[stekende songs in „A star is born LOVE-STORY TE MAGER VERHAAL on ergei door Bert Vos OER KRANT - FILM DONDERDAG 28 APRIL 1977 3417KI OEN-C r FOORT - ..A star is born". Dat Is eigenlijk de enige nieuwe film, deze week Iets zinnigs te zeggen valt. Voor het overige bestaat het a van de Amersfoortse theaters uit prolongaties. Een ander Is het feit, dat nadat de verbouwing van het Grand Theatre tot L) vijf theaters van start Is gegaan, de direktie van Jogchem's neteen ook resoluut is begonnen met het gebruik van de nieuwe de theaters straks zullen krijgen. Om alvast te wennen, zullen ze i. Dat betekent, dat wat nu in het huidige Grand Theatre draait de naam Grand 3 heeft gekregen. Studio nieuwe naam Grand 5 (en eigenlijk Is dat jammer, want we waren Hdld aan Studio G. gewend - nu moet je straks nadenken als je het binnenkomt). Grand 4 (die op de huidige foyer een plaats krijgt) zal richting In juni, begin juli gereed zijn. Men is op dit moment al erg met de ingrijpende verbouwing. De koffiebar.is in verband jsr de begane grond in de hal verplaatst. Grand 1 en 2, die evenals jen plaats moeten krijgen in de huidige grote zaal van het Grand (inclusief het balkon) zullen naar verwachting eind oktober in Binnen worden genomen. Voor het publiek van het Grand Theatre in rel een opmerkelijke metamorfose. Zij maakt de geboorte van drie aters mee. IS BORN Streisand en Kris spelen de hoofdrollen in regisseur Frank Pierson ge- over twee roek-sterren. ,,A is de titel en dat betekent e film voor de vierde keer uit de >dse droomfabrieken rolde. Ik van de vorige versies gezien, me heb laten vertellen, moet vooral de versie uit 1953 van re gisseur George Cukor met Judy Garland en James Mason in de hoofd rollen. van uitstekende kwaliteit zijn. Een wereldsucces. Regisseur Frank Pierson heeft me met zijn twee-en-een-half uur durende interpretatie van het oorspronkelijke verhaal in ieder geval niet zo kunnen imponeren. Hoewel de film - vooral door de verschillende uitstekende songs kwalitatieve hoogtepunten kent, is ,,A star is born" in totaliteit te lang gewor den van Kris Kristofferson voor 70.000 enthousiaste jongeren in Het bSun Devil Syadium (Arizona) in „A star is born", een twee- en-een r durende film, die acht miljoen dollar heeft gekost. leven al zo vaak door ambtenaren is gepest, dat ze alles op alles zal zetten om daar via haar onoverwinnelijke partij een einde aan te maken. Er waren meer gegadigden voor dat levenswerk, dus moest er geloot worden en mej. Blok was de gelukkige. Er is nog een karweitje, dat door iede reen kan worden opgeknapt, die in botsing is geweest met de ambtenarij. Er moet nog radio- en TV-zendtijd wor den vervuld. Zes keer voor de radio en zes keer voor de TV. De partij staat voor niets en omdat willekeur er niet bij is, wordt die zendtijd deze week (vrijdag) onder de belangstellenden verloot via een rad van avontuur voor het huis van minister van Doorn in Baam. Kijk, dat is nou eens frisse, nieuwe partijpolitiek. Meteen waarmaken waar de partij voor staat. Geen willekeur. Noch van amb tenaren, noch van deze nieuwbakken politici. Met de vuist vol loten op tafel! En.... mochten er geen gegadigden zijn voor de radio- en TV-zendtijd omdat de publiciteitsmedia er niet vol doende aandacht aan hebben ge schonken, geen nood, dan zullen de minuten, die het Verbond ter beschik king heeft, niet worden voigemaakt. En het is alleen het resultaat dat telt, want wat is er zaliger dan tien minuten radio-stilte of tien minuten TV-grijs zonder het geschreeuw van Hilversum drie of de hartelijke groeten van Barend Barendse? Dat Verbond verdient op recht een zetel, op z'n minst. Want wat is er fijner voor al die hardwerkende kamerleden dan m ieder geval tien mi nuten stilte vanaf het spreekgestoelte als het Verbond aan de beurt is? Wille keurig denk je aan onze minister van Justitie, die eens in een openhartige bui verklaarde, dat politiek niet zijn ,,pakkie-an" is. Wat hem door de ka mervoorzitter niet in dank is af genomen. De minister houdt niet van politiek, vindt het niet fijn. Hij heeft on gelijk. Maar toen hij het zei, wist hij na tuurlijk nog niet van het bestaan van het Verbond, dat definitief een einde gaat maken aan de ambtelijke willekeur en van de politiek een soort staatsloterij gaat maken. Want als er iets is, wat Nederlanders graag doen, dan is het gokken. Het Verbond zit gebeiteld, let op mijn wijze woorden! V. VD DE STEMBUS ichte lezers (en lezeressen), >pl legen de verkiezingen en B wordt het de hoogste tijd om Vj1 bescheiden steentje bij te haan de grote verwarring, die de hnd de stembus tot nu toe heeft terd Ik hoop In de tijd, die mij tf (o! aan de verkiezingen op 25 l-, u enkele nuttige adviezen te i geven, waardoor uvlotenzon- welenswroeging, uw keus zult bepalen. Dit wordt een soort nentenrubriek dus, speciaal 's kiezersvolk. |u een beetje wegwijs te maken in '^Bothof van de Nederlandse po- til ik eerst uw aandacht vragen hkele belangrijke partijen. Opdat waar we over praten. Kennis is 'er geval de halve macht, v? aan, laat ons zonder dralen be rt. De schijnwerpers van onze in- Ibelangstelling richten we in deze aflevering op de partij, die erg SIM is gegaan. „Het Verbond i Ambtelijke Willekeur". Een zeer i partij, die - als we afgaan op de froom ingezonden brieven in de Men - de diverse consumenten- fan en „Hoe bestaat het", straks twijfel uit de strijd tevoorschi/n een als de grootste partij van and. Want u en Ik weten heel vat ambtelijke willekeur zonder moeite is op te sporen in het moe tenonze gezellige bureaukratie. "an het Verbond tegen «'Ike Willekeur is de 18-jarige niok uit Leiden, die in haar lange den, wal niet wordt opgevangen door het nogal magere verhaal. Het draait allemaal om twee pop sterren De ene. John Norman Howard (overigens uitstekend gespeeld door Kris Kristofferson) ontmoet in een nachtclub de andere. Esther Hoffman (Barbra Streisand) en raakt blijkbaar zo onder de indruk van haar talenten en haar charme, dat hij haar meeneemt en tijdens een concert bij zijn eigen publiek introduceert. Howard, die toch al bezig was een groot deel van zijn populariteit te verliezen door een overmatig gebruik van drank en drugs, die zijn publiek be ledigde etc. etc., komt door het plot selinge succes van Esther Hoffman in de schaduw te staan. Hij trouwt met de nieuwe ster, die dankzij hem is geboren, maar het gaat toch mis, vooral als Esther steeds meer succes boekt en John Norman Howard langzaam maar zeker heeft afgedaan als zanger en componist. Om het huwelijk te redden besluiten de twee in isolement ergens in een woestijn te gaan leven om een nieuw bestaan op te bouwen, maar ook dat houdt geen stand, ondanks het nogal enthousiaste begin. Esther gaat terug naar het theater en de stadions, Howard blijft eenzaam achter, met z'n drank, z'n drugs en zijn vertwijfelde f>o- gingen om nieuwe liedjes te maken Rond dat thema rolt de film nog een tijdlang door en uiteindelijk schijnt het toch weer goed Ie komen tussen de twee. Maar dan is het voor John Norman Howard te laat en in een vlaag van zelfopoffering en zwaarmoedigheid rijdt hij zich te pletter, terwijl Esther haar laatste gevoelige song aan het witte doek en de geluidsband prijsgeeft. De opzet is goed, alleen het verhaal van deze „muzikale love story" had wat konstruktiever van opbouw moeten zijn. De struktuur is losjes, en biedt de kijker geen enkele houvast ten aanzien van bijvoorbeeld de drank- en drugverslaving van Howard. Het succes van Esther komt te snel om echt geloofwaardig te zijn, ook al komt zij op het filmpubliek natuurlijk over als een gerenommeerde zangeres. Door het ontbreken van de ietwat diepgaander elementen, die wat achtergrond aan de karakters van de hoofdfiguren zouden kunnen geven, is de filmA star is born" vooral van belang voor de (muzikale) aanhangers van Barbra Streisand en niet in het minst van Kris Kristofferson. En wat dat betreft zullen die fans niet worden teleurgesteld. Zelf reken ik me daar ook toe en wat me ook tegenviel, de muziek en de songs van Barbra en Kns in ieder geval niet. Kris Kristoffer son, toch al van huis uit een uitstekende folk-zanger, is muzikaal goed op dreef en past in deze rol. Barbra Streisand brengt enkele uitstekende nummers, die hoewel helemaal passend in het stramien van de Jove story op het publiek (op mij in ieder geval) overkomen als gevoelige perfektie Een voorbeeld is haar „eerste optreden' waarbij ze voor het eerst de zaal plat krijgt. Haar „The woman in the moon", van Paul Williams en Kenny Ascher wordt gebracht op een wijze, die me de koude rillingen bezorgde. Uitstekend werk, vooral in de sfeervolle kombinatie met het voortreffelijke kamerawerk van oudgediende Robert Surtees (Ben Hur, Muiterij op de Bounty. The Graduate - om maar enkele van door hem gefilmde rolprenten te noemen). Maar als Brabra aan het slot haar „With one more look at you/Watch clo sely now" zingt, terwijl ze met tranen in haar ogen het stoffelijk overschot van haar geliefde John Norman nakijkt, dat een ambulance wordt ingeschoven, heb je alleen maar het gevoel naar en kele goede zaal-optredens van twee uitstekende Amerikaanse sterren te hebben gekeken en dat is eigenlijk niet voldoende voor een film, die in totaal twee- en een half uur duurt. Maar goed. We zullen er niet te zwaar aan tillen, want wie juist dèt element het belangrijkste vindt, zal „A star is born" echt op prijs stellen. Wie het „love story' -genre het summum van de hedendaagse filmproduktie vindt, moet beslist naar „A star is born" gaan kijken. Het zit er allemaal In. En eerlijk is eerlijk, ook al is regisseur Pearson er niet in geslaagd om het verhaal in de hand te houden mèt de individualiste Streisand, die nu op de ego-toer kon gaan zonder de strakke leiding van een ervaren vakman (Barbra was zelf met haar vriend Jon Peters de pro- ducente van de film), het ka merawerk vergoedt veel. En dat is - samen met het muzikale gedeelte - toch nog altijd minstens de helft van de film(eerste week, Grand 3, f4 jaar). HISTOIRE D O: OPNIEUW In Euro Cinema kunnen de liefhebbers van „Alles onthullende" sex hun hart opnieuw ophalen bij het kijken naar „Histoire d'O" van de Franse re gisseur Just Jaeckin met Corinne Clery en Udo Kier in de hoofdrollen. Toen de film medio december 1975 voor het eerst in Amersfoort was te zien, schreef ik het volgende er over en mijn mening is sindsdien niet herzien: Een zekere Pauline Réage schreef enkele tientallen jaren geleden het „Verhaal van 'O'Een pseudoniem van een vrouw (of man) die het verhaal van een slavin op papier zette. „Ik weiger te geloven, dat een vrouw dit boek schreef', zegt Erica Jong in Vrij Nederland en ik ben - na het zien van de film en het lezen van het boek (een uit gave van De Bezige Bij) geneigd het zelfde te denken. Hetgeen namelijk in het boek wordt beschreven en vrij exact door de Franse regisseur Just Jaeckin in zijn film wordt gevolgd, zou het droombeeld van iedere man kunnen zijn: de vrouw als volledige slavin. Het opmerkelijkste van film en boek is, dat in deze tijd van emancipatie, van „nivel lering" ten aanzien van de waarden van man en vrouw in de samenleving, beide zo'n enorm succes zijn. Het betekent niets meer en niets minder, dan dat er eigenlijk nog maar weinig is veranderd, uat Just JaecKin deze roman zou gaan verfilmen, lag eigenlijk wel voor de O, nee, het wordt haar elke keer heel netjes gevraagd. En ze stemt toe uit liefde voor de man Het slot van de film is eigenlijk nog het beste van het totaal. O begint dan blijk baar eindelijk na te denken Terwijl ze wat dromerig met haar hoofd op de schoot van Sir Stephen ligt, vraagt ze mijmerend ,,Je zegt nu wel steeds, dat je van me houdt. Maar zou je voor mij Scene uit „Histoire d'O", van regisseur Just Jaeckin. hand. Een man „die „Emannuelle" op het witte doek bracht, zal in „Histoire d'O' ongetwijfeld een aansluitend vervolg hebben gezien. Persoonlijk heb ik me bij het zien van deze film niet aan de indruk kunnen ont trekken. dat Jaeckin een film heeft willen maken, die aan zou slaan als een bom. Niet zozeer door de sex in het geheel (erg leuk voor de liefhebbers van perversies), maar meer door het beeld dat boek en film naar voren brengt: de vrouw als totaal lustobjekt, als onderworpene, als absoluut slavin van de man. Hij heeft mij niet weten te overtuigen, noch weten te shockeren. „De geschiedenis van O" is - ondanks de sfeervolle verfilming die het kreeg, een ietwat kille film, waarin de hoofdfi guren - ondanks alle gekreun en gehijg geen greintje echte warmte hebben meegekregen. De handelingen worden nergens tegen een achtergrond ge plaatst, krijgen nergens reliëf, beteke nis. Als u het boek niet hebt gelezen en op het punt staat de film te gaan zien, zult u nieuwsgierig zijn naar de inhoud van het verhaal. Die is eigenlijk vrij vlug ver teld. O is een jonge vrouw, die erg veel van haar minnaar houdt. Zoveel zelfs, dat ze letterlijk alles voor hem wil doen om dat te bewijzen. Ze wordt door hem naar een soort kasteel gebracht, waar binnen de lusten - al dan niet pervers - hoogtij vieren. Vrouwen zijn daar alleen maar slaven, onderdanig aan hun meesters, die op elk willekeurig tijdstip de broek naar beneden kunnen doen om een vrouw te nemen. Op dezelfde manier zoals je naar de w.c. gaat om je behoeften te doen. Ze wordt daar ge ranseld, verkracht en genomen. O on dergaat dat allemaal gewillig, in de we tenschap, dat ze dat voor haar minnaar doet Dat is ongeveer het verhaal. In de hele film loopt als een rode draad de eenzijdige onderwerping van de vrouw. Nergens zie je opstandigheid, alleen maar de gedweeheid van koeien, die naar de slachtbank worden geleid. Pijn wordt lust. U moet niet denken, dat O wordt gedwongen dat allemaal te doen. Barbra Streisand en Kris Kristofferson in „A star is born". specteur Harry Callahan krijgt deze keer te maken met de ontvoering van een burgemeester. Samen met een on ervaren agente laveert hij tussen de barricades der bureaukratie door en een weet de zaak snel tot een (zij het gewelddadig) einde te brengen, (tweede week, 18 jaar). In Duo 1 viert de sex hoogtij in „Meis jes die er les in geven" (weekprog- ramma) en in „Pikant gevrij in de Al penwei" (nachtvoorstellingen). Duo 2 biedt aktie en spanning in „De 5 Shaolin geweldenaars" en daarin schijnt het te gaan over nieuwe vechttechnieken (weekprogramma), terwijl Gene Hack- man opnieuw te bewonderen is in de formidabele aktiefilm „The French Connection I" van regisseur William Friedkin (nachtvoorstelling). Tenslotte in de jeugdvoorstelling „Benji", die eigenzinnige hond, voor de tweede week in Euro Cinema, zaterdag- en woensdagmiddag. DOOLTOCHT Regie, scenario en produktie George Schouten Een Nederlandse film, die start met een samenkomst, waaruit een feest zou moeten ontstaan. De ver schillende personen gedragen zich echter terughoudend en geforceerd, er ontstaat een gespannen sfeer. Steeds Nieuwe super gevechtstechnieken in „De vijf Shaolin geweldenaars", in het weekprogramma van Duo 2. Gregory Peck en Ingrid Bergman in (Grand 5). „Spellbound" van Alfred Hitchcock. hetzelfde doen wat ik allemaal voor jou heb gedaan en heb ondergaan?" Als hij knikt, drukt O haar brandmerk op de hand van Sir Stephen Het is als een soort moraal maar dan wel aan de late kant. Het moet waarschijnlijk tevens dienst doen als een tegemoetkoming aan de kijker, die eindelijk voldoening vindt in de „vergelding" van O. Maar het brandmerk dat zij hem toedient is niet voldoende om de vieze smaak, die je krijgt bij het kijken naar „Histoire d'O", weg te spoelen. (Voor wie het desondanks toch alle maal wil gaan zien: Euro Cinema, eerste week, 18 jaar). IN HET KORT In Grand 5 (het voormalige Studio G) draait deze week één van de bekendste films van Alfred Hitchcock; „Spell bound" (Obsessie) met Gregory Peck en Ingrid Bergman in de hoofdrollen. Voor de liefhebbers van Hitchcock aardig om nog eens allemaal te gaan bekijken. Eén ding is zeker; de be faamde (nu oude) meester van de sus- pence blijft nog steeds boeien, 18 jaar „Silver Streak Expressede span nende rampen-komedie met Gene Wil der en Jill Clayburgh in de hoofdrollen, blijft nog een week in Cinema 1 en te recht. Spanning, humor en sensatie wisselen elkaar in snel tempo af in deze film, die een ramp als onderwerp heeft, maar waarbij vooral dankzij het uitste kende spel van o.m. Gene Wilder (ster uit de komedie-school van Mel Brooks) het accent eerder op de komedie dan op de ramp valt. En dat is knap, vooral als daarbij de spanning blijft gehand haafd en de humor niet ontaardt in on gein (tweede week. 14 jaar). Clint Eastwood als Dirty Harry in „The Enforcer" is van Grand verhuisd naar Cinema 2, waar men deze week opnieuw kan kijken naar de avonturen van deze ongewone politie-agent, die de bureaukratie met snelle sprongen voorbij rent en zijn eigen methode heeft om de misdaad te bestrijden In- wanneer er nieuwe gasten binnen komen leeft de hoop enigszins op Toch blijft het geheel onbevredigend. Al snel trekt een eerste vrouw zich terug en verblijft enige tijd in een verwarde toe stand op haar kamer. Later in de film tracht ze buiten rust te vinden. Een feestganger bekijkt het tafereel door een glazen deur voordat hij zich onder de aanwezigen begeeft. Hij besluit buiten te blijven. Wel weet hij een vrouw mee naar buiten te lokken. Aan het eind van de film komen deze twee het meeste voor; zij maken een duidelijke ontwikkeling mee integenstelling tot de meeste andere personen die steeds weer in het zelfde patroon vervallen. Het feest loopt tegen een eind. Steeds meer mensen trekken zich op de hen toegewezen kamer terug. Het overgrote deel van de film laat de ver schillende individuen zien in pogingen hun onvrede te vergeten. In dit gedeelte komt nu ook pas duidelijk hun aard. ver schil in aanpak en de gevolgen van hun handelen naar voren, leder voor zich probeert z'n eigen vierkante meter veilig te stellen in de hoop zo toch nog van een - weliswaar eigengereid - feest te kunnen genieten. Het vervaardigen van „Dooltocht" nam anderhalf jaar tijd in beslag. Deze onafhankelijke manier van produceren is o.m. te danken aan het feit dat acteurs (-trices) en medewerkers zon der honorarium werkten, de film op een sfeervol en toch laaggeprijsd materiaal (9 din.) gedraaid kon worden en boven dien ontwikkelde de filmmaker zelf het materiaal. De film kreeg een bruin/witte kleur omdat dit de beeld en zeg gingskracht ten goede kwam. Enkele spelers(sters) waren ervaren. Voor de meesten werd een sfeer gecreëerd waarin ze optimaal existeren konden Vaak werd ook hun eigen karakter in het script ingepast Het scenario stond niet in z'n geheel van tevoren vast Eerst werden enkele scenes opgenomen, bekeken, gemon teerd. herkeurd, vaak over gedraaid, vervolgens aansluitende scenes be dacht en verfilmd. De draaidagen wer den over een jaar verspreid Aan het geluid (de film is zonder dialoog) werkten eerst onafhankelijk drie verschillende musici. Aanvankelijk was het de bedoeling de verschillende composities voor de diverse scenes te gebruiken. Uiteindelijk werd toch van wege de eenheid voor één musicus ge kozen. Filmhuis Appelmarkt, elke avond 20.00 uur Filmagenda voor Amersfoort van don- derdaa 28 april t/m 4 mei 1977. Grand 1, tel. 033-14632. Opening in oktober verwaent. Grand 2, tel. 033-14632. Opening in oktober verwacht Grand 3, tel. 033-14632. A star is born, de dramatische love- story van twee musical superstars, za terdag en zondag 1 45-4 15-6.45-9 15 uur Overige dagen alleen 8.00 uur. 's Middags wegens verbouwing gesloten. Grand 4, tel. 033-14632. Opening eind juni Grand 5 (voormalig Studio G), tel. 033-14632. Spellbound (Obsessie), zaterdag en zondag 2.15-4 30-7 00-9.30 uur Ove rige dagen 7.00-9.30 uur. 's Middags wegens verbouwing gesloten. 18 jaar. Cinema 1, tel. 033-18900. Silver streak expresse. 1 45-6.45-9.15 uur zaterdag en zondag 1.30-4 00- 6.45-9.15 uur. Cinema 2, tel. 033-18900. The enforcer; 1.45-6.30-9.00 uur za terdag en zondag 1.45-4.15-6.30-9.00 uur. 18 jaar. Euro, tel. 033-33655. Histoire d'O 1.45-6.45-9.15 uur zater dag 4 15-6.45-9.15 uur; zondag 1.45- 4.15-6.45-9.15 uur; woensdag 6.45- 9 15 uur. Duo 1 (voormalig City), tel. 033- 16572. Meisjes die er les in geven, 2 15-7 00- 9.30 uur zaterdag en zondag 2.15- 4.30-7 00-9.30 uur Duo 2 (voormalig City), tel. 033- 16572. De 5 Shaolin geweldenaars. 2.00- 6.45-9 15 uur zaterdag en zondag 2 00-4.15-6.45-9 15 uur Nachtvoorstellingen Duo 1 Pikant gevrij in de Alpenwei. vrijdag en zaterdagavond 24 00 uur, 18 jaar Duo 2 French Connection 1vnjdag en zater dagavond 23.45 uur, 18 jaar Kindervoorstellingen Euro Zaterdag en woensdagmiddag 145 uur. Benji, a.l.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 19