Dauwtrappen Gymnastiek voor oudere heren ieuws uit het Vrouwenkafé Dit is maar één voorbeeld... de K?ukenbeurs ^j^büdenberg f hl®"'9® in de klas die 9een griep! Kruijff, Van Hardenbroek van Lock- horstlaan 30. Nogmaals wil de leiding van het Vrou- wenkafee het misversand uit de weg ruimen, dat het Vrouwenkafee Leusden is opgericht door de Rooie Vrouwen. Dit is niet het geval. Politieke en godsdien stige overtuiging spelen geen rol bij de doelstellingen van het Vrouwenkafee Leusden. De solidariteit en de pluriformiteit van de vrouwen gaan boven de politieke en godsdienstige overtuiging uit. LEUSDEN - Met ingang van 1 juni wordt iedere woensdagavond een gym- nastiekcursus gegeven voor oudere le den Indien men hiervoor interesse heeft, kan men zich opgeven bij mevrouw De Graaf (fysiotherapeute), tel 03432- 2843, of bij het wijkgebouw Leusden Zuid. tel 40818 LEUSDEN/CENTRUM - De Stichting R.K Jeugd en Jongerenwerk, de Her vormd Ger. Jeugdraad en de Speel- en Rekreatievereniging Blijhof zullen ook dit jaar op Hemelvaartsdag het dauw- trappen organiseren Ook deze keer zal dit gebeuren in de vorm van een recreatieve wandel tocht met vragen en opdrachten gegoten worden De tocht zal echter zo uitgezet worden, dat niemand er veel moeite mee zal hebben Wel zullen er voor de beste groepen wat prijsjes zijn. zodat het wedstrijdelement behouden blijft. Iedereen (jong en oud) kan deze morgen meedoen Inschrijven kan in groepjes van 3. 4 of 5 personen. Tussen 5 00 en 6 00 uur zal er vanuit ..de Til", Hamersveldseweg 30, ge start worden De bijdrage voor deze wandeltocht is f 1per persoon, waar- - u.üi renaensen. konmor. ~T~ voor u dan ook nog een kop koffie krijgt Na afloop bestaat ook nu weer de gelegenheid om een ontbijt te ge bruiken voor f2,50. Dit ontbijt bestaat uit een kop soep. twee belegde brood jes en een kop koffie. Vooral in ver band met bestellingen worden de deel nemers verzocht zich vóór of uiterlijk op 17 mei op te geven. Men kan dit doen via de inschrijffor mulieren welke op ruime schaal ver spreid zullen worden of via een andere schriftelijke melding Insschrijformu- lieren zijn ook te krijgen in ..de Til en in het „Claeverenblad Bij de ge noemde jongerencentra kan men ook telefonisch terecht en hier kunnen de formulieren ook ingeleverd worden. Voor inlevering kunt u ook terecht op Krakhorst 21 van de vele klasse-keukens, die U bi) de meesl vooraan- slaande keukenspecialisten van Midden-Nederland kunt komen uitkiezen 5 topmerken leverbaar in meer dan 50 modellen staan opgesteld in onze royale 500 m? showroom Wal u ook zoekt een eenvoudige kunststol keuken of zon massief eiken luxe uitvoering de Keukenbeurs heeft m iedere prijsklasse kwaliteit Bovendien: Voor elke hele duizend gulden keuken-aanschaf ontvangt U voor f 200,- premie aan GRATIS inbouw-apparatuur. Laat U m ieder geval hel rustig ki|ken en vergelijken voordat U uw keus maakt, niet ontgaan' Wij zijn gemakkelijk bereikbaar en gastvrij voor U en uw kinderen (maar ook voor uw auto) en wij hebben de grootste keus in Midden-Nederland Voorstraat 39-41 Tel (03498) 28 24* Dinsdag t/m vrijdag 9-18 uur zaterdags van 10-17 uur vrijdagavond 19 t/m 21 uur maandags gesloten lil.VI i gaven cfemonstreren. DONDERDAG 12 ME11977 CJV-kamp Leusden vipg jaar Projektleider Rein van de Berg; Vijftig jaar lang woonden (Christelijk Jongeren Ver- 's zomers een week in tenten aan te Leusden-Zuid. een hele tijd, en een reden om er op zaterdag 7 mei Treek een feestelijk, open CJV maken, uit alle delen van Neder- Leusden, de CJV'ers, én ze van 's morgens tot 's avonds mee. Naar de in het gastenboek te er meer dan 1000 bezoe- kwam er een bus met man tegelijk. Maar ook uit Fries- Limburg en Zeeland waren ze aan- leden, oud-leden en familieleden Er waren vele senioren, die van twaalf een Leusdens CJV meegemaakt, en die oude 'weringen kwamen ophalen. ÏTdch weten vele Leusdenaren niet, dat jrin hun gemeente zo'n CJV kamp be- T|. U moet er beslist eens een kijkje p nemen tijdens één van uw wande- d in Den Treek. Bordjes wijzen u er |g naar toe. Vóórdat u op de Para bij clubhuis Ingeborg komt, Ju een smal paadje links af. Het Hje is gelukkig geëgaliseerd: tot voor gbestond het meer uit gaten dan uit lek. rechts: oud-Leusden-Leider „Ome" Gemeente zond geen afgevaardigde De CJV kampleiders vonden het erg jammer, dat de gemeente Leusden niet van zijn belangstelling deed blijken. Men ontving zelfs geen berichtje van ver hindering van de zijde van de gemeente Leusden! Ds. J. Weernekers en Ds. J. Kelder uit Leusden kwamen een kijkje nemen, evenals de heer Pels Rijcken, wie belang stelling bizonder op prijs werd gesteld. Er was de gehele dag voor iedereen gratis koeffie, limonade, thee en choco lademelk. Om 12 uur kon men een broodje et$n, en er waren allerlei aktivi- teiten. In de eettent van het Racekamp kon geklodderd, geschilderd en geplakt worden. In de eettent van het Keuken kamp kon gewerkt worden met bospro- dukten en kon geweven worden. In het Indianenkamp was de praattent ingericht, waar iedereen rustig kon gaan zitten en oude kampgeschiedenissen kon ophalen. Vanaf het kamphuis was een wandel route uitgezet van circa drie kwartier. Er waren ook èndere sportaktiviteiten als: volleyballen, slalom, fietsen en dergelij ke. In de huiskamer van het kamphuis werd om het half uur een film over het Leusdense kampfestijn vertoond. TEgen half twee hield de heer W. Lit- tel de officiële jubileumspeech als voor zitter van de CJV exploitatiecommissie namens het dagelijks bestuur. Hij bood het jubilerende kamp een fraaie buiten- lantaarn aan. Direkteur R. van den Berg beantwoordde de speech en dankte voor het mooie en nuttige kado. Het was een zonnige dag in mei, en de zon die de laatste tijd zo spaarzaam pleegt te schijnen, maakte het de CJV- ers reuze naar de zin. De vele aanwezige kinderen konden naar hartelust buiten spelen, en de moeders hadden geen kind aan hen! Vijftig jaar lang CJV kampen in Leus den. Hoe is dat allemaal in zijn werk gegaan vroegen wij aan de heren Dekker en Van den Berg van het Christelijk Jongeren Verbond. ,,Het CJV bestaat volgend jaar 125 jaar. Het verschijnsel CJV kampen be staat sinds 1910. Het CJV kamp op deze plaats bestaat 50 jaar", kregen wij ten antwoord. De Leusdense historie begon in 1927. Ds. Veen van de CJMV (Christelijke Jongemannen Vereniging), zoals de ver eniging toen nog heette omdat ie alleen uit knapen bestond, was attent gemaakt op grond bij Leusden, die toebehoorden aan de familie De Beaufort. Grote stuk ken hei en dennenhout achter Amers foort tot aan Maarn toe. Heel veel moois „Terrein gezien", staat er in het notu lenboek op 1 april 1927. „Heel veel moois. Ongeveer één uur loopens van Amersfoort. Voor oudere jongens afzon derlijk deel mogelijk, 't Was water en de Droogmakerij (met een schaapskooi), beide werden. De Droogmakerij uitste kend als voetbalvelden te gebruiken. Heer Sillem onderhandelt of wij het voor 15 jaar kunnen krijgen. Opzichter dat, dat daartoe de familie De Beaufort niet zoo direct genegen zou zijn. Maar wèl tot een proefjaar. In Luntersche beek gelegenheid om te zwemmen. Besloten wordt te kampeeren in het jongenskamp van 11 juli tot 27 augus tus". Op 27 december 1928 lezen we in de notulen dat er reeds een gebouw tot stand is gekomen: (de grond is dan al gekocht). „De voorzitter opent de vergadering met gebed. Naar aanleiding van de notulen rele veert de voorzitter, dat het kampgebouw te Leusden totstand gekomen is en reeds goede diensten bewezen heeft. Het is betaald uit het Jubileumfonds." (in 1928 bestond de CJMV 75 jaar). In 1928 werd aldus over het kampleven der jeugd geschreven: „Onze jongens genoten in Oud Leus den van de natuur van echte jongens vriendschap, van stralenden zonne |open dag op kamp Leusden zonder volksdansen zou niet af zijn! IJSDEN - In het Vrouwekafee heeft ^pomlté Milieuzorg Leusden dinsdag Ijjjri wn uiteenzetting gegeven over de ^problematiek, en over haar eigen lamheden. Wiesje Engelen gaf tnulp van een overhead projector [kort en duidelijk exposé. De voor rBdegenheid samengestelde milieu- J~ren monden een dankbare aftrek. B verademing was de aanwezigheid van een mikrofoon. zodat het koffie halen en het gerommel der kinderen niet hinderden, en de vrouwen die hun eigen gesprekken wilden voortzetten, dit onge stoord konden doen. Ton Bannink van het Comité Fiets pad Lockhorsterweg hield een pleidooi voor de aanleg van een fietspad op deze gevaarlijke weg, waar dagelijks honder den scholieren op de fiets langs gaan. Vele vrouwen zetten hun handtekening ter ondersteuning van het verzoek, dat zal uitgaan aan Gedeputeerde Staten. De leiding van het Vrouwenkafee mocht verscheidene positieve reakties over deze geslaagde ochtend ontvangen. Met het oog op het onderwerp van het Vrouwenkafee op dinsdagochtend 17 mei werden exemplaren van de Diskus- sienota Emancipatiewerk beschikbaar gesteld. Het viel op, dat vele bezoeksters wat schrikachtig dit rapport afwezen, hoewel ze niet op de hoogte zijn van de inhoud. De leiding van het Vrouwenka fee vindt dit jammer, en wil graag ter verduidelijking op het rapport enige toe lichting geven. Het rapport is samengesteld door de Emancipatiekommissie, een advieskom missie van de Nederlandse regering. De ze kommissie heeft tot taak de Neder landse regering bij het voeren van een samenhangend beleid ter bevordering van de emancipatie van de vrouw te adviseren omtrent uitgangspunten doel stellingen, samenhang en vormgeving van dit beleid. In ieder geval worden voorstellen ge daan omtrent een definitieve struktuur van de advisering op dit gebied aan de regering. De kommissie kan zowel op verzoek van de regering als eigener be weging adviezen uitbrengen. Het rapport, dat in zeer vriendelijke woorden is opgesteld, richt zich tot ver schillende groepen mensen: opvoeders, meisjes in opleiding, werkende en werk loze meisjes, vrouwen met een dagtaak in opvoeding en verzorging, vrouwen die zich oriënteren na een vrijwel voltooide opvoedings- en verzorgingstaak, vrou wen die willen deelnemen aan de besluit vorming in het openbaar leven, vrouwen met een beroep, mannen met opvoe dings- en/of verzorgingstaak en een be roep. en vrouwen die hulp nodig heb ben. Het rapport wil bereiken, dat de voor oordelen, die er tegen emancipatie be staan, worden ontzenuwd en weggeno men. Het is Mieke Klaver uit Rijswijk, die op 17 mei mondeling toelichting komt ge ven op het rapport, en dit daarna graag ter diskussie stelt. Uiteraard is niemand verplicht aan de ze diskussie deel te nemen. Na de toelichting kunnen de vrouwen, die met Mieke Klaver van gedachte wil len wisselen, in de daartoe bestemde kafeehoek gaan zitten. Exemplaren van het rapport kunnen voor Leusden-Centrum worden afge haald bij: Marjolijn Oosthoek, Aragon 11. Voor Leusden-Zuid bij Anco de schijn, van het romantische manelicht, van overvloedigen regen ook." ,,De Leeuw" Niet veel mensen zullen de naam van het kamphuis kennen het is: „De Leeuw". Architekt Ingwersen gaf het gebouw de vorm van een liggende leeuw, die over het kamp waakt, een mooie symboliek, die echter gedeeltelijk te niet is gedaan. De aparte dakstijl, die oorspronkelijk de voorzijde van het gebouw overkuifde, leek op de kop van een leeuw. De beide vooruitliggende voorpoten van het denk beeldige beest waren twee grote bloem bakken, die ter linker en rechterzijde loodrecht op de voorzijde van het ge bouw waren neergezet (ook die zijn er niet meer). Nog wel duidelijk zijn de beide flanken te zien aan de achterzijde van het „beest". De linker- en rechtervleugel met de kamers voor het beherende en huishoudelijke personeel hebben duide lijk deze vormen. De ronde achterkant van het gebouw, vaak de paraplu genoemd, geeft het uiteinde van het „beest" aan. De staart ontbreekt. Geen enkele overlevering geeft daarover informatie. Ome Hein Verhaar Vele oudere Leusdenaren zullen zich de heer Verhaard nog wel herinneringen, Oom Hein Verhaar, die hoofdleider van het CJV kamp was in de zomermaanden en die gedurende enige weken mede-dor peling in Leusden werd. Oom Hein Ver haar wordt in het jubileumblad beschre ven als „een gebeurtenis". Je ontmoette Oom Hein niet, je onderging hem. Voor Oom Hein, als sein dat het kamp begonnen was, de vlag hees. hield hij een toespraak. Ieder onderdeel van zijn speech werd afgesloten met zijn vraag aan de jongens: „Gesnopen?" Oom Heins zorg ging in het bizonder uit naar de zwaksten in de samenleving. Aan hen wijdde hij extra aandacht. Hoogtepunt van het kampleven was de grote bonte avond. Oom Hein was het middelpunt van de huldiging. De vol gende dag, als de jongens afscheid kwa men nemen riep Oom Hein: „Dag Wim- pie, dag Klaas, dag Karei, de zegen!" Oom Hein had een lijstje met namen van jonge en oudere mensen, voor wie hij bad. En als hij wist, dat een jongen naar werkelijk moeilijke gezinsomstandighe den terugging, dan voegde hij aan zijn lijstje de naam van die jongen toe! In de tijd van Oom Hein Verhaard begon het CJV kamp in Leusden 's Morgens om 7 uur met de reveille en de ochtendgymnastiek. Om 10 uur werd de vlag gehesen en werden de kampme- delingen gedaan. Om 19.30 uur werd de vlag weer plechtig gestreken. Zakgeld Ook toen waarschuwde men de jeugd om niet te veel zakgeld mee te nemen. „Een fijne week zit in het genoegen van mooie omgeving, goede kameraadschap. Nooit in rooken of veel snoepen. Geld daarvoor is dus overbodig, en bovendien raak je op de hei zoo licht iets kwijt. Breng daarom niet meer mee dan hoog- sten/ 1.-. Twee keer per dag is er toko. Daar kan je kampbriefpapier met enve lop krijgen. Ansichten van het kamp, briefkaarten, postzegels, een reep cho cola, een rolletje frujetta en een doosje melco." In de archieven zijn de tijden en hun wel en wee woordelijk af te lezen. Om streeks 1930 staat er geschreven: „In geval van zoons van werklooze ouders en daarmede gelijkstaande geval len, kan men een beroep doen op het Kampfonds. Namelijk als de leider zich overtruid heeft, dat tegemoetkoming in derdaad noodig is en de eigen vereniging geen hulp kan bieden. Voor jongens uit de verste provincie is op die manier ook toeslag in de reiskosten mogelijk." In het voorjaar van 1940 werd het kamp gevorderd door de militaire over heid. In juni mocht het kamp weer gebruikt worden, doch in 1941 lieten de Duitsers het kamp voor de jeugd sluiten. De slaaptenten werden door de CJV leiding bij een boer begraven. Duitse militairen namen aan de Paradijsweg hun intrek. Het kamp werd volledig uit gewoond. Voor het kamphuis afspraken maken voor het verdere verloop van de dag. Ongrijpbare jeugd Na de oorlog werd het kamp in ere hersteld In 1947 werd het eerste kamp voor de ongrijpbare jeugd gehouden. Het is de jeugd die opgroeit tussen de controle van politie-agenten, ouders die niet naar hun spruiten omkijken en meesters, van wie ze geen ruitje mogen ingooien. „Ze talen niet naar spelletjes, maar houden het ruige gedoe van een knokpartij, een nachtelijke sluiptocht en bet plppzen met water,".staat er in de aantekeningen van jeugdleider Kwantes. De CJMV, die sinds de aanvang is aangesloten bij de YMCA (Young Men Christian Association) zet in 1948 haar poorten open voor de opvang van de vluchtelingen. Ruim 1000 Oekrainers, Tsjechen, Polen, Letten. Esten, Indone siërs komen naar Leusden. Oom Hein Verhaard heeft dringend 7.000,- nodig om alle jongens uit de vluchtelingenkampen te kunnen helpen. En wat Oom Hein zich in het hoofd zet, dat gebeurt. In Leusden worden ze alle maal gastvrij onthaald, de kinderen die door het politieke geharrewar van de ouderen in de meest schrijnende om standigheden terecht zijn gekomen. Fusie Omstreek 1957 vindt de fusie plaats tussen de CJVF en de CJMV, de Christe lijke Jonge Vrouwen Federatie en de christelijke Jonge Mannen Vereniging, en aarzelend gaat men de weg van de co-educatie op. Rond 1965 is de akkommodatie drin gend aan verbetering T6e. Een groep vrijwilligers onder leiding van Rein van den Berg gaat aan het werk, en tuigt een volledige renovatie op. Ook de menu's worden aan de nieuwe tijd aangepast. Aan de kampeerders worden andere vormen van maaltijd-op diening geboden. Een werkgroep gaat, seizoen na seizoen eigentijdse verbete ringen realiseren. Er komen moderne tenten, luchtbedden in plaats van stro zakken, goede sanitaire voorzieningen. Het Christelijk Jongeren Verbond kan weer trots zijn op zijn kamp in Leusden. Met het jubileumkamp laat Leusden opnieuw een groep kinderen aan bod komen, die tot de sociaal gehandicapten behoort. Het zijn kinderen uit Rotter dam, wier ouders tot de gastarbeiders behoren. Voor deze Rotterdamse kinde ren is welvaart nog een onbekend be grip. De Rotterdamse werkgroep, die zich bezighoudt met vluchtelingen en gastarbeiders, organiseert samen met de eereformeerde kerk in De Bilt een kampweek te Leusden. Ook nu weer krijgt de asfaltjeugd (uit Rotterdam) in Leusden een kans. Een kans van één week maar helaas. Eén week verkeren ze in de vrije natuur en in een goede behuizing. Als u wilt, dat nog meer sociaal gehan dicapten een kans in Leusden krijgen, kunt u een bijdrage storten op: giro 51500 van het CJV in Driebergen, onder vermelding: Jubileumkamp Leusden Het CJV kamp in Leusden bestaat vijf tigjaar. Het heeft er een dienstverlenen de taak bijgekregen. De takenpakketten van de funktionarissen zijn gewijzigd. Bedrijfsvoering en akkommodatie zijn gewijzigd. Het kampeerseizoen is uitge breid tot een half jaar. De eigen CJV weken maken daarvan slechts een be scheiden deel uit. Groepen scholenorga nisaties en verenigingen komen in het CJV kamp te Leusden weekends kamp dagen of werkweken dóórbrengen. Dat het kamp van het CJV is, blijft voor velen van hen - ondanks een jarenlange goede relatie - bijzaak. Hoofdzaak van het CJV kamp te Leus den blijft de sociale taak, die zij vervult. Proficiat. CJV. met het vijftig jarig jubi leum! Met de wens van de Rotterdamse kinderen om in Leusden een fijne jubi- leumkampweek door te brengen! De heer W. Littel, voorzitter kommissie Exploitaties CJV, spreekt gasten en medewerkers toe

Leusder Krant | 1977 | | pagina 9