hertjes vlogen weg Vrouwenkafee Leusden n men/ z j" werk JAN VAN SPAENDONCK voor Leusden 1200 Een muzikale Leusdenaar 200 bezoeksters op één ochtend KARAAT caravans VAn DUiïlKE^KEn TUSDERKRANT - PLAATSELIJK NIEUWS Toen haalde Arrigo Guarnien hem naar de Nederlandse Opera, en daar is ie dan nü nog Met allerlei andere muzikale toe standen, achter de rug (operette, Amsterdam, Alkmaar en Midden- meer), nog aan de hand, en in petto (kleine lespraktijk zang en piano in Leusden). Zijn koren hebben op dit moment zijn grote liefde. „Laus Deo" in Zeist, dat op 28 april Haydns ,,Die Schöpfung" uitvoert En Leusdens groot gemengd Toonkunstkoor „Treecksangh", dat een jaar geleden na een oproep in de Leusder Krant door mevrouw Van der Heide en mevrouw Van Spaendonck van de grond werd gebracht. „Treecksangh" is een veelbelovend koor", zegt dirigent Van Spaendonck. „Als we volhou den, - 't kost voor ieder van ons enorm veel werk en inspanning -, dan wordt dat koor een koor waar we als Leusdenaren mee voor de dag kunnen komen!" De sopranen moeten goed en zui ver leren zingen. Daar zijn we hard mee bezig. De tenoren zijn goed. We sukkelen eigenlijk met de bassen. We hebben vier bassen, en als er daar één of twee van ziek zijn, zitten we enorm omhoog! 't Moet toch mogelijk zijn om in Leusden bassen te vinden! Veel mensen denken Wij kunnen met in een koor gaan zingen, want wij leren geen noten. Veel mensen denken ook: Wij kunnen niet in een koor zingen, want we hebben geen mooie stem. Hoeft allemaal niet. we zoeken geen Caruso's. Hoofdzaak is, dat ze liefde voor de muziek heb ben, en enthousiast zijn om te zingep. Onze piamste mevrouw M. A. Peddemors-Gorter speelt alle me- lodieén veelvuldig op de piano vóór. Dat is geen punt." Dus voor alle Leusdense mannen, die aanvechtingen voelen om te zingen (vooral bassen): „Treeck sangh" zit om u verlegen! Iedere woensdagavond wordt gerepeteerd m ,,'t Ros Beyaart". Het ligt in de bedoeling van „Treecksangh" om een alzijdig re pertoire op te bouwen. Een repertoi re, waarbij elk koorlid iets van zijn gading kan vinden, tot welke catego rie mensen hij of zij ook behoort. Alleen het echte populaire genre (en Jan van Spaendonck doelt daarmee op popmuziek) wordt niet op het re pertoire genomen Grepen uit het repertoire: het Re quiem van Faurt de voor koor gezette dansen van Schubert, liet beginkoor uit Haydn's Jahreszeiten. het Ave Veruni van Mozart. Met be hulp van de piano worden deze wer ken stem voor stem ingestudeerd. In het komende najaar hoopt Jan van Spaendonck zijn eerste grote konsert met „Treecksangh" te geven, kompleet met solisten en klein orkest. Maar voor financiële steun daarbij hoopt men wei op de gemeente Leusden te mogen reke nen! „Treecksangh" heeft het initiatief genomen tot het konsert ,1 eusden 1200". dat op dinsdagavond 17 mei in de Sint Jozefkerk wordt gegeven. Dirigent Van Spaendonck. pianiste mevrouw Peddemors en het koor zullen aan het slot van het konsert waaraan acht koren medewerken, (totaal aantal zangerassen, zangers en kinderstemmetjes: 275) ten gehore brengen: „Sieben Deutsche Tanze" van Schubert en „Komm, holder Lenz", int „Die Jah reszeiten" van Hay dn. „Ik ben erg gesteld op Leusden' zegt van Spaendonck. „Ik ben in Leusden komen wonen om te genie ten van de landelijke rust, cn die tref ik hier nog aan. Ik wandel vaak langs het Valleikanaal, en vind dat een schitterend gebied. Ik heb veel kon- takt met de autochtone bevolking, en ik dnnk na de hoogmis graag es op m'n gemak een borreltje, en praat dan met deze of gene." Jan van Spaendonck heeft - op 1 instigatie van „Treecksangh s voorzitter L. M. de Haas - samen t met zijn zoon Jan Paul, die in i Utrecht klassieke letteren stu- deert, een cantate gemaakt op het 1200 jaar oude Leusden. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling j om deze cantate (woorden in j dichtvorm door Jan Paul, muziek door Jan van Spaendonck) uit te j voeren op de te houden Rijks dag. De cantate zal echter voor de eerste keer worden uitgebracht op het grote herfstkonsert van het groot gemengd koor „Treeck sangh". Anco Mali. t j DONDERDAG 28 APRIL 1977 ÈEUSDEN Op initiatief van de heer L. M. de Haas uit Leusden, voorzitter het groot gemengd Toonkunstkoor freecksangh", wordt op dinsdag 17 I's avonds om 20.00 uur] een con- gegeven in de Sint Jozelf Kerk te iden-Centrum. iWe hebben zo veel koren in Leusden" |tde heer De Haas. ,,dat ik een tijd eden dacht dat het leuk zou zijn om verband met het 1200-jarig bestaan Hu Leusden met elkaar een uitvoering [geven. Elk koor, dat ik daartoe bena- 'de. was even enthousiast, en zegde •ntaan zijn medewerking toe. En zo ram het concert tot stand, als inleiding Ide feesten." r zijn maar liefst 9 koren in Leusden. r ouckle koor, dat onlangs 50 jaar ;tond, het Christelijk Gemengd Koor •unst Veredelt" uit Leusden-Zuid, jn helaas dinsdag de 17e mei niet van de partij zijn. De dirigent van „Kunst Veredelt" heeft die avond een bindende afspraak met zijn Baarnse koor. De ledeq van „Kunst Veredelt" komen wel allemaal in de Jozefkerk luisteren. Elk koor zing ongeveer een kwartier. Het geheel speelt zich op het priester koor. Alleen het Rooms-Katholieke Da meskoor en het Rooms-Katholieke He renkoor .Soli Deo Gloria", die met orgelbegeleiding zullen zingen, staan boven, op de galerij, opgesteld. Medewerkenden zyn: de Kindercanto- rij van de Marcuskerk onder leiding van mevrouw H. J. Nobel-de Vaal; het Rooms-Katholiek Herenkoor ,,Soli Deo Gloria" onder leiding van Henk Nich- ting; het kerkoorr ,,'t Hamersveld" ge dirigeerd door de heer D. Broekema; de Cantory van de Marcuskerk met de heer H. Pieterse; de Gospelgroep „Reforma tion onder leiding van A. Zevenbergen: ■EUSDEN De Hervormde Vrouwen icnst Leusden-Zuid organiseertde op ^fnsdagmiddag 20 april, van 14.00 tot 16.00 uur, een kledingbeurs. By was wo grote toeloop van publiek, kwam zelfs uit Woudenberg en |oersfoort de Leusdense kledingbeurs (Hoeken. En ,,'t Trefpunt" aan de hemseweg mocht zich dan ook in een wondere mate van belangstelling ver- gigen. Mevrouw Weernekers meende te kun- konstateren, dat de jaarlijks terug- Lu u ^ec*'n8beurs steeds méér in L aa kez°ekersaantal overtrof dat W voorgaande jaren. Zij vindt het een W eugend verschijnsel, dat men bereid overtollige kleding voor een gering jf~ag aan anderen over te doen. Veel ff* mg is in zó goede staat, dat recy- 5 met meer dan een dure plicht is. 1 vergt alleen de moeite om deze kleding naar de dames van de Hervorm de Vrouwen Dienst toe te brengen. De sfeer op de beurs was erg leuk en gezellig. Het was er goed druk, en men snuffelde naar hartelust tussen de sta pels truien, broeken, t-shirts, mutsen, dassen en in de rekkon met jurken en jassen. Velen deden de meest voordelige kleding daar kopen. Hoewel het met bedragen 1, 2, 2,50 en 5'- gepaard ging, was er in die twee uur tijds maar liefst voor een bedrag van 600.- verkocht. Er bleven 16 dozen met zo'n goede 160 kilo kleren over. Deze zullen door de Hervormde Vrouwen Dienst worden ver zonden naar Ds. Mabuzela, ma-melodie in Pretoria, Zuid-Afrika. Ds. Mabuzela heeft een dienstencentrum, van waaruit de kleding gedistribueerd zal worden op die plaatsen, waar dat het meest noodza kelijk is. LEUSDEN - Dinsdagochtend 19 april waren alle vertegenwoordigsters van de Leusdense vrouwenvereniging, die ge bundeld zyn in de Vrouwenraad Leus den, anwezig om aan een stampvol Vrouwen Kafee (200 bezoeksters!) een uiteenzetting te geven over hun organi saties. Een ieder kreeg hierdoor een goede indruk van wat deze verenigingen doen voor hun leden. De aanwezige spreeksters waren. Mieneke Biesheuvel, Interkerkelijke Kontaktgroep Gereformeerde Kerk. Evelien Blom, Katholieke Plattelands Vrouwen Organisatie (KPO) Leusden- Centrum en Achterveld. Cees Donia, Vrouwenraad Leusden. Rie Oude Egberink, Zonnebloem Leus den-Centrum en Achterveld. Magda van Rij, Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen Leusden-Centrum en Leusden-Zuid. Co van der Schaaf, Nederlandse Chris ten Vrouwen Bond (NCVB) Leusden- Centrum en Leusden-Zuid. Anneke Snijder, Hulpdienst der Her vormde Kerk. Gonnie Vrij, Unie Vrouwelijke Vrijwil ligers. Na deze vrouwenverenigingen was het woord aan Annie Wagener, die sprak over het Humanistisch Verbond. Voor de politieke partijen spraken, in verband met de aanstaande verkiezin gen: Marion Defares, voor de Progressieven. Puck Bosma, voor de VVD. Evelien Blom, namens Trudy van Gooi voor het CDA. De ervaring heeft geleerd dat bij een zó grandioze opkomst een mikrofoon on ontbeerlijk is. Hiervoor zal uiteraard door de leiding van het Vrouwenkafee worden gezorgd. Let wel: zonder dat deze kan putten uit een financiële potl Ook heeft de ervaring geleerd, dat in komende programma's scherper op de spreektijd zal moeten worden gelet, zo dat er meer tijd over blijft voor het stellen van vragen, het verkrijgen van informatie èn het koffie drinken! De komende programma's zullen trou wens niet meer zo overvol zijn als dit keer, in verband met de verkiezingen. Er zal voldoende gelegenheid blijven om ook „gewoon koffie te drinken" en on derling te praten. Gehoorde reakties van bezoeksters: „Het geroezemoes der kinderen is voor spreeksters en toehoorsters hinderlijk" - Commentaar Vrouwenkafee- Dit blijft onvermijdelijk omdat vele vrouwen hun kinderen moeten of willen meenemen. - ,,'t Programma was té overladen. Maar ik ben blij, dat dit allemaal naar voren is gekomen, en onder woorden is gebracht." - - „Doodvermoeiend maar wél gezellig." - „Het in- en uitlopenb tijdens inleidin gen is niet prettig." - acommentaar Vrouwenkafee: dat is nu eenmaal het karakter van elk kafee. - „Bij jullie is het interessante, dat de onderwerpen aktueel zijn." - Voor de inaand mei is het volgende programma samengesteld: 3 mei: Wiesjc Engelen mei een ludieke voordracht. Over de milieuproblematiek en de werkzaamheden van het comité Milieuzorg Leusden. Wfesje heeft spe ciaal voor deze gelegenheid een 75 tal documentatiemapjes samengesteld. Er zullen vier informatietafels zijn: milieu educatie, milieuzaken, bestemmings plannen en voorlichting. Aanvang 10.30 uur precies. Er zullen door het Comité „Fietspad Lockhorstcrweg" handtekeningen wor den ingezameld. In verband met het programma van 17 mei zullen op 3 mei exemplaren be schikbaar gesteld worden van de „Dis cussienota Emancipatiewerk 1977", uit gebracht door de Em mcipatiekommis- sie. Op dinsdagochtend 17 mei om 10.30 uur zal Mieke Klaver uit Rijswijk toe lichting geven op de „Diskussienota Emancipatiewerk 1977", èn de nota in diskussie brengen. het Rooms-Katholiek Gemengd Zang koor Achterveld met dirigent G. J. Wy- nands en het Groot Gemengd Toon kunstkoor „Treecksangh" gedirigeerd door J. van Spaendonck. De muzikale begeleiding wordt ver zorgd door mevrouw M. A. Peddemors- Gorter, piano; J. van Spaendonck, or gel; T. van Oosterom, orgel. De gospel groep „Reformation" brengt zijn eigen instrumenten mee. Het Groot Gemengd Toonkunstkoor Treeksangh brengt zijn piano voor de begeleiding mee. Pastor Terbekke is zo welwillend om zijn kerk gratis voor het konsert beschikbaar te stellen. Op verzoek van het koor in Achterveld zal het konsert hoogstwaar schijnlijk in de herfst van dit jaar in Achterveld worden herhaald. Wat erg op prijs wordt gesteld is, dat alle koorzangers in Leusden elkaar nu eens kunnen beluisteren. Aan zange ressen, zangers en kinderstemmen zijn er in het geheel maar liefst 275 perso nen. Uit het programma citeren wij graag het volgende: 1. Kindercantory: „De mooiste bloemen" en Prinsesje Tierelantijn van Annie M. G. Schmidt. 2. „Soli Deo Gloria: „Jesus unser Trost" van J. S. Bach, „Ave Verum" van W. A. Mozart. 3. ,,'t Hamersveld": „Domine saJ vam fac Reginam Nos- tram" van A. Giesen, „Lead me. Lord" van S. Wesley. 4. Cantory Marcuskerk: „Tanze un springen" van H. L. Has- ler, „Ik seg adieu" van J. Clemens von Papa. 5. „Reformation": „Tradition of our fathers", „Dichtbij" van K. de Bruine. 6. Gemengd Koor Achterveld: „Nun fanger an" van H. S. Hosier, „Herz allerliebstes Madel" van D. Fri- derici. 7. „Treksangh" „Sieben deutsche Tanze" van F. Schu bert, „Komm, holder Lenz", van J. Haydn. Het konsert zal besloten worden met een samenzang van alle koren en 'bezoe kers op de melodie van „Land of Hope and Glory" met een tekst van mevrouw G. Schouten-Verhoef. Dit lied is getiteld „Aan twaalf eeuwen Leusden". LEUSDEN - jan van Spaendonck Is een muzikale Leusdenaar. Hij zit boordevol muzikale ideeën en Initiatieven, is zijn lust en zijn leven. Hij was onlangs 25 jaar als eerste repetitor werkzaam bij de Neder landse Opera in Amsterdam Hij kreeg ter gelegenheid van dit ju bileum (onder andere) een bedrag aan geld aangeboden, en van dat bedrag gaat hij een orgel met een pedaal kopen. Om thuis orgel te kun nen spelen. Want 's zondags bespeelt hij het orgel tijdens de missen in de Smt Jozefkerk in Leusden-Centrum. Daar is hij door dirigent Henk Nich- tmg van het Rooms-Katholiek he nkoor „Soli Deo Gloria" te •usden toe overgehaald. Ten tijde, dat de bariton Henk Nichting, die tweede dirigent is bij het Amersfoorts Mannenkoor, Jan van Spaendonck ontmoette als eerste di rigent van ditzelfde koor. En dat or gelspelen kón, omdat Jan van Spaendonck indertijd, vóór hij naar Indonesië vertrok, orgelles had van Hans Ponte (van wie hij ook piano - en later zangles kreeg). Op de boot naar Indonesië, als mi litair, vormde hij in de gauwigheid van de reis een groot koor, en bij aankomst in Indonesië werd hij linea recta ondergebracht in het amuse- mentswerk voor de militairen. Hij reisde met Willy van Hemert, Kitty (nappert en Mela Soesman in een cabaretgezelschap van Bali naar vJieuw-Guinea, van Sumatra naar Ambon. Het enige eiland, waar hij met optrad was Borneo! Met danseres Puck Meyer maakte opnieuw een toernee door Indo- Zo kwam hij met de dans in derland werd hij pia- balletgezelschap van en werkte hij zes jaar ballet van de Nederlandse onder leiding van Frangoise „Les Sylphides", „Gisèle" en dere balletten gleden van zijn naar de lichtvoetigheid van klassieke dansers. Amersf oortsestraat 40-44 Hoevelaken tel. 03495-5714 s zondags gesloten

Leusder Krant | 1977 | | pagina 9