eleidsplan Welzijnsvoorzieningen Heuristische NIEUWE SUBSIDIE-VERORDENING BOUW CULTUREEL-SOCIAAL CENTRUM IN LEUSDEN/ZUID IN 1978 AANKOOP HUIZE „ST. ANSFRIDUS" VOOR MULTI-FUNKTIONEEL GEBRUIK EVENREDIGE VERDELING VAN DE SUBSIDIE GELDEN :RV0LG VAN VOORPAGINA ^der KRANT - plaatselijk nieuws bsidie-hota nstbeoefening bejaardenwerk edukatief werk muziekschool leusden jeugd werk en jongeren- bibliotheekwerk peuterspeelzaalwerk samenlevingsopbouw volksgezondheid sport akkommodaties cijfers I belangrijk onderdeel van het jsplan Welzijnsvoorzieningen" subsidie-nota Verschillende »den zullen daar erg blij mee zijn, j jarenlang werd door hen om rqelijke nota gevraagd. Doel van fnota is vooral de onduidelijkheid l ondoorzichtigheid van de subsi- juktuur bloot te leggen. Zoals de Van Maanen (AR/SGP) altijd be- De verkapte subsidies i er uit." Andere raadsleden, die van de VVD hebben dig gepleit voor een goede e-verordening, zodat je elke jg voor een subsidie kunt i aan vastgestelde maatstaven, «idie-nota voldoet grotendeels wensen. Er is een subsidie- jening in opgenomen, die van [wordt, zodra de raad het beleids- n in totaliteit vaststelt Iedere eubsi- janvraag moet voldoen aan ae daar ergelegde voorwaarden hoewel er (ntele uitzonderingen mogelijk .1 Ook kan - bij weigering - in be korden gegaan bij de raad en om Eening worden gevraagd. 1 belangrijke rechttrekking in de ie-nota is de evenredige die wordt toegepast, gegroeide situaties vVorden v bekeken en zo nodig aange- verkapte subsidies komen i water* en zullen - als de raad takkoord gaat - straks niet langer [pt meer zijn Dat kan onder meer Enen, dat een vereniging, voor juur het volle pond moet gaan be- fwat echter in de toekenning van jdies weer rechtgezet kan worden. V praktjjk komt het - in het al- i op hetzelfde neer, maar het laft wel een duidelijker beeld ten van het totale subsidiebeleid kt totale bedrag wat wordt besteed [subsidies En per vereniging speciale gevallen wordt voorge meen subsidiefonds voor speciale in te stellen. Dit subsidie- kan voorzien in subsidies, die ïhien niet direkt aan de gestelde gaarden voldoen, maar niettemin >dig zijn of met spoed moeten i verstrekt B en w beslissen lekenning uit dit fonds, na overleg i commissie welzijnszaken, zo iet gemeentebestuur n aanzien van verenigingen, die amateurbasis zingen, to- telen en muziek spelen en ij een algemeen karakter heb- [stelt het gemeentebestuur voor lot een nieuw subsidie-systeem len. i w. gaan er hierbij vanuit, dat [vereniging In principe in gelijke I van deze subsidie moet kunnen [eren en dat de subsidies meer af- d dienen te zijn op de aard van [ttiviteiten. Zo'n subsidiebedrag kan istaan uit een bijdrage in de n van vorming, een bijdrage in de nvan uitvoeringen en/of tentoon- een basissubsidie en een f subsidie Aan de hand van prak- teelden en regelingen uit om- e gemeenten, komt men tot de »debedragen en percentages. De 'i in de kosten van vorming zal erenigmg op maximaal 500,- gesteld De bijdrage in de mvan uitvoering en/of tentoonstel- 15% van het nadelig saldo per or atie (in 1977 35% van gemiddeld De muziekverenigingen kunnen extra subsidies krijgen in verband met de kostbare aanschaf van instrumenten. De Stichting Muziekschool Leusden kost de gemeente veel geld. De schuld ligt volgens het gemeentebestuur bij het rijk. Hier leden van de school tijdens een uitvoering. één van de akkommodaties voor het jeugd- en jongerenwerk. 400.-), de basissubsidie wil het ge meentebestuur stellen op 10 procent van het totale jaarlijkse contributiebe drag De extra subsidies wil het ge meentebestuur eventueel toekennen aan verenigingen, die gebruik maken van muziekinstrumenten (wat hoge kosten meebrengt). Mochten er in een later stadium ook verenigingen zijn. die soortgelijke hoge kosten hebben kan toekenning van een extra subsidie worden bezien In Leusden bestaat ten behoeve van het bejaardenwerk geen subsi dieregeling. Er worden incidentele subsidies verstrekt tot een totaalbe drag van ongeveer 4300,- per jaar. De verenigingen en instellingen, die zich in de gemeente met bejaarden- werk bezighouden zijn: Comité Ont spanning Bejaarden, De Zonne bloem, Bejaardensocièteit Achter veld, Bejaarden Sociëteit Leus den/Centrum (UW), Welfarewerk De Zonnebloem Leusden/Centrum en Bejaardensocièteit Leusden/Zuid (eveneens UW). B. en w. zijn van mening, dat alvorens wordt overge gaan tot meer konkrete vaststellingen van de behoeften in zake bejaardenwerk, de desbetref fende werkzame verenigingen en or ganisaties eerst een samenwer kingsverband moeten hebben, waardoor koördinerend kan worden opgetreden. Wat betreft het open be jaardenwerk wordt overwogen om in de toekomst te komen tot de stichting van een dienstencentrum in zeer nauwe samenwerking met de levensbeschouwelijke groeperingen, die op dit terrein aan een definitieve huisvesting van deze bibliotheek in het kader van een „binnenkort te stichten sociaal kul- turele akkommodatie." In Achterveld wordt gebruik gemaakt van een ruimte in ,,Ons Gebouw", wat op dit moment voldoende wordt geacht door het bestuur van de bibliotheek. Mocht aan uitbreiding worden gedacht, dan bestaat volgens b en w de moge lijkheid om een gedeelte van de oude St. Jozefschool hiervoor te bestemmen De nieuwe wettelijke regelingen, die docentralisatie beogen waardoor de gemeente rechtstreeks het edukatief werk gaat subsidiëren, vereisen een meerjarenplan, waarin de behoeften van de bevolking zijn vastgelegd. In verband hiermee is het echter noodza kelijk, dat de in Leusden bestaande or ganisaties. die zich met edukatief werk bezighouden (LatentTalent en de Stich ting Kreatieve Handvaardigheid) nauw samen gaan werken en in nauw overleg met bevolking en gemeente vast gaan stellen hoe de planning er uit gaat zien Nieuwe aktiviteiten zullen dan in principe wel kunnen worden gehono reerd. maar alleen, als zij worden ont wikkeld onder auspiciën van één van jeugd- en jongerenwerk op te zetten „Hierbij zullen wel duidelijke afspraken gemaakt moeten worden met het be staande jeugdwerk, opdat er geen over lappingen gaan plaatsvinden en de ak- tiviteiten goed op elkaar afgestemd wordenschrijft het gemeentebestuur. Het is overigens de vraag of „Midden- Krakhorst" geschikt zal zijn voor het open jeugd- en jongerenwerk. Er zijn ook andere oplossingen denkbaar, zeggen b. enw In Achterveld dénkt het gemeentebe stuur aan verbouwing en het opknappen van de voormalige St Jo zefschool. onder meer voor de volledige ontplooiing van jeugd- en jon gerenwerk. In Leusden-Zuid zal de jeugd gebruik kunnen maken van het „binnenkort te stichten sociaal- cultureel centrum". De instandhouding van de plaatselijke muziekschool heeft grote financiële konsekwenties De oorzaak hiervan moet volgens het gemeentebe stuur duidelijk worden gezocht bij de rijksoverheid, die tot nu toe heeft gefaald om voor de muziekscholen een De St. Jozefschool te Achterveld zal deels worden bestemd voor sociaal- culturele doeleinden na een kleine verbouwing. beide organisaties Het jaarlijkse cur susprogramma dient binnen de finan ciële marge te worden ontwikkeld. Voor 1977 is een totaalbedrag van f24.000,-beschikbaar Uitbreiding van akkomrnodatje voor edukatief wer,k acht het gemeentebestuur niet noodza kelijk Alleen voor Leusden-Zuid zal ruimte kunnen worden gevonden in de „binnenkort daar te stichten sociaal- culturele akkommodatie" en in Achter veld kan ruimte worden gevonden in de voormalige St Jozefschool werkzaam zijn. B. en w. achten het wel raadzaam èn noodzakelijk om tot een gekoórdineerd samenwerkings verband te komen, zodat een be scheiden start zou kunnen plaats vinden. Als akkommodatie denkt het gemeentebestuur aan de sportzaal „Groenhouten' (vergaderzaal) en in een later stadium het eventueel aan te kopen Huize St. Ansfridus aan de Hamersveldseweg. Het gemeentebestuur gaat er terecht van uit, dat de huisvestingskosten voor bejaardensociéteiten voor honderd procent gesubsidieerd dienen te wor den. Voor boot- en bustochten acht het gemeentebestuur het voor rekening van de gemeente nemen van het over blijvende nadelig saldo redelijk Op grond van de Wet op het Openbare Bibliotheekwerk zijn de ge meentebesturen verplicht om vóór 1 ja nuari 1978 een gemeentelijk plan ten aanzien van de bibliotheekvoorzienin gen op te stellen. Het gemeentebestuur is van plan om dit in de loop van dit jaar aan te bieden aan de raad Vandaar dat in het beleidsplan welzijnsvoor zieningen wordt volstaan met een op somming van de bestaande struktuur binnen de gemeente Leusden. Wat betreft de huisvesting van de bibliotheek in Leusden/Zuid schrijft het gemeentebestuur: „In Leus den/Zuid heeft men nog steeds niet de beschikking overeen permanente akkommodatie. Tot 1 augustus 1977 maakt men gebruik van een nood- schoollokaal bij de openbare lagere school, .,"t Palet maar na die datum dient ergens anders onderdak te worden gevonden."' B. en w. denken Het beleid, dat ten aanzien van het jeugd- en jongerenwerk gevoerd moet worden, zal bepaald worden na nauw overleg met de Stichting Jeugdraad Leusden Een evenwichtige spreiding van het jeugd- en jongerenwerk in geo grafisch opzicht zal nagestreefd wor den. En afgestemd op de verschillende leeftijdsgroepen, rekening houdend met verschil in gezindte en opleiding, Aan dacht dient te worden besteed aan ont spanning, kreativiteit en vorming. In de gemeente Leusden zijn momenteel der tien organisaties en verenigingen werk zaam ten behoeve van de jeugd en de jongeren, vanaf vier tot ongeveer 25 jaar. „Binnen het jeugd- en jongeren werk wordt gestreefd naar een uit bouw van de aktiviteiten, aangepast aan veranderende behoeften aan een groter scala van mogelijkheden voor ontspanning en vorming", staat in de nota. De Stichting Jeugdraad Leusden heeft hierin een grote taak. Zij zal niet alleen moeten zorgen voor een goede kadervorming en bege leiding, maar ook moeten bezien in welk opzicht het jeugd- en jonge renwerk tekortschiet, wat daar aan kan worden gedaan en zij zal tevens - in nauw overleg met het gemeente bestuur - moeten bekijken welke or ganisaties een duidelijk aktiviteiten- pakket bieden, dat inhoudelijk kwali tatieve waarborgen geeft, om voor subsidies in aanmerking te kunnen komen. In de nota staat ook het nodige over de jeugd-akkommodaties .Een beslis sing over de toekomstige verhuur van de schuur bij de voormalige boerderij „'t Claeverenblad" hangt ten nauwste samen met de beslissing over de verdere bestemming van het hoofdge bouw en de deel van dit complex. Voor Leusden-Centrum pleit de Jeugdraad voor de verbouw van de voormaHge boerderij „Midden-Krakhorst" tot een open jeugd- en jongerencentrum Het streven daarbij is „open" te zijn op tijden, dat de jeugd en jongeren vrij hebben De Jeugdraad acht een derge lijk project noodzakelijk B en w. vinden dit echter wel een kostbare zaak Uit ervaring weten zij, hoeveel de verbouwing van een boer derij kost en wat daarvan de konse kwenties zijn Het gemeentebestuur stelt voorop dat realisering slechts in overweging kan worden genomen, in dien er sprake is van mede-financiering door het ministerie van CRM volgens de subsidieregeling jeugd- en jongeren werk. Wanneer het projekt op deze fi nanciële basis gerealiseerd kan worden, zijn b. en w. van mening, dat het verantwoord is een projekt van open aanvaardbare subsidieregeling op te stellen Rijkserkenning van de muziek school en het aanvaarden van de daar aan verbonden voorwaarden door de gemeente. betekenen.een grote finan- ciële; befesting De rijkssubsidie staat in "geen ënkëïè verhouding tof de werkelijke kosten, terwijl de bijdrage, die de gemeente moet leveren zo belas tend is. dat moet worden afgevraagd, of dit verantwoord is. De gemeente wor stelt hierbij wel met een moeilijk pro bleem, want als de rijkserkenning niet zou worden aanvaard, zal het rijk geen enkele subsidie meer verstrekken, wat zou betekenen, dat de gemeente 85 000,- (rijkssubsidie) zelf op tafel moet gaan leggen. (Hierbij is ook de provinciale subsidie inbegrepen) Het wél aanvaarden van de rijkssubsidie voorwaarden heeft tot gevolg, dat in 1981 de gemeentelijke subsidie aan de Stichting Muziekschool Leusden 125.000,- hoger moet zijn, dan wan neer het subsidiebeleid ongewijzigd zou zijn gebleven. Onder de druk van de omstandigheden stelt het gemeen tebestuur voor om de rijkssubsidie- voorwaarden te aanvaarden. Wat betreft de akkommodatie van de muziekschool zal mettertijd ruimte kunnen worden gevonden in het eventueel aan te kopen „Huize St. Ansfridus". Het spreekt vanzelf, zo stellen b. en w., dat dit slechts mogelijk is, indien de SML over vol doende middelen beschikt om de gemeente hiervoor een passende huurvergoeding te betalen. In Leusden-Zuid „kan de mu ziekschool in de toekomst worden ondergebracht in het in die wijk te stichten sociaal-cultureel centrum". In Achterveld wordt ook hier weer verwezen naar de voormalige St. Jo zefschool. „Het is belangrijk, dat van gemeen tewege de ontwikkelingen op het gebied van het plaatselijke peuter- speelzaalwerk nauwlettend worden ge volgd Met name dient er tegen gewaakt te worden dat het aantal van deze speelzalen bepaalde grenzen overschrijdt Met het oog hierop is het noodzakelijk, dat alle verzoeken tot het oprichten van nieuwe of uitbreiding van bestaande peuterspeelzalen alsmede de subsidiëring hiervan via de plaatse lijke stichting Kindercentra worden doorgezonden naar het gemeentebe stuur Voor elke peuterspeelzaal dient een uniform tarief te gelden, de ouders die nen een redelijke bijdrage te leveren om tot een sluitende exploitatie te komen. Er zal tevens een goed spreidingsbeleid moeten zijn. Volgens ervaringscijfers zal per 150 2- tot 4-jarigen één peuterspeelzaal mogen worden opgericht Een speciaal mobiel lokaal aanschaffen voor het peuter- speelzaalwerk is geen haalbare kaart, wel denkt het gemeentebestuur er aan om - indien er in de toekomst een mo biel schoollokaal vrijkomt - eventueel te bestemmen voor het peuterspeel- zaalwerk Een dergelijke situatie zal zich echter niet voor 1982 voordoen. Het hoofdstuk samenlevingsopbouw handelt over organisaties als wijkraden, wijkverenigingen en andere, die ten doel hebben om o.m de onder de be volking levende wensen en behoeften te inventariseren en eventueel te kon- kretiseren via overleg of eigen (particu lier) initiatief. Ook het CML wordt door het gemeentebestuur als een dergelijke organisatie gezien, omdat het CML zich in de breedste zin bezig houdt met de leefbaarheid van de verschillende woonwijken (milieu-aspekten). „Als zodanig levert het CML als spreekbuis van de bevolking een belangrijke bij drage aan het vergroten van de maat schappelijke betrokkenheid", zegt het gemeentebestuur Voor de akkom modaties wordt in dit hoofdstuk op nieuw verwezen naar de St. Jo zefschool in Achterveld, de bestaande akkommodaties in Leusden-Centrum en het sociaal cultureel centrum dat nog in Leusden/Zuid gesticht moet worden. Naast de plannen voor de stichting van een dienstencentrum in het aan te kopen „St Ansfridus', besteedt het gemeentebestuur in dit hoofdstuk onder meer aandacht aan de milieu hygiëne In dit verband deelt zij mee, dat binnenkort een part-time milieu ambtenaar zal worden aangesteld. Het accent van de taak van deze ambtenaar zal komen te liggen op het voorkomen, belemmeren, wegnemen of signa lering van al datgene wat het milieu schadelijk kan beïnvloeden. Het is noodzakelijk, dat de milieu-ambtenaar zo nodig politioneel kan optreden. Sub sidies worden verder verleend voor de EHBO-verenigingen (tien gulden per lid dat een diploma heeft op 1 januari), de zieken- en bejaardenomroep ..De Golf breker" (1 cent per inwoner, 191,- per jaar) en kruisverenigingen Het. hoofdstuk ^,sport hebben wijjp dit artikel buiten t^schouwing gelaten Binnenkort zal onze spó'rtfhedewéfker hierop terug komen „Het ligt in de de bedoeling pogingen in het werk te stellen het aan de Ha mersveldseweg gelegen huize „Sint Anfridus" in gemeente-eigendom te verkrijgen", schrijven b en w. aan het slot van het „Beleidsplan Welzijnsvoor zieningen". Dit gebouw zal dan een multi-funktionele bestemming krijgen. Het gemeentebestuur hoopt ook een deel van dit gebouw te kunnen ge bruiken voor de huisvesting van studen ten. Naar men hoopt, zal één en ander in 1979 kunnen worden gerealiseerd. Wat betreft Leusden-Zuid hoopt het gemeentebestuur in 1978 te kunnen beginnen aan de bouw van een multi- funktionele akkommodatie. Voor een relatief gering bedrag kan de St. Jozefschool te Achterveld dus danig worden opgeknapt, dat de ruimten bruikbaar zijn voor jeugd- en jongerenwerk, bibliotheek e d Het ge meentebestuur hoopt dit in 1978 te rea liseren. Tenslotte wat algemene cijfers over de besteding van de gelden per inwoner. Voor amateuristische kunstbeoefening wordt in 1977 in to taal 0,69 per inwoner uitgegeven. (1981: 0.84); voor bejaardenwerk 0,45 1,32), bibliotheekwerk 16,87 13,24); Edukatief werk 1,25 1,59); jeugd- en jongeren werk ƒ1,12 (ƒ3,87); stichting Mu ziekschool Leusden 8,60 11,81); Peuterspeelzaalwerk 3,47 5,45); samenlevingsopbouw 0,50 0,48); sport 30,29 55,65) volksgezondheid 1,77 1,99); di versen 1,90 (1.99); sociaal- kultureie akkommodaties 8,90 18,30); fonds voor bijzondere doel einden 0.40 0.73). Totaal per in woner in 1977: ƒ76,21 (in 1981: 117,07). In geld uitgedrukt: 1977: 1.456.227,-- (in 1981: 2.943.411,--). De gemeente ga'" bezien wat er met de boerderij t Claeverenblad moet gebeuren. DONDERDAG 12 ME11977

Leusder Krant | 1977 | | pagina 5