ud-Leusden in overieveiingen Zoals het werd ferteld aan de heer J. Mensink I200 I Laan 1 I Het oudste deel van de ge- ente Leusden is ongetwij- j (met uitzondering mls- ichlen van Achterveldse de in) Oud-Leusden, met name jitoren, die tot de oudste van iderland wordt gerekend, it herdenken van 1200 jaar »«jsden zou niet kompleet Cjn zonder een verhaal over luist dat oude Leusden. De ir J. Mensink uit Leusden- itrum schreef de volgende Jnnerlngen over Oud- NJSden, haar bewoners en omgeving, van .„„jeks 1800 tot ongeveer (940. Een periode van bijna 150 Jaar. We laten verder het d aan de heer Mensink. redaktle. EERSTE NNISMAKING [Toen Ik In de winter van Ï7/1908 In militaire dienst in ifoort lag, passeerde ik - op g naar de schietbanen op de iuaderhelde - verschillende jalen Oud Leusden. Ik herinner jij het hotel - nu Albert's Corner - aarde Leusderweg eindigde en ging in de Doornsegrind- j, die door bos en heide slin- ferde naar Doorn. Jln 1936, toen ik in Oud-Leusden wonen, heette de weg xls Doornseweg Na de wegom- iging en afsluiting werd het de jsdijkseweg. Veertig jaar gele- n nog een zeer drukke weg door Set militaire vervoer dat er over n trok [De Leusderweg liep ongeveer tnaf het Treekerbergje kaarsrecht btaan het hotel en kruiste de Laan [914, toen ook straatweg. Bij de sing stond een stenen bank. Oud-Leusden ging verscholen >en zeer oude bomen Olmen op it kerkhof bij de toren, beuken, Sken en dennen bij de boerderij de jge en bij Rusthof de begraaf- aats van de gemeente ersfoort Veel van die bomen aren erg oud, tussen de 150 tot 300 jaar. De meeste ervan zijn ge rooid in de oorlog 40/45, vooral tij dens de hongerwinter van 1944- 1945. Bij het hotel was een stalhouderij en er stond tegenover het hotel een schaapskooi Dat was de situatie in 1936. In de boerderij, nu bewoond door de familie Brons, woonde de in Leusden welbekende familie Ka merbeek. De toen al bejaarde tim merman Kamerbeek was verzorger van het kerkhof bij de toren. Dood graver zei men toen. Van deze fami lie heb ik talrijke gegevens ontvan gen over Oud-Leusden in vroegere tijden. Voor de juistheid van die ge gevens kan ik niet instaan, want ze berusten op overleveringen van vader op zoon. Interessant zijn ze wel OUD-LEUSDEN 1800 ROND Omstreeks het jaar 1800 be stond Oud-Leusden volgens de familie Kamerbeek uit ongeveer 99 gebouwen, huizen, schuren en schaapskooien. Een gehucht. Waar de Leusderweg de Laan 1914 (toen een zandweggetje) kruiste (ongeveer honderd meter van het hotel), stond een ge bouwtje, waar de kinderen van Oud-Leusden naar school gin gen. In die omgeving stond ook een gebouw, waar administratie werd gevoerd. De oude heer Ka merbeek noemde het een „ge meentehuis". De kerk was nog niet afgebroken. De koster woonde nog in vertrek ken, die aan de kerk waren ge bouwd. Om het kerkhof was geen omheining, die is later aangebracht Ongeveer waar nu het hotel staat, stond een café De weg naar Doorn, de Leusderweg eindigde bij het ho tel, liep in 1800 en daarvoor, evenals nu na de wegomlegging, vóór het café, de kerk en de boerde rij langs. Dat is zeker het geval ge weest. want de boerderij staat even als de kerk met het front naar de oude weg. De kantonnier Buitenhuis, die in 1951 is overleden en wiens vader ook kantonnier was, vertelde me eens, dat hij bij graafwerk, bedolven onder het zand. op die oude straat weg was gestoten. Bij die gelegen heid vond hij enkele waardevolle voorwerpen uit de tijd van Jacoba van Beieren, die nu een eervolle plaats hebben gekregen in museum Flehite. LEUSDER KRANT EXTRA 13 Gezicht op de kerk te Oud-Leusden (aquarel en houtskooltekening van W. Horstink, 1799). (Topografische verzameling van Jhr. J. F. L. Coenen van 's Gravesloot). Tussen de boerderij en de kerk moet vroeger een nonnenklooster hebben gestaan, ook met het front naar de oude weg, met on deraardse tunnels naar het monni kenklooster in Amersfoort. Boven gronds waren de beide kloosters verbonden door een weggetje, het Monnikenpad. VLOOSWIJK Aan de oude weg van het café naar Doorn, niet zo ver van de plaats waar nu de benzinepomp staat, stond vroeger een korenmo len. In de buurt van de molen was veel bouwland. Als men vanaf de Hertekop kwam, liep de Dodeweg niet helemaal door tot aan het café Oud-Leusden, maar boog on geveer vijftig meter vóór het café, naar het zuidwesten af en ging tus sen twee rijen beukebomen (die er gedeeltelijk nog staan) door naar de Kerkweg, die nu eindigt bij de ma nége. De Kerkweg, een brede zandweg die naar Woudenberg liep, en de Dodeweg vloeiden hier samen en kwamen - niet ver van de boerderij - uit op de weg Amersfoort-Doorn óp de plaats van de samen- voeding dezer wegen, waar nu de Vloosdijkseweg eindigt, stonden enkele zeer oude dennebomen, die in 1944 zijn gerooid Zelf heb ik nog helpen zagen en de ringen geteld Het waren er meer dan 300. Ze da teren dus uit begin 1600 Tegenover de plaats waar nu de manége staat, dus aan de andere kant van de Vlooswijkseweg - toen zandweg - stond de villa Vlooswijk. Deze villa, genoemd naar de bur gemeester van Amsterdam, was zeker niet groot. Aan de verlaging van de grond is nog te zien, waar deze villa heeft gestaan. De bur gemeester van Amsterdam, de heer Vlooswijk, kocht indertijd in Oud-Leusden een stuk grond, maar moest dit later wegens geldgebrek weer verkopen. Nu is het eigendom van Den Treek. Op de plaats, waar nu het huis van de provinciale wa terstaat staat (bewoond door de kantonnier Vosmeijer, stond vroeger een wat kleiner huis, een tolhuis. Vandaar de naam op het nieuwe huis „Het oude tolhuis" Mogelijk zal ook dit huis ter zijner tijd plaats moeten maken voor de plannen voor aanleg van de Rijks weg 28. DE PASTORIE Daar, waar nu de ingang is van het terrein van Jonkheer Radema- cher Schorer - einde Vlooswijkse- weq - stonden omstreeks 1800 en kele arbeiderswoningen Aan de oostzijde van de dubbele rij beuke bomen - vroeger het laatste stukje Dodeweg - liep een zandweggetje vanaf de plaats waar nu het elektri- citeitshuisje staat, rechtstreeks naar de Berkeweg aan het Hazewa- ter Aan dat zandweggetje - dat er nog steeds is en nu eindigt bij de parkeerplaats van Rusthof - stond vroeger de pastorie, bewoond door de pastoor. Vóór het huis was een kleine tuin en er achter beukebo men. De beuken staan er nog en de plaats van de tuin is door verlaging van de grond nog te zien. Wanneer de pastorie is afgebroken is mij niet bekend. Wel vertelde de heer Ka merbeek me. dat nog lang na de Reformatie protestanten en katho lieken samen de kerk in gebruik hadden. DE TOREN VAN OUD- LEUSDEN Het was nog vóór 1940, toen op een zondagmorgen twee heren bij mij inlichtingen kwamen vra gen over de toren van Oud- Leusden. Toen ik hen vertelde over het jaar 777, kregen ze inte resse en vroegen mij, of ze samen met mij de toren konden bekijken. Het bleek me al gauw. dat de bezoekers oudheidkundi gen waren. Ze vertelden mij inte ressante dingen. De grond om de toren bij voorbeeld en op de oude begraaf plaats, is ongeveer anderhalve meter opgehoogd, vermoedelijk om het oegraven te kunnen voortzetten. Als bewijs wezen ze Een heel oud heideboerderijtje op een schilderij dat eigendom is van de fam. Van Plateringen in Leusden-Zuid. SCHAPEN Op het stuk grond bij het café tus sen de kerk en de Dodeweg stonden aan de noordzijde drie schaapskooien en aan de zuidzijde ongeveer waar nu het elektriciteits- huisje staat - een bakkerij Aan de westzijde van de dubbele rij beuke bomen - dicht bij het huis van de pastoor - stonden drie arbeiderswo ningen. Als daar gegraven wordt, vindt men nog steeds scheurwerk in de grond. De bewoners van Oud- Leusden waren - op een enkele uit zondering na - heideboeren en keu terboeren, vaak tevens imker Ze hielden schapen. De terreinen, waar de schapen mochten grazen, waren omwald met heideplaggen (zoden). Vanaf Oud-Leusden tot aan Woudenberg toe was het als het ware één groot heideveld Vanaf het Hazewater kon men de toren van Woudenberg zien. De ter reinen waren zeer drassig wegens de slechte waterafvoer De walletjes zijn in de loop der jaren geslecht. Veertig jaar geleden heb ik me eens laten rondleiden door kantonnier Buitenhuis We troffen nog verschillende overblijfselen aan Als je het niet weet, vallen ze niet eens op. mij op een ontbrekende steen bij de grond, rechts bij de ingang van de toren. Ze vertelden mij, dat de pas toor daar vroeger zijn wij-bakje plaatste. De stenen van de kerktoren zijn Munsterse stenen, die ongeveer in 1230 voor het eerst in Nederland zijn ingevoerd De kerk en de toren dateerden dus van ongeveer 1230 Voordien zal en de toren en de kerk waarschijnlijk opgetrokken zijn ge weest van hout. Het smeedwerk van de kerktoren is van veel latere datum en zal date ren van het begin van de 19e eeuw DE GOUDEN KLOK Tenslotte nog een legende, die nog steeds in Oud-Leusden wordt verteld. Het is het verbaal van de gouden klok. In de tijd der reformatie, bij de opheffing van het nonnenklooster, moet In de buurt van de toren een gouden klok in de grond zijn begraven. Ik heb me laten vertellen, dat ver schillende wichelroedelopers In de loop der tijden naar deze gou den klok hebben gezocht. Tot op de dag van vandaag Is er geen spoor van terug gevonden. J. Mensink, Leusden-Centrum

Leusder Krant | 1977 | | pagina 13