LEUSDER KRANT EXTRA 11 nog bestaan. In 1928 bestond de kerk van Leusbroek honderd jaar. Dr. J.Th. de Visser hield daarbij een toespraak. Hij was van 1880 tot 1884 alhier predikant geweest, en kwam nu, na 35 jaar, weer terug in Leusden. Hijzelf had in die tijd een glan zende carrière gemaakt (o.a. mi nister van O, K W). Leusden vond hij terug zoals hij het verla ten had. „Uitwendig verandert er hier weinig of niets. Enkele nieuwe woningen mogen ver rijzen; oude enigszins worden vernieuwd. Het Leusden van NU is, behoudens Oud-Leusden, ei genlijk geheel het Leusden van TOEN. Als de doden herleefden, zouden zij ongetwijfeld ongeveer alles bij het oude vinden". Na de Tweede Wereldoorlog begon Leusden te veranderen, om in de jaren '60 in een stroomversnel ling terecht te komen. Nieuwbouw wijken kwamen al in de jaren '40 en '50 tot stand aan de Maanweg. om de kerk in Leusbroek (de Kerke- buurt) en in Hamersveld. In de laat ste 15 jaar is het gebied tussen Kerkbuurt en Maanweg opgevuld De gehele wijk kreeg de naam Leusden-Zuid Hamersveld maakte een nog grotere ontwikkeling door De naam werd veranderd in Leusden-Centrum, hoewel de oude bevolking nog steeds veelvuldig de oude naam gebruikt. De eerste fase van de nieuwbouw is al gereali seerd, de tweede volgt zeer bin nenkort. De derde fase is tenminste tot het einde van deze eeuw (en waarschijnlijk voorgoed) in de ijs kast gezet De werkgelegenheid hield be paald geen gelijke tred met de be volkingstoename Leusden werd slaapstad Na het afronden van de tweede fase zal de bebouwing aan ver schillende zijden worden be grensd door dijken (liniedijk, spoordkk) en bossen (school steegbosjes). Hierdoor blijft de invloed van de bebouwing op het omliggende gebied beperkt (zie fig. 9). Asschat bijvoorbeeld zal zijn landelijke karakter kunnen behouden. Overigens bleef ook het agrari sche deel van Leusden niet onver- andej. Boeren moesten zich, of ze wilden of niet, aanpassen aan de eisen die in deze tijd aan ef agrarisch bedrijf gesteld worden Oude bedrijfsgebouwen werden vervangen door minder mooie, maar zeer funktionele nieuwe schu ren Naast die schuren verrezen fraie bungalows (fig. 1) Door velen betreurd wordt het verdwijnen van houtwallen. Die houtwallen geven het landschap een belangrijk deel van zijn intimi teit. Ze zijn echter in vroeger tijd aangepland om hun nut. niet om hun schoonheid Houtwallen hielden het vee van de akkers, grensden het bezit van de boer af. leverden hout voor brandstof en palen, schaduw voor vee en boer op een warme zomer dag, hielden de wind tegen en boden een broedplaats voor insek- tenetende vogels Er waren echter ook nadelen aan houtwallen ver bonden. Schaduw en luwte maken dat het hooi langzamer droogt, een wal neemt landbouwgrond in be slag, onttrekt voedingsstoffen en water aan de bodem en biedt een schuilplaats aan schadelijke vogels. Met de komst van prikkel draad. chemische bestrijdingsmid delen en andere brandstoffen ver dwenen de belangrijkste voordelen De nadelen bleven echter bestaan. Bij die nadelen kwam in deze eeuw nog het feit, dat houtwallen de uit breiding van percelen sterk bemoei lijken en daardoor de schaalvergro ting in de landbouw in de weg staan LITERATUUR Hengel. C van den: Bijdragen tot de geschiedenis van Leusden tot 1811 Leiden Perks, W.A G Hoe uit een Franki sche villa een 20e-eeuws landgoed ontstond (Leusden. den Treek en de Boom) Utrecht 115 Aa A.J. van der Aardrijkskundig woordenboek der Nederlanden. Deel 7 Gorinchem. 1846 Bardet Ir. J.D M Kastelenboek Provincie Utrecht 5e druk Bussum, 1975. Brilman, Ir. G. De Twentse boer en zijn houtwallen Jaarboek Twente, 1974, p. 67 e v Brongers, J A Celtic fields op de zuidpunt van de Utrechtse Heuvel rug In: Flehite. jrg 5. nr 1, mei 1972. pp 12 en 13 Edelman, Prof Dr. C. H Over de plaatsnamen met het bestanddeel woud en hun betrekkingen tot de bodemgesteldheid In Bijdr en Med der naamkunde-comm van de K N.A.W te Amsterdam Deel VII, 1955 Fockema Andreae. S J. Hessen wegen. In Med. Afd Letterkunde van de K.N.A.W Nieuwe Reeks, deel 20. 1957 pp 283-301 Gedenkschrift ter gelegenheid van het honderdjarig zelfstandig bestaan der Nederduitsch Her vormde gemeente te Leusden 16 december 1828-1928 A food. 1928 Gysseling. Dr M G.: De oudste plaatsnamen in Holland en Utrecht In: Bijdr en med. der naamkunde- comm van de K.N A W te Amster dam Deel XVII. 1959 Halbertsma. H Zeven eeuwen Amersfoort Amersfoort, 1959 Harten. J D H Historische Geo grafie van Nederland 2e uitgave Utrecht, 1972 Hovy, Dr J Amersfoort in prent 1975 Hovy. J De heerlijkheid Lokhorst In. Jaarboek Oud Utrecht. 195 pp 93-109. Iterson, W van. De historische ontwikkeling van de rechten op de grond in de provincie Utrecht Deel I: Inleiding-Markeverhoudingen in het Overkwartier en Eemland 2 banden Leiden, 1932 Kmjff-Mali. A. de: De geschiedenis van het landgoed ..De Boom" In: Leusder Krant, 27 april 1972. Kooy. A. van: ,,'t Claverenblad Eén der oudste hofsteden in de gemeente Leusden In Leusder Krant, 14 februari 1974. Red. Leusder Krant: Meeste mo numenten Leusden stammen uit periode na 1800. In Leusder Krant 26 juli 1974 Red Leusder Krant: Buitengoed heette vroeger nog ..Ganseweij" (1669). Speurtocht naar ..Zwanen burg" gaat verder In: Leusder Krant 21 maart 1974 R O B jaarverslag 1971-pp 84-85 Roessingh, H KStad en platteland in economische wissel werking de inlandse tabaksteelt in de 17e en het begin van de 18e eeuw In Economisch en sociaal historisch jaarboek. Jrg. 38. 1975, pp. 95-108 Schouten, J M Asschat van am bachtsheerlijkheid tot verdedigings linie Deel 4 In Leusder Krant 1 november 1973 Schouten, J M Leusden in oude ansichten. Zaltbommel. 1973. Slicher van Bath, B H De agrari sche geschiedenis van West- Europa (500-1850) Utrecht. 110 Tegenwoordige Staat der Verenigde Nedrlanden Amsterdam 17 Topografische kaart nr 32D, 1973 (1 25 000) Topografische en militaire kaart van het Koninkrijk der Nederlanden Blad 3261 50 000) ca 1855 Utrechtse gemeenten in 1815, De Utrecht 197 Heide na plaggensteken (fig. 10). je Liniedijk onttrekt de bebouwing van o.m. Alandsbeek en De lering aan het oog (tig. 9). iRVOLG VAN PAGINA 9 ten, kon niet gebruikt worden ir wagens met een andere wiel- jedte De hessenwagens nu. irme wagens met 4 of 5 paarden loor. maakten een voor Neder- dse begrippen zeer breed spoor, waren daardoor vrijwel de gen die van deze wegen gebruik akten het teruglopen van het ang van de Amsterdamse haven ii ook het verkeer over land naar Island af Het Hessische jenverkeer naar Nederland >g definitief de genadeslag door spoorwegaansluiting Arnhem- erhausen in 1856 Aan het ang dat de weg eens had herin- nu enkel nog de naam. KERK VAN OUD- USDEN EN DIE VAN USBROEK kerk in Oud-Leusden, wijd aan de H. Anthonius, zou gens overlevering gesticht door Willibrord. i het jaar 1005 was het een van in totaal slechts drie kerken in oosten van Utrecht (de andere nden in Rhenen en Amerongen) de parochie behoorden Ha- rsfeld, Amesforde (Amersfoort), ifiake (Hoevelaken), Hohorst en chevoort (Bavoort) Nadien brokkelde de parochie eds verder af. Amersfoort ont helde zich van gehucht tot rktstad en kreeg omstreeks 50 een eigen kerk. Hamersveld ef Rooms-Katholiek, nadat de kin 1585 overging naar de her- mden Daarvoor was het xxjw in 1580 geteisterd door de Jldenslorm n 1741 hoorden Maarn en Hoog- d nog tot het kerspel Leusden, Hooglanders maakten jbruik van de kapel van Coelhorst. i dorpskern Oud-Leusden was Hn. In 1799 stonden er zeven hui- m Een paar eeuwen eerder zal dat niet veel meer geweest zijn (zie fig. 8). Het dieptepunt van de in krimping werd bereikt toen in 1780 het Heetveld werd ingedeeld bij de kerk van Woudenberg Vanaf 1615 had Leusden geen eigen dominee meer In de zomer werd eens in de 14 dagen een dienst verzorgd door een predikant uit Amersfoort. Als het regende moest die op de preekstoel zijn overjas aan en zijn hoed op houden, zo bouwvallig was de kerk geworden Op het kerkhof werden schapen geweid Het gebouw, dat als bij zonderheid had, dat men vier trap pen af moest dalen om binnen te komen, werd in 1802 opgeknapt Het lag echter zo excentrisch ten opzichte van het grootste deel van de gemeente, dat in 1815 tot afbraak werd besloten. Na aanvan kelijk overwogen te hebben Leusden kerkelijk in te delen bij de omliggende gemeenten, werd ge kozen voor de bouw van een nieuwe kerk en wel aan de in die tijd aangelegde straatweg naar Arn hem. De toren van de oude kerk was eigendom van de burgerlijke ge meente en bleef staan. De nieuwe kerk was een zg. wa terstaatskerkje De bouwkosten waren 2200 (van de pastorie ƒ3215). Hiervoor werd onder andere in alle hervormde kerken van Utrecht gecollecteerd Bij de inwijding in 1828 was geen enkele luxe aanwezig. De huidige preek stoel, de kroonluchters en alle an dere versieringen werden later aangebracht Een orgel kwam eerst in 1871 De Rooms-Katholieken hebben na de reformatie lange tijd gekerkt in schuilkerken, o.a boerderij Ros senberg Zij bouwden tussen 1835 en 1841 een eigen kerk. LEUSDEN IN DE TWINTIG STE EEUW Aanvankelijk bleef in deze eeuw het rustige levenstempo of Heiligenberg, Bisschop Ansfried (995-1010) stichtte boven op de heuvel een kloostertje. Op de bovenste tekening prent van B. C. Koekkoek, gelithografeerd door J. A. Daiwaille, men het goed Heiligenberg, waarop een buitenplaats is aange- in de eerste helft van de negentiende eeuw. de Hohorst zoals het er nu uitziet, ongeveer gefotografeerd dezelfde plaats. Het landhuis is nu in gebruik bij het ministerie CRM als internaat.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 11