Honderd vierkante meter podium en plaats voor 5000 toeschouwers igisseur George Bruens: een irfektionist.... „Rijksdag 777"- gigantisch historisch eeuwfeest spektakel als hoogtepunt 1200 Historisch verantwoord.... George Bruens, de man die voor het scenario en de regie van de Lisiduna tekent. BERT VOS IJSDEN De Leusdenaren weten het nu allemaal wel: dankzij de schenking an de Villa Lisiduna door Karei de Grote aan Alberecht van Utrecht in 777, nonen *(j nu met z'n allen in een flink uit de kluiten gewassen dorp, dat Leusden it<t. Een stukje geschiedenis, dat uit de annalen tevoorschijn kwam en de ufcfelreeksc aanleiding vormt voor een gradioze viering van Leusden's 1200 jarig Kan. Wat aanvankelijk als een suggestie ter tafel kwam een extra raadsver- idering in historisch kader - is in de loop der maanden snel uitgegroeid tot een rqjekt, dat gigantische vormen aanneemt en z'n weerga in de Leusdense eachicdenis wellicht niet kent. Nadat de heer Mikkers namens de gemeente aan ^|uffelen is geslagen in oude archieven rijpte al snel het plan aan de hand Ee resultaten - om die zogenaamde extra raadsvergadering uit te bouwen tot bonstruktie van een Rijksdag uit 777, zoals Karei de Grote die in Lisiduna ■den zou kunnen hebben. Toen die beslissing viel, werd het al spoedig voor leo duidelijk, dat voor het realiseren van een dergelijk gigantisch projekt nodig was dan een lange tafel en wat stoelen, waarachter de vroede vaderen zouden kunnen nemen. Daarom werd een expert aangetrokken om hs Leusden 1200 deze zaak te gaan regelen. Het oog viel op George Bruens, ■daal [Utrechts] adviseur van het Nederlands Centrum voor Amateurto- Hg is met een tiental anderen - druk bezig een groots opgezet historisch jakelstuk onder de naam „Rijksdag" gerealiseerd te krijgen. En dat is geen Kgheid, zoals al snel bleek uit een gesprek, dat we met hem hadden. duizend-koppige publiek alles tot in de finesses zal kunnen zien en horen. Alles gaat zich afspelen voor het gemeentehuis waar op het parkeerterrein en een deel van het grasveld het podium zal worden opgesteld en de tribune voor de toe schouwers (waarvan een deel overdekt zal kunnen genieten van het spektakel stuk) zal een plaats krijgen op de rest van het grasveld tot aan de Hamers- veldseweg. ENORME INZET George Bruens: „Toen ik met dit kar wei begon, dacht ik, dat ik alleen de regisseur zou zijn. Dat was een misvat ting. want intussen ben ik ook het scenario aan het schrijven, dat opge bouwd zal zijn uit tientallen scènes, die allemaal op het grote podium zullen plaatsvinden. Voor zover ik weet, zijn dat er nu al meer dan zeventig. Kijk, als een dergelijke spektakelstuk wil sla gen, dan moeten de medewerkers ge motiveerd zijn. Ze moeten weten, wat ze aan het doen zijn en ze moeten enthousiast zijn. Nou, aan motivering, inzet en enthousiasme ontbreekt het niet bij de zestig tot zeventig Leusde naren. die aan het spel mee doen. Het is enorm. En daarom ben ik er eigenlijk van overtuigd, dat het wat de spelers en speelsters betreft wel zal lukken. Je staat versteld als je ontdekt, hoeveel onvermoed talent er onder de deelne mers schuilt. Iedere rol in deze rekon- struktie van de Rijksdag is een hoofd rol en dat betekent, dat iedereen even veel aandacht moet krijgen tijdens de rpetities om zo veel mogelijk uit een rol te kunnen halen. REQUISIETEN Een apart probleem vormt het verkrij gen van de juiste requisieten. Bruens: Omdat er van die periode (rond 777) zo weinig historisch bekend is. moeten wij ons heil zoeken in afbeeldingen uit die tijd De kleding, de wapens, de muziek instrumenten. al die zaken moeten his torisch verantwoord zijn - daar streven we tenminste naar - en het is dan ook de kunst om dat uit de afbeeldingen en archiefmateriaal te kunnen halen. Mu ziekinstrumenten. om maar eens iets te noemen, werden ook in die tijd ruim schoots gebruikt. Maar waar vind je nu windorgels, doedelzakken met twee pij pen e.d.? En als je die instrumenten eindelijk hebt versierd, hoe kom je dan aan muziek en wie kan het spelen?" Problemen, die in de loop der tijd best opgelost zullen worden, maar die wel veel tijd en inspanning vergen. George Bruens heeft nu een boekje op de kop kunnen tikken, waarin ballades uit die tijd staan, kompleet met muziek. En zoiets helpt natuurlijk enorm. Gelukkig heeft Bruens de beschikking over een uitstekend geoutilleerd ge meentelijk apparaat (gemeentewer ken). ..Daar ben ik erg blij mee", zegt hij. ..dat scheelt enorm in de organisa tie". De heer A. H. van Kraaikamp is toegevoegd aan de organiserende werk groep en hij is de man. die er voor moet zorgen, dat de technische kant van de zaak straks zo perfekt mogelijk is uit gevoerd. En dat is wellicht - met de regie - het meest moeilijke karwei. EEN UUR LANG Het spektakelstuk gaat in totaal onge veer zestig minuten duren. Zestig mi nuten, waarvoor eigenlijk maandenland keihard moet worden gewerkt. Waar voor dagelijks tientallen mensen druk in de weer zyn om er voor te zorgen, dat op woensdag 8 juni er alles perfekt uit zal zien. Een spektakelstuk van een uur lang als extra raadsvergadering? Nu is het bekend, dat onze gemeentelijke ver tegenwoordigers er in het algemeen niet tegen opzien om met verve een uur vol te DUIZEND TOESCHOUWERS !e 33-jarige George Bruens, die naast Herk als adviseur bij het Nederlands [urn voor Amateurtoneel nog tal irtdere projekten onder handen I speelde de hoofdrol in de Neder- e film ..Elckerlijc" van regisseur piling en heeft wellicht ook daar- (nige nuttige kennis opgedaan ten Sen van historische stukken. Bruens jperfektionist, wat duidelijk blijkt ^nseen werkbespreking, waar we een mee maakten en Bruena met jarendheid zijn beslissingen ten fcn van aan te schaffen of te maken lieten nam. Dat perfektionisme pekt ook uit het feit, dat de histori- jauthenticiteit van het complete jakelstuk zal worden getoetst door EJ E A. L. Struyck, gemeente-archi- |ris van Utrecht. Aan de hand van ^n, schilderijen en prenten wordt Euht om de werkelijkheid van toen Jtmogelijk te benaderen, pjksdag zal zich af gaan spelen op por Leusdense begrippen giganti- Kiium van maar liefst honderd fente meter, opgebouwd uit ver sie elementen, die er toe moeten ftgen. dal het naar verwachting vijf- praten, maar dat zou voor zo'n feestelij ke gebeurtenis teveel van het goede kun nen zyn. Wat er dan ook gaat gebeuren op het pdoium is naast het hoogtepunt [de schenking van Lisiduna aan Albe- recht van Utrecht], eigcnlyk een kom- plete, kermisachtige markt. Bruens: ,,Een Rijksdag bracht dat gewoon met zich mee. Karei de Grote kwam niet zo heel vaak, maar als ie dan kwam, dan werd er meteen een groots feest omheen gebouwd. Een feest met kermisattrak- ties zoals acrobaten en marskramers, die in alle toonaarden probeerden hun voor treffelijke waren uit soms verre landen aan de man of vrouw te brengen. Dat feest gaan we rekonstrueren. Aan de hand van tientallen scènes, die zich over liet hele podium afspelen, zal een indruk worden verkregen hoe het er vroeger toeging tydens zo'n ryksdag. Het scena- Een ontwerp van gigantische podium waarop zich het kleurrijke gebeuren sfarmkt gaat afspelen. /SDEN - George Bruens werd op 20 "Ti 1944 geboren te Zwolle. Na de kelyke schoolopleiding bezocht jaar de kunstacademie te Ensche- _Tudens zgn militaire diensttijd be- hg de LO-akte tekenen om daar- L kost te kunnen verdienen met het tekenlessen op scholen. Daar- SiL0f!ï'kkelde hy zich als kunst- [diverseeksposities]. 'JNgde verschillende kaderkursus- d,daktische - en pedagogi- en was als docent ekspressie ■"jam op scholen en instituten. e belangrijke projekten in deze Ven: -het werken met geestelijk 'capten ,,het begeleiden van •atievc workshop in het huis van e" -een tweejarig projekt op nische sphool", waarbij het ging in ergratie van de technische op- met beeldende kunst, itstond een werkvorm tussen zijn MK- en beeldende aktiviteiten, C n ,Vl^f Jaar re8ies b,J bet ..Ne ws Rekreatie Theater". Il97-)CS Was er de oorzaak van dat hij ■.provinciaal (Utrecht)-toneel- >n dienst van het Nederlands v°or Amateurtoneel werd. Dit -staat uit het regisseren van to- ?Pen. t begeleiden van groepen L mel dramatische vorming bezig en net stimuleren en aktiveren leelaktiviteitcn in de provincie t ,0 a- bij Stichting Tejater Kik- F'van dit werk vraagt een brede I 8. welke hij b.v. opdeed bij professionele kadertrainingen van het Nederlands Centrum voor Amateurto neel (is tevens als trainer op de afdeling Krcatieve Koomunikalie van hetzelfde centrum). Hij heeft op internationale theaterfestivals in Duitsland en Ierland geerkt, waar hij werkgroepen leidde, die als thema hadden, de intergratie van beeldende mogelijkheden en drama in het theater. George Bruens: ..Op dit moment heb ik een eigen theatergroep, geef lessen in dramatische vorming en geef met mijn spelgroep demonstraties in de provincie Utrecht. Daarnaast ben ik adviseur van het Nederlands Centrum voor Amateur toneel in de provincie Utrecht en vanuit die funktie geef ik onder meer amateur- toneelverenigingen adviezen over allerlei zaken." Bruens heeft nu ook de beschikking over een eigen video-studiootje. waar hij driftig mee werkt om o.a. leden van zijn spelgroep vertrouwd te maken met dit medium. Voor de Rijksdag in Leusden is zijn uitgangspunt, dat het zo levendig mogelijk moet zijn. En historisch zo exact mogelijk. Hij is een vurige propa gandist van levend theater, waarbij on der meer improvisatie een niet onbelang rijke rol zal kunnen spelen, zij het dan binnen het kader van de totale gebeurte nis. ..Iedere rol is een hoofdrol en is belangrijk", is zijn uitgangspunt. Zijn vrouw Maja werkt eveneens hard mee aan de Rijksdag-opvoering. Zij doet de bewerkingsregie. En is ver der werkzaam ballet-pedagoge als zij niet betrokken is bij het werk van haar George Bruens als „Elckerlijc" man. ..wat maar zelden niet het geval is", zoals Bruens zgt. George Bruens speelde vorig jaar de hoofdrol in de Nederlandse speelfilm ..Elckerlijc" van de Utrechtse cineast- regisseur Jos Stelling (die zijn speelfilm debuut maakte met ..Marieken van Nieumeghcn") Al met al heeft de gemeente Leusden voor de regie van haar Rijksdag een man aangetrokken, die op dit terrein reeds zijn sporen heeft verdiend voor het overige ligt het voor een groot deel aan de mcdcspclenden. of hun enthousiasme en inzet groot genoeg zal zijn om de ..Rijksdag" tot een grandioos succes te maken. „Wat dat betreft heb ik alle vertrou wen. De inzet van het enthousiasme is enorm. Ik sta by elke repetitie weer versteld over de wyze, waarop alle mede spelers en -speelsters raadsleden, ge meentebestuur, ambtenaren en leden van de stichting Leusden 1200] de ryks- dagsuggestic tot leven laten komen. In spel en improvisatie. En erg gemotiveerd en dat is een belangryk uitgangspunt voor succes," aldus Bruens. En dat is de vakman. LEUSDEN - George Bruens is een man, die naar perfektie streeft. Toen hij werd gevraagd de regie van het spektakelstuk „Rijksdag" op zich te nemen en hij werd gekonfronteerd met de bedoeling ervan, ging hij ermee akkoord. „Maar als we het gaan doen, dan wel goed," heeft hij toen gezegd en dat is het motto, waarmee Bruens en de zijnen werken tijdens de voorbereiding en realisering van dit „klank en licht spel" in historisch zo perfekt mogelijk kader. Een voorbeeld van dat perfektionisme, is het officiële dokument, waarop de schenking van de villa Lisiduna door Karei de Grote aan Alberecht van Utrecht wordt beschreven. Van de tekst was alleen een foto-kopie beschikbaar. Niet voldoende om als hoogtepunt mee te spelen in het stuk „levend theater" van deze Utrechtse toneel adviseur. Daarom werd gezocht naar een mogelijkheid om de tekst in het oorspronkelijke Karolingische schrift op een officieel en historisch verantwoord dokument over te brengen, kompleet met het zegel van Karei de Grote. Daarin is men geslaagd, maar men moest er wel voor naar Duitsland. Het gemeentearchief van de Duitse stad Marburg a/d Lahn en het gemeentearchief van Münster werden bereid gevonden om voor een zo authentiek mogelijk doku ment te zorgen. En dat gebeurde. De regisseur is nu in het bezit van een dokument, dat vrijwel identiek moet zijn met het origineel. Kompleet met het waszegel van Karei de Grote. Het dokument zal later - na de viering van Leusden 1200 - wellicht een opvallende plaats in het ge meentehuis, in de raadszaal kunnen krijgen als tastbare herinnering aan het feit, dat dankzij de schenking van Karei de Grote vijftien raadsle den en wethouders iedere maand mogen praten over het wel en wee van Leusden. rio hiervoor groeit nog steeds tydens de repetities, want telkens wordt er weer nieuwe suggesties aangedragen, die de moeite waard zyn om te worden uitge voerd." Ryksdag 777 - 1977. Een klcurryke belevenis. De moeite van het bekyken waard. George Bruens heeft er alle ver trouwen in, dat het zal slagen. Een spel breker kan het weer nog zyn. Want slechts een klein deel van de publieke tribune zal overdenkt zyn, evenals het podium. ENORM DECOR Bruens alles op alles zal zetten om van dit historische spektakelstuk een kleur rijk gebeuren te maken. Niet alleen om dat bekend is geworden dat ook prins Claus aanwezig zal zyn, maar ook, om dat de „Ryksdag" van de .lering van het twaalfbonderdjarig bestaan van Lisi duna het onbetwiste hoogtepunt van ze ven dagen feest moet worden. Een ge beurtenis, waarover nog jaren later zal worden gepraat. Voor de Rijksdag heeft Bruens een groot decor nodig; een doek van maar liefst 13,5 bij 4,5 meter. Dit doek, dat de villa Lisiduna voorstelt in het Leusdense landschap van 1200 jaar geleden (er zijn overigens geen afbeeldingen van deze villa bekend), zal worden geschilderd door de Achtervelder J. J. Jehee. die daarbij zal worden geholpen door vijf andere leden van de Leusdense vereni ging van vrijctijds-schilders. ,,De Vrije Kwasten". Momenteel is de heer Jehee bezig met schets-ontwerpen voor dit gi gantische doek. De kunst zal straks zijn om het definitieve ontwerp op een opper vlak van ongeveer vijftig bij twintig cen timeter exact over te brengen (in kleur) op dat doek van 13,5 bij 4,5 meter. Dat DONDERDAG 5 ME11977 Prins Claus /.al aanwezig zyn op de officiële dag van Leusden 1200, woensdag 8 juni. Hier gefotografeerd tydens het défilé met vrouw en kinderen. kan op verschillende manieren, maar elke methode heeft haar voor- en nade len, zodat het nog wel eventjes puzzelen wordt. Om een globale indruk te geven van de opzet: voor de belichting van het grote podium schat belichtingsman Jaap De- fourny ongeveer 60.000 watt aan lampen nodig te hebben. En dan hebben we het nog niet over de geluidsinstallatie, die ook met ettelijke duizenden watts in staat zal moeten zijn om de duizenden aanwezigen het gesprokene te kunnen laten volgen. Technische problemen, die nog maar niet een, twee, drie zijn opge lost. „Iedereen, ook de mensen op de achterste rij, moet het spektakel met alle scènes goed kunnen volgen. Het geluid en de belichting, zowel als de opstelling van de tribune, moet perfekt zijn om dat te kunnen bereiken." Bruens praat er met zijn collega's over, als dat een klei nigheidje is. FINANCIEN Wie moet dat allemaal betalen, zal de burger zich afvrfagen na lezing van dit artikel. De gemeente Leusden stelt voor de gemeentelijke dag op woensdag 8 juni een kleine vijftig mille beschikbaar uit de reserve-po culturele doeleinden. Bo vendien zullen verschillende onderdelen van deze dag worden gesponserd. Voor zitter Van Gooi van de Stichting Leus den 1200: „Het zal natuurlijk ettelijke duizenden guldens gaan kosten, deze Rijksdagrekonstruktie, maar ik weet, dat verschillende sponsors er aan bijdra gen en dat bovendien wat betreft de technische kant ook goedkope hulp wordt geboden." PRINS CLAUS Het is duidelyk, dat regisseur Georg Op Don Bosco in Leusden en de Niek Savioschool in Amersfoort zijn leerlin gen druk bezig met het maken van voorwerpen, die tijdens de viering van Leusden 1200 gebruikt worden, zoals een schandpaal, toegangspoorten en tolbomen.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 5