De geschiedenis begint, zodra je iets de grond hebt gevonden" Gesprekken met kinderen iver Leusden 1200 positie roenhorst iisden 1200 Expositie Groenhorstschool: een kerkstoof. jPEN 1200LEUSDER KRANT EXTRA17 je een eeuw later nóg met die dol heid." Anonymus: „Geschiedenis is leuk: dan hoeven we tenminste niet te rekenen." „Wat vind je belangrijk voor de geschiedenis?" „Als het buskruit uitgevonden wordt, is dat belangrijk. Nou ja. voor de oorlog dan. Voor de mensen misschien niet." Harry: „We hadden het laatst over rashuizen, spinhuizen. Dan weet je hoe armoedig het vroeger in de gevangenissen was ,,Er is veelvratigheid in éénderde deel van de wereld. Er is armoede in tweederde van de wereld. Als ie dereen daar wat aan doet helpt het wel." „Willen we in onze geschiede nisperiode echt iets aan die ar moede doen?" Fred ..Als ik mijn geld weggeef, heeft mijn vader nog wel geld voor mij. Maar als mijn vader al zijn geld weggeeft, moet hij weer weken wachten op nieuw geld. dan gaan we wel failliet." Michiel We moeten overbodige luxe wegdoen Dat radiootje in de w.c. is ook niet nodig." „Wanneer is iets overbodig, en wanneer niet?" ,,De vaatafwasmachine- je kunt de afwas heel goed met de hand doen." ,,'t Is alleen maar om het slechte humeur van mijn vader." Michiel ..Wij hebben besloten onze auto weg te doen. Zo lang mijn vader dichtbij zijn werk zit. is de auto niet nodig." ..Vooral mensen, die rijk zijn, laten graag zien hoe rijk ze zijn ..We komen op een zijspoor!!" „Ja, feest voor Leusden dat 1200 jaar bestaat. Is dat goed om daar zo veel geld voor uit te ge ven?" Marianne ..Het is overbodig. Beter één dag een heel groot feest, en de rest van de week maar verder laten Het geld uitsparen en wegge ven." ,,'t Is niet eerlijk Een stad in de Sahellanden kan zo n feest niet vie ren. Die is te arm ..Zou je die mensen óók op het feest moeten vragen!" Fundamentalikus; ..Aan het begin was alles gelijk. Je moet aan het begin beginnen Later namen de blanken de zwarten als slaven De zwarten bleven stil staan De blanken werden rijk. Dus eigenlijk is de armoede de schuld van de blan ken. We proberen het weer goed te maken Siska.,,'t Is ons feest in Leusden Maar 't is wel onze schuld, dat de zwarten geen feest kunnen vieren". ..Feest is overbodige luxe. Die mensen hebben eten nodig!" ..1200 jaar Leusden is hartstikke Expositie Groenhorsterschool: overzicht van de tentoonstelling. Expositie Groenhorstschool: oude Skandinavische telefoon met teller. Christiaan: ..Ja. Het geeft ook veel meer het idee van een historisch feest Ik vind het wel stom. dat je alleen maar aan de maaltijd mag meedoen, als je ver kleed bent'" Siska ,.Het lijkt mij allemaal erg leuk 't Is gezellig Als afwisseling op alles wat we normaal doen is het ook erg leuk Fred ..Ik ga misschien ook ver kleed Ik weet nog niet of het wel kan. want mijn moeder is misschien te druk om iets te maken Maar ik zou wel willen1" Jolanda „Ik ga niet verkleed Ik vind dat een feest voor iedereen moet zijn en dan moet je je er niet speciaal voor verkleden Christiaan ..Toch hebben ze dat knap bedacht Door de maaltijd, de optocht en de rest van het pro gramma gaan er misschien meer mensen in die kleding lopen dan wanneer ze dat niet zo georgani seerd hadden „Als wat ga je die dagen rond lopen?" Roelof. ..Nar" Harry ..Rakker" Janneke ..Vrouw van adel" Christiaan: ,,Zo gewoon IJSDEN - Gesprek met de iren van de vijfde klas van jroonhorstschool over de Mtelten ter gelegenheid van 200 jarig bestaan van Leus- mooi. Leusden is vreselijk oud ..Jeruzalem is óók héél oud. Maar ze hebben geen geld om feest te vieren. Als wij dan ons geld zou den geven." „Spaar voor twee keer feest, dan vier je zelf feest, en je geeft geld voor het feest van de anderen." „Trek jij ook historische kleding aan tijdens Leusden 1200?" Herman: „Ja. ik vind het leuk. Het hoort erbij." Expositie Groenhorstschool: Leusdense klederkracht. Expositie Groenhorstschool: van de eerste telmachines. mogelijk. Je moet ook niet te veel opvallen!" „Denk je, dat het een echte leuke feestweek gaat worden?" Nanette: ..Ja." Siska „Bij ons op de horst vieren we het ook We doen spelletjes Hel wordt vast leuk. Voor de kosten sparen we nu met de hele horsl oude kranten Janneke: ..'t Wordt vast gezellig Er komt kermis." Michiel „Het dragen van die kle ding maakt het al feestelijk." Herman. ..Toch draag ik die kle ding niet de hele week Dat lijkt me erg onpraktisch." Folkert Jan „En erg onfris zo n hele week hetzelfde aan Christiaan. „Ben je dan van plan het wel naar school te dragen?" Verschillende leerlingen „Ja na tuurlijk." Christiaan: „Nou. als een hele boel het doen, dan doe ik ook mee Als ik de enige zou zijn. dan zou ik het nooit doen Dat staat zo gek!" Herman: „Hoe zo gek? JIJ en anderen moeten dat normaal vinden. Het hoort er toch bijl Trouwens: Mijn moeder naait niet zo'n heel pak als ik het maar twee keer draag...." wsitie Groenhorstschool: drie koffiemolens en theekan met rstelletje en twee knijpbrilletjes. iUSDEN - In juni bruist Leus van de aktiviteiten, die te ten hebben met de viering het 1200-jarig bestaan van jemeente Leusden. e leerlingen van de vijfde klas de Groenhorstschool hebben wekenlang verdiept in en be- ehouden met Leusden-totaal is Leusden ontstaan? Welke lijven staan er in Leusden? veel mensen werken er9 Waar en die mensen9 Hoe werd ïden vroeger genoemd? Wat 1 zich hier ten tijde vooral van tweede wereldoorlog afge- M7 tonaal vragen, waartegen zij kpen in Wegwijs in de wijk", dnetal televisielessen van de Wandse Onderwijs Televisie", «n hebben zij geprobeerd, met «werking van velen, er een ***d op te vinden De hgen hebben de gegevens ivoor zelf opgezocht en aange- |w. Vanaf januari zijn er vele. wen m gaan zitten, e kinderen stelden een fraaie instelling samen met oude ^fpen, die ze van vele Leus- je families in bruikleen kregen, ok aan de dokumentatie be ften zij veel aandacht. Hun op Leusden is de moeite lard! is Als je alles dóór zou vertellen, krijg jé uiteindelijk iets héél anders Je bedoelt: verminking van een bericht door mondelinge overdracht." „Wanneer begint de geschie denis van een land?" Antwoord: „Zo gauw je iets in de grond hebt gevonden of als er ge schriften zijn ontdekt Herman: „Met een uitvinding kun je geschiedenis maken Voor mij maakt een uitvinder veel geschie denis." „Louis Pasteur heeft een middel gevonden tegen de hondsdolheid Als dat niet wordt opgeschreven, zit -.-'s over de Groen- 2'illustratie-materiaal van de •ositie. vroegen in de eerste plaats: Ijjj het waardevol om geschie- te leren?" nanne antwoorde end het belangrijk, want als id zou zeggen: ,,Nèt als in de ge oorlog en je weet niets :e oorlog at. dan weetje mooi vat hij bedoelt1" kert Jan. „Geschiedenis is want je bent nieuwsgierig, en eten wat er in die of die tijd irde eschiedems is goed. omdat er opgeschreven wat belangrijk

Leusder Krant | 1977 | | pagina 17