting „Vrienden van Don Bosco". Deze stichting stelt zich ten doel financiële middelen te ver werven voor het internaat ten behoeve van de verblijfkosten op het schoolinter naat, de aankoop van materialen voor aktiviteiten, de realisatie van verbouw, renovatie en nieuwbouw. Ton Weevers heeft als Leusdens oud-leerling plaats genomen in het bestuur van de Stich ting. Pater Cees van Luyn maakte be kend, dat het jubileumgeschenk be stemd zal worden voor de financiële steun aan die ouders, die de internaats kosten niet kunnen opbrengen. Ad Bramen, de president van de Ne derlandse Oudleerlingenbond, wethou der in Utrecht, .vroeg zich in zijn speech af: Wat koop ik voor de dingen, die men mij in het Salesiaanse huis heeft aange reikt. Vertrouwen en blijdschap haalde hij daaruit naar voren. Vertrouwen en blijdschap: daar koop je veel voor. Ze breken je ook wel es op, maar je eigen gemoedsrust en je eigen geluk vinden er baat bij. „Ik hoop", zo zei hij, „dat deze deugden u in uw aller maatschap pelijk leven verantwoordelijkheden doen aanvaarden voor deze maatschappij, die wij met z'n allen vormen." GEEN DEUR MEER IN DE SCHAR NIEREN Pater van der Velden, die van 1951 tot 1955 en van 1964 tot 1970 direkteur was van „Don Bosco", haalde herinneringen op aan Salesianen als Dolf de Reuver en Koos Schol tens, die zich met heel hun hart inzetten voor de jeugd. Pater Van der Velden was van 1945 tot 1951 eko- noom op „Don Bosco", en heeft als zodanig de opbouw van de Leusdense groep meegemaakt. „Er zat geen deur meer in zijn scharnieren, en er was geen elektrische leiding meer die funktio- neerde", zo vertelde hij over de tijd dat de Duitsers het pand verlieten. In 1946 werd begonnen met de technische school: 3 afdelingen (metaal, hout, schoenmakerij), 3 leraren, 26 leerlingen. „Wij vonden de naam technische school uit, die tot dan nog helemaal niet be stond. In 1949 kregen wij erkenning. Wij bouwden als religieuze gemeenschap met eigen geld school en internaat op. In 1952 kregen we een gedeeltelijke subsi die. In 1959 nam het Rijk voor de school de totale subsidie over. Het inernaat wordt door de ouders betaald." Wij informeerden nog even naar de schoenmakerij, die tot964 bij „Don Bos co" heeft bestaan. Het schoenmaken is een zeer arbeidsintensief werk, dat in de huidige struktuur niet meer tot zijn recht kan komen. Men loopt liever op slecht wegwerpschoeisel dan op vakkun dig gerepareerd goed schoeisel. Men heeft er geen geld voor over. Men heeft er geen waardering voor. En zo gebeurde het dat men een jaar of vijftien geleden een uitstekend funktionerende schoen makerij al niet meer kon doen overne men, omdat er geen schoenmaker meer tc vinden was. Pater S. Wysman, direkteur van 1958 tot 1964, legde er de nadruk op, dat je waar ook ter wereld vele bekende gezich ten ontmoette: een Salesiaan van „Don Bosco" of een vriend of vriendin van de Salesianen' Hij herinnerde zich, dat ie wel es een harde preek moest houden en daarbij een hard gezicht zetten. Een oud-leerling zei van hem: „Als ik aan u denk, dan denk ik aan Paus Johannes." Pater Bleeker, de huidige leider van „Don Bosco" sprak zijn vertrouwen uit in de toekomst. „Onze kas is niet hele maal vol. Maar Onze Lieve Heer was er altijd. En hij is er nog. Als wij maar zorgen dat we voor mensen werken. En als we ons er maar van bewust zijn, dat Ik ben wèl bly, dat nu allemaal anders is!" Dat de zorg voor onze jeugd in Neder land, mede door instituten als „Don Bosco", op een hoog peil staat, deed de ontmoeting met Pater Menacherry ons beseffen. Hy liep op „Don BoscoV' oud-leerlingen feest rond, met geheél anderen zorgen aan het hoofd. i Het programma vermeldde nog vele plezierige evenementen. Na een koud buffet gingen de oud-leerlingen over tgt de feestavond, waaraan door het Trip Sunny Sound een enthousiaste muzikale begeleiding werd gegeven. Om 23.00 uur werd er koffie gereserveerd, en nam men afscheid. Dat wil zeggen, dat velen nog lang bleven napraten. bi ♦O An co Mqlp |SDEN - Op de eksposities, die ingericht, in het feestvierende Bosco" trof ons die van Pater icherry uit Cochin, India. De Sale- Gerard Scboorl, die stevige ban- nderhoudt met degenen, die wer- i de ontwikkelingslanden, bracht ledebroeder naar voren. Pater Menacherry moet het feest- lis in Leusden zijn geweest als be nd tot een andere planeet. Deze is hij weer teruggegaan naar Co- naar zijn Sneha Bhavan Rov's home, waar géén feestgedruis klinkt. In 1972 werd in Cochin namelijk een wet ingevoerd, die het verbood om in deze stad nog langer te bedelen. Na 1972 werd elke bedelaar, jong of oud, door de politie opgepakt. De gemeenteraad van Cochim deed een beroep op de Salesia nen van „Don Bosco" om de zorg op zich te nemen van de jeugdafdeling van het „tehuis" voor bedelaars. Op 31 mei 1974 zijn de Salesianen begonnen 100 van deze bedeljongens te verzorgen, in de leeftijd van 9 tot 20 jaar. Ze waren door de politie opgepakt in het station, bij de bushalten, op de steigers in de haven en in de drukke straten. Bijna elke maand levert de politie weer een nieuw contingent bedelaars af. Som mige van deze jongens zijn al 5 jaar van huis weg! Er zijn er bij, die zich slechts twee keer per jaar hebben kunnen was sen! Op het ogenblik gaan er 70 van deze jongens naar een school. 25 van deze jongens zijn kleermakersleerling, 16 meubelmakersleerling, 4 jongens zijn geslaagd als taxichauffeur, 1 jongen leert typen. Pater Menacherry, die zich het lot van de bedeljongens heeft aangetrokken is in Nederland om financiële steun te ver krijgen om een eigen werkplaats voor Met kruidje: Pater Menacherry deze jongens te kunnen bouwen, zodat er een optimale begeleiding mogelijk is. In India is dit het eerste werk, dat de Salesianen samen met de regering uit voeren. Een eerste aanzet, zoals Pater BDEN - Afgelopen donderdag hield A Leusden van de Nederlandse an Plattelands vrouwen weer hun Jdelijkse afdelings bijeenkomst. •orzitster, mevrouw van Rij, mocht F°ot aantal dames welkom heten, louw Bruens was voor deze avond fcodigd om het een en het ander te ellen over de Ned. Hartstichting. De «Hartstichting heeft als doel het Komen van hart- en vaat ziekten en ir bevordert deze Stichting het on- Bek naar hart- en vaat ziekten en jeidt en steunt deze projecten finan- Hart- en vaat ziekten, zo vertelde Bruens. zijn het gevolg van ^sclerose, wat wil zeggen een aan- S en vernauwing van de Bvaten en een vermindering van de ficiteit van de vaten. L*«n proces dat reeds op jonge O heemt en waarbij een aantal fak- 7 een groter risico met zich mee- |en. Deze risicofactoren zijn o.a. Jehijd, geslacht (tot nu toe leiden ■mannen aan hart- en vaatziekten wouwen, hoewel vrouwen deze lerstand" snel inhalen) overge- f' bloeddruk; 'n hoge bloeddruk f neêatief, beweging, spanningen, ff <Je hoeveelheid cholesterol in p. Met name de hoeveelheid cho- T°'hebben we voor 'n deel zelf in I door de voeding die we gebrui- I Kbolesterolrijke voedingsmiddelen Qet name eigeel en orgaanvlees te ver. Verder zijn over het al- |n de dierlijke vetten zoals reuzel, I n,Ve*e mar8aiane soorten, kaas I melk en yoghurt niet goed. Deze producten bevatten n.l. verzadigde vet zuren, welke cholesterol bevorderend werken. Daarentegen, vertelde mevr. Bruens verder, bevatten veel plantaar dige vetten juist meervoudig onverza digde vetzuren, die cholesterol vermin derend werken. En dat is de reden waarom soja-, mais- en zonnebloem oliën zoveel beter voor ons zijn. Door er op te letten wat we eten, drinken en gebruiken voor bakken en braden hebben we meer kans op een gezond leven. Op de producten, die ons in de winkels aangeboden worden, staat wan neer zij meerzadigd onverzadigde vet zuren bevatten. Is dit niet zo, dan hoeven we er ook niet op te rekenen dat het product bereid is met plantaardige vet ten, die meervoudig onverzadigde vet zuren bevatten. Magere melkproducten zijn beter omdat ze een lager percentage vet bevatten. Na de koffie werd de avond besloten met het maken en proeven van „alter natieve,' hapjes, waardoor veel dames enthousiast werden voor een gezondere en toch lekkere voeding. Al met al was de avond omgevlogen en ging iedereen „voldaan" en opnieuw gestimuleerd om op onze voeding te letten naar huis. Voor meer informatie over de Ned. Bond van Plattelands vrouwen kunt U terecht bij: Mevr. M.C.M. van Rij-van Wijhe, Wilh. van Pruisenlaan 5,. Leusden-Z TEL. 42930, Mevr. J.R. v.d. Heuvel-Hendriksen, Verdiweg 405 Amersfoort, tel. 51431. LEUSDEN/CENTRUM - Zaterdag 7 mei is er weer wat te doen in de tuin van Blijhof. Het volksdanssei- zoen 1976-1977 is bijna afgelopen. Om dit niet ongemerkt voorbij te laten gaan wordt er een volksdans middag georganiseerd in de speel tuin aan de Ansfriduslaan. Kinderen en volwassenen zullen deze middag dansen uit verschillende landen demonstreren. Voor de toeschouwers is er ook gelegenheid om mee te doen. Gezel ligheid kent geen tijd. Voor koffie en limonade wordt gezorgd zodat u in ieder geval qa een vermoeiende dans wat vocht door uw droge keel kunt laten glijden. Natuurlijk is iedereen van harte welkom om een kijkje te komen nemen bij dit wervelende ge beuren. 1 den er zélf een ijsbaan aan, want hadden er eigenlijk niets en ze ook niets. Roken was ten strengste boden. Op het stuk grond dat bruikten als voetbalveld lag het hoger dan het veld, zodat je de bal een dijk moest opkruien. Er was een oude boerderj, waar rekreatieruimtc staan; en daar de varkens geslacht, het pistool „0 kop. Les werd gegeven in houten barak* ken. De mentaliteit van de leraren wat totaal verschillend met nu. „Wij werden onderdrukt, en in de kapel voor alles tet verantwoording geroepen. Ik leerde niet om in de wereld te staan. Ik leerde niè| om met een meisje om te gaan. Dat he)? ik zelf met schade en schande moetqn ervaren. Ik neem het niemand kwalijk, want de tijd en de mentaliteit waren toen zo. A)s. ik naar deze of gene informeer, en iü hoor: hij is uitgetreden, dan verwonden me dat niets!

Leusder Krant | 1977 | | pagina 13