De "boeren-opstand" van 1973 Een stukje jongste geschiedenis.... AV MOCT 6 LEUSDEN 1200 LEUSDER KRANT EXTRA '°1 O-' c On 7 grootscheepse handtekeningen-aktie op gang gekomen. Het resultaat van dis aktie werd op 11 oktober 1973 op het gemeentehuis overhandigd: In totaal 3800 bezwaarschriften tegen de voorgenomen bouw van woningen ten oosten van hel Valleikanaal. De aktie had succes. B en W van Leusden trokken de plannen voor de Tweede Fase in en niet lang daarna werd het Comité Milieu zorg Leusden opgericht, mede dankzij deze aktie. Taak van het CML was om er onder meer voor te zorgen, dat nieuwbouw in Leusden niet ten koste zou gaan van prachtige stukken natuur. Op deze pagina enkele foto's van de optocht op 4 oktober 1973 en de overhandiging van de be zwaarschriften op het gemeen tehuis op 11 oktober 1973. Door deze aktie liep het xestemmings- plan tweede fase wel enkele jaren vertraging op, maar veel Leus- denaren blijven nog steeds van mening, dat dit de moeite waard is geweest. De agrariërs ten oos ten van het Valleikanaal en ten zuiden van de Schoolsteegbos jes, hebben sindsdien opgelucht adem gehaald. En tal van nieuw ingekomen Leusdenaren ge nieten nu tijdens de weekeinden van een plezierige fiets- of wan deltocht door het gebied, dat toen- dankzij duizenden Leusdenaren- voor de ondergang werd behoed Ook een stukje (belangrijke) ge schiedenis uit 1200 jaar Leusden. door Bert Vos Iedere Leusdenaar weet zo on geveer wel te vertellen, wat de „tweede fase" betekent. Hiermee wordt het tweede deel van de uit breidingsplannen van Leusden-centrum bedoeld. Zoals bekend ligt het door de raad goedgekeurde bestem mingsplan tweede fase Leusden-centrum op dit moment op het gemeentehuis voor iede reen ter Inzage. En dat Is op zich een historisch moment. Want vooral zij, die pas de laatste jaren in Leusden zijn komen wonen, zullen nauwelijks weten hoeveel emoties schuilen achter het sim pele begrip „tweede fase". Emo ties, die in het begin der zeventi ger jaren in Leusden re sulteerden In een massale aktie van burgers, boeren en buitenlui. Een aktie, die z'n weerga niet kende. Reeds in 1972 was er sprake van een be stemmingsplan tweede fase. Het gemeentebestuur van Leus den was toen van plan om ten oosten van het Valleikanaal (rich ting Achterveld) enkele wijken te gaan bouwen en dat zou beteke nen, dat een prachtig coulissen- landschap ten offer zou vallen aan de woningbouw. Terecht kwam een groot deel van de Leusden daartegen in opstand. Op 4 oktober 1973 kwamen de boeren in het geweer en orga niseerden een enorms protes toptocht met boeren-wagens. Inmiddels was een

Leusder Krant | 1977 | | pagina 34