Willem Hendrik de Beaufort historicus, staatsman, jurist EEN GROOT LEUSDENAAR: Leusdense historicus mr. dr. Jan den Tex over groot Leusdenaar LEUSDEN 1200 LEUSDER KRANT EXTRA Mijn eerste kennismaking met mr. dr. Jan den Tex vond plaats In het voorjaar van 1971, toen hij aan de universi teit van Utrecht promoveerde tot doctor honoris causa van wege zijn grote verdienste op het gebied van Nederlandse geschiedschrijving. Het was eigenlijk ook mijn eerste ken nismaking met het leven van Johan van Oldenbarnevelt, die ooit nog eens op Leusden's grondgebied bezit tingen had en in Amersfoort heeft gewoond. Feiten, die Jan den Tex op zijn smakelijke wijze vertelde, terwijl we bij het gezellig knapperende houtvuur zaten In zijn woning in Leusden/Zuid aan de Buurtweg. Hij kon met recht over deze grote Nederlandse staatsman vertellen, omdat hij kort daarvoor zijn vijfdelige (omvangrijke) biografie over Johan van Oldenbarnevelt voltooid had. Een standaard werk, dat alom bekendheid kreeg en In 1973 In een twee delige Engelse uitgave bij de Cambridge University ver scheen. Jan den Tex was de zeventig toen reeds enkele .jaren gepasseerd, maar dat betekende beslist niet, dat hij op zijn lauweren ging rusten. Hij begon aan een nieuw pro ject: de geschiedschrijving over de bezetting van Neder land in 1672 door de Fransen en Munster. Het was daardoor, dat ik hem in die tijd per ongeluk In de trein van Pa rijs naar Amsterdam tegen kwam. Het bleek, dat hij enkele weken had doorge bracht op het bekende Chateau van Vincennes voor het bestuderen van oude Franse oorlogscorrespon dente. Mr. dr. Jan den Tex was nog steeds druk bezig met de geschiedenis van zijn land. Kortgeleden kwam ik opnieuw in kontakt met deze energieke Leusdense histori cus, dit keer in verband met dit extra nummer van de Leusder Krant ter gelegenheid van het 1200 jarig bestaan. Jan den Tex wilde daar wel aan mee-, werken. Een onderwerp had hij ook al: minister Willem Hendrik de Beaufort, de enige Leusdenaar die ooit minister werd. Enkele weken later had ik het artikel in bezit. Zo doet hij dat. Deze vriendelijke, energieke Leusdenaar, die zijn hart heeft verpand aan de geschiedenis. En aan het Leusden, waar hij nu al meer dan vijf en twintig jaar woont. Bert Vos. LEUSDEN - De familie De Beaufort, thans zo rijkelijk verte genwoordigd in Leusden, Wou denberg en Maarn, behoort niet tot de oudste families in de streek. Zij hebben die langzaam benaderd, vanuit het Franse Meaux via Sedan, Hulst, IJssel- stein en Utrecht, tot een Willem Hendrik, grootvader van de mi nister, in de Franse tijd een voor delige belegging zag in het aan kopen -- tegen door de malaise veroorzaakte spotprijzen van de ene na de andere van de zes entwintig hoeven die deelge- rechtlgd waren in de mark „Leusderberg." Deze markgronden. ongeveer zo groot als het tegenwoordige land goed Den Treek, bestonden in die tijd grotendeels uit hei, en het recht van hoevenbezitters bestond voor namelijk in het plaggen steken Eén van die hoeven was Den Treek, waarschijnlijk zo genoemd omdat het een rustplaats vormde voor het vee tijdens zijn tweemaal jaarlijkse ,,tre(e)k" van de lage naar de hoge gronden en vice versa. De boerderij was in tamelijk vervallen toestand en werd gebruikt als herberg - men zegt een minder goed befaamde Willem Hendrik besloot er zich te vestigen en liet de boerderij grondig verbouwen tot een statig landhuis, ongeveer zoals wij het nu kennen. Hij betrok het kort na zijn vaders dood in 1807 en bekleedde als voornaamste „notabele" van de streek allerlei openbare functies, zoals lid van de onder Willem I nog niet demokratische Gedeputeerde Staten van Utrecht. Hij breidde zijn bezit uit, tot hij bijna de helft van de hoeven in zijn bezit had. Hij en zijn zoon Arnoud Jan, vader van de mi nister, waren graag overgegaan tot het ontginnen van de woeste gron den, maar dit kon niet geschieden zonder toestemming van alle mark genoten. Herhaalde voorstellen van de heren De Beaufort tot ophef fing van de mark vonden geen ge hoor. Eerst lang na de dood van Amoud Jan dwong de markenwet van 1886 de opheffing van de mark af. die in 1889 haar beslag kreeg. Willem Hendrik II, die het grootste deel van de hoeven geërfd had er nu eigenaar werd van het leeuwen deel van de woeste gronden, zette zich onmiddellijk aan de bebossing, grotendeels met naaldhout zondei onderhout zoals in die tijd gebruike lijk. Drie kaartjes in het interessante boekje van W. A. G. Perks, „Hoe uit een Frankische villa eerrtwintig- ste-eeuws landgoed ontstond" tonen de bebossing van Den Treek in 1850, 1905 en 1960, waaruit te zien is dat deze in versneld tempo plaats greep tussen 1889 en Willem Hendriks dood in 1918 HISTORISCHE BELANGSTELLING Toen Willem Hendrik na de dood van zijn vader in 1866 Den Treek erfde, was hij student in Utrecht, weldra rector van het Utrechts stu dentencorps. Zijn opvoeding had hij eerst door een huisonderwijzer ge kregen; om meer dan één reden was het ondenkbaar dat de jonge heer De Beaufort de dorpsschool zou bezoeken. Naar school ging hij voor het eerst op dertienjarige leef tijd Het was de Latijnse school in Utrecht, die voorbereidde op de Universiteit Studie in de rechten was. zeker voor niet-theologen, bijna de enige standmatige moge lijkheid. al ging de belangstelling van de jonge man meer naar de historie dan naar de juristerij uit zoals ik zelf nog in 1917 ondervon den heb Van politieke be langstelling blijkt nog niet veel, ook niet in de onrustige jaren 1866 tot '68, toen koning Willem III een laatste poging deed, door middel van het zogenaamde koninklijk pre rogatief het parlement een onge wenst ministerie op te dringen. Daarentegen stonden er veel reizen op het programma, het eerst naar Engeland Zou hij behoefte hebben gevoeld zijn Engels wat te verbeteren, welke taal hem onge twijfeld minder grondig was bijge bracht dan het idiomatisch perfekte Frans dat huisonderwijzer en La tijnse school hem hadden bijge bracht? Verder ging het naar Duits land, Zwitserland, Rome (nog onder verouderd pauselijk bewind) en tenslotte ,,om de Oude Wereld zee" naar Egypte, Palestina en Konstantinopel. Tiidens die laatste reis, in 1871had nij zich al in Am sterdam gevestigd ,,pour étudier la vie et la société de cette grande capitate" (om het ge zelschapsleven van die grote stad te bestuderen) zoals hij schreef in zijn in het Frans gesteld dagboek Hli liet er zich als advocaat in schrijven, „om de schijn van niets doen te vermijden" zoals hij met ka rakteristieke zelfspot vermeldt Hij vond er een bruid uit een patricisch Amsterdams geslacht, Adèle Maria van Eeghen, een huwelijk dat hem behalve 39 jaar huiselijk geluk, ook LEESVERDER OP PAGINA 21 Mr. Willem Hendrik de Beaufort, o.a. lid van de eerste en tweede kamer, minister van Buitenlandse Zak* Geboren op Den Treek 19-3-1845, overleden In Den Haag op 2-4-1918. Gehuwd te Amsterdam op 20-3-1* met Adèle Maria van Eeghen. (portret van Haverman uit 1900 Iconographisch Bureau - Den Haag) ff'**' '"'"v

Leusder Krant | 1977 | | pagina 20