lalletschool Els Loot-Verlee if daverende uitvoering in larkthal Amersfoort eilig Leusden-Zuid" gaat ragenlijst rondsturen 1 4 Cursusgroep Latent Talent besprak beleidsplan Welzijnsvoorzieningen travelsleeper Afdeling Leusden wil mensen helpen bij vervoer naar stembureau dans herleeft in Leusden „Goede aanleiding voor start inspraak" van DUinKc^KEn JAAR VERGADERING PVDA SAMEN VERANTWOORDELIJK VOOR EEN DIENENDE OVERHEID gJjSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS WOENSDAG 18 ME11977 ^DEN/AMERSFOORT - In een Llle Markthal gaf Balletschool zondagmiddag een leerlingen- ruig. waarin de blijheid die dansen Lan' helemaal tot uiting kwam. Ede pauze werd een sprookje ge- Debeto>erde prinsessen" in een 'Èrafie van Margke van Weerden w terwijl het deel na de pauze een Z Cinder karakter had door hoofdza- izzbailet. opviel dat er onder discipline nas, want de verschillende bal- lisselden elkaar in snel tempo af. nkele onderbreking. AUes perfect J. Ook precies om twee uur werd jnnen. Pauze niet te lang, wat ak een euvel is van amateurgroe- joede muziek met goed geluid, l hard en niet te zacht. En cos- lora door een ringetje te halen in e verscheidenheid, dat je steeds •rbaasd was als er een nieuwe loor bet voetlicht danste. I sprookje dansten kamermeisjes, L, keukenhulpjes, een dol-komi- ,v»moniemeester, een goede gekke it, twee gemene heksen met stok je gedraaide tafelpoten waren - Jdstje! Goede maskers en kleurige t. Prins Frido - gedanst door i de Ruiter - viel wel op door Uettechniek. Attitudes en entre- Je keurig afgewerkt werden en tl echt ballet in de pas-de deux toverfee. Afwisseling van gevor- >n kleine kindergroepen, zodat elke leerling een plaatsje had en mee deed. Vooral het sprookje deed verheugend aan. In verhalende Scapino-stijl - met miniek en af en toe stemgeluid. Als stuntje midden in een kleine danseres in rode tutu. die prinses-heerlijk op de spitzen ging met een houding en oogop slag, die doet vermoeden, dat ze de planken nog wel meer zal zien in haar leven. Of het goed is om zo'n hummel al op de spitzen te laten werken is een nog niet besliste vraag. Na haar optreden ging ze lekker op schoot bij de koningin terwijl de anderen doordansten. Boeren meisjes en boerenjongens, volksdans en voor de twee prinsesjes echte tulen lange tu-tuss met op de klassieke techniek gebaseerde dansen. Het was van alles, maar het was van een spontaniteit en van een gedisciplineerdheid, die de echte balletinzet verraadt. Els Loot-Verlee danste verschillende balletten mee. Je zou haar niet vereen zelvigen met de balletten en de choreo grafieën. Maar voor een balletschool met deze allure is dat misschien niet nodig. Het welgemeende applaus en het enthousiasme van het publiek, dat met handgeklap de meer rhytmische moder ne balletten af en toe begeleidde, gaf aan, dat Els Loot-Verlee is, zoals ze zijn moet - de balletjuf - die het zaakje goed onder de duim heeft, maar ook haar moederlijke inslag kan laten gelden. Misschien waren er zestig k honderd leerlingen en om die in in groot verband aan zo'n uitvoering te laten meedoen daar komt wel iets voor kijken. Een zucht van verlichting, dat het toch alle maal goed gegaan is, zal haar wel ont snapt zijn. De bloemen en nog eens bloemen aan het eind waren dan ook helemaal welverdiend. Want bij ballet gaat het niet in de eerste plaats om techniek wanneer het door amateurs beoefend wordt. Het gaat om de blijheid van het dansen, van het bewegen, van het voegen naar muziek. En dat gebeurde hier in elk ballet. Van een enorme tempo waren de tie nerballetjes op muziek als: heaven must be missing an angel, play that funky music sylvia en in de finale. Daarbij viel één meisje op door het felle enthousias me, het volkomen in haar dans zijn, terwijl ze duvels goed contact met de zaal had. Namen noemen temidden van zovelen hoeft niet. Maar in zo'n groot tem vallen de goeden nu eenmaal toch op. Wanneer ze niet in solo's verschij nen, is dat des te beter omdat zij dikwijls de leidende figuren in het teamverband zijn. Maar dit meisje had pony, zoals zoveel meisjes, en ze verloor in heaven" dat helemaal in spijkertuinbroeken, ge streepte blouses en kleppetten ging, haar pet. Voor haar was dat niets. Ze danste met wapperende haren k la go-go en het flitste eruit. Helemaal. Aan het eind pakte ze met één beweging haar pet. En steeds herkende je haar in de volgende dansen door haar inzet, haar beheersing. Door haar dansen van bin- REN ZUID Ruim een jaar n initiatiefgroep uit Leusden- Ng om de verkeerssituatie in I-Zuid te bekgken. De initiatief- ptaat uit de volgende personen: i. Stadhouderslaan 6, T. Jeu- Bies Irenelaan 67, J. den Toom, penheim Schcltuslaan 7, G. i Hardcnbrock van Lock- l. A. van den Wildenberg, n Emma!aan 18, J. Witlox, de f Aldenvereltlaan 23, D. Zoet- ^iUem de Zwijgerlaan 26. "tiefgroep Veilig Leusden- 'an mening dat de snelheid van |Teusden-Zuid razen de auto's is. Er worden notabene n van tussen de 80 en 90 kilo- tnoteerd. terwijl in een woon- I Leusden-Zuid 50 kilometer al joge kant is! Voor de kinderen 1n-Zuid is dit verkeer dan ook it dreigend gevaar, vooral e lanen: de Roo van Alder- pillem de Zwijger- en Prinses n Ook op diverse andere hoe- ILeusden-Zuid (bijvoorbeeld de j*k die bij het Politieburo wordt Fvana* de Prins Frederik Hen- J Da een klein stukje Maanweg - W ^eg naar de Arnhemseweg v°orrangsfietspad) doen zich *n voor. „Veilig Leusden-Zuid" heeft enkele ge sprekken gehad met de gemeente, en heeft verschillende maatregelen voorge steld. De gemeente wil de mening van de bevolking van Leusden-Zuid vernemen, en heeft daarom de initiatiefgroep ver zocht dc inwoners van Leusden-Zuid een vragenlijst voor te leggen. Vanaf zaterdag 21 mei zullen de vra genlijsten door kontaktpersonen huis aan huis in Leusden-Zuid worden ver spreid. De volgende vragen worden daarin ge steld: 1. Welke zijn de plaatsen in Leusden- Zuid, die ten gevolge van het autover keer gevaar opleveren voor: buitenspe- lende, naar schoolgaande kinderen, voor allen, die naar werk of sportveld gaan, voor degenen die rustig willen wandelen of fietsen. 2. Wilt u aangeven waar deze plaatsen zich precies bevinden, en door welke oorzaken het gevaar aanwezig is. 3. Door welke maatregelen zou dit ge vaar kunnen worden verhinderd. De Ini tiatiefgroep „Veilig Leusden-Zuid" leg de de volgende maatregelen aan de ge meente voor: Verkeersdrempels: ver schillen in wegdek, bloembakken; stuk ken éénrichtingsverkeer; afsluiting weg gedeelten: inrichting woonerf. 4. Als u pleit voor de inrichting van een Een overheid, die de mensen echt helpt. Want de overheid is er ten dienste van ons allemaal En vooral voor mensen die het moeilijk hebben in de samenleving, werklo zen, zieken bejaarden, gehandicapten, al leenstaanden verslaafden, minderheids groepen Mensen met te weinig kansen Daarom moet de overheid dichter bij de stem CDA 1 mensen komen Daarom kiest het CDA voor een menselijke overheid Stem bewust v3 tl Afit Kies vooreen dienende overheid! woonerf in een bepaalde wijk, op welke punten verwacht u dan problemen* a. het parkeren b. het stapvoets rijden c. anderszins. De initiatiefgroep „Veilig Leusden- Zuid" heeft zo'n dertigtal mensen bereid gevonden ongeveer 700 huizen in Leus- den-Zuid te bezoeken. Op de formulie ren zijn de adressen van deze kontakt personen vermeld, bij wie u de ingeruil de formulieren kunt terugbezorgen. Uiterlijk donderdag 26 mei dienen de formulieren in de bus van de kontakt personen te zijn gedeponeerd. Hebt u wel eens gezien hoe er op De Roo van Aldenvereltlaan getripleerd wordt, zodat voorbijgangers in de rozen struiken worden gedrongen om hun le ven te redden? Vindt u het draaien met de auto om vanaf de Schutterhoeflaan de drukke Arnhemseweg plus het voorrangsfiets pad veilig over te komen ook zo riskant? Vindt u het gevaar van de kinderen ook zo groot, wanneer vrachtwagengevaar ten de onoverzichtelijke bocht van de Van Hardenbroek van Lockhorstlaan - Van Hardenbroek van Ammerstallaan indaveren, terwijl juist in die bocht ook nog auto's geparkeerd staan? De initiatiefgroep „Veilig Leusden- Zuid" rekent op uw aller medewerking. nenuit. Een engeltje is ze waarschijnlijk niet, daarvoor danste ze te fel. Maar goed was ze wel. De kleintjes kwamen in talrijke ballet ten ontwapend naar voren. In clownpak- ken - blauw-rose met hoge mutsen - in gekleurde majo's met daarop jute hesjes met verschillende kleuren franje en op de hoofdjes blauw, groene paarse en oranje pruiken. Het was een kijkspel, dat geen moment verveelde. Een opleving van de dans, die verblijdend was om te signaleren. Alles sprak van perfectionisme in de leiding. Er werd hard gewerkt door de kleintjes en de iets groteren. Dat was allemaal ontwapenend en leuk. De groteren, de damesklassen - zouden iets meer zelfcri- tiek moeten hebben. Uit de toon viel het eerste deel van „the flapper years". Ne gentien-twintig gaat er altijd wel in, maar dat moet dan ook wel helemaal perfect zijn. Allemaal dezelfde jurkjes was misschien al een verbetering ge weest. maar zo'n nummer vereist toch wel terdege vakmanschap in kleding, make-up en dan nog een keer beweging. Niemand was er cool-sexy, en dat moet bij zo'n dans. De mannen, die vrouwen waren, hadden leuke frontjes-shirls, maar ook in dit nummer waren het de tieners op het laatst als boys and girls - de meisjes in zoete jurken en de jongens in rose broeken met blauwe wijde hesjes, met streepkraag, - met weer dat meisje! Die het zo goed deden. Een razend snel wisselen van kleding moet het achter de coulissen geweest zijn en een keurige orde. Iedereen die het daar achter heeft meegemaakt, zal nu waarschijnlijk in lachen uitbartsten. Maar een feit is, dat het in de zaal zo overkwam. En dit moet eigen het groot ste compliment zgn voor Els Loot-Ver lee, die de balletschool Leusden diri geert. Een goede steun had zg aan haar zusje Margke van Weerden-Vcrlee, die de choreografie van het sprookje voor haar rekening nam. Els Verlee heeft bg Margke Verlee, die zelf een balletschool in Krimpen a.d. IJssel heeft, het dansen geleerd. Ook nam zg les bg Ton Wakel- kamp in Amersfoort en op dit moment traint ze n Amsterdam. Een vrouw, die de paedagogie-kant van het vak zeker in haar vingers heeft. Deze leerlingenuit voering was daarvan het duidelijkste be wijs. Van klein tot groot beleefde plezier aan het dansen. En dat is wat dansen beoogt. nine de krujjff LEUSDEN Een van de vele cur sussen van Latent Talent ging dit voorjaar over welzijnswerk en wel zijnsbeleid. In de eerste vier cur susavonden zijn allerlei zaken besproken die voor een goed wel zijnsbeleid en voor een goede plan ning van welzijnsvoorzieningen nodig zijn. Dat is heel belangrijk, want heel veel welzijnszaken die nu nog door het ministerie van CRM worden geregeld zullen binnen enkele jaren vooral door het ge meentebestuur en de eigen plaat selijke bevolking zelf moeten wor den behartigd. Verenigingen en organisaties die nu nog recht streeks met het ministerie „zaken kunnen doen" zullen dan alleen nog bij de gemeente terecht kun nen. En de gemeente krijgt in de toekomst alleen rijksgelden om welzijswerk te subsidiëren als ze in samenspraak met de bevolking een welzijnsplan en -programma heeft gemaakt dat uitgaat van de eigen plaatselijke welzijnsbehoeften en de eigen plaatselijke welzijnspro- blematiek. Het is dan ook van groot belang, dat wij in Leusden probe ren deze zaken tijdig goed te door denken. Want alleen dan kunnen er plannen en regelingen uit de bus komen die zo goed mogelijk bij dragen tot ons aller welzijn en wel bevinden. Enkele dagen vóór de vijfde en laatste cursusavond werd door Bur gemeester en Wethouders van Leusden het „Beleidsplan wel zijnsvoorzieningen" voor Leusden uitgegeven en ter discussie aange boden. De Leusder Krant van vorige week heeft er veel aandacht aan besteed. De cursusgroep van La tent Talent heeft haar laatste cur susavond aangegrepen om dit be leidsplan vanuit het in de cursus geleerde aan een eerste bespreking te onderwerpen. Wat vond nou die tamelijk wille keurig samengestelde cursusgroep van 17 Leusdense burgers en bur geressen van dit beleidsplan? Op de eerste plaats wel, dat het een goede zaak Is, dat nu eens over zichtelijk op een rijtje is gezet, wat er in Leusden allemaal aan wel zijnsvoorzieningen bestaat en wat dat kost aan directe en vooral aan indirecte subsidies. Voor een goed beleidsplan is echter niet alleen nodig, dat je de bestaande voorzieningen in kaart brengt, zoals de muziekschool, de sportaccommodaties en verenigin gen, het jeugd- en jongerenwerk, het bejaardenwerk, de bibliotheek enzovoort enzovoort. Voor een goed beleidsplan Is vooral ook nodig, dat je samen met de ver enigingen en organisaties en met de bevolking in de verschillende dorpen en wijken de bestaande problemen in kaart gaat proberen te brengen en probeert vast te stellen, waaraan in de komende jaren met voorrang aandacht moet worden besteed. In Leusden zou zoiets best kunnen, want zo groot is de gemeente nou ook weer niet en de verschillende dorpen en wijken zij overzichtelijk genoeg. Zou de bevolking b.v. van Achter veld of Stoutenburg, of Groen houten (om maar enkele voorbeel den te noemen) er niet in geïnteres seerd zijn, om de weizijnsvragen die er in eigen wijk of dorp leven in open gesprekken met elkaar en met het gemeentebestuur door te ne men en samen te bekijken welke antwoorden daar het best op gege ven kunnen worden? Welzijn en welbevinden kunnen immers niet van bovenaf geregeld worden, maar moet je met elkaar maken. De eerste stap van welzijnsbeleid zou dan ook moeten zijn, dat je dat met elkaar gaat proberen. Dat niet iedere vereniging, groep of organi satie afzonderlijk met B. en W. gaat „onderhandelen", maar dat juist ook de verschillende organisaties en groepen met elkaar en tezamen met B. en W. gaan bespreken wat nodig is. Die stap wordt door B en W. niet gezet. En daarmee worden er géén wegen gewezen om met elkaar in gesprek te komen over b.v. de jeugd- en jongerenproble- matiek (of: de beiaardenproblema- tiek, of de wijkproblematiek) en over de oplossingen die daarvoor het beste kunnen worden nage streefd Voor de periode tot en met 1981 stellen B. en W. alleen een beleid voor met betrekking tot de (be staande) welzijsvoorzieningen. Dat wordt duidelijk en overzichtelijk gepresenteerd. En er zal ook wel niemand zijn die beweert dat dat niet belangrijk is. Maar juist door dat B. en W alleen maar een voor- zieningenbeleid voorstellen blijven de werkelijke weizijnsvragen - de vragen waar het in Leusden wezen- NIEUWS UIT DE LEUSDENSE KERKEN Dauwtrappen Op Hemelvaartsdag, donderdag 19 mei organiseert de Hervormde Gerefor- meer Jeugdraad voor jong en oud: dauw- trappen. De start is bij jongerencentrum „De Til", met welk centrum het dauwtrap pen samen wordt gehouden. Aanvang 5.00 uur. Agape-maahijd Op zondag 22 mei om 19.00 uur is er weereen agapè of vreugde-maaltijd. Tij dens deze maaltijd wordt van gedachte gewisseld over het geloof. Thema is: Lucas 14 vers 15-35. Opgaven bij Gerry Botermans. Kwintlaan 16, Leusden- Zuid, telefoon 43701. Lisidunahof Op zondag 29 mei. eerste Pinksterdag, is er om 9.30 uur een bijeenkomst met dt bewoners en het personeel in de grote zaal. Prediking en liturgie worden ver zorgd door ds. W. Willemse en pastoor Van der Steen. lijk om gaat - onder tafel en veran dert er dus in weze niets. Hoofdstuk 2 van de nota geeft aan, hoe - idealiter gezien - in de toekomst het welzijnsbeleid in Leusden zouden moeten worden gevoerd in samenspraak met de bevolking. Dat is een interessant hoofdstuk. Het teleurstellende is echter, dat met die beschouwingen verderop in de nota niets meer wordt gedaan. Als er iets is, waar wij allemaal direct bij betrokken zijn, is het wel het beleid dat wordt uitgezet om ons aller welzijn te bevorderen. Dat is bij uitstek iets, waarover velen zouden kunnen en ook zouden willen inspreken en meespreken, als dat mogelijk zóu zijn en als'het goed werd voorbereid en georgani seerd, dat wil zeggen zo dicht mogelijk bij de bevolking gebracht. Helaas dreigt dat er niet van te komen, want het college stelt voor om het Inspraakloket al op 1 augus tus te sluiten. Midden In de vacan- tie n.b. En dat terwijl de bevolking, de verenigingen en hun achter bannen nog maar nauwelijks zij geïnformeerd, het vergaderseizoen ongeveer ten einde is en aller aan dacht - terecht overigens - ook nog uitgaat naar de feestweek in ver band met Leusden 1200. Bovendien is voor een goede inspraak eerst eenvoudig en toch compleet, hand zaam informatiemateriaal nodig, en dat is er nog niet. Het verschijnen van de omvang rijke discussienota van het college kan gezien worden als een goede aanleiding, om een start te maken met grondige besprekingen - ook met de bevolking - over het wel zijnsbeleid dat in Leusden moet worden gevoerd. Het college heeft ruim de tijd genomen om de nota uit te bren gen. Moet de organisaties, de verenigingen en de bevolking dan ook niet ruim de tijd gegeven worden om zich er vertrouwd mee te maken en voldoende goed geor ganiseerd gelegenheid worden ge boden om zich er over uit te spreken? Aldus de cursusgroep van Latent Talent. Kledingbeurs De kledingbeurs van 20 april verkocht voor 600. -. 160 kg kleding wordt ver zonden nar het dienstencentrum in Ma- melodi (Pretoria) Zuid-Afrika. Dit ver zenden wordt gefinancierd uit de op brengst van de kledingbeurs. Amersfoortsestraat 40 - 44 Hoevelaken tel. 03495-5714 s zondags gesloten) LEUSDEN Het is van het aller grootste belang dat zoveel mogelijk mensen op 25 mei a.s. hun oordeel geven over vier jaar den Uyl en dus hun stem gaan uitbrengen. Het is tenslotte een goed recht waarvan zoveel mogelijk mensen gebruik moeten maken. Een goede verkie zing is nog altijd een verkiezing, waarbij 90% of meer stemgerech tigden ook daadwerkelijk in het stemhokje hun mening kenbaar maken. Nu zijn er onder de lezers, die op 25 mei niet in hun woon plaats zijn. Voor hen bestaat de mogelijkheid tot op 25 mei via het bij de oproepkaart gevoegde mach tigingsformulier een ander te machtigen hun stem uit te brengen. De partij van de Arbeid, afdeling Leusden stelt zich daarvoor be schikbaar en wil hierbij behulp zaam zijn. Anderen zitten verlegen om ver voer naar en van het stembureau. Beter dan niet te gaan stemmen is onderstaande mensen te bellen. Bij de PvdA staan mensen klaar u thuis per auto op te halen en naar en van het stembureau te vervoeren. U kunt zich daartoe wenden tot mw. J. de Jong, tel. (033) 43866 of tot P. Arts, tel. (033) 40169. Schroomt u niet te bellen als u zelf geen gelegenheid hebt, de PvdA vindt uw stem belangrijk genoeg. PvdA afd. Leusden hield 3 mei j.l. een druk bezette ledenvergade ring in café-restaurant „Nieuw Leusden". Besloten Is op maan dag, 23 mei a.s. een fietstocht te organiseren, waarbij men met zo veel mogelijk leden door Leusden en Achterveld wil fietsen om be kendheid te geven aan het grote belang, dat met deze verkiezingen gemoeid is: blijft Joop den Uyl minister-president of niet? De PvdA sympathisanten op hun fiets in gereedheid te brengen en aanwe zig te zijn op het startpunt café- restaurant „Nieuw Leusden" om 19.00 uur. Het versieren van uw fiets laat men aan uw inventiviteit over. Er wordt een nieuwe enquette gehouden onder de leden. Deze stond reeds afgedrukt in het twee de partijkrantje van de afdeling. Na de verkiezingen hoort u daar meer van. Datzelfde partijkrantje was een belangrijk onderwerp van gesprek bij de huishoudelijke zaken. Het blijkt in een belangrijke functie te voorzien. Daarom is besloten daar mee door te gaan Zo'n krant kost echter veel geld. Behalve een sub sidie van het gewestelijk partij bestuur heeft de afdeling ook een eigen bijdrage van de leden nodig. Deze is vastgesteld op f 5, Tenslotte nog twee mededelin gen. Op 25 mei 's-avonds zal de af deling in groten getalen aanwezig zijn in café Hakhorst aan het einde van de Noorderinslag. Daar Is het nodige te beleven. En er staan meerdere televisie-toestellen om de uitslagen te volgen. Ook zullen er verschillende politlcie van ver schillende richting aanwezig zijn om commentaar te leveren. Het is belangrijk aldus het bestuur dat zeer veel leden komen. Onder de leden zij er, die zeer bekend zijn met het analyseren van de uitsla gen. Misschien leert u er nog van? Wat het gemeenteraadswerk be treft, er is een programmacommis sie ingesteld, die het huidige pro gramma gaat beoordelen op uit voering en op grond daarvan een aantal suggesties gaat doen over programmapunten voor de ge meenteraadsverkiezingen van 1978. Dit zal een belangrijk agendapunt vormen van de volgende ledenver gadering op maandag, 13 juni a.s. vanaf 20.00 uur In café-restaurant „Nieuw Leusden". EEN GRATIS HERDENKINGS- PENUNG VAN LEUSDEN 1200 als u nu abonnee wordt. En u weet het: met de Leus der Krant wéét u het! Voor maar 125.- per jaar. Nu even bellen: telefoon 033-41495 of even naar Kantoor: Finn- mark 3, Leusden-C. U mag in plaats van de pen ning ook kiezen uit zes prachtige posters. Zie hier voor de advertentie met de bon elders in dit nummer.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 9