jYIILIHI J JOURNAAL l. De meningen van de Leusdense afdelingen van de politieke partijen O f C.D.A. P.v.d.A. V.V.D. P.P.R. D'66 G.P.V. P.S.P. Ingezonden 3riem ONC DONDERDAG 18 MEI 1177 Bebouwde kom Langzaam verkeer „Meer aandacht voor voetganger en fietser"; autovrije zones in binnensteden met behoud bereikbaarheid; parkeerbeleid dat liever auto's stapelt dan mensen; woonerven in woonwijken; aanleg fietspaden; taxibevorderende experimenten vooral voor kleine kernen. Autovrije en -arme zones; voorrang voetgangers en fietsers door: meer fietspaden, doorgaande fietsroutes, woonerven; verdergaande scheiding verkeerssoorten. Geen anti-autobeleid; verbetering bestaande, aanleg nieuwe autosnelwegen ter bevordering economie; alleen aanleg nieuwe wegen als noodzaak is aangetoond; Autovrije zones; kortste routes voor fietsers en voetgangers, herverdeling verkeersruimte, ook buiten bebouwde kon], ten gunste van voetgangers en fietsers; Erkenning voetganger als belangrijkste weggebruiker; zolang geen Algemeen Verkeersfonds bestaat, financiering parkeeraccommodaties aan stadsranden uit Rijkswegenfonds; geen sterk verkcersaantrekkende bedrijven stadscentra; aanleg wielrijdersroutes, vooral in binnensteden; auto's weren uit binnensteden; uitvoering nationaal fiets- en voetpadenplan; In binnensteden meer oog voor belangen voetgangers en fietsers, aanleg woonerven; Afsluiting binnensteden voor autoverkeer; gratis NS-vervoer van fietsen; aanleg fietspaden; Autosysteem Grofmazig wegennet; eerder verbetering van bestaande wegen dan aanleg nieuwe. Beperking aanleg wegen; afschaffing Rijkswegenfonds. Voldoende parkeerruimte in stadscentra; Beperking autoverkeer; afschaffing Rijkswegenfonds; alleen uitbreiding wegen voor oplossing knelpunten (vooral in de veiligheid van fietser en voetganger); beperking autogebruik door ambtenaren in functie; Afwijzing capaciteitsvergroting wegennet; Uitbouw Rijkswegenplan dienstbaar aan regionale ontwikkeling en bevolkingsspreiding, en gericht op wegnemen verkeersknelpunten; groei aantal personenauto's niet beschouwen als vast gegeven voor wegenaanleg. Beperking autoproduktie' stop aanleg autosnelwegen, behalve ringwegen en verbindingen met noorden en oosten NIET BIJ BROOD ALLEEN Nog nooit hebben de CDA-partners m hun programma zó sterk de nadruk gelegd op wat waardevol is in onze leefomgeving en wat dus behouden moet blijven. De titel van het CDA-program luidt zelfs „Niet bij brood alleen", hetgeen verwijst naar onze opvatting dat met alleen het materiële telt, integendeel, het economisch leven zal gericht moeten, zijn op een verantwoord beheer en aan de voortgang van de groei van welstand en techniek kan geen overheersende positie worden gegund De samenleving zal moeten worden ingericht naar de menselijke maat. Een dergelijke opvatting heeft vele consequenties: met kracht moet worden gestreefd naar het zuiveren van ons land binnenstromend water (met name de Rijn) en ander oppervlaktewater alsmede naar verscherping van de verontreinigingswetgeving. veiligstelling van alle natuurgebieden inclusief Waddenzee en Zeeuwse wateren. instandhouding van cultuurlandschappen mede door inschakeling en honorering van de agrarische ondernemers. bij herinrichting van landbouwgebieden nadrukkelijke afweging van landbouwbelang en belang van natuur en milieu terugdrinen van de groei van het autoverkeer, mede door; een op kleinschaligheid gerichte ruimtelijke ordening Gezien de overheersende positie van de zorg om onze leefomgeving in het CDA-program kan het bovenstaande slechts een kleine greep zijn. Nadere uitwerking van regionale en lokale aspecten Zal men aantreffen in ons gemeentelijk program voor 1978 waarin zeker zullen voorkomen: zorgen om Leusdens groei, het tegengaan van hoogbouw, de inrichting van woonerven, voorrang vóór kleine ondernemers t.o.v. grootwinkelbedrijf, voldoende leefruimte voor onze kinderen. Wij staan er kortom voor, dat Leusden een fijne woonplaats blijft. agrarisch doel aan De verandering is bijzonder groot en de omvang van de verandering ook. En waar is de inspraak gegarandeerd7 Het Comité Milieuzorg Leusden, ooit ontstaan uit het initiatief van voormalig Partij van de Arbeidvoorzitter J. Visser, wordt nugebruikLom „bezwaren tegen deTweede Faseplannen te voorkomen (een uitspraak van wethouder Wagenaar). Van dat aspect van het Comité Milieuzorg Leusden zal de Partij van de Arbeid zich duidelijk en demonstratief afkeren Niet van de andere, eigenlijke taak van het CML, zoals ook met dit miheujournaal wordt beoogd, n.l. milieu-opvoeding en milieuvoorlichting. PARTIJ VAN DE ARBEID KIEST VOOR EERLIJK DELEN Wat de groei van het aantal woningen betreft, zal er meer dan ooit regionaal beleid gevoerd moeten gaan worden (de regio Amersfoort mag nog 10 000 woningen bouwen naast de geplande uitbreiding van Leusden met circa 3.000 woningen). De situatie die tot het wetsontwerp grondpolitiek heeft geleid (schaarser en duurder worden van de grond), was voor Progressief Leusden reeds twee jaar geleden aanleiding aan de gemeenteraad een nota erfpacht uit te brengen; zodoende kan bij de uitgifte van grond naast verkoop als alternatief de erfpacht gedacht worden. In onze situatie betekent dat, dat het waardevoller worden van de schaarse grond op dat moment niet ten goede komt aan de toevallige bezitter, maar aan de gemeentelijke gemeenschap! Helaas nam de gemeenteraad dit alternatief niet serieus. Een ander facet van het verkiezingsprogramma bestemmingsplannen in de bebouwde kom zullen verplichtend worden voorgeschreven en misbruik van artikel 19 procedure moet worden tegegegaan. Wat betekent dat? Neem Leusden! Hier wordt uitgebreid met nieuwbouw, zonder dat daar een bestemmingsplan aan ten grondslag ligt! Artikel 19 wordt toegepast vooruitlopende op een toekomstig bestemmingsplan, waarbij de inspraak buiten spel wordt gezet en de waarborgen voor de toekomstige bewoners zijn overgelaten aan de gemeente in het overleg met de bouwondernemingen. Terwijl artikel 19 in de Wet op de Ruimtelijke Ordening is bedoeld als een uitzonderingsmogelijkheid, om af te wijken van het bestaande bestemmingsplan, voor kleine veranderingen, in een nieuw bestemmingsplan nader te regelen! Het bestaande bestemmingsplan voor de Tweede Fase geeft voor het gebied een LEVEN EN WELZIJN Landelijke partijprogramma's bevatten zeer vele milieufacetten De VVD, afdeling Leusden, heeft gemeend enkele facetten uit het landelijke programma te lichten: 1 algemene milieuhygiëne; economische groei; Waddenzee; verkeer Algemene milieuhygiëne: De WD wil dé milieuhygiëne aanpakken doori voltöóiing van fle^Pètgéving speciaal op het gebied van de luchtverontreiniging, een nieuwe wetgeving op de bodemverontreiniging en de geluidshinder; bouw van zuiveringsinstallaties, aanleg van groenzónes, opleiding van deskundigen, voorlichting van de bevolking; aanpak van hel bevolkingsvraagstuk. Ecoaomische groei: De WD kiest doelbewust voor' een beleid van verantwoorde economische groei, waarbij rekening wordt gehouden met milieueisen en de schaarste aan grondstoffen en energie. een krachtig en slagvaardig landelijk werkgelegenheidsbeleid; speciale maatregelen om de economische achterstand in bepaalde regio's in te lopen, een deel van de aardgasopbrengsten gebruiken voor het onderzoek naar nieuwe energiebronnen. Waddenzee: Het 2e-kamerlid van de WD mr. H. E. Koning heeft aan de regering het denkbeeld voorgelegd het Waddengebied tot natuurgebied te verklaren. T.b.v. gebieden als.de Waddenzee is een modernisering van de- mijnwetgeving noodzakelijk Verkeer: De WD onderkent de noodzaak om de toekomstige verkeers- en vervoersverhoudingen in relatie met het ruimtelijke patroon van wonen, werken en recreëren te zien versterking van het openbaar vervoer; een actief parkeerbeleid; vermindering van het gebruik van de particuliere auto in stedelijk verkeer, het maken van veiliger wegen. Het leefmilieu en WD-Leusden: De WD stelt veel belang in een effectieve milieubewaking. Zo snel mogelijk zal dan ook een milieukader-we'tgeving tot stand moeten komen, zodat bedrijven en burgers normen gesteld krijgen. WD-Leusden werkte dan ook van harte mee aan het tot stand komen van het Comité Milieuzorg Leüsden, onder voorzitterschap van de VVD-wethouder J. Wagenaar. In het CML werken WD-ers intensief mee aan de verbetering van het leefmilieu in Leusden en omgeving. PPR :VOOR EEN MENSELIJKE MAAI Politiek moet voor alle mensen begrijpelijk zijn en blijven, het gaat immers om mensen. Dat moet zeker tot uitdrukking komen als het om beheer en gebruik van onze leefomgeving gaat. De verstoring van het natuurlijk leefmilieu vormt een grote bedreiging van de wereldsamenleving, vooral ook omdat ekonomische groei niet alleen ten koste gaat van het milieu in het westen, maar ook ten koste van het milieu, de welvaart en het welzijn van de Derde Wereld Alleen internationale aanvaarding van het milieu-beleid zal uiteindelijk tot verbetering leiden. Toch willen wij binnen het huidige ekonomische systeem de bedreiging van de leefomgeving zoveel mogelijk terugdringen. Voor de situatie in Leusden gelden dezelfde uitgangspunten. Ruimte is schaars, we zullen daarom moeten woekeren met de beschikbare ruimte. Dat betekent zeker niet dat daarom de grond woekerprijzen moet opbrengen. Om een zuinig gebruik van de ruimte te garanderen, zou de grond echter in handen van de gemeenschap moeten komen. In ieder geval zullen wij enorm rekening moeten houden met de behoeften en mogelijkheden van onze regio. Woningzoekenden uit deze omgeving moeten zoveel mogelijk aan bod komen en zeker ook de jongeren en alleenstaanden Maar met het recht van allen op een gezonde en rustige leefomgeving zijn we er niet. Voor iedereen moeten er redelijke vervoersmogelijkheden binnen bereik liggen, ongeacht leeftijd, welstand, woonplaats of rijvaardigheid. Dat betekent voldoende openbaar vervoer, veilige wegen en kruisingen, fiëtspaden. Juist in een plaats als Leusden waar overdag voor het overgrote deel vrouwen en kinderen wonen, zijn deze punten belangrijk De P.P R. is niet voetstoots voor of tegen veranderingen, maar stelt de vraag of veranderingen voor of tegen het belang van mensen zijn en van het milieu waarin ze leven D'66 WIL REDELIJK BLIJVEN Wegens de beperkte plaatsruimte zal slechts op een tweetal onderwerpen worden ingegaan, n.l. verkeer en milieu. D'66 wil, dat het openbaar vervoer en de fiets de hoogste prioriteit krijgen. Er moet dus een autobusverbinding komen tussen de drie grotere dorpskernen onderling en Amersfoort. In de woonwijken moet het verkeer primair op de wandelaar zijn afgestemd. Het net van fietspaden moet worden uitgebreid resp verbeterd, o.m. door aanleg van het pad langs de Lockhorsterweg, en door aanleg resp. verbreding van het pad langs de Heiligenbergerweg tot diep in Amersfoort. Zo mogelijk moeten op het grindpad van het Pon-spoorlijntje vanaf de Lockhorsterweg naar Amersfoort twee fietspaden worden aangelegd, één voor elke richting Samen met het pad langs de Lockhorsterweg zal dit een ideale verbinding met het hart van Amersfoort vormen Voor het autoverkeer is het een dwingende noodzaak, dat de aansluiting van Leusden-Centrum op Rijksweg 28 zo snel mogelijk wordt gerealiseerd. Gewaakt moet worden tegen het ontstaan van sluiproutes. Onveiligheid en milieu-aantasting zijn de eerste gevolgen (Trekerweg, Hamersvcldseweg). Hoofddoel van het milieubeleid dient te zijn het voorkomen van verdere milieu-aantasting en het terugdringen en herstellen van reeds veroorzaakte schade. Dat houdt in dat de Treek moet worden gered van de snel voorschrijdende verloedering (ga maar eens kijken bij het Hazewater), dat men zich bewust is hoe ernstig de Schoolsteegbosjes worden bedreigd, maar ook dat de wilgen tijdig worden geknot en dat de bermflora in ere wordt hersteld. Er tekent zich gelukkig ook in Leusden een mentaliteitsverandering ten goede af, doch wij zijn er nog lang niet! D'66 wil dan ook, dat bij belangrijke projekten (rekreatie - ontsluitingen - bedrijfsvestigingen e.d.) de te verwachten milieu-effekten van te voren openbaar worden gemaakt en in de diskussies rond de besluitvorming worden betrokken. D'66 betwijfelt echter, of hetC.M L m de huiuige vorm het daartoe meest geëigende orgaan is. afschaffing van de milieubelasli^ voor huishoudens en financiering! de kosten voor zuivering van huishoudelijk afvalwater uit de algemene middelen. DE MENS ALS RENTMEESTER VAN GODS SCHEPPING Gods prachtige 'schepping werd één maal volmaakt aan de mens ter beschikking gesteld, om die te bouwen en te bewaï en tot eer van de Schepper. Het gehele leven ligt onder het beslag van die opdiacht Daartoe is het geschapene, ook het milieu, als werkmateriaal door de mens ontvangen. Door de zonde is de schepping gebroken, werd het geschapene misbruikt. Een vervuild milieu is één van de gevolgen. Niet de eer van God, maar de oneer van de mens is het zichtbare resultaat Water, lucht en bodem zijn letterlijk van levensbelang voor iedereen. Tevens moet een goed woon- en werkmilieu onze aandacht hebben. We zien het verschijnsel, dat door saaie, monotone en te weinig gedifferentieerde uitbreidingen van de steden een toenemende trek is ontstaan naar het platteland, waardoor de juiste doelstelling van de regering, om de bevolking in een gebundeld deconcentratie patroon te doen huisvesten, in gevaar wordt gebracht. Een verantwoorde planning van de uit te breiden st den en dorpen kan alleen plaatsvinden indien een multidisciplinaire inventarisatie plaatsvindt van ons totale grondgebied zodat de woon- en werkgebieden op een verantwoorde wijze worden gesitueerd in de diverse landsdelen. De vaak extreem doorgevoerde scheiding van de woon- en werkfuncties doen slaapwijken" ontstaan welke niet bevorderlijk zijn voor een optimaal werk- en woonmilieu. In de nieuwe uitbreidingen zal daarom een integratie van wonen en werken zoveel mogelijk moeten worden bevorderd. HET S.G.P.-STANDPUNT MET BETREKKING TOT HET MILIEU Een schoon milieu is een kostbaarbtn Bestrijding van de milieuverontreiniging is een scheppingsopdracht De taak die a;-: schouders van de mens gelegd is, 2 Gods schepping ongerept „beware.; Daarom moet alles in het werk wor: gesteld om water, bodem en lucr 1 j zo schoon en fris mogelijk te maktn.1 eerste instantie moet het regeringsbeleid erop gericht zijn daih milieu met verder achteruit gaal. Mdieu-onvriendelijke en vervuilen producten moeten stapje voor sta$ worden teruggedrongen Milieuhygiëne en werkgelegenheid staan vaak op gespannen voet Ee; fabriek waar honderden hun brood verdienen kan de omgeving behoc;!. vervuilen. Bij het opleggen van milieumaatregelen moet de regenq daarom zo veei mogelijk rekenin; houden met de werkgelegenheid. 0: concurrentiepositie van het Nederlandse bedrijfsleven mag eru onnodig door worden ondermijnd. Gestreefd moet worden dat onze ..wegwerp-economie" geleidelijk a vervangen wordt dqor een „reparatie-economie". Tegenover vermindering van werkgelëgenht<£! productiebedrijven staat dan een toename van werk bij dienstverlener ondernemingen. Voor het tegengaan van het overvloedige afval van de .noderw welvaartsstaat zijn een af\ .^toffe; en een wet die de bodem bcscheral I hard nodig De voorlichting over de noodz^aki milieubehoud dient nog kr.^htigcrl hand te worden genoemen. leden moet beseffen hue hard dat nodig daar zelf zo veel mogelijk aan bijdragen. SOCLALISMF ZONDER OMWEGEN Ir. het nu al 20-jarig bestaan van de PSP heeft de zorg voor en het behoud van het milieu altijd een grote rol gespeeld. Dit hangt samen met de betekenis die socialisten hechten aan het gebruik van de grond en de waarde welke de grond heeft voor de gemeenschap In een socialistische samenleving gaat het welzijn van de burgers boven de belangen van enkelingen Vandaar dat de voorzieningen voor ons allemaal onze speciale belangstelling hebben. Grondpolitiek en daarmee verbonden het beleid op het gebied van de ruimtelijke ordening, milieubeheer en de bevordering van het gebruik en uitbreiding van het openbaar vervoer zijn taken die nauw met elkaar samenhangen In ons overvolle landje is het een dwingende noodzaak een uiterst efficiënt en doelmatig beleid te voeren waarbij eerder genoemde facetten gerealiseerd kunnen worden. Een socialistische samenleving is daartoe een voorwaarde. Vertaald naar de plaatselijke politiek betekent dit o.a - zeggenschap over de grond door uitgifte in erfpacht - aantrekken en bevorderen van werkgelegenheid, gepaard met een woningbouwbeleid afgestemd op de bijzondere behoefte (sociale woningbouw en eenheden voor studentenhuisvesting) een keus durven maken ten gunste van het openbaar vervoer waardoor verdubbeling van (ook geprojecteerde) wegen kan komen te vervallen waardoor de grond beter benut kan worden (denk aan de Centrumweg bij het toekomstig Hoofdcentrum, de Noorder- en Zuidcrinslag, de Middenweg, etc.) ACTIE VEILIG l EUSDEN In de week van 22 mei a.s. vvof*1 Leusden-Zuid huis-aan-huis I vragenlijst gepresenteerd. DOEL: nagaan welke maatrrt door dc bewoners geschikt gevonden om de verkeersveilig in deze wijk, vooral voor de W3* ren, te verhogen. DOET ALLEN MEF' HET IS LEVENSBELANG! J. G. M. Witlox de R. v. Alocwer-Ttlaao I tel. 43005 I-113 MM *11

Leusder Krant | 1977 | | pagina 12