legerende VVD zal werkloosheid en nflatie terugdringen [ui velcontrole-institu ut ïalf mei naar Leusden U kunt nog mee met de U.V.V. IjPüUL I Herdenking gevallenen tweede wereldoorlog EVROUW VEDER IN LEUSDEN: Spelavond PJGU Dubbelfeest van vrouwen- kontaktgroep •jjSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS DONDERDAG 28 APRIL 1977 H- Ossendrijver, Hessenweg 341, tel. 03425-1351 (voorzitter), W Hilverts, W. v Amersfoortstr. 2. tel. 03425-1990 (secretaris). Mevrouw A. van Dalen, Hessenweg 367, tel. 03425-1437 (pen. meester Mevrouw A Bijl, V. Oldenbarnevelt- straat 18, tel. 03425-1657 (lid). Mevrouw N. Teunissen, Verj Ruyter- weg 9, (lid); H Baaiman, Hessenweg 327, tel 03425- 1435 (lid), H. van Dijk, Pater Stormstraat 6, (lid) KERMIS Door het feestcomité zal in samen werking met de Tour de Junior Ach terveld op 21. 22. 23 en 24 mei een ker mis organiseren op het veld van de heer J. Rutten achter de coöperatie. In de tourweek zal door het feestco mité een braderie worden georgani seerd. Kerkdiensten LEUSDEN/CENTRUM Marcuskerk 9.00 u ds. Kooman, Herv 10.30 u ds. J. G Meynen, Amersfoort, Ger 19.00 u. ds. Weernekers, Ger /Herv St Jozefkerk za. 19 00 u., zo 8.00 u.; 9 30 u Hoogmis, 11.00 u.; 18.30 u. Lof LEUSDEN/ZUID Dorpskerk 10.00 u ds Weerne kers. Herv., 18 30 u.: ds. J Koele, Nijkerk, Herv. (G B.) Don Bosco za. 19.15 u zo. 10.00 u Hoogmis; 11.30 u. ACHTERVELD Ned Herv Kerk. zondag 1 mei aan vang 9.00 uur ds. Oostende uit Meerkerk. R K Kerk. zaterdag 30 april aan vang 19 00 uur H Mis; zondag 1 mei aanvang 8.30 uur H Mis; aanvang 10.30 uur Hoog Mis LEUSDEN - De Plattelands Jongeren Gemeenschap Utrecht afdeling Leusden organiseert op maandagavond 2 mei een gezellige spelavond. Er zal worden gepingpongd, gedamd, gekaart, er wordt Mens erger je niet gespeeld. De spelavonden van de PJGU hebben al een zekere faam gekregen; ze zijn ..bont" en oergezellig. Het bestuur ver wacht dan ook een grote opkomst. De spelavond begint om 20.00 uur en wordt gehouden in ,,De Til" in Leusden-Cen trum. De PJGU wil ook gaan stijldansen. Op .maandag 2 mei kun je je opgeven voor de kursus die in september gaat starten. Zaterdag 23 april namen twee heren- teams van de afdeling Lcusden en één damesteam deel aan het provinciaal vol leybaltoernooi in Utrecht. Het ene he renteam uit Leusden behaalde in dit toernooi een tweede plaats. Het dames team uit Leusden eindigde als vierde. ISDEN - 'n 'I Ros Bnyaan' sprak .„vond mevrouw Veder-Smit, ijTje Tweede Kamer voor de VVD, een gehoor van ongeveer vijftig irtigeo. Lr Lodewijks, voorzitter van de L Leusden van de VVD, memo- nfeiD zijn openingswoord, dat me- B Veder al meer dan tien jaar is van de Tweede Kamer. Haar -j. van zaken stoelt dus op een Hervaring. Landelijke bekendheid B mevrouw Veder in het abortus- Louw Veder begon haar betoog fe uitspraak, dat de verkiezings- lefl nigne bijzonder mat verloopt De hiervan lag volgens haar in [éit dat zowel de lijsttrekker van DA de heer Van Agt, als de lijst- irder van de PvdA. de heer Den ibbelfuncties bekleden. 'VD stelt in haar verkiezings- zne dat er een minister-presi- ioet komen, die minder partij man h Den Uyl Het conservatisme dat de VVD zo dikwijls aangewreven wordt bestaat niet. Wij willen de nodige veranderingen niet forceren. Verande ringen moeten bovendien op een brede re basis geschieden", aldus mevrouw Veder. CONSTRUCTIEVE OPPOSITIE ,,De VVD heeft een constructieve oppositie gevoerd wat moge blijken uit o.a. het telkens indienen van een tegen- begroting. Verder uit de reeks van voorstellen, die door de VVD zijn inge diend op sociaal gebied. De VVD heeft de heer Hendriks ge steund bij de beheersing van de gezond- heidskosten. De VVD heeft mimster Vorrink gesteund in haar beleid voor een schone Rijn. Wij hebben niet al leen gezegd hoe het niet moet, maar telkenmale daarbij aangegeven hoe het wel moet. Wij zijn geen boerenpartij. Ook zijn wij geen pragmatische partij als D'66, die met zijn opstelling niet ver is ge komen. De VVD is geen confessionele partij. Geloof en levensbeschouwing zijn belangrijke zaken, die ook bij veel leden van de VVD zwaar wegen, maar zij kunnen geen politieke leidraad scheppen", zo meende mevrouw Veder, die vervolgde ,,De VVD is een begin sel partij. Centraal hierbij staat de vrijheid en de verantwoordelijkheid van het individu. Dit brengt sociale rechtvaardigheid en verantwoordelijk heid met zich mee. De VVD is sinds 1972, toen meer dan 1.000.000 kiezers, uit alle lagen van de bevolking, op de VVD stemden, een echte volkspartij geworden. In eerste instantie dient een ieder eerst voor eigen werk en zijngezin te zorgen. Moeilijkheden moet men trachten eerst zelf op te lossen. Lukt dit niet dan moet ook de mogelijkheid tot effectieve hulp openstaan. De regering dient voor sociale zekerheid te zorgen wanneer men bij ziekte, invaliditeit of anders zins in gebreke blijft iUSDEN - Het gebouw door de ïting Exploitatie Zuivelcontrole tuut (E.Z.I.) aan de Kastanjelaan ïusden wordt gebouwd, nadert voltooiing. Half mei zal het Jen betrokken door een aantal Blcontrole-instellingen die mo- teel nog gevestigd zijn in Den j en in Amsterdam. Op 12 mei verhuizen de Boter-, en Melkproductencontrole- bns m Den Haag Men hoopt op 16 met de werkzaamheden in ISden te kunnen aanvangen. Het »l-Kwaliteitscontrole-Bureau te terdam komt een week later. Totaal er ca. 70 mensen werkzaam zijn het nieuwe gebouw. Een aantal van komt met de instellingen rrjee St Den Haag en Amsterdam en zal in Leusden en omgeving vestigen. Het overige personeel is inmiddels uit de regio aangetrokken Vele nieuwe personeelsleden zijn de laatste maan den naar Den Haag op en neer gereisd om daar in de nieuwe werkzaamheden te worden ingewiid. De zuivelcontrole heeft tot taak om toe te zien op de goede kwaliteit en de juiste samenstelling van de produkten van de Nederlandse zuivelindustrie. Men beschikt daartoe over een aantal controleurs die zeer veelvuldig de zuivelfabrieken bezoeken en daar monsters van de gefabriceerde produk ten nemen. Deze monsters worden naar Leusden opgezonden om te worden onderzocht op kwaliteit en sa menstelling. Ook wordt nagegaan of de monsters aan de hygiënische eisen voldoen en geen ongewenste stoffen en bacteriën bevatten. Het onderzoek op de kwaliteit van de zuivelprodukten wordt uitgevoerd door speciale keuringsteams. In het nieuwe gebouw zijn voor dit onderzoek twee keuringslokalen ingericht. De kwali teitscontrole richt zich vooral op de reuk en smaak van het zuivelprodukt Al met al kan zonder overdrijving gezegd wor den dat de Nederlandse zuivelindustrie, in vergelijking met de andere takken van de voedingsmiddelenindustrie, be schikt over een zeer geperfectioneerde externe controle Het ligt in de bedoeling om het nieuwe gebouw in september of ficieel te openen. Enige tijd daarna zal er een open dag worden georga niseerd waarop de Leusder burgerij in de gelegenheid zal worden gesteld persoonlijk kennis te maken met het nieuwe instituut en de werkzaamhe den die daar plaatsvinden. De VVD stelt, dat van de sociale wet ten een verantwoord gebruik dient te worden gemaakt en dat misbruik moet worden tegen gegaan. Een ander kenmerk van de VVD is dat wij tegen de nivellering van inkomen zijn om wille van de nivellering. Het inkomen moet een prikkel zijn om te werken. De VVD is voor spreiding van kennis. De spreiding van inkomen mag geen doel op zichzelf worden De spreiding van macht dient gepaard te gaan met die van verantwoordelijkheid. De VVD is voorstander vaneen rechts staat Wetten dienen gehandhaafd en nageleefd te worden, en moeten ge dragen worden door het grootste deel van de bevolking. Van Agt heeft bijvoor beeld niets gedaan om de abortuswet geving aan te passen", aldus het Twee de Kamerlid MILIEU ,,Het milieu is een onderwerp dat mij erg dierbaar is", aldus mevrouw Ve der De VVD heeft een behoorlijke bij drage geleverd tot een goed milieu beheer. De motie van de VVD over de smeerpijp in Groningen werd door de Kamer aangenomen. Ook de motie om te komen tot een minister-conferentie over de vervuiling van de Rijn haalde het. In minister Vorrink hebben wij een uiterst zwakke minister, die zich ver liest in filosofiën maar geen wetten tot stand brengt. Wij hebben met haar jaren verloreji. In zijn beleid is de heer Hendriks altijd uitgegaan van de organisatie en nooit vanuit de mens. Over de hoofden van personeel werden dirigistische en autoritaire wetten gesteld. De VVD heeft grote bezwaren tegen het lage tempo van de heer Hendriks. Wetten van 1972 en 1973, o a het am bulancevervoer, zijn nog steeds niet ingevoerd". ONDERNEMERSKLIMAAT ,.Het ondernemersklimaat is door dit kabinet grondig verziekt. In de komende kabinetsperiode zal dan ook meer ruimte moeten worden gegeven aan de bedrijven. Winsten moeten niet onnodig worden afgeroomd, de renta biliteit in het bedrijfsleven moet om hoog gebracht worden, om weer werk gelegenheid te scheppen. De VVD bestrijdt het kabinet Den Uyl omdat de overheidsuitgaven te hoog zijn, er een gigantisch begro tingstekort is, het inkomensbeleid ver overdreven is en er een falend drug beleid is. SDEN De keramiekkursus van chting Kreatieve Handvaardigheid als aan het einde van zyn leer- er eens een kykje gaan nemen 20 april, in de bene van de grote schuur van boer- »Groot Krakhorst". inhuur zelf maakt een nog wat ste- leigenlijk ongezellige indruk. Het is -Jtëpaald een ruimte, waar de inspi - gestimuleerd wordt! De wanden "aal, en het geheel ademt té zeer de f*an. Pas op, er mag geen spettertje •vloer of het aanrecht vallen! imiste Marjo Huisman, die de kur- °P hun keramisch pad begeleidt, tt tevreden over watg er is bereikt, 'hebben wat kinderziekten gehad in *gin van de kursus, onder andere oven. Maar toen die overwonnen konden we echt lekker aan de .vertelt ze. jde kursus zijn kursisten verenigd lei nivo's: van échte beginnelin- |t mensen, die al erg ver zijn wat vaalkennis en technisch betreft, [as aan Margo om daartussen een rjkle midden weg te bewandelen. ursisen hebben erg fijn gewerkt en n beslist dóórgaan, heb aan de kursisten overgelaten", Margo, ,,wat ze van de kursus ,n maken. Als ze het begin grondig "n ^"verken, stond ik ze bij met jCn daad, en gaf ze keramisch on- c.ht vanaf de basis. aJD ook kursisten, die graag op de he gericht werken, en die beslist f^tal asbakken, bloempotten en ujke willen maken. kursisten, die zich nergens wat otrekken, die hun fantasie de vrije loop laten, en die de meest vrije kera miek op stapel zetten". Margo laat enige frappante voorbeel den zien. Toch vindt Margo dat er nog te veel schroom bestaat om naar de docent toe te komen om een zich voordoend kera misch probleem samen met haar uit te diepen. Volgens haar hebben sommige kursisten er nog niet uitgehaald wat er allemaal mogelijk is. Binnenkort zal dat wanneer ze met hun allen gaan evalue ren. er wel uit komen. Vijftien lessen wordt ervaren als erg kort. Vijftien lessen heb je alleen al nodig om te leren hoe de klei gevormd moet worden. Daarna komt nog eens het glazuren: een zéér tijdrovende bezig heid. Margo vindt, dat men. om resulta ten te zien te gauw is overgstapt op het glazuren. Wy vroegen een beginnen kursiste naar haar ervaring. ..Ik ging erg sceptisch gestemd naar de kursus toe", vertelt ze. ,,In het begin gaf Margo de aanwijzingen, en ik zag naast me allemaal mensen die het al goed LEUSDEN/CENTRUM - Woensdag 20 april vierde de Interkerkelijke Vrouwen Contactgroep een dubbel feest konden. Bij mij werd alles knobbelig". Ik maakte de tweede keer toen een paar duimpotjes, een melkkannetje en een suikerpot. Dat gaf me wat moed. Per slot zie je na elf weken werken pas het resultaat van het glazuren! Op een gegeven moment boetseerde ik een bloem op de deksel van een doosje. Als relióef. En dat vond ik meteen erg leuk. Toen ben ik zélf méér gaan verzin nen. En dat figuren boetseren vind ik op den duur eigenlijk het fijnste. Dat ligt me het best!" Keramiste Margo Huisman acht één van de belangrykste dingen, dat de kur sisten naar eikaars werk kyken en daar- - door op ideeën komen, en van elkaar lerzen. Nauwlettend houdt de groep ook in de gaten wat de kursisten van Latent Talent" maken, en omgekeerd, zodat een uitwisseling van gedachten en vor men tot stand komt. Zaterdag 7 mei houdt de Stichting Kreatieve Handvaardigheid, waarschgn- lijk in samenwerking met de andere keramiekkursisten, een open dag voor het Leusdense publick. in de Marcuskerk De belangrijke reden om deze avond feest te vieren was het vijfjarig bestaan van deze Leusdense Contactgroep. Bij dit eerste lustrum kan men terugkijken op een fijne periode De tweede reden is het veertigjarig be staan van de Bond van Gereformeerde Vrouwen Vereniging in Nederland, waar de contactgroep bij aangesloten is. Het werd een gezellige avond, waar bij - zoals zo veel avonden daarvoor - weer heel wat afgebabbeld werd. Ongeveer 50 belangstellenden kwamen naar mevrouw Veder luisteren. Indien de VVD in de regering komt, dan zal haar beleid afgestemd worden op met name het stimuleren van de economische groei, het verlichten van de lasten van de burger, het verbeteren van de kwaliteit van het onderwijs, het beschermen van de persoonlijke le venssfeer van de burgers en bovenal het terugdringen van werkeloosheid en inflatie. De VVD is zich bewust dat een nieuwe regeerperiode voor haar erg moeilijk zal zijn; er zullen maar weinig „pret tige dingen" voor de mensen zijn. In haar verkiezingsstrijd doet de VVD dan ook geen mooie beloftes, die toch niet waar te maken zijn", aldus me vrouw Veder in haar betoog Van de mogelijkheid om na de pauze vragen te stellen werd een gretig ge bruik gemaakt. De vragen over het abortusprobleem brachten mevrouw Veder er toe dit punt nogmaals kort samen te vatten en een schets over de toekomst te geven Vragen over samen werking met de PvdA leidden mevrouw Veder tot de uitspraak, dat er zeker overeenkomsten waren en dat dit in de toekomst misschien mogelijk zou kun nen zijn, maar nu zeker niet. De vraag over de positie van de CHU binnen het CDA. bracht haar tot de conclusie dat CHU-stemmers het wel moeilijk zullen hebben en er wel licht stemmen naarde VVD zullen gaan Mevrouw Veder-Smit aan het woord in 't Ros Beyaart. ACHTERVELD - Het feestcomité van Achterveld heeft het feestprogram ma samengesteld voor Koninginnedag: Het ziet er als volgt uit; 7.00 uur: Reveille. Jong en oud, groot en klein zijn van harte welkom met alles wat lawaai maakt. Degene die het gekste en meest lawaaimakende attribuut heeft krijgt een waardebon, maar niet toegestaan zijn vuurwerk, crossbrommers, brommers zonder uitlaat en donder bussen. 9.00 uur: Gekostumeerde kinderop tocht. Het opstellen van de optocht begint om half negen op het schoolplein van „Onze Wereld" aan de Walter van Amersfoortstraat De optocht vertrekt om negen uur onder begeleiding van de muziekvereniging Door Wilskracht Sterk. De route is als volgt W van Amersfoortstraat, Jan van Arkelweg, Verjaegde Ruyterweg, Van Oldenbar- neveltstraat. Pater Stormstraat, Wal ter van Amersfoortstraat, Hendrik van Viandenstraat, Verj. Ruyterweg, Hes senweg, Koningin Julianaweg langs ge meentehuis, Hessenweg, langs Huize Sint Jozef, Hessenweg eindpunt Ons Ge bouw. 9.30 uur: Start Oranjerit voor auto's motoren en bromfietsen. Deze oranjerit die wordt georgani seerd door de AMBC Achterveld is voor iedereen makkelijk uit de rijden. Er zijn een aantal fraaie prijzen te winnen. De start is bij Hotel De Roskam, Hessenweg 212 Achterveld 10.00 uur: Kinderprogramma Ons Gebouw: Voor de kinderen van de kleuter en basisscholen vanaf 10 00 uur in Ons Gebouw films vertoond, waarbij tevens de prijzen van de kinderoptocht bekend gemaakt zullen worden Alle kinderen krijgen tevens een traktatie. In het kader van Leusden 1200 zullen tijdens het kinderfeest Ballonnen worden opge laten door alle schoolkinderen van Achterveld Voor de verstkomendebal lon zijn er prijzen beschikbaar ge steld. 14.00 uur: Groot voetbaltoernooi. Na het succes van vorig jaar zal er ook nu weer op Koninginnedag een groot buurtvoetbal toernooi worden gehouden op het Kerstens Sportpark De aanvang van het toernooi is om 2 uur, ener kan per straat of per buurt worden inge schreven. 20.00 uur: Klaverjassen en schut jassen: Schut- en klaverjassen in Ons Ge bouw Iedereen kan hieraan deelne men. Inlichtingen over alle programmapun ten en aktiviteiten kunnen worden in gewonnen bij het feestcomité: LEUSDEN Verloren: portefeuille inhoudende rij bewijs en 45.-; blauwe tweepersoons tent; zonnebril met goudkleurig mon tuur; zwart fototoesteltasje; rood etui; gouden dameshorloge merk „Pontiac"; paarskleurige kinderskelter; portemon nee met klein geld; bruine leren dames handschoen; sleutelbos; halsband met hondepenning; pnkkelband met honde penning. Gevonden: Bos met sleutels; bril met bruin montuur; chroom horloge met blauwe wijzerplaat. Inlichtingen over deze verloren en ge vonden voorwerpen kunt u verkrijgen bij de Rijkspolitie te Leusden-Zuid, Arn- hemseweg - Oude Rijksweg, telefoon 44444. Dierenmishandeling mens onterend Vorige week werd melding gemaakt van een aantal verminkte eendekuikens. Gedacht werd toen aan het werk van een bunzing. Deze week werd in het plan Groenhouten op het eilandje in de zich aldaar .bevindende waterpartijen een eend aangetroffen, die met een stuk was lijn aan een boomtak was gebonden. De eend werd naar de kadaververnietings- plaats gebracht. De politie houdt zich met deze zaak bezig en verzoekt de Leusdenaren, die inlichtingen kunnen verstrekken over deze mogelijke gevallen van dierenmis handeling, zich in de verbinding te stel len met de Rijkspolitie te Leusden-Zuid, telefoon 44444 LEUSDEN/HOEVELAKEN/HOOG LAND - De gebruikelijke Stille Tocht naar het monument in de fusilladeplaats van het voormalig concentratiekamp en de oorlogsgraven op de begraafplaats Rusthof te Amersfoort ter herdenking van de gevallenen zal dit jaar plaatsvin den in de avond van woensdag 4 mei. De opstelling voor de Stille Tocht is op de Appelweg, nabij Laan 1914, Amers foort. Het programma voor de herdenkings avond luidt alsvolgt: woensdag 4 mei: 18.00 uur: vlaggen halfstok van alle openbare gebouwen; particulieren wordt verzocht eveneens halfstok te vlaggen. 19.00-20.00 uur: Stille Tocht van Ap pelweg (Laan 1914) naar Rusthof: Ap pelweg - monument voormalig concen tratiekamp - Appelweg - Laan 1914 - Dodeweg - Rusthof. 19.45-19.59 uur: luiden kerkklokken. 20.00-20.02 uur: twee minuten stilte ter herdenking van de gevallenen. LEUSDEN - De Scniorensociëteit van dc Unie van Vrouwelyke Vrywilligers in Lcusdcn-Zuid gaat op dinsdag 3 mei een dagje uit. ,,Op stap" met een autobus naar een stulge LJsselmccr, een stulge Veluwe cn een stulge Aehterhoek. Het kopje koffie 's morgens wordt gedron ken in Harderwgk. 's Avonds keert men na hel diner, dat vooraf wordt gegaan door een borreltje, naar Leusden terug. Mochten er senioren zijn die er voor voelen om zo'n dagje es mee te maken: dat kan. Er zijn namelijk nog tien plaat sen in de bus onbezet. De kosten, hier aan verbonden, bedragen 40.- per persoon. U kunt zich opgeven bij me vrouwen Brouwer, telefoon 40977 en me vrouw Brinkert, telefoon 40710. Dinsdagochtend 3 mei (iient men zich om 8.45 uur te verzamelen bij het Win kelcentrum ,,De Bieshaar", alwaar de bus staat te wachten. Om klokslag 9.00 uur wordt het vertreksein gegeven. Uiteraard is er die middag géén soos. De UW Senioren Sociëteit gaat overi gens na haar jaarlijkse uitstapje dóór met de wekelijkse soosmiddagen totdat het Roda-klubhuis gaat sluiten voor de zomervakantie. Dit zal omstreeks half juni zijn. Tot half juni kunt u dus dit seizoen nog terecht in de UW Senioren Sociëteit van Leusden-Zuid in het Roda kiubhuis aan het Burgemeester Van Buining Sportpark.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 7