klokkenluidster van Leusden TOEN.... EN NU.... 1200 LEUSDER KRANT EXTRA even stevig trekken. Ik pak 'm hoog in het touw", zegt Joke, ..zodat ik flink kracht kan zetten. Als de klok goed de gang heeft, slaat hij over, en hoor je dat hij in cadans blijft. Vroeger, toen hij nog niet op kogel lagers liep. moesten ze 'm met z'n vieren trekken". Dat waren vier mannen: haar eigen echtgenoot, en drie andere potige landbouwerszonen. Toen deden ze ook nog aan overluiden: één uur de klok luiden, als iemand net gestorven is. Daar moesten de kielen bij uitgetrokken, want het was een karwei waarvan je snel aan het transpireren sloeg. Joke Brons luidt de klok twee keer 20 minuten bij 'n begrafenis. Ook luidt ze de klok tijdens de jaar lijkse stille omgang naar het con centratiekamp. ,,Als ik moet stop pen, ga ik wel zo'n halve meter mee omhoog!" Hoe beleeft ze het klokluiden? Ze blijft tijdens de begrafenis toch maar in 'r eentje op z'n minst een half uur in de toren staan! En door de regelmatige confrontatie met de dood moet het mediteren haar niet vreemd zijn. ,,lk ben ermee vertrouwd ge raakt", zegt Joke. ,,lk vind het niet eng om in die toren te zijn. Je ziet het betrekkelijke van het leven in Je luidt de klok voor iemand, die je persoonlijk niet kent, maar er gaat toch iets door je heen. Je wordt ie dere keer met het vergankelijke van ieders leven geconfronteerd. Als het kinderen zijn, die begraven worden, pakt het je wél méér aan Alléén in de toren komt het op je af. Je wordt er even héél stil van. Ik kan het eigenlijk niet zo onder woorden brengen Je denkt aan de familieleden, die achterblijven Het is toch wel een triest geheel. Onlangs luidde ik de klok voor iemand, die kort tevoren nog bij me op bezoek was geweest. Zoiets dóét je wat. Vorig jaar ben ik naar Joe goslavië geweest. Bij Bied was een eilandje, dat voor toeristen was te bezichtigen Daar heb ik de klok ge luid van het kerkje Dat vond ik erg leuk Nee, het was geen zware klok ik had er geen moeite mee" Met het gelui van de klok vliegen alle duiven en kraaien weg, die in de toren nestelen. ,,Ze komen er over dag, en ze vliegen 's avonds weg om in de heide te overnachten. Rik ken noemen ze dat, geloof ik" Wanneer Joke Brons de klok ter demonstratie voor ons gaat luiden, zijn er op dat moment weinig vogels in de toren In de gaten, waar we langs komen via de uitgesleten ste nen wenteltrap, zitten op de nesten de jonge vogels, van héél kleine ge lige donsjes tot reeds vrij grote kale en paarsige nestblijvers. Ze staren ons verbaasd aan. Het is voor het eerst even droog, en de oude vogels zijn denkelijk de vleugels aan het uitslaan. In het rond liggen verscheidene dode vogels en een enorme laag uitwerpsels. De begraafplaats beneden lijkt een idyllisch plekje. Alleen het langs denderende verkeer is ver schrikkelijk ,.De dominee kan zich dan ook niet verstaanbaar maken", zegt Joke ,.En als er vliegtuigen over gaan, hoor je zelfs de klok niet meer". Als Joke beneden gekomen het klokketouw pakt. dat door het gewelf heen hangt, lijkt het of de gebinten beginnen te kreunen en te steunen Ze zet zich schrap, lei/nt achterover, en trekt Ding, slaat de klepel tegen de klok En na enkele halen aan het touw slaat de klok over, en hoor je. ding-e-dong-e, ding-e. dong-e. In een regelmatig ritme zwaait de klok uit, zoals hij dat eeuwenlang heeft gedaan, voortbewogen door steeds nieuwe generaties mensen handen. De voorganger van de klok moet ergens in de buurt zijn begra ven, beweert men. Die moet in de tijden van de Beeldenstorm uit de toren zijn verwijderd, vermoedt men. Joke Brons houdt op met luiden De betovering van de warme klok- keklanken ebt langzaam weg. Nog een laatste deng, deng, en het is voorbij De Leusdense klokkeluidster gaat naar huis. Ze kent toren en klok van zeer nabij, en als geen ander. Ze vindt het jammer, dat op de herdenkingstegel de toren niet met twee rijen galmgaten staat afgebeeld. Daar kan ze zich erg over opwinden, want met één rij galmgaten wordt haar toren te kort gedaan. ANCO MALI van zijn oude luister terug, als zij de in 1672 door Gerard Coster in Am sterdam gegoten klok luidt ter gele genheid van de begrafenissen, die nog altijd plaatsvinden op het Leus dense kerkhofje waar verscheidene van de eerste Hugenoten begraven liggen. Die liggen op de plaats, waar het schip van de kerk heeft gestaan. ..Omdat mijn man de hele dag weg was. mijn zwager beheer der van de begraafplaats is. en wij vlak bij de toren wonen, werd mij gevraagd of ik zin had om klokke luidster te worden", vertelt zij in haar gezellige boerenbehuizing aan de Vlooswijkseweg ,,Het punt is. dat ik op de uitkijk moet gaan staan om te zien of de begrafenisstoet er aan komt. Ik krijg van de gemeente een briefje waarop staat voor wie en hoe laat ik moet luiden De dragers geven me een seintje, wanneer de dominee is uitgesproken, en dan begin ik weer te luiden". Ik vraag haar of het een zwaar karwei is. dat klokluiden. ,,Om te beginnen moet je wel Ze is dame en meesteres van het fraaie oude torentje, dat in Leusden verloren en ontmanteld staat weg gedommeld achter een wip-in- restaurant en een autosnelweg Als enig tast- en zichtbaar overblijfsel vaneen complex van historische en religieuze gebouwen, waartoe waarschijnlijk een kapelletje, een kerkje, een klooster, een parochie, vluchtgangen, een pleisterplaats behoorden En waaronder zich waarschijnlijk de nóg oudere resten van een Romeinse samenleving zullen bevinden. Joke Brons geeft de toren iets LEUSDEN - Ze behoort tot het gilde der weinigen, onze Leus dense klokkenluidster. Waar schijnlijk is ze zelfs de enige Ne derlandse klokkeluidster, die niet de klok luidt van een kerk of een klooster. Ze heet Joke Brons, en ze laat het prachtig sonore dingedonge horen van de ruim drie eeuwen oude bronzen klok, die hangt en g3lmt in waarschijnlijk het oudste torentje van Nederland. Huize De Boom, door burgemeester A. J. de Beaufort in 1879 gebouwd. het fraai gelegen herenhuis zoals het er nu uitziet.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 25