I Het debuut*Nouchka van Brakei's rsteling met accent op de vrouw „Rocky", Oscar-winnende boksfilm volgens een vaak beproefd recept DOOR BERT VOS ellendige blik iSPER KRANT - FILM WOENSDAG 18 ME11977 19 met elkaar vinden en op een keer, als ze toevallig alleen zijn. gebeurt het onver wachte en tegelijk onvermijdelijke Ze raken elkaar aan, omhelzen elkaar - ontdekken plotseling hun eigen en el- kaars opwinding Voor Carolien is dit de ontdekking van iets nieuws, dat ze met grote voortvarendheid verder wil on derzoeken. Nieuwsgierig en impulsief begint ze Hugo te verleiden en Hugo - na een eerste moment van verwarring - is voor hij het weet tot over zijn oren verliefd' Ze maken heimelijke afspraak jes, gaan samen uit, brengen samen de nacht door. Het lijkt een wilde droom en dat is het ook een beetje Carolien krijgt van Hugo alle volwassen aandacht en toewijding die ze maar wil en in ruil daarvoor geeft ze Hugo een stukje van zijn verloren jeugd" terug Het brengt zijn wat saai geworden gevoelsleven in een enorme stroomversnelling, wat hem onwillekeurig jonger maakt. Rita alles zal gaan opbiechten, maar in plaats daarvan wenst ze Rita heel veel plezier „met haar nieuwe kind je". Hugo en Rita zijn al bezig weg te gaan als Carolien hen in een plotse linge opwelling achterna rent. Vurig en hartstochtelijk omhelst ze Hugo voor de laatste maal. Anne verstijft van schrik: Plotseling doorziet ze Carolien's geheim. Ze is de enige. Peter, die glimlachend staat toe te kijken, verzucht hoofdschuddend: „Die dochter van joudie wordt ook nóóit volwassen (Eerste week Cinema 1, 18 jaar, dus niet voor meisjes van veer tien ROCKEY Als je ze zou gaan tellen, zou je wel licht tot tientallen films komen, die door wel van houdt, kompleet met de over maat aan sentimenten, die het verhaal nu eenmaal met zich meebrengt (arme jongen kruipt uit de goot omhoog en bokst zich langzaam maar zeker naar de bekendheid, ook al is ie niet zo best), dan kan ik u niet tegenhouden Vooral de boks-scènes zullen u dan spanning en sensatie voldoende brengen (mede dankzij de uittstekende montage, maar dat hebben we al gezegd. Regisseur Avildsen heeft er van ge maakt, wat er van zo'n overbekend thema te maken viel. En in feite is „Rocky" niets meer en niets minder dan weer zo'n film over „The great American Dream". Maar wel met uitste kende bijrollen van onder meer Burgess Meridith als de oude trainer die Rocky van nuttige adviezen voorziet en Talia Shire als het meisje Adrian, de vriendin van Rocky. Voor de sportliefhebbers (Eerste week, Grand 3, veertien jaar IN HET KORT De Franse filrtokomedie van regis seur Tacchella „Cousin, Cousine" blijft nog een weekje in Grand 5 (voormalig Studio G.) en dat is fijn voor hen, die tot nu toe verzuimd hebben deze lange glimlach der her kenning te aanschouwen. Want „Cousin Cousine" is een uitstekend gemaakte film over twee huwelijken, tegen de gewone, alledaagse ach tergrond van een vrij grote familie, waarin wordt verloofd, getrouwd, waar mensen sterven en waarin In Duo 1 maken de Tirolers weer slippertjes Hoewel het mij persoonlijk zou gaan vervelen, al die sexuele fratsen van die gekke Oostenrijkers, er zijn blijkbaar genoeg mensen, die er niet genoeg van kunnen krijgen Regis seur Siggi Götz weet dat en heeft dan ook weer passende beelden tot film gewrocht, zonder enige moeite met het verhaal te hebben Dat is er dan ook niet. Maar voor de rest is alles er Zit alles er op en er aan. Fijn toch'? (Duo 1 eerste week 18 jaar) Duo 2 brengt deze week voor de lief hebbers van aktie én humor opnieuw een film met Bud Spencer en Terence Hill, het befaamde Trinity team. dat altijd weer goed is voor een goedgevulde bak ..De twee missiona rissen" is de titel en het betekent, dat de vier vuisten op de vuist gaan voor het geloof, een onorthodoxe wijze om ziel tjes te winnen, maar doeltreffend Regisseur Franco Rossi maakte van dit gegeven een uitstekende komische ak- tiefilm. Het herzien waard (Duo 2, eerste week, alle leeftijden). In de nachtvoorstellingen van Duo 1 kan men vrijdag en zaterdagnacht te recht voor „De wellustige maagd" en in Duo 2 is er op het doek weliswaar volop aktie. maar ook daar zijn de ..Vrouwen in de arena" te vinden. Voor de nacht brakers. Beide films 18 jaar Woensdag 18. zaterdag 21 en woensdag 25 mei brengt Euro Cinema in de jeugdvoorstelling een fijne span nende tekenfilm ..Donals Duck in het wilde westenEen amusante, ont spannende film voor jong en oud van Walt Disney (alle leeftijden) THE CLOWNS FREDERICO FELLINI Met een film. waarvan men zich af- vraagt of het er wel een is voer het film huis. sluit de stichting Filmhufe Amers foort haar seizoen af Het gaat om „De Clowns" van Frederico Fellini Deze film. die nog niet zo lang geleden op de Duitse televisie is vertoond, is een overzicht van het leven van een aantal beroemde clowns Niet helemaal een documentaire, zeker ook geen speel film. Af en toe een verslag van het maken van de film In ieder geval een boeiende rolprent, waarin tal van inte ressante mensen aan het woord komen Volgens de mensen van het filmhuis wordt „De Clowns" veel te wei nig in de commerciële bioscopen ver toond en vandaar dat men hem maar eens van de plank heeft '^;en halen De toegangsprijs voor alle rangen be draagt in het filmhuis 5,-. Appelmarkt Het lijkt even een ideale verhouding, maar de buitenwereld denkt er anders over Tanja. Carolien's boe zemvriendin, vindt het „gedverdemme" als Carolien iets over haar oudere min naar loslaat. Peter. Carolien's vader, arts - raakt buiten zichzelf van woede als hij zijn dochter in zijn spreekkamer betrapt, op zoek naar „de pil" Anne. Carolien's moeder, helpt haar dochter tenslotte, zonder precies te weten wat de problemen zijn. Want Carolien is niet in staat, al zou ze willen, om haar moe der te betrekken in haar eerste „vol wassen" geheim. Carolien heeft een eenzame kerstva kantie Op oudejaarsavond doet Rita een onthullende mededeling: Ze is in verwachting Carolien kan niet vermoe den dat Hugo, door haar geïnspireerd, zijn eigen vrouw weer is gaan ontdek ken Als Hugo voorstelt nu maar een einde aan hun verhouding te maken wil Carolien daar niets van weten. In een laatste wanhopige poging elkaar niet kwijt te raken, gaan ze samen een weekend naar de Belgische kust Dat loopt droef en treurig af Carolien is flink op Hugo afgeknapt, en als hij zich bij een toevallige ontmoe ting met haar klasgenoten jaloers en bezitterig gedraagt, wil ze niets meer met hem te maken hebben Na de kerstvakantie denkt ze op school met een schone lei te beginnen, maar haar verhouding „met een oude man" is niet onopgemerkt gebleven: Ze ligt eruit Een paar jongens denken zelfs, dat ze nu voor iedereen „be schikbaar" is, een gedachte die zij hardhandig in daden omzetten Hugo kan zich niet bij de breuk neerleggen en blijft Carolien achtervolgen Hierbij ruï neert hij zelfs het laatste bezit waar ze nog waarde aan hechtte haar kostbare racefiets Carolien heeft een paar flinke klappen te verwerken gehad, maar dat heeft haar niet verbitterd. Als Hugo en Rita haastig teruggaan naar Afrika doet ze hen uitgeleide naar Schiphol Even lijkt het erop dat ze Hollywood in de loop der jaren over al dan niet succesvolle boksers zijn afge leverd Boksers, die uit de goot omhoog klommen en uiteindelijk kampioen wer den Paul Newman speelde eens zo'n bokser en Anthony Ouinn als ik me niet vergis (Requiem for a heavy weight) deed dat ook op uitstekende wijze Je moet eigenlijk van goede huize komen om zo'n afgelebberd verhaal nog eens dunnetjes over te doen en er dan nog Oscars mee te winnen ook Regisseur John G Avildsen (regisseur van „Joe presteerde dat, samen met hoofdrol speler en scenarioschrijver Sylvester Stallone Van beide heren had ik eigen lijk nog weinig of nooit gehoord voordat Rocky zo n bekendheid kreeg Van an deren heb ik begrepen, dat Stallone niet zo'n beste acteur is en in feite z'n eigen verhaal vertelt (in plaats van bokser zou je hem ook best acteur kunnen noemen, de basis van de film blijft ge lijk) Dat eerste is eigenlijk wel duidelijk als je de film ziet. Stallone heeft ver schillende tekortkomingen, die voor een groot deel door de uitstekende montage (een Oscar) en het camera werk worden verdoezeld Het verhaal is op zich ook een beetje erg toevallig, maar de liefhebber van een boksfilm zal dat een zorg zijn Dat een wereldkam pioen zwaargewicht een lokale bokser uitkiest omdat zijn officiële te genstander verstek laat gaan, daar ge loof ik niet zo erg in. ook al heb ik geen enkel verstand van deze nobele sport Maar goed, „Rocky' dus. de film die drie Oscars verdiende, zowel voor de beste regie (van Avildsen), de beste montage (van Richard Halsey en Scott Conrad) en het beste scenario (van hoofdrolspeler Sylvester Stallone) Betekent dat nu ook. dat de film wer kelijk zo goed is als de Oscars-uitdelers vinden? Je kunt daarover van mening verschillen. Persoonlijk ben ik niet zo'n liefhebber van boksfilms Je kunt dat een handicap noemen maar het is ge woon niet mijn „pakkie-an U moet zich van mijn sportieve oordeel dan ook maar niets aantrekken Als u er toevallig feestdagen samen worden gevierd. Bruiloften en begrafenissen. Een le venscyclus, die door regisseur Tac chella met een scherpe kijk Is ver filmd. Met als middelpunt een man en een vrouw, die tijdens al die bijeen komsten door een toeval naar elkaar toe worden gedreven, omdat hun respektievelijke echtgenoten „aan de rol gaan Uit wraak beginnen ze een „niet-verhouding", die ze door blijven zetten, zelfs als het ernst wordt. Met uitstekende dialogen en een sfeer, die de glimlach niet laat verstarren (Grand 5, derde week. 14 jaar.) „A star is bom en blijkbaar valt dit in Amersfoort in erg goede aarde, want het publiek blijft komen Babra Streisand als de opkomende ster en Kris Kristofferson a!s de ondergaande. Een muzikale love story met een al te groot accent op net muzikale Het ver haal is te mager en psychologisch on voldoende uitgewerkt, om werkelijk diepgang te hebben. Maar, zoals ik reeds eerder schreef, voor wie er van houden is de muziek (en zijn de songs) uitstekend (Cinema 2, vierde week, veertien jaar). „Vriezen we dood, dan vriezen we dood" is het motto, waarmee de Franse komiek Louis de Funès in deze film de hoofdrol vervult Het is de film .Hiberna- tus" uit 1969. waarin Louis de Funès als de pater familias plotseling wordt ge- konfronteerd met een grootvader, die in 1905 op 25-jarige leeftijd door een toe val onbeschadigd invroor na een scheepsramp en nu terug is gevonden, keurig is ontdooid en weer tot leven is gebracht En twee exemplaren van het merk De Funès. dat kan niet anders dan tot enorme verwikkcimgen leiden Deze film van regisseur Edouard Molinaro is deze week voor het eerst opnieuw in Euro Cinema. En traditiegetrouw zal Louis het daar nog wel enkele weken uithouden, ook al maakte deze Franse komiek betere films in dit niet stuk te krijgen genre (Eerste week Euro Ci nema. alle leeftiiden) Grand 1, tel. 033-14632: In oktober wordt dit theater geopend. Grand 2: Dit theater wordt in oktober geopend. Grand 3: „Rocky". 14 jaar. Donderdag en zondag 1.30. 4 15. 6 45, 9 30 uur; zaterdag 2.00. 6 45. 9 30 uur. Overige dagen alleen 8 00 uur. s Middags we gens verbouwing gesloten,, behalve donderdag, zaterdag en zondag Grand 4: Deze zaal komt het eerst klaar. In juni Grand 5 (voormalig Studio G): ..Cou sin. Cousine". 14 jaar Donderdag en zondag 2.15. 4.30. 7.00 en 9.30 uur; zaterdag 2.15, 7 00. 9 30 uur. Overige dagen 7.00 en 9.30. s Middags wegens verbouwing gesloten, behalve donder dag, zaterdag en zondag Cinema 1, tel. 033-18900: „Het De buut", 18 jaar 1.45, 6.45, 9.30 uur, donderdag en zondag 1 45, 4 15. 6.45 en 9.30 uur. Cinema 2: „A star is born", 14 jaar. Dagelijks 1.45, 6 30. 9 15 uur Euro, tel. 033-33655: „Vriezen we dood, dan vriezen we dood" al Zaterdag 4.15, 6 45. 9.15 uur, donder dag en zondag 1 45, 4.15, 6.45, 9 15 uur; woensdag 6.45, 9 15. Overige dagen 1.45, 6.45, 9.15 uur. Duo 1tel. 033-16572: „Tiroler slipper tjes" 18 jaar. 2.15, 7.00 en 9 30 uur, donderdag en zondag 2.15, 4.30, 7.00 en 9.30 uur. Duo 2: „De twee missionarissen" (vier vuisten voor het geloof), a l. 2.00, 6.45, 9.15 uur; donderdag en zondag 2.00, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. NACHTVOORSTELLINGEN Duo 1„De wellustige maagd' 18 jaar Vrijdag- en zaterdagavond 24 00 uur Duo 2: „Vrouwen in de arena 18 jaar Vrijdag- en zaterdagavond 23 45 uur KINDERVOORSTELLINGEN Euro: woensdag 18. zaterdag 21 en woensdag 25 mei 1.45 uur .Donald Duck in het wilde westen a I Graaf, als het meisje Carolien in Nouchka van Brakel's debuutfilm „Het Debuut". Een Nederlandse love Sylvester Stallone als „Rocky" en Burgess Meridith als de oude trainer Mickey in de boksfilm „Rocky", die drie Oscars ontvaing. Filmagenda voor Amersfoort van woensdag 18 mei t/m woensdag 25 mei 1977. Filmhuis: zaterdag 21 tot en met dinsdag 24 mei: elke avond 20 00 uur: The Clowns Frederico Fellini an de wereldproblemen is van het auto-park. Ga Voor elke auto die heb je ruimte nodig, ruimte op de weg plaatsen, waar je rijruimte. tegenwoordig erg betaald, dus is de en wereldprobleem. Een gratis economische les. andere pro auto. Als ie niet wil en,bi/voorbeeld Erg vervelend oplzo'n moment is diezelfde [e//;te, comfortabele auto, se sta-in-de-weg. Als het ■eigendom was zou je toch moon weg kunnen lopen om de f de trein te pakken? Kortom: tiuto barst van de nadelen, dat wij er allemaal eentje uit een soort maso- genoegen èn natuurlijk baas te blijven. De Bom er voor te zorgen, dat je tikkeltje duurdere en auto hebt dan de UI jyen. je broer of je oom. Zo is lla/n/ke autobezitters is het probleem echter het par-. m „dat ellendige stuk blik", trkeren vereist precisie en lijk leert, dat er maar weinig Misten zijn. die dat als be ls eigenschap met zich mee door dit aardse tranendal. ian moest ik allemaal den- 'dan besef/epas hoeveel je aldenkt in zo'n kort ti/ds- toen ik vorige week met Ien auto ronddoolde in het van het Amersfoortse een systeem op zoek naar een ilaats. Op een gegeven tag ik die plaats. Terwijl ik W~'st voorzichtig bezig was ""■r' "ichadev"i tussenwnn- mijn vervoermiddel oh wat benauwd krap ge lde automobielen, viel mi/n Ide spiegel op een stuk of —jvere vrouwen, die bezig El, lvs9en 'e parkeren. Zo jepMt tenminste. Ze waren met ;e''«Mi een au'° °P ,e tillen 1^M? na,uurlijk óók een manier sler ^meren, waaraan ik nog nooit acht. juist toen ik mijn hulp mieden, bleek het kanwei td. l9' tdch anders, dan ik Een van de automobihstes F namelijk vastgeparkeerd. cm gereden, band legen *9 intiem, maar niettemin L aanvankehjke bedoeling oplossing die zij in de c°llega-chauffeuses [oedac/if was simpelweg *9 ragen van de andere 's Mannenwerk, zult u u hsbt gelijk. Dat was AMERSFOORT - Terwijl in Cannes het internationale filmfestival van start is gegaan (eigenlijk met een opvallend gebrek aan aanvoer van nieuwe films en dit keer met het accent op filmhuis- en arthousefilms) brengt het Amers foortse filmprogramma twee nieuwe films. In de eerste plaats de première van de Nederlandse speelfilm „Het debuut", het debuut als speelfilmregis seuse van Nouchka van Brakel met Marina de Graaf en Gerard Cox in de hoofdrollen. Verder „Rocky", een onvervalste boksfilm met Sylvester Stallone als Rocky. De film kreeg drie Oscars en de nodige publiciteit door Mohammed Ali, die met een beschuldiging kwam, dat het scenario voor deze film van hem was gestolen. „Cousin Cousine" gaat de vierde week in en dat betekent, dat deze Franse komedie de aandacht krijgt die het verdient. „A star is born" begint aan de vierde week. In Euro is Louis de Funes weer eens te zien in de film „Vriezen we dood, dan vriezen we dood" en daar kan niemand zich echt een buil aan vallen. Ook het Duo-duo speelt deze week op safe met een Tiroler sexklucht in Duo 1 en Bud Spencer en Terence Hill in „Vier vuisten voor het geloof' (De twee missionarissen). Kortom: gevarieerd kijkwerk, met drama, humor en menselijkheid. Plus sex en andere aktie. HET DEBUUT Regisseuse Nouchka van Brakel (de eerste Nederlands?-vrouw die een „avondvullende" speelfilm re gisseerde) heeft een levensechte „Love Story" gemaakt als debuut. Het is op vele manieren een debuut. De titel („Het Debuut"), de hoofdrol spelers (een filmdebuut voor Gerard Cox en Marina de Graaf) en het feit, dat het de eerste Nederlandse vrouw is, die zich met een speelfilm in de theaters waagt. Al met al stuk voor stuk misschien redenen, om te kun nen veronderstellen, dat deze eerste ling misschien een mislukking zou kunnen worden. Nouchka van Brakel hoeft echter niet bang te zijn. Het pu bliek zal „Het Debuut" zonder twijfel gunstig ontvangen. Het onderwerp is goed genoeg (en goed genoeg uit gewerkt) om een breed publiek te kunnen boeien. Htet is het verhaal van een veertien jarig meisje dat verliefd wordt op een oudere man Een simpel verhaal eigen lijk, dat hoofdzakelijk door Marina de Graaf als Carolien en Gerard Cox als Hugo op het doek wordt gezet, aange vuld met goede bijrollen van Pleuni Touw als Rita, de vrouw van Hugo en Kitty Courbois als Anne. de moeder van Carolien. De mannen komen er in deze film minder goed af Gerard Cox, die overi gens niet onverdienstelijk zijn eerste filmrol speelt, wordt door de regisseuse afgeschilderd als een egoïst, een snob. die argeloos aan het spelletje van Caro lien mee gaat doen zonder eerst ei genlijk goed te beseffen wat er aan de hand is Dat komt later pas Onbegrip en naïef gedrag kenmerkt de mannen in Nouchka van Brakel's film. Eerste reaktie is dan: een vrouwenfilm Toch is de regisseuse het daar niet mee eens In een interview met Rogier Proper in het filmblad Scoop zegt ze „Als dat zo lijkt, dan is het totaal onbe wust gegaan. Ik heb deze film zeker niet met een rancune tegen mannen gevuld gemoed geschreven. Wel met de ge dachte, dat ik de drie vrouwen belangrijk vond Zij spelen de hoofdrol in deze film. maar daarom hoeft het nog geen anti-mannenfilm te zijn Ze geeft toe, dat zij wel van haar „nijdassigheid" tegen mannen een beetje in haar film heeft gestopt Zij vindt, dat mannen altijd een passie hebben- voor getallen eh cijfers. „Carolien, ze moet achttien zijn voor ze de pil mag gebruiken, twintig voordat ze mag roken en auto rijden. Maar waar ze werkelijk aan toe is. daar kijken de mannen aan voorbij." Nouchka van Brakel's echtgenoot Theo van de Sande heeft „Het Debuut", naar een boek(je) van Hester Albach erg mooi verfilmd Hoewel dat alleen natuurlijk niet voldoende is, heeft het debuut van Nouchka van Brakel alles in zich, om bij het publiek aan te slaan. Een Nederlandse „love story" met als een ster schitterende Marina de Graaf, die zonder meer de show steelt en een Gerard Cox, die als acteur aardig meekomt, maar als man in het verhaal eigenlijk afgaat als een gieter. Nouchka van Brakel heeft Carolien (Marina) in de schijnwerpers gezet met de twee andere vrouwen, zonder eigen lijk diep genoeg in te gaan op de psy chologische karakter-tekening van de bijrollen, met name van de mannen in dit illustere egezelschap en hun ver houding tot de vrouwen En dat is een tikkeltje jammer Maar misschien denken de bezoeksters van deze film bij het zien er van er anders over HET VERHAAL Voor wie het interesseert; het verhaal ziet er als volgt uit: „Het Debuut" is het verhaal van een korte, heftige periode in de ontwikkeling van een veertienjarig meisje, Carolien Vlak voor de kerstvakantie komen twee oude bekenden van haar ouders over uit het buitenland. Hugo en Rita. Ze wonen en werken in een Afrikaans ontwikkelingsland en hebben een paar weken verlof. Hugo (41) is een onder houdende prater, attent, een beetje kinderlijk - hij is erg met zichzelf bezig Rita (34) is een mooie, wat teruggetrok ken jonge vrouw, die er al jaren lang genoegen mee neemt in Hugo's schaduw te staan Hugo en Carolien kunnen het qoed Terence Hill in een onprettige situatie tijdens „De twee missionarissen", een komische aktiefilm van het befaamde Trinity-team.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 21