„We gaan door, hè; we gaan door geweldige belangstelling voor politieke avond in De Hakhorst f PIET STEENKAMP (CDA) IN LEUSDEN: ÉSjen antonides voor SieMatic Keukens KARAAT caravans ftn DUinKERKEn Bazar Blijhof gÜSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUW? stuur er zich voor heeft uitgesproken geen intentieverklaring te doen. Dan is het een kwestie van loyaliteit om je daar aan te houden. Mijn eigen mening is in deze niet van belang." Over de val van het kabinet. Steenkamp: „Wat dat betTèft ben ik het volledig met Den Uyl eens. Die heeft in een interview gezegd, dat niet de grondpohtiek, maar het totstandkomen van het CDA de oorzaak van de val van het kabinet is geweest. Dat is ook zo. De PvdA heeft zo spastisch gereageerd op} het CDA. Dat heeft de sfeer verpest Over kernenergie. Steenkamp:* „Moeten we uiterst behoedzaam mee' omspringen. Maar wat de PPR wil, dat is van de gekken. Dat kun je als kleine) getuigenispartij wel zeggen, maar al$( grote partij zul je moeten meedenken' over de oplossing van het energiepro-' bleem." Toen de laatste vraag gesteld was, kreeg' Steenkamp het laatste woord. Om zijn partijgenoten nog eens op te wekkeni toch vooral stemmen te winnen voorl het CDA. En om een kleine anekdote.' wereldkundig te maken Steenkamp: „Dominee Visser 't Hooft, u-weet-wel van de Wereldraad van Kerken, was eens bij Max Buber op verjaarsvisite. En toen vroeg,\(i^^,'t(Hopft aan Buber: u bent nu tachtig en heeft zoveel meege maakt, kunt u mij nu zeggen of er ver-' schil is tussen christenen en niet-i christenen. Toen dacht Buber even na -• het werd stil, net als nu hier - en toen zei hij: nee. En even later: ja toch; Als hris- tenen ergens door gegrepen worden, houden ze het net even langer uit dan; met-christenen." Een glimlachende professor kon daarop' een staande ovatie in ontvangst nemen. Na een tegel gekregen en het sluitings gebed aangehoord te hebben, vertrok' de heer Steenkamp naar Eindhoven.' Maar niet voordat hij links en rechts handen had geschud met lokale be- stuurderen, alsmaar met twinkelende) ogen herhalend: „We gaan door hè, we; gaan door KIES BEWUST. Kies de enige plaatselijke krant, die u elke week op de hoogte houdt met wat er vlak om u heen gebeurt.... Voor maar 125.- per jaar. Welke partij doet dat voor die spotprijs? Maak nu het hokje "rood" en stem af op de Leusder Krant, Finnmarkt 3, Leus den/C. Tel. 033-41495. En u krijgt een herdenkings penning van Leusden 1200 gratis er bij. Een kleine belegging als waardering voor uw goede keus. U mag in plaats van de pen ning ook kiezen uit zes prachtige posters. Zie hier voor de advertentie met de bon elders in dit nummer. Amersf oortsestraat 40 - 44 Hoevelaken tel. 03495-5714 s zondags gesloten) vele leuke attrakties zoals een rom melmarkt, schiettent, ballen gooien, Amerikaanse verkoop etc. Iedereen isi van harte welkom van 's morgens half, elf tot 's avonds ongeveer half tien.; WOENSDAG 18 ME11977 SDEN CENTRUM Op don- lag 12 mei j.l. had in de schuur •erderij De hakhorst de werk- •pvan het Interkerkelijk Vredes- Leusden een grote politieke wond georganiseerd met als on- Jjwerp: Christenen en de politieke BB1 van de avond was de chris- lenen in Leusden beter te motive- (vpiÉvoor keuze voor een bepaalde 'Vt'politieke partij. Het I.K.V. had 08 ver,e9enwoord'9ers van Hkn politieke partijen, te weten P.v.d.A., V.V.D., P.P.R., gj?' P.S.P. en G.P.V. uitgenodigd vertellen waarom zij als lid van die partij en of dit goede initiatief aansloeg bleek wel uit de Even leek het er zelfs op dat de schuur te klein zou zijn voor het grote aantal belang stellenden. Nadat de gespreksleider, de heer W.J.M. Voorn de forumleden had voorgesteld, gaf hij als eerste het woord aan de heer F. Boersma van het G.P.V. De heer Boersma gaf niet zijn eigen mening weer, maar ook het standpunt van het G.P.V.. Hij vertelde dat het G.P.V. als .Leitmotiv" kende, dat God, de Allerhoogste, de eer toekomt in ons leven en in het leven van alle volkeren. Dat is het richtsnoer voor zijn leven en zijn politiek handelen. De spreker wees erop dat de bijbel geen politiek handboek is, maar de christelijke politiek is volgens de heer Boersma het dagelijks je kruis opnemen en Christus volgen en luisteren en leven naar Zijn Woord. Daarom moet er persoonlijke vrij heid, vrijheid van geweten, vrijheid van godsdienst en vrijheid van beweging zijn. Belangrijk ook oor deelde de heer Boersma de terug keer naar kleinschaligheid in de dienstverlening en andere takken en verbetering van het onderne mingsklimaat. Hoewel geen punt van diskussie bracht de heer Boersma tenslotte het abortusprobleem ter sprake. Hij achtte abortus een schijnoplossing Zijns inziens moest de oplossing van de sociale nood in een andere richting gezocht worden. PRAKTISCHE OPLOSSINGEN Als tweede spreker kreeg de heer Woudstra van D'66 het woord. De heer Woudstra informeerde eerst in de zaal of er nog mensen waren, die nog geen politieke keuze had den gemaakt. Het bleken er slechts enkelen te zijn. Vervolgens zette hij uiteen waarom hij als christen op een niet konfessionele partij stem de. Hij zag in de partij van zij keuze een aanreiking voor de praktische oplossingen inzake het programma van ontwikkelingshulp, milieube leid, werkgelegenheid en democra tisering op alle niveaus. Hij achtte een christelijke levensbeschou wing in de politiek niet altijd reali seerbaar. Ten aanzien van Zuid- Afrika was de heer Woudstra van mening dat slechts door isolatie de Zuidafrikaanse regering op de knie ën te krijgen was. Vervolgens kreeg de heer E. v.d Meer namens de P.S.P. het woord. De spreker, die pas op het laatste moment te horen had gekregen, dat hij moest invallen, wist op een duidelijke manier te verklaren waar om hij als student theologie zich het meest bij bij de P.S.P. thuis voelde. Van belang oordeelde hij de visie van de P.S.P omtrent de economische situatie in de wereld - kloof arm - rijken in Nederland. De heer Van der Meer was van mening dat het socialisme geen oplossing voor alle kwalen, maar wel een stap in de goede richting is, omdat het de huidige tegenstellingen vermin dert. In het kort ging hij nog in op de betekenis van het woord paci fisme. Pacifisme van de P.S.P houdt in: het zijn tegen de bewa peningswedloop, zoals die zich hier afspeeld en zijn tegen uitbrei ding van kernenergie Voor de bevrijdingsbewegingen oordeelde hij strijd wel geoorloofd. UW NAASTE ALS U ZELF De P P R. had de heer B.v.d.Ven afgevaardigd als woordvoerder. De ze spreker beperkte zich tot het trekken van grote lijnen. Zijn maat schappij visie had hij samengevat met de zin uit de Bergrede ,,Hebt Uw naaste lief als uzelf". Vanuit deze visie streeft hij naar een solidariteitsmaatschappij, waarin de zwakkere wordt geholpen, naar solidariteit met de vrede en de vijand en naar solidariteit met de toekomst d w z bescherming van het milieu. In dit verband wees hij alle prestatiemoraal af omdat bij deze moraal de zwakkere altijd zwak blijft Vervolgens kreeg de heer J.C. v. Dijk van de V.V.D. het woord. Het meest sprak de heer van Dijk in zijn partij het liberalisme aan, d w z. de leer van de vrijheid van het individu en de verdraagzaamheid. Als gelo vige zag hij de kerk als een mense lijk maaksel, waarin vaak absolu tisme en intolerantie voorkwam. Hij achtte zich daarom aanhanger van een godsdienst, maar geen aanhanger van een kerk. De christe lijke partijen noemde hij de verzui ling pur sang. Deze kreëerden volgens hem een scheiding. Socia lisme daarentegen noemde hij vrij heid zonder verantwoordelijkheid De V.V.D. is voor ontwikkelings hulp maar dan wel op een verant woorde manier. Tenslotte zei hij van mening te zijn dat de bevrij dingsbewegingen niet klakkeloos gesteund moesten worden BEWOGENHEID De heer Brongers, sprekend voor de P.v.d.A., verklaarde zijn voor keur voor deze partij op grond van het feit dat hij in visie en beleid van de P.v.d.A dezelfde bewogenheid met het lot van de underdog" herkent, die hij ook in het Oude Testament en met name bij de Profeten vindt. ,,Als christen sta je niet met één been in de hemel en met het andere op aarde, maar met beide benen op de aarde. Wij leven met miljarden anderen en wij be horen elkanders broeders te zijn In praktijk lief en leed delen Hij prijst het in de P.v.d.A. dat hier als eerste aanzet tot opheffing van allerlei sociale misstanden en on billijkheden wordt aangeboden op meer spreiding van inkomen, ken nis en macht. Voor hem had vooral een hoge prioriteit spreiding van kennis, dus met accent op het onderwijs voor iedereen. DOE-PARTY Tenslotte kreeg namens het C.D.A. de heer van Dalen het woord, die meteen begon met te bestrijden dat het ethisch reveil de verkiezings leuze van het C D A zou zijn Volgens de spreker was het C D A de enigé konfessionele partij die geen getuigenispartij is, maar een doé-partij, die zich wel richt naar het evangelie De uitgangspunten liggen vast in het evangelie en het C.D A. probleem is een oplossing in de praktijk te vinden De afge vaardigde stelde zich namens zijn partij vierkant achter de ontwikke lingspolitiek van minister Pronk en vond dat in ieder geval 11/2% van het nationale inkomen aan ontwik kelingshulp moest worden be steed. Ten aanzien van het milieu beleid kon het C.D.A. niet eendui dig zijn, maar volgde het nauwge zet de ontwikkelingen. De bevrij- dingsstrijd in de ontwikkelingslan den achtte de spreker een heel moeilijk probleem, waarbij hij niet altijd in staat was, de mening van de meerderheid van de betreffende bevolking te peilen. Tenslotte zei de heer van Dalen, dat de mensen rechten in zijn partij zeer zwaar wogen. Na een korte pauze, waarin veel schriftelijke vragen werden inge diend werd met name gediskussi- eerd over kernenergie en ontwikke lingshulp. Ten aanzien van het gebruik van kernenergie, bleken P.P.R. en P.S.P felle tegenstanders te zijn. Ook D'66 was, gezien de laatste gegevens, voor onmiddellijke stop zetting van de bouw van kernreak- toren. Wel achtte deze partij het onderzoek in laboratoria noodzake lijk. De overige partijen wezen het gebruik van kernenergie niet bij voorbaat af. Bij het punt ontwikkelingshulp ont stond een levendige diskussie met de zaal Met name de V.V.D. kreeg zware kritiek te verduren, omdat deze partij eventuele besnoeiingen op ontwikkelingshulp voorstaat. Hoewel tijdens de avond hoe ge naamd geen Leusdense problemen aan de orde werden gesteld, kreeg met name de C.D.A.-afgevaardigde de vraag voorgelegd of de heer van Dalen gelukkig was met de woon situatie van de bejaarden in Groen houten Hetgeen deze ontkennend beantwoordde. Tot slot gaf de heer Voorn alle forumleden de gelegenheid tot ma ken van een slotopmerking, waarna deze succes volle bijeenkomst om 23.15 beëindigd werd. LEUSDEN - Op zaterdag 21 mei a.s. zal in speeltuin Blijhof een bazar gehouden worden. Het geld komt ten goede aan de bouw van een Gerefor meerde vrijgem. kerk alhier. Erzn onze verslaggever nix Kreyns SDEN Met grote nadruk heeft Piet Steenkamp zaterdag- Jag in Leusden nog eens verteld dat |DA zich voor de verkiezingen niet fst uit te spreken voor sa- werking met de Partij van de Lid of de VVD. De voorzitter van iristen Democratisch Appel, die in larcuskerk voor een redelijke ge- Kjde grote zaal sprak, vertelde dat de EJjlag van de verkiezingen van 25 mei Ënjoeten maken met wie het CDA in [wil gaan. [beer Steenkamp zei voorts de ge- frtenissen in Rotterdam en legen, waarbij het de CDA- jrekker A. van Agt onmogelijk werd lakt te spreken, zeer te betreuren, de CDA-voorman zag geen Bkeleaanleiding om de PvdA of welke |re politieke partij dan ook de mlrf van deze akties te geven. „Al is fctwel zo, dat dit de wrange vruchten Stavan de polarisatie, die sommige par ijen de afgelopen jaren hebben voorge- sor Steenkamp begon zaterdag- om elf uur zijn bezoek aan jen. In het eetkafé „De Hakhorst" een informele bijeenkomst plaats de voorzitter kennis maakte met intal leden van zijn partij uit deze Aanwezig waren onder meer •meester AH. van der Post en echtgenote, de CDA-wethouders [an Zandbrink en G. van Wouden leden van het plaatselijk CDA- |ur, confessionele gemeenteraads- en hun collega's van Provinciale |n. In de Hakhorst gebruikte het ge- etteiMBhap de lunch en maakte de Evange- je Omroep een televisie-interview KgSteenkamp Na een korte ontmoe- ngmet de pers begon de heer Steen- amp vervolgens aan zijn spreekbeurt ra Marcuskerk, zijn 41ste in deze eijiezingsstrijd Har", aldus de CDA-voorzitter, „het voor de eerste keer dat ik op zater- ■gmiddag spreek. Toen ik de uitnodi- jnfkreeg, vond ik het een beetje een tijdstip, maar nu ik zie in welke bent gekomen, begrijp ik Praüj bm u het in Leusden al txvaalfhon- erva'® jaar heeft uitgehouden." Hetgeen een eerste applausje ople- jigg: rfle van zijn gewillige gehoor. Steenkamp schetste een drieluik, dat de basis van het Christen Democratisch Appèl vormt: grondslag, programma en mentaliteit Ten aanzien van de grond slag herinnerde de heer Steenkamp er aan, dat de totstandkoming geen een voudige zaak was geweest „In een tijd van sterke deconfessionalisering en te genstellingen tussen christenen op aller lei maatschappelijke gebieden is dat niet makkelijk geweest. Maar het CDA is het wel gelukt. In Israël hebben ze de uit drukking: Wie niet in wonderen gelooft, is geen realist. Nou, dat wonderlijke is ons gelukt; het CDA is tot stand geko men." „Waar we intern ook van mening over verschillen. Eén ding is voor iedereen duidelijk. Dat het Evangelie onze richtsnoer moet zijn. Daarop hebben we elkander gevonden. Er is 'n vitale lijn vanuit 't Evangelie naar depolitiek van vandaag", aldus de confessionele spre ker STRUISVOGEL POLITIEK Uit het programma van het CDA lichtte de heer Steenkamp twee punten. Over de werkloosheid vroeg de professor zich af: „Hoe ver moet het nog komen vóór onze ogen opengaan? Moeten we eerst een half miljoen werklozen heb ben9" Met uitspraken van autoriteiten als Zijlstra, professor Van de Belt en de economen van de Sociaal Economische Raad, staafde de heer Steenkamp zijn mening, „dat het zo niet langer kan." „Het is toch van de gekken, de struisvo gelpolitiek, die er gevoerd wordt. We moeten nu onderkennen dat de toestand buitengewoon ernstig is. Een paar gegevens: de arbeidskosten zijn in ons land de hoogste van de EEG; de publieke uitgaven de hoogste van de westerse wereld op éen na, de uitstoot "an arbeiders is in de Nederlandse in dustrie de hoogste van de hele wereld. Met zulke gegevens, doet het je toch leed, wanneer je ziet wat voor vragen onze lijsttrekker Dries van Agt in een radio-uitzending van de luisteraars voorgezet krijgt. Vragen, van mensen uit onze eigen partij. Daar stond ik ver steld van. Of we van plan waren om.aan de sociale zekejrheid temmen? OP het" waar was dat er'geen loonstijging in zat? Ik begrijp het ook wel; het is geen leuke boodschap om te vertellen hoe moeilijk het is en dat we zo niet langer door kunnen gaan. Niet over tien, niet over vijf, maar volgend jaar krijgen wij eti het politie-apparaat. Maar ik heb ge hoord dat nu ook Den Uyl in een ver kiezingstoespraak heeft gezegd, dat de sterkte van de politie moet worden uit gebreid. Ik aarzel om Joop den Uyl met Paulus te vergelijken; maar op dat punt is hij in ieder geval bekeerd." Applaus.' Over de groeiende socialistische invloed binnen scholen en kerken. Steenkamp „Een ernstige ontwikkeling. In het blad van de Franciscaner-orden in Nederland heeft onlangs een artikel gestaan van pater Gaskel, waarin hij de zijnen opriep om socialistisch te stemmen; in ieder geval niet op het CDA. Omdat je dat als chris ten niet zou kunnen doen U moest eens weten wat ik aan reacties heb gehad van kloosterlingen, die worstelden met dat artikel. En ik heb die pater Gaskel ook opgebeld. Jazeker. En heb hem gezegd, dat ik dacht dat de mensen in 1977 mon dig genoeg waren om zelf uit te maken waar zij op wilde stemmenHet was echt een hard gesprek. Mijn vrouw zat in de kamer. Ze zei nog „ik heb je wel eens vriendelijker gehoord." Instemmend gelach „Ook op de scholen is het inderdaad ernstig. Maar ik zou het met eerlijk vin den om dat allemaal, aan minister Van Kemenade te verwijten Het probleem ligt ook bij onszelf. We zijn te lauw. Als wij vinden dat onze kinderen naar een christelijke school moeten, dan doen we dat omdat we daar bepaalde verwach tingen van hebben. En als we dan in die verwachtingen worden teleurgesteld, dan moeten we naar zo'n schoolhoofd of zo'n rector toestappen Of we moeten zitting nemen in het schoolbestuur. We hebben het zelf laten aanzieken. De schuld valt op ons zelf terug.' Over defensie. Steenkamp; „Op dat punt zijn grote moeilijkheden te ver wachten, wanneer we met de PvdA zouden gaan praten. De 3% die de PvdA voor defensie wil uitgeven is voor ons onaanvaardbaar laag Ik zie de woorden van de russische dissidenten als waarschuwingen. Zij wijzen ons er op dat we ons sterk moeten houden tegen de dreigingen uit het oosten. En in dit verband, als je je tegenstanders kunt prijzen, moet je het niet laten. Wat de minister van buitenlandse zaken heeft gedaan op het gebied van de mensen rechten, dat is geweldig. Zuinig zijn op Van der Stoel, als je begrijpt wat ik be doel." Wederom gelach en geklap NIET RELEVANT Over de uitlatingen van Boersma. Aan- tjes en De Boer. die wel hun voorkeur voor links uitspreken. Steenkamp; „Be grijpelijk De Boer heeft ook binnen het partijbestuur het standpunt ingenomen, dat we wel een intentieverklaring moes ten geven. En Boersma heeft bijna vieV jaar in een socialistisch kabinet gezeten, dus zijn voorkeur is ook niet zo ver wonderlijk. Maar hun uitspraken zijn misschien wel interessant, maar niet re levant. Het gaat er om, dat het partijbe- onze kinderen de rekening al gepresen teerd, als we zo doorgaan." „Er is nauwelijks ruimte voor loonstij ging De overheidsuitgaven mogen met niet meer dan 0,6 stijgen. Mogen we daar alsjeblieft om vragen om wat te doen aan de werkloosheid?" Steenkamp over ontwikkelingssamen werking: „Ondanks die moeilijke si tuatie moeten we toch geld beschikbaar blijven stellen voor de ontwikkelings samenwerking. In het programma staat 1,5 van het nationaal inkomen. Omdat het geld is voor de minsten der Mijnen. Het is een uitdaging, die wij als christen-democraten aan moeten dur ven." OVEREENSTEMMING Als derde deel van het CDA-drieluik had de confessionele spreker het over de eigen mentaliteit van zijn partij; „we zijn een partij van vernieuwing Dat moet niet gelijk als socialistisch worden opgevat. Er is ook andere vernieuwing dan de socialistische. Wij zijn de partij van het overleg, van de verzoening. Wij willen de tegenstander zoeken om met hem tot overeenstemming te komen We hebben er niets aan om elkaar het hok uit te jagen." In aansluiting daarop had de voorzitter het over de aanvallen op zijn partij en de lijsttrekker daarvan. „Over die aanvallen zijn een heleboel mensen verbaasd en kwaad. Maar uw voorzitter niet. Nee, wanneer je dingen incalculeert, dan verbaas je je er niet zo over, als het dan gebeurt. Ik zie het als een voortzetting van de taktiek van het polariseren. De exameneisen, het ge praat over acht-acht-plus, ik hoef het allemaal niet voor u te herhalen. Ook de gebeurtenissen in Rotterdam en Nijme gen. Niet dat ik daar andere politieke partijen de schuld van wil geven. Ook niet de Rooie Vrouwen van de Partij van de Arbeid, al worden die dan als de or deverstoorders genoemd. Ik had gisteren Pijke van der Merwe, de voor zitster van de Rooie Vrouwen nog aan de telefoon. Zij hebben daar niets mee te maken Maar ik reken dergelijke gebeurtenissen wel tot de gevolgen van-de poJarisatie- -tak'tiek. Polarisatie-leidt tof agressie en agressie leidt tot terreur. Dat hebbén die 4 polariserende partijen niet gezien. Maar het zijn de wrange vruchten van die tak tiek. Wii stellen daartegenover het overleg", aldus de geestelijk vader van het CDA. Daarna concentreerde de heer Steen kamp zich even op de 25ste mei. Hij benadrukte nog eens dat het CDA zich voor die datum niet wil uitspreken voor de PvdA of het CDA. Steenkamp; „Het CDA gaat volstrekt ongebonden de verkiezingen in We spreken geen voorkeur uit, we stellen geen voor waarden. Het woord is aan de kiezers Hetgeen de voorzitter van zijn partijge noten een donderend applaus oplever de Steenkamp: „Dat is nou opvallend Ik ben er echt niet op uit, maar iedere keer als ik dat zeg - en ik zeg het ieder keer - dan krijg ik zo'n applaus." De christen-democratische voorman beeindigde zijn inleiding met de aan sporing aan zijn volgelingen om toch vooral de gedachten van het CDA uit te dragen, „vertel het aan uw vrienden en kennissen, vertel het aan anderen, wij willen ons inzetten voor onze mede mens, veraf en dichtbij. Omdat die me demens de beelddrager van God is." MEER POLITIE Na de pauze waren de belangstellenden in de gelegenheid de heer Steenkamp vragen te stellen Ze kwamen er. Over de beveiliging va'n de samenleving tegen geweiddddtjin bijvoorbeeld. 1 Qtpon lA nn n Air- ..i. 5«-vv vjLiucjuuyi uij vuurueciu. Steenkamp. „Als-er eën punt is waar Van Agt als minister van justitie geen gehoor heeft kunnen vinden bij zijn so cialistische mede-ministers, dan is dat wel op het punt vanxie uitbreiding van STATIONSWEG 394 SCHERPENZEEL TEL 03497-2105 t

Leusder Krant | 1977 | | pagina 5