;en en Nel van Plateringen :ijn weer thuis.... Een gesprek met een Hamersvelder Ijsden 1200 LEUSDER KRANT EXTRA 33 J (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Ben van Plate- Iringen begint met te zeggen dat hij niets te vertellen heeft; om vervolgens ruim anderhalf her- nneringen op te halen aan het lorp waar hij zo lang gewoond leeft, en waar hij kortgeleden is truggekeerd. Na acht jaar in IJ- ouiden werkzaam te zijn ge- jeest, kregen Ben en zijn vrouw I Hel dit jaar de kans om naar hun eusden terug te keren. Voor iroot-Krakhorst werd een be urder gezocht en Van Platerin- enbleek daar de geknipte figuur wr. Lang hoefden ze er niet over te denken, voor de familie Van Plateringen besloot om terug te komen naar hier. Want hoewel er in het dorp een hele boel veranderd is, zegt Ben van Plateringen toch met een brede lach: „We zijn weer thuis". Heel oorspronkelijk is Ben van lateringen een Amersfoorter. iraar al vanaf zijn derde levens- nd vertoefde hij op Leusdens dgebied Zijn jeugd bracht hij door in Oud-Leusden, waar zijn vader werkte op de Rusthof. Goede ennneringen heeft hij daaraan. Bij tnooi weer de natuur in, waar Ben afedei soorten vogelnestjes wist te Etten En bij slecht weer circus spe len in de schuur, waar buurtgenoten vo>or een dubbeltje van de voorstel ing mochten komen genieten. Kort na zijn huwelijk vestigde Ben, huis- chitder van beroep, zich in eusden-centrum, toen nog Ha- nersveld geheten. „Dat kwam zo. fietste een keer met mijn aan staande vrouw op zondagavond door Hamersveld en toen zagen we t»l de katholieke kerk al die witte Hompjes buiten staan. Dat vonden we zo mooi. dat we dachten: hier moet het leuk zijn om te wonen." HOUTEN SPEELTOESTELLEN Het jonge echtpaar kreeg van de .gemeente een gloednieuw huis toegewezen in de Ansfriduslaan. Ende familie Van Plateringen stond gelijk vooraan, toen er wat voor de «kinderen in de buurt gedaan moest Jworden. Ben is één van de op richters van de speeltuin Blijhof. IBen ..Ik zat in het bestuur als alge meen commissaris. Dat betekende gewoon veel handwerk verrichten We begonnen met houten speel- teslellen. zoals je die te genwoordig ook weer veel ziet. Maar wij maakten ze zelf. Hadden we een partij hout gekregen in De Treek Kregen we een vrachtwagen van Van de Berg te leen en dan gingen we dat spul halen en dan maakten we er wat van. Bleek later wel dat we de verkeerde partij had den meegenomen Een partij hout, die eigenlijk verkocht was Ja, lachen was dat, hoor „Later hoorden we dat er een speeltuin opgedoekt werd in Nijkerk Daar konden we de ijzeren speeltoestellen van overnemen. Moesten we zelf uit gaan graven en vervoeren. Weer mochten we een vrachtwagen van Van de Berg ge bruiken Maar die hadden we uit eindelijk zo hoog opgeladen dat we niet meer onder het viaduct door konden. Toen zijn we maar omge reden naar een spoorweg overgang, waar we de draden een beetje hebben opgetild. Ja. de po litie keek toen nog niet zo nauw. We hadden hier toen veldwachter Du bois; die hielp ons altijd." Weer later in de historie van Blij hof moest er een clubhuis verrijzen Ben van Plateringen: „We konden daarvoor straatstenen uit de Stou- tenburgerlaan krijgen. Dat was na tuurlijk veel goedkoper, maar het was wel een heleboel werk om al die stenen schoon te maken. Maar iedereen hielp mee, mannen en vrouwen. Ik weel zeker dat daar wel zeventig verschillende mensen aan hebben meegewerkt, aan dat club huis. D'r was een vaste groep men sen, die er regelmatig waren, en dan kwamen er vaak af en toe men sen bij." Van Plateringen herinnert zich dat Huurdeman de ruiten be schikbaar stelde en aannemer Piet Bouwman voor de kozijnen zorgde. „De betonnen vloer werd gestort door Osnabrugge en Kraaikamp, twee van die beren van Roda- jongens FANCY-FAIR Maar al het harde werken heeft niet lang stand mogen houden. Me vrouw Buining, echtgenote van de toenmalige burgemeester had het clubgebouw van de speeltuinvere niging amper geopend, of het brandde af „En toen hadden we natuurlijk geld nodig voor een nieuw clubhuis." gaat Ben onvermoeibaar door. „Aan de burgemeester vroe gen we toestemming voor het hou den van een kermis, maar dat mocht niet Wel deed burgemeester Buining ons toen het plan aan de hand om een fancy-fair te houden in het Ros Beyaart. Dat leek ons wel wat en daarom zijn we avond aan avond op pad geweest om bij de boeren spullen te krijgen. De meeste boeren wilden wel geld ge ven, maar wij vonden het leuker als ze zelf wat maakten. Dat deden de meesten ook wel. Uiteindelijk bracht die fancy-fair ons 2000.- op. Voor die dagen helemaal een gigantisch bedrag en daar konden we toen weer hout en cement voor kopen Schilderswedstrijden, spionage verhalen, deelname aan de avond vierdaagse - waar de Hamersvel- ders zich als de „asfaltjeugd" pre senteerden Ben en de zijnen or ganiseerden het allemaal voor „die fantastische Hamersveldse jeugd". En ondertussen werd er ook nog zondagsschool gehouden in een zaaltje boven de bank en een soos. waar zowat alle oudere jeugd uit het dorp kwam „Dat was ook zo ge weldig leuk. We lieten zoveel als het mogelijk was. het aan de jongens zelf over Die vormden zelf het be stuur, bepaalden wat er ging ge beuren. Als er een sjoelbak gekocht moest worden, dan gingen ze die zelf uitzoeken. En ze gingen ook met een mandje fruit de zieke leden van de soos opzoeken Daar is echt geen slechte jeugd uit voortgeko men. Sommigen zijn nu bestuurslid van de Til, dus we hebben ze blijk baar toch wel iets meegegeven dat ze leuk vonden". „De dingen gebeurden altijd in goede harmonie. We hadden ook een bandje, dat repeteerde Hard, zoals het gaat Maar we hebben d'r nooit één klacht over binnen gke- kregen. Terwijl het toch midden in het dorp gebeurde." KINDEREN VRIJ LATEN „Uitgangspunt is voor ons altijd geweest de kinderen vrij te laten. Toen er dicht bij de speeltuin Blijhof huizen kwamen te staan, hebben we om de tuin een haag gezet Dan konden die kinderen tenminste wat rustiger spelen, zonder dat de hele tijd hun moeder hen zat te bekijken Natuurlijk moest er ook wel toezicht zijn, maar je moet kinderen vrij laten. Als ze dan wat ouder zijn, moeten ze ook naar je toe kunnen komen In IJmuiden zei ik ook altijd tegen de jongens: als er wat is, kom het dan zeggen. Als je een ruit hebt ingetrapt met voetballen, loop dan niet weg, maar zeg het. En dat werkte ook wel." In 1969 vertrok het gezin Van Pla teringen naar IJmuiden. Waar ze al die jaren uit liefhebberij mee bezig geweest waren - het doen van jeugdwerk - konden ze daar profes sioneel aapnpakken. Ben van Pla teringen kon in IJmuiden aan de slag als beheerder van een wijkcen trum. waar hij erg veel met jongeren te maken had Van Plateringen „We hebben daar in IJmuiden altijd met vee! plezier gewerkt Maar ie dere keer als we voor familiebezoek weer eens deze kant op kwamen, dan zeiden we we gaan naar huis Bij de thuiskomst zag het dorp Hamersveld, dat inmiddels ook al met meer zo heette, er wel wat an ders uit, dan toen ze het verlieten Ben van Plateringen „De eerste keer dat ik naar Groot Krakhorst moest, dacht ik dat ik het makkelijk zou kunnen vinden De boerderij van Daatselaar langs de Wete ring maar dat zag er wel een heel beetje anders uit." ÉÉN TELEFOON Van Plateringen kent het dorp nog uit de dagen dat het uit niet veel meer bestond dan de kruising Ha- mersveldseweg - Zwarteweg - Bur gemeester de Beaufortweg en de bebouwing daar plus de huizen langs de Hamersveldseweg Voor de rest werd Hamersveld gevormd door een aantal agrarische bedrij ven waar huisschilder Van Platerin gen regelmatig op karwei ging Het waren de dagen dat er in het hele dorp maar eén telefoon was. bij melkboer Cor Horst. Die groeide dan ook uit tot de „peetvadervan het dorp. want voor iedere nader ende bevalling werd er van zijn tele foon gebruik gemaakt om de dokter te roepen. ..Later kreeg ook mevrouw Van Eijsden telefoon Die had altijd dag en nacht de achter deur open. want mensen konden de telefoon wel eens nodig hebben," aldus Van Plateringen. Het zijn tijden, waar hij met veel plezier aan terug denkt „Als je een laag zwarte grond had besteld om je tuin op te hogen, dan moest je zorgen dat je na je werk snel thuis was, anders waren je buren het al de tuin in aan 't rijden Zo ging dat Mevrouw Van Plateringen herin nert zich het snoepwinkeltje van Tijmensen en de tijd dat de groen teman, de sigarenman, de melk man en de garen- en bandman nog aan de deur kwamen De tijden zijn veranderd. Maar Ben en Nel van Plateringen ver trouwen er op, dat het ook nu nog best gezellig kan zijn in Leusden. De start was in ieder geval be moedigend. Ben: „Toen we hier aankwamen stond de heer Kuy- pers, raadslid en lid van het be stuur van de stichting Leusden 1200 ons al toe te wuiven. „Welkom thuis, Ben en Nel." Ja, we kennen die man al jaren." Marnix Kreyns IVERVOLG VAN PAGINA 31 1900-01.00 uur: Jongerenprogramma, Don Bosco-Dodeweg M m v Avro s Toppop (19 00-21 00} daarna al- wisselend The Dizzy Man's Band en the Oscar Harris Show (voorverkoopadressen zie pag 4) Toegang 1.- '930 - 21.30 uur: Sport en spel. Burg. Buiningpark en Sportpark Kerstens Een sportief programma met voor elk wat wils! Bezoekers kunnen meedoen aan twaalf verschil lende opdrachten, uitgezet door de plaatselijke sportverenigingen Acht afgelegde proeven geven recht op een erelint Daarnaast demonstra ties van meerdere takken van sport 20 00 24.00 uur: Samen even uitNoorderinslag M m.v Ciska Peters, de Kermisklanten, de Chi co's. de Zangeres Zonder Naam Conferencier Hans Borghardt Muzikale omlijsting trio Cas Oosthoek Toegang gratis Zaterdag 11 juni 1977 09.00 - 11.30 uur: Sport en spel, Burg. Buiningpark en Sportpark Kerstens Een sportief programma met voor elk wat wils 10.00 - 21.00 uur: Braderie, Kunst- en Antiekmarkt, Hamersveldseweg Over een afstand van ruim een kilometer beoefe naren van de oude ambachten, antiek, curiosa, stands van de plaatselijke winkeliers en sociaal- culturele instellingen M m.v Albert West, Duke City en het zigeunerorkest Malac Banda Tol 1 - 10.00 - 17.00 uur: Van Llsiduna tot Leusden, Pon's Automobielhandel B V. 10.30 - 23.45 uur: Lunapark, Biezenkamp 14.00 - 16.00 uur: Grote historische optocht Een bijna 3 kilometer lange stoet met meer dan 70 onderdelen begeleid door 10 muziekkorpsen Alle elementen van de optocht zullen historisch ver antwoord zijn 16.30 - 18.15 uur: Voetbalwedstrijd. Burg. Buiningpark Leusden/Achterveld-combinatie - Oud Oranje Een heroptreden van de voetbalsterren van wel eer Scheidsrechter Frans Derks. Toegang f 1.- 18.30 - 19.45 uur: Rugbywedstrijd, Burg. Buiningpark W B R C de Batouwers - Rugby team Eemland College Deze sport wordt in de gemeente Leusden niet regelmatig beoefend Velen zijn met deze tak van sport onbekend Deze wedstrijd kan een eerste kennismaking zijn Toegang gratis 20.00 - 24.00 uur Grote Slotavond. Noorderinslag Als afsluiting van de feestweek ter gelegenheid van het 1200-jarig bestaan van Leusden - onder het motto Oud en nieuw reiken elkaar de hand - nog een gezellig samenzijn in Tiroler Sfeer m m v Conny Vink. fhe Familee, de Obergurglkapel en John Woodhouse Conferencier Ab Hofstee Mu zikale omlijsting trio Cas Oosthoek Tijdens het programma uitreiken van de prijzen voor de optocht door mevrouw A. J. M van der Post-Monchen Toegang gratis

Leusder Krant | 1977 | | pagina 33