Leusden 1200: een feest voor iedereen Regionale of provinciale regeling? U KUNT ZICH OPGEVEN VOOR: de grote zeskamp de feestelijke braderie de tuinwedstrijd Koninginnedag-viering Gemeente en provincie verschillen van mening over regeling vuilverwerking Muzikale aktiviteiten van Lisiduna LEUSDÉR KRANT - PLAATSÈLIJK NIEÜWS DONDERDAG 28 APRIL 1977 (Van de redaktie) LEUSDEN - De voorbereidingen voor het grote teest van Leusden 1200 zijn in volle gang. Vorige week vrijdag hebben ook de raadsleden een begin gemaakt met hun deel van de feestelijkheden: ze hielden een eerste repetitie voor de Rijksdag-konstruktie, die op woensdag 8 juni (de officiële feestdag) op het plein voor het gemeentehuis zal worden gehouden. Onder de keurende ogen van George Bruëns, provinciaal toneeladviseur van het Ne derlands Centrum voor Amateurtoneel, werden de eerste beraadslagingen op historische basis gevoerd, nadat de adviseur de rekonstruktie had uitge legd aan het voltallige gemeentebestuur en de meeste raadsleden. De Rijksdag-rekonstruktie op woensdag 8 juni behoort tot de hoogtepunten van de viering van Leusden 1200. Zoals bekend is de Rijksdag de vergadering, die ten tijde van Karei de Grote regelmatig werd gehouden door wereldlijke en geestelijke raadsheren van de koning en door hoge bestuursambtenaren, de graven en hertogen, die uit naam van Karei de Grote delen van zijn rijk bestuurden. De rijksdag op 8 juni staat in het teken van de schenking van de Villa Lisiduna (in 77) door Karei de Grote aan de toen nog niet tot bisschop gewijde priester Alberik van Utrecht. VELE TIENTALLEN DEELNEMERS AAN ZESKAMP GE ZOCHT Tijdens de Leusden 1200-feestweek zal op maandagavond 6 juni een ..Zes kamp" worden gehouden op het terrein bij de firma J. W. v. d. Berg (veevoeders) aan de Hamersveldse- weg/Noorderinslag Deze op de televisiejZeskamp geënte sportieve behendigheidswedstrijd. waaraan negen ploegen zullen kunnen deelne men. wordt georganiseerd door een sub-werkgroep van de werkgroep Al gemene Zaken van de Stichting Leusden 1200. bestaande uit de heren Th. H. M Solen, Heggerank 1 Leusden-Centrum, tel. 44445 en J. den Hartog, Van Lockhorstlaan 15, Leusden-Zuid. tel. 40519 en mevrouw T. W. M. Verbeek-Van Rooy, Wa terhoen 6. Leusden-Centrum, tel. 44485. In overleg met de NCRV. die al heel wat televisie-Zeskampen heeft gehou den en die ook de presentator Dick Passchier ..levert", is een zevental spe len bedacht; een blokkenrace. een kruiwagenspel. ringsteken op de fiets, strandballenloop, een pick-up race. wa tertransport en een spuitspel Door alle spelen loopt verder een „rode draad". Wat al die spelen inhouden, horen de deelnemers te zijner tijd nog wel, wel kan reeds gezegd worden dat er voor het publiek, dat de Zeskamp geheel gratis bij kan wonen, heel wat te ge meten zal zijn! ELKE WIJK EEN PLOEG Het ligt in de bedoeling van de or ganisatoren in totaal negen ploegen te laten deelnemen. Eén ervan zal uit Amerikaanse inwoners van Leusden bestaan, de andere acht zullen worden samengesteld uit Leusdenaren en Ach- tervelders Zes teams zullen wijken van Leusden-Centrum vertegenwoordigen, éen ploeg Achterveld en één ploeg Leusden-Zuid. Elke ploeg zal uit dertien mensen bestaan, en wel in de volgende samenstelling, één captain, zes spe lende heren plus één reserve en vier spelende dames plus één reserve. De deelnemers behoeven geen sportmen sen of atleten te zijn, wél dienen ze min stens zeventien jaar oud te zijn. De kle ding wordt door de organisatoren ver zorgd. Er heeft zich hier namelijk een sponsor voor gemeld. Ver meldenswaard is ook dat er mooie indi viduele prijzen te winnen zullen zijn op die 6e juni De aanmelding voor deelname dient bij de captains van de teams te ge schieden. die reeds genoemd zijn en die naar eigen inzicht een team kunnen samenstellen. De namen en adressen van de cap tains waarbij men zich aan kan melden luiden: Ploeg Achterveld: M. van Wes- terlaak, Verjaegde Ruyterweg 5. Ach terveld. tel. 03425-1721. Ploeg Leusden-Centrum: A P. Weerstra, Roozengaarde 20a, Leusden-Centrum, tel. 033-42624. Ploeg Leusden-Zuid: Ab Verhagen. Prinses Irenelaan 15, Leusden-Zuid. tel 033-40592. Ploeg De Wetering: M. W. J Jakobs, Gagelhof 18. Leusden- Centrum. tel. 033-42766. Ploeg Groenhouten: J. J. v. d Lin den, Haverland 8, Leusden-Centrum, tel. 033-41285. Ploeg Roozendaal: L. H. J. Pesie, Henegouwen 22, Leusden-Centrum, tel. 033-42600. Ploeg Alandsbeek: P. M. D. Nage- Ikerke. Waterhoen 14. Leusden- Centrum. tel 033-44580. Ploeg Rossenberg: B. J. M. Til- leman. Hakhorst 16. Leusden- Centrum. tel. 033-41647 Ploeg Amerikanen: T. Duran. Gorzen 19, Leusden-Centrum. Voor deze ploeg zijn geen aanmeldingen meer mogelijk. Nadere inlichtingen geven de drie genoemde leden van de sub werkgroep die de Zeskamp or ganiseert. LUNAPARK TIJDENS FEESTWEEK Gedurende de tweede helft van de Leusden 1200-feestweek zal Leusden-Centrum een lunapark her bergen, dat groter zal zijn dan ooit in deze plaats te zien was. Het zal op het vertrouwde kermisterrein komen te staan, op De Biezenkamp, vlak naast de aan het feest aangepaste Hamers- veldseweg en Zwarteweg. De volgende attracties worden ver wacht door de werkgroep Lunapark/ Braderie van de Stichting Leusden 1200. die een en ander organiseert: au- toscooterbaan. calypso, zweefmolen, kinderdraaimolen, rupsbaan, cakewalk, schiettent, bussengooitent, lijntrektent. enveloppentent. snoepkraam, na Een groot lunapark komt er tijdens de feestweek. tuurlijk een fritestent, suikerspintent, bulldozertent. grijpkraan, balkospel, klokkenspel. minigolfspel, stoplichtspel, hoograd. GROTE BRADERIE OP ZATERDAG 11 JUNI De hele Hamersveldseweg in Leusden-Centrum, de kern van het oude Hamersveld dus. zal op zaterdag 11 juni in het teken staan van de Leusden 1200-braderie. De werkgroep Lunapark/Braderie van de Stichting Leusden 1200 kan al melden dat er meer dan 100 kraampjes zullen komen te staan. Een braderie is in feite een soort jaarmarkt, waarop van alles en nog wat te zien, te eten. te kopen en te beleven is. De braderie zal de hele dag duren (van 10.00 tot 21 00 uur) en gaat een gebeurtenis worden, die niet alleen de Leusdenaren zal trekken, maar mensen uit de hele omgeving en waar schijnlijk wel uit het hele land. Behalve de vele kraampjes zullen ook de hon derden en wellicht duizenden in histori sche kleding gestoken bewoners een attractie van de eerste orde vormen. De aard van de stands wordt zeer uiteenlopend. Een belangrijke rol zullen de plaatselijke middenstanders spelen, die zo mogelijk voor hun eigen winkels zullen staan, voorzover deze aan de Hamersveldseweg zijn gelegen. Maar daarnaast zullen er ook diverse stands met antiek en curiosa zijn, stands met Indische artikelen, er zullen demonstra ties van oude ambachten, zoals klompen maken en spinnen worden gegeven, en er zullen enkele stand werkers hun waren komen aanprijzen. Van een heel andere aard zullen de informatiestands zijn, zoals die zullen worden ingericht door onder meer het Astmafonds, de Zonnebloem en de Stichting Creatieve Handvaardigheid. Ook diverse groepen cursisten en me dewerkers van Latent Talent zullen op 11 juni op de braderie van de partij zien. Op de feestelijk versierde Hamers veldseweg zullen tussen de kramen en stands ook nog wat terrasjes en kleine eetgelegenheden worden ingericht. Hoogtepunt van die zaterdag zal de his torische optocht zijn, die tussen 14.00 en 16.00 uur over een deel van de Ha mersveldseweg zal gaan. Maar er komen nog andere attracties: 's morgens speelt het Wageningse Stu denten Zigeunerorkest „Malac Banda", en 's middags komen het dans- en showorkest „Duke City" en de zanger Albert West op de braderie optreden. AANMELDINGEN MOGELIJK De Hamersveldseweg is erg lang, en daarom is er nog ruimte vrij voor wat kraampjes. Wie iets te verkopen heeft of iets wil laten zien kan dus nog terecht Inschrijfformulieren voor deelname aan de braderie zijn verkrijgbaar bij de heren H. Suvaal (tel. 033-41247, gemeentehuis) en M. Hovingh (tel. 033-42049). Plaatselijke verenigingen en instel lingen die nog geen kraam hebben besproken worden dringend ge vraagd dit alsnog te doen, aldus de organiserende werkgroep. Het is een unieke gelegenheid om zich te kunnen presenteren aan de Leusdense bevolking. Maar dat geldt niet alleen voor hen! NOGMAALS DE TUINWEDSTRIJD Al eerder is meljjirjg gemaakt van de tuinwedstrijd. die Ter gelegenheid van de Leusden 1200-viering in de gehele gemeente Leusden gehouden zal wor den. Twee drie weken voor de feestweek (die op 6 juni begint) zullen de tuinen van degenen die zich van te voren aangemeld hebben door een deskundige jury beoordeeld worden Er zullen twee categorieën zijn: kleiner dan 20 vierkante meter en groter dan 20 vierkante meter Voor elke categorie zijn vijf prijzen beschikbaar, waaronder een aantal kunstmeststrooimachines, beschikbaar gesteld door de firma Fi sons. De tuinwedstrijd wordt georganiseerd door de werkgroep Al gemene Zaken van de Stichting Leusden 1200. De opzet is om iedere inwoner van Achterveld. Leusden-Zuid en -Centrum en van Stoutenburg een gelijke kans op een prijs te geven. De jury - die door twee hoveniers van tuincentrum Eurofleur geïnstrueerd zal worden - zal geen rekening houden met hetgeen in de tuin is geïnvesteerd, maar gaat wél letten op originaliteit, het ge bruik van bloemen, bomen, heesters en ander levend materiaal, de verhouding tussen dode en levende materialen en de staat van onderhoud van de tuin. Ook zal worden gelet op kleurencombi naties en op het harmoniëren van de diverse ingrediënten. Zwembaden, vij vers en zitkuilen zullen alleen in de beoordeling worden betrokken, indien zij door eigen inspanning van de bewo ners tot stand zijn gekomen. Voor de wedstrijd kunnen alle soorten tuinen worden ingeschreven: voor-, achter- en zijtuinen of een com binatie ervan. De uitslag van de tuinwedstrijd zal op maandag 6 juni worden bekendgemaakt, tijdens de feestweek dus. TUINFEEST VOOR BEJAARDEN OP 8 JUNI Op woensdagavond 8 juni zullen alle 65-plussers die in de gemeente Leusden wonen onthaald worden op een groots opgezet tuinfeest. Dit zal worden gehouden op het terrein voor het bejaardencentrum 't Hamersveld in Leusden-Centrum, althans bij goed weer. Bij slecht weer zal het op een andere, nader te bepalen plaats gehouden worden. Het tuinfeest voor bejaarden wordt georganiseerd door de werkgroep Bejaarden/Jeugd van de Stichting Leusden 1200. Alle bejaarden zullen worden uitge nodigd. Dit zal gebeuren door leden van de werkgroep, die allen thuis zullen be zoeken en die hen niet alleen een uit nodiging zullen overhandigen, maar ook vragen zullen stellen over de ver voersmogelijkheden naar het feestter rein. Er wordt namelijk mee gerekend dat velen thuis opgehaald zullen kunnen worden, en ook weer thuisge bracht. Op de avond zelf, die om 19.00 uur zal beginnen en tussen 22.00 en 23.00 uur afgelopen zal zijn, zullen de oudere inwoners van de gemeente een gevariéerd programma voorge schoteld krijgen, plus natuurlijk een hapje en een drankje. Dit tuinfeest zal mede mogelijk zijn dankzij de vol ledige medewerking van de staf van het bejaardencentrum 't Hamersveld. Directrice mevrouw Zeeman maakt overigens deel uit van de werkgroep. Er zal geen toe gangsprijs geheven wordende Ach- terveldse, Hamersveldse, Leusbroekse en Stoutenburgse be jaarden krijgen het feest gratis en voor niets aangeboden! IMMty Vrijdag 29 april: GEKOSTUMEERDE KINDEROPTOCHT IN LEUSDEN-ZUID Opstellen vanaf 19.00 uur op het terrein van de Chr. Basisschool ..Loydsen", Pr. Beatrixlaan. Vertrek 19.30 uur. Muzikale begeleiding: „Lisiduna". De route is als volgt: Pr. Beatrixlaan, Pr Margriet- laan, Van H. van Lockhorst laan, Van H. van Ammer- stollaan, Mauritslaan, Van B van Oosterhoutlaan, Koningin Sophielaan, Kwintlaan, Em- malaan, Van B. van Ooster houtlaan, Pr. Irenelaan, Pr. Beatrixlaan. Zaterdag 30 april: REVEILLE 7.00 uur Reveille. In Leus den de vlaggen uit!!! Om uw gedachten op dit vroege uur reeds te bepalen bij deze feest dag, zal de jeugd u behulp zaam zijn door een ander ge luid voort te brengen dan de vertrouwde wekker. GEKOSTUMEERDE KINDEROPTOCHT EN ZANGHULDE Op drie plaatsen in vanouds „Hamersveld" worden de kin deren opgesteld om, begeleid door muziek, zich naar het ge meentehuis te begeven. Voor de kinderen uit de wijken „Alandsbeek", „de Wete ring" en „Groenhouten" is de verzamelplaats vermeld in het wijkprogramma. De kinde ren uit de overige wijken ver zamelen zich om 9.00 uur bij „de Til". Ter vereenvoudi ging van de gang van zaken zal ook in Centrum de in schrijving van de kinderen vooraf plaats vinden in „de Til", woensdag 27 april van 18.00 tot 21.00 uur. De kin deren kunnen zowel individu eel als in groepsverband deel nemen aan deze optocht. De kinderen uit Zuid kunnen natuurlijk aan deze optocht weer deelnemen maar kunnen echter niet mededingen naar de prijzen van deze optocht. Vertrek 9.00 uur. De route die deze stoet zal volgen is als volgt: Hamersveldseweg, Zwarte Weg. Eikenlaan, Populieren- laan, Biezenkamp. Asschat- terweg, Gemeentehuis. BALLONNENFESTIJN Mede in het kader van Leus- den 1200 zullen om ongeveer 10.30 uur bij de Biezenkamp de ballonnen worden opgelaten, waarvoor de schoolkinderen in de voorgaande week een kaart hebben ingevuld. Deze kaartjes zijn tegelijk met het klaarmaken van de ballonnen aan de koordjes bevestigd. De ballonnen zullen allemaal tegelijk worden opgelaten HET FEEST PROGRAMMA VOOR DE KINDEREN Voor de kinderen van ong veer 4 en 5 jaar wordt inde grote tent bij de Biezenkamp een voorstelling verzorgd door BenBesto. Aanvang u je uur. Het is, anders dan jD hoogst bijzondere gevalle niet mogelijk ouders tot de voorstelling toe te laten. Pro. grammaduur 1 uur. FEESTATTRAKTIE VOOR DE KINDEREN VAN DE BASIS SCHOLEN Ook dit jaar laat de kas van de Oranjevereniging het toe om alle kinderen van de ba sisscholen te tracteren. De bon, die hiertoe op de scholeo is uitgereikt, moet beslist worden meegebracht. Kinde ren die niet in Leusden op de basisschool zijn, kunnen zich melden bij een lid van het bestuur, die bij de uitreiking aanwezig is. Tijd: van 11.15 tot 12.00 uur. Plaatsen. Zuid: Openbare Basisschool 't Pa let. Centrum: de Til. GROTE AUTOCROSS Deze cross wordt gehouden op het terrein aan de Bavoort- seweg nabij de Pon-gebou wen tegenover het Burgemees ter Buining Sportpark. De deelname van de zijde van de coureurs is dit jaar bijzonder groot. Zestig coureurs zullen hun kunnen en dat van hun auto's aan u vertonen. Dit jaar is aan dit jaarlijk se evenement een extra at- traktie toegevoegd. Een stunt rijder van de Eerste Neder landse Traltriaïschool uitNij- kerk zal laten zien wat er zoal te doen is met een tweewielig motorvoertuig (een sprong over een Volkswagen, op éen wiel het veld rond, etc.). De entreeprijzen zijn voor personen van 13 jaar en ouder f6,-; voor personen van 7 t/m 12 jaar f3,-; kinderen beneden 6 jaar onder geleide gratis. 12.45 uur: Opening door de voorzitter van de Oranjever eniging. Muzikaal optreden „Lisiduna". 13.00 uur: Aanvang van de eerste ronde. Op het terrein zijn boekjes verkrijgbaar waarin het volledige program ma is opgenomen AVONDPROGRAMMA ORANJEBAL In de grote tent bij de Bie zenkamp om 20.00 uur: met medewerking van Het kwartet van Jaap van Veenendaal. Entreeprijs: leden op vertoon van lidmaatschapskaart f2,50 Niet-leden f5,-. fl LEUSDEN - Het Leusdens Muziekge zelschap „Lisiduna", dat zaterdag 23 april 's middags op zo voortreffelijke w(jze het feest van de oud-leerlingen van „Don Bosco" luister bijzette, heeft het ook op de komende zaterdag druk met zijn muzikale aktiviteiten. Zaterdag 30 april treedt ons L« gezelschap op voor de patiënt! worden verpleegd in het Rusthi „De Lichtenberg", 's avonds os uur. 's Morgens om 10.00 uur is na" present bij het gemeentefe gelegenheid van de aubade op Ka nedag. Ook zal „Lisiduna" zijn mede* verlenen aan de traditionele lam? optocht, die elk jaar in Leusdfi georganiseerd door de Oranje ging, als inleiding op de koni verjaardag. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het college van bur gemeester en wethouders verschilt met de Gedeputeerde Staten van Utrecht van mening over de wijze waarop in de nabije toekomst de verwijdering van huis- en grofvuil aangepakt moet worden. GS willen van de vuilverwij- dering een provinciale aangelegenheid maken, terwijl b. en w. meer heil verwachten van een samenwerking bin nen Eemland, op basis van een gemeen schappelijke regeling. De leden van de gemeenteraad moeten zich vanavond over deze zaak uitspreken. Aan de orde zijn de ontwerpen „Verordening Vuilverwijdering Provincie Utrecht" en „Verordening Bestuurscommissie Vuilverwijdering Provincie Utrecht". Tot nog wordt het huis- en grof vuil van deze gemeente gestort op de vuilnisstortplaats in Maarsbergen. De gemeente mag dat doen, omdat zij detl- neemt aan gemeenschappelijke rege ling Vuilnisstortplaats Maarsbergen. Maar die vuilstortplaats raakt vol en zal tot op z'n laatst medio volgend jaar gebruikt kunnen worden. Over de mogelijkheden de vuilverwerking an ders aan te pakken verschenen enkele rapporten.. De werkgroep Vuilverwer king van het Samenwerkingsorgaan Eemland en de provincie Utrecht zet ten hun visie op papier, terwijl ook het Samenwerkingsverband Vuilstort plaats Maarsbergen dat deed. Beide rapporten komen tot de conclusie, dat het vuil het beste kan worden afge voerd naar de VAM en de AVR (Af valverwerking Rijnmond). TE VEEL TIJD Het verschil van mening zit hem in de wijze waarop die vuilafvoer aange pakt moet worden. Een groot deel van de betrokken gemeentebesturen zijn voor een gemeentelijke samenwerking op grond van de Wet gemeenschappe lijke regelingen. Gedeputeerde Staten vrezen, dat de door de gemeenten voorgestane oplos sing te veel tijd zal vergen en geen zekerheid biedt, dat er voor de gehele provincie een goede oplossing kan wor den gevonden. Zij wijzen er nog op, dat zij gedurende de afgelopen jaren enkele malen bij de gemeentebestu ren hebben aangedrongen opeen regio nale aanpak van het vuilverwijderings- probleem, evenwel zonder resultaat. Bovendien achten Gedeputeerde Sta ten, gezien de omvang van de provincie en de spreiding van de woonconcentra- ties daarbinnen, meer dan één samen werkingsgebied op dit beperkte ter ritoir weinig zinvol. Met het aan zich 'rekken van de vuilverwijdering k>opt de provincie vooruit op de inwerking treding van de Afvalstoffenwet. Op grond van deze wet, waarvan het nog niet zeker is dat de ingangsdatum 1 januari 1978 zal zijn, zal door pro vinciale staten een plan moeten wor den vastgesteld tot verwijdering van huishoudelijke afvalstoffen. In het ont werp-wetsvoorstel wordt uitgegaan van gemeentelijke taken en een interge meentelijke samenwerking op het ge bied van de vuilverwijdering. Aangezien Gedeputeerde Staten de provincie Utrecht als één samenwerkingsgebied zien en langer wachten op een inter gemeentelijke regeling niet aanvaard baar achten, is het college van mening dat thans reeds - vooruitlopende op de Afvalstoffenwet - een provinciaal Gemeente en georganiseerd provincie verschillen van mening over de manier waarop de afvoer van huis- en grofvuil moet worden. vuilverwijderingsplan moet worden vastgesteld. FINANCIËLE CONSEQUENTIES De door de provincie Utrecht voor gestane wijze van vuilverwijdering zal zeker financiële consequenties met zich mede brengen. De huidige kosten van verwijderen van het huis- en grof vuil door storten op de stortplaats te Maarsbergen, bedragen f4,- per ton vuil. De kosten van verwijdering door middel van afvoer, worden geraamd op f 40,- per ton vuil. Tot nu toe is het principe gevolgd, dat het ophalen en verwijderen van het huis- en grofvuil kostendekkend dient te zijn De kosten per aansluiting zul len, indien dit principe wordt gehand haafd, moeten stijgen van f69,12 naar circa fill,- De mogelijkheid bestaat verder, dat voorwaarden worden ge steld over de wijze van aanbieden aan de provincie van het huis- en grof vuil, waaruit verdere financiële con sequenties zullen voortvloeien. Dit zal mei name het geval kunnen zijn, indien als voorwaarde gesteld wordt, dat huis- en grofvuil gescheiden moeten worden aangeboden. De omvang van deze ver dere financiële consequenties kan nog niet worden overzien „Opgemerkt dient wel te worden, dat deze financiële consequenties ook zullen optreden, indien de gfl al dan niet in samenwerking dere gemeenten, tot afvoer' huis- en grofvuil, anders dü storten, overgaat", aldus het: ONVOLDOENDE GEMOTIVEERD Naar de mening van burg*5 en wethouders wordt onvoldoea motiveerd waarom de provincie! tot één samenwerkingsgebied ntf den verklaard, zodat een - als' dering te beschouwen - pr®11 aanpak op zijn plaats zou zijn „Het gebied van hetSamen«: orgaan Eemland zou onzesi wel degelijk als een samenvei gebied kunnen worden aangeme.i intergemeentelijke regeling o? van de Wet gemeenschappelijk lingen moet binnen afzienbare de mogelijkheden kunnen behord gemerkt zij hierbij nog, dat bd stel van Gedeputeerde Staten trekking tot Eemland letterlijk' Eemland-rapport is overgenonï Gelet op het vorenstaande ste4 u voor: a. voorshands niet in te stenig het voornemen van de pro^ de vuilverwijdering tot een! ciale aangelegenheid te mak0 b. het provinciaal bestuur te» ken de gemeenten in de ptf Utrecht nog gedurende ma# jaren de gelegenheid te bi$ de vuilverwijdering doornig een gemeenschappelijke re?*- regelen; c. u bereid te verklaren als* het provinciaal voornem# stemmen indien na afloop' hiervoor onder b genoemden geen intergemeentelijke op is bereikt", aldus het coii het voorstel aan de raad

Leusder Krant | 1977 | | pagina 6