Opgravingen in het dal der Emmelanden Archeologische expeditie legt stad bloot EEN STUKJE VERLEDEN UIT DE TOEKOMST Overdruk uit het tijdschrift: ..Overleveringen der Ouden", van een artikel van prof. P. M. Cirkel Bibliotheca Europica, Gennef. 3977. GENNEF/AMFORT - In de afgelopen honderd jaar hebben archeologen i zich intens beziggehouden met opgravingen van nederzettingen uit de tijd der Ouden (de periode van voor 2945. het moment dat de wereld werd getroffen door een catastrofe) Eigelijk is tot op de dag van vandaag nog I maar betrekkelijk weinig teruggevonden van deze bloeiende en hoogst technische beschaving der Ouden De verwoestingen van 2945 zijn van I dusdanige aard geweest, dat vnjwel alles, wat ons nog herinnert aan de hoge technische en culturele beschaving van de Ouden, verschroeid is tot I as en datgene wat is bewaard, bedolven is onder metersdikke lagen puin. I zand en morene Hoewel het deel. dat vroeger Europa werd genoemd, het ernstigste getroffen werd door de catastrofe, is dit gebied merkwaardig r genoeg ook het meest toegankelijke voor de archeologen, die al enkele bentallen jaren bezig zijn de oude geschiedenis te rekonstrueren aan de hand van opgravingen. Die toegankelijkheid wordt deels veroorzaakt door de woestijnstormen, die regelmatig over dit gebied razen en steeds meer zang wegvreten, waardoor de ruines van de oude beschaving in kleine delen tevoorschijn komen Een treffend voorbeeld hiervan is het inmiddels bekende dal der Emmelanden. een betrekkelijk klein gebied in de westelijke Europese woestijn, dat vroeger tot de Staat der Nederlanden behoorde volgens de geografische en politieke indeling van de periode vóór 2945 Dit gebied is niet alleen geschikt voor bewoning doordat het dal wordt beschermd zowel aan de oost- als de westzijde door vrij hoge bergen (de hoogste top. de Amersberg is 1800 meter hoog), maar ook. omdat juist daar het dal zo diep is uitgeslepen, dat het grondwater bereik baar is geworden voor exploitatie Er is dan ook een nieuwe nederzetting gevestigd volgens het harmonie-model van Theodore Ricici, genaamd Amfort, een verkorting van een vroegere centrumplaats, genaamd Amers- 'oort. Anders is het gesteld met een klein gebied van een satellietstad van Amersfoort Deze stad lag ten zuid-oosten van het tegenwoordige Amfor er.onde, mijn leiding is op dit moment een expeditie al meer dan een jaar oezig mei overigens moeizame opgravingen Aangezien de opgravingen >n het dal der Emmelanden echter tot één der belangrijkste kunnen worden gerekeno is net nuttig en interessant om de eerste (voorlopige) resultaten ervan op microfilm te zetten Bijgaand artikel vertelt alles over wat is gevonden in de ruines van de oude satellietstad Leusden. of Lovsden Het vedelt ons over het leven wonen en werken van de Ouden. Hun tradities en gebruiken Het is te betreuren, dat er zo weinig vergelijkingsmateriaal aanwezig is. mmers door de catastrofe gingen de meeste hoogstaande beschavingen 'en onder Daartoe behoorde niet alleen het oude Europa, maar ook ae belangrijkste gebieden van Amerika. Rusland en wat het zuidelijk halfrond betreft (althans wat vóór 2945 zuidelijk werd genoemd), belangrijke delen van Indonesië. Japan. Australië. China. Zuid-Afrika en Zuid Amerika. Uit be schaarse boeken (overgedrukte manuscripten), films en foto's, die de catastrofe overleefden, is met met zekerheid vast te stellen, of datgene wat werd gevonden, authentiek materiaal is of is ontsproten aan de fantasie d*Ouden Wellicht dat de opgravingen in het dal der Emmelanden metter tijd het antwoord zullen geven op deze zeer belangrijke vraag Voorlopig willen wij ons beperken tot hetgeen we hebben gevonden en ons slechts ^el mate overgeven aan speculaties, die wellicht door de werkelijkheid jullen worden achterhaald. Gennef, augustus 3977 P. M. Cirkel, hoogleraar in archeologie aan de universi teit van Gennef. Expeditieleider OUDE KAARTEN Nu ruim twee jaar geleden kwam in Gennef een kleine kara vaan woestijnnomaden aan, die nogal opgewonden verhalen ver telden over een oase midden in het Europese woestijn-gebied. De leider van de karavaan, de be jaarde, maar uiterst taaie Harkoni, bijgenaamd Gouden Voet, was in het rijke bezit van een oude kaart, waarop de woes tijngebieden waren bijgetekend. Aan de hand van zijn om schrijvingen en in vergelijking met de oude landkaarten van vóór de catastrofe, was het mo gelijk de koördinaten op mis schien enkele graden na nauwkeurig vast te stellen. Als hoogleraar in de archeologie aan de universiteit van Gennef - een faculteit, die nog maar in de kinderschoenen staat - werd ik vanaf het begin betrokken bij de ontdekking van de oase. die - in navolging van de benaming op de oude kaarten - het dal der Emme landen werd genoemd Een gebied dat in zeer vroegere tijden ook be kend heeft gestaan als „Eemland" Volgens Harkoni had men in het Dal der Emmelanden ruïnes gezien die nogal indrukwekkend groots waren vergeleken bij de tere bouwsels van het Harmonie-model van nu. Omdat men op doortocht was en geen levende wezens had gezien, kon Harkoni niet met zekerheid zeggen, dat het gebied niet bewoond was door mensen. Er was in ieder geval water genoeg dankzij natuurlijke bronnen En volop schaduw door de vrij hoge bomen in het gebied Kortom, een ideale plaats om opgravingen te doen. De moeilijkheid was echter: hoe er te komen met al het matenaal, nodig om er minstens enkele jaren te kunnen werken en leven DE REKONSTRUKTIE Het toeval (of was het geluk?) kwam ons te hulp, toen we Michail Jakobson ontmoetten, de leider van het zogenaamde „auto-projekt". Jakobson was al meer dan vijf jaar bezig met de rekonstruktie van de „auto", het meest gebruikte vervoermiddel der Ouden. Deze auto werd door Jakobson en zijn team gerekon- strueerd aan de hand van zeer oude tekeningen, die eigenlijk de kennis van de huidige weten schappers te boven ging Dankzij het stugge doorzettings vermogen van Jakobson slaagde men er tenslotte toch in om een werkend exemplaar te vervaardi gen. Een auto is een vierkante bak op vier wielen met een voortdrij- LEES VERDER OP PAGINA 37 Prof. dr. P. M. Cirkel, expeditie-leider van de opgra vingen in het Dal der Emmelan den. Leusden bestaat 1200 jaar Twaalf eeuwen wonen en wer ken op 'n stukje grond dat uit groeide tot een uit de kluiten gewassen dorp op weg naar stadsallures. Zoals in dit spe ciale nummer ter gelegenheid van de viering van het 1200 jarig bestaan de vroegste ge schiedenis is neergeschre ven, zo wordt in bijgaand artikel ons toekomstige ver leden neergelegd. Een onmogelijkheid? Wat wij van vroeger weten is eigenlijk erg miniem. Wij hebben prof. dr. P.M. Cirkel, een bekend ar cheoloog uit het jaar 3977 be reid gevonden ons te vertellen over wat hij - dankzij uitge breide opgravingen in hei Dal der Emmelanden heeft ont dekt over ons leven, wonen en werken in het jaar 1977 Voor ons, burgers van t977 (de Ouden in zijn verslag) is dit artikel wellicht uiterst cu rieus en aanvechtbaai iviaa is dat niet het geval mei elk artikel of boek over de ge schiedenis van ons verre ver leden? „Opgravingen in het dal der Emmelanden" biedt ons in ieder geval een al dan niet reële blik op ons verleden in de toekomst. Een toekomst die twintig eeuwen voorbij het heden ligt. Een toekomst, waarin de meeste tastbare te kenen van onze cultuur en be schaving zijn verdwenen. „Opgravingen in het dal der Emmelanden" biedt ons het heden, gerekonstrueerd als verleden. Ter lering en ver maak Bert Vos.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 35