Opgravingen in het dalwm der Emmelanden Opzienbarende vondsten in de ruïnes van Leusden lEUSDEN 1200 LEUSDER KRANT EXTRA 37 VERVOLG VAN PAGINA 35 vingsmechanlsme. motor ge noemd. Jakobson noemt het een verbrandingsmotor, volgens de ver jaring door dr Johann Metzinger van de archaïsche toelichtingen bij de tekeningen Er is veel alcohol voor nodig om de motor draaiende te houden, maar dat is geen pro bleem, want onze chemische inge nieurs beheersen het principe van alcoholvervaardiging Ook een an dere moeilijkheid werd dankzij Ja kobson overwonnen Om de woestijn en de hevige zandstormen te kunnen trotseren, moest de motor geheel tegen binnen dringend zand worden beschermd Met heel veel moeite slaagde het team van Jakobson er in om vol doende metaal te bemachtigen om de beschermende stalen platen te kunnen vervaardigen Wat overi gens wel betekende, dat hij het kon- bngent voor de komende jaren ver bruikte, temeer omdat hij voor de motor zelf ook louter metaal moest gebruiken De laadbak van de zo- juist geboren auto was groot genoeg om vrijwel het gehele kam pement met benodigdheden voor de opgravingen te vervoeren plus een groot deel van de expeditiele den KOLONISATIE Terwijl Jakobson nog bezig was met zijn auto-projekt, gingen de eerste vracht-karavanen op weg naar het dal der Emmelan den. Doel ervan was om in de pe riode tot de komst van de eigen lijke expeditie een volledig kam pement op te zetten met daarbij het begin van een nederzetting volgens het harmoniemodel. De afstand van Gennef naar het Dal der Emmelanden was bijna dui zend kilometer, een tocht van ongeveer twee weken wanneer gebruik zou worden gemaakt van de kamelen. Met de nieuwe auto zou die duur van de tocht kunnen worden gehalveerd, hoopten we. Ooor de enorme afstand die te overbruggen was, leek het bijna onmogelijk om een geregeld kontakt te onderhouden met de verkennings- en kolonisatie eenheden. Toch slaagde May- burn. één van mijn assistenten, er in, dankzij zijn uiterst sterk ontwikkelde telepatisch vermo gen. Via hem kwamen we al spoedig te weten, dat alles gunstig verliep en dat wij, zodra de auto bruikbaar zou zijn, van start konden gaan. De nieuwe nederzetting Amfort was een feit. AANKOMST IN HET DAL Ik zal u de lange tocht door de hete woestijn besparen. Een ie der, die een keer met een ka ravaan is meegetrokken van de west- naar de oostkust of van Zuid naar Noord via de handels routes, weet wat de gevaren zijn en kent de verschrikkingen van Sol. Wij hebben de tocht vrij rede lijk overleefd, ook al was onze watervoorraad vrijwel uitgeput toen wij het Dal der Emmelanden binnenreden. Nooit zal ik die eer ste aanblik vergeten. Na een nogal vermoeiende en uiterst riskante rit via de hoogvlakte en door de nauwe ravijnen die toe gang bieden tot het eigenlijke dal, was de aanblik overweldigend Gennef is één van de meest rijk ge zegende plaatsen wat betreft water en groen, maar het Dal der Emme landen plaatsen overtrof al onze gespannen verwachtingen. Het is een paradijselijk gezicht die statige, zeer oude bomen, de talrijke meren en de opborrellende bronnen, op onregelmatige afstan den onderbroken met watervallen en stroomversnellingen in heldere beken en kleine rivieren En wat mij in het bijzonder trof waren de grootse kontouren van de ruines Mijn hart klopte sneller bij die aanblik en evenals mijn assistenten konden we nauwelijks wachten om te beginnen met de verdere opgra vingen en de nauwkeurige onder zoekingen van de blootgekomen ruines. Wat wij uiteindelijk tot nu toe hebben ontdekt is van enorme we tenschappelijke, archeologische waarde en kan worden gerekend tot de grootste ontdekking sinds 2945 DE OPGRAVINGEN Om dit verslag niet al te lang te maken, zal ik trachten in chrono logische volgorde over onze Een getekende rekonstruktie van de „Tempel der Bouwkunste naars". die naar schatting in de periode tussen 2100 en 2300 geheel gereed kwam. De ingang. (Archief P. M. Cirkel) vondsten en bevindingen te ver tellen, aangevuld met veronder stellingen en vaststaande feiten over ons rijke verleden, dat in het Dal der Emmelanden een nieuwe realiteit werd. We begonnen onze onderzoe kingen in de ruïnes van half- boogvormig gebouwde, zware steenkonstrukties. Het bleken aan eengesmede eenheden te zijn van tien meter lang en vijf meter breed, opgebouwd uit drie etages Het ma teriaal, waarmee deze eenheden zijn gebouwd, is steen, maar wel van een bijzonder stevige soort Analyse toonde aan. dat het een mengsel is van zand. kalk en ijzer Vooral het ijzer verbaasde ons. Volgens metingen moeten de muren der ruines geheel doortrokken zijn met een netwerk van ijzeren staven. Over het doel hiervan kom ik later nog terug Overigens vonden we erg weinig in de ruïnes De meeste ruimten waren geheel verlaten, zonder dat de Ouden iets van waarde hadden achtergelaten, met uitzondering van enig glaswerk, bekers, vazen en borden Verder bleken in ver schillende eenheden enkele vrijwel geheel vergane (verroeste) metalen konstrukties te bevatten Dr Kriegel veronderstelde (wellicht terecht) dat dit overblijfselen zijn van mechanische konstrukties. waarover in sommige zeer oude dokumenten wordt gesproken en die dienden ter veraangenaming van het dagelijkse leven der Ouden. Helaas was de werking en het doel van deze konstrukties niet meer te achterhalen Ook de verschillende gaten en buizen, die door de muren heen lie pen. bleven voor ons tot nu toe een raadsel, hoewel dr Kriegel voor zichtig naar voren heeft gebracht, dat deze gaten en buizen wellicht werden gebruikt voor het vervoeren van elektronen, zoals dit in een oud boek werd genoemd Het waren volgens dr Kriegel deze elektronen, die zorgden, dat de me chanismen werkten Wij weten het antwoord niet Er zijn op deze aarde nog heel wat raadsels te ontsluie ren DE BOUWKUNSTENAARS Terwijl een kleine groep verder ging met de onderzoekingen in de boogvormige bouwkonstruk- ties, waarschijnlijk woningen der Ouden, richtte de rest van de ex peditie haar volle aandacht op een enorm uitgestrekt komplex, dat half verborgen lag onder een dikke laag zand en morene. Het kostte heel wat inspanningen en zeker zweetdruppels, alvorens wij er in slaagden om - volgens ons het belangrijkste deel bloot te leg gen Ook hier is weer sprake van cirkelvormige, of half cirkelvormige konstrukties. eveneens van stenen materiaal doorvlochten met ijzer Een overzicht van een deel van het gevonden aarde- en glaswerk in het bewoningsgedeelte van de oude stad. (Expeditie M. P. Cirkel) werk Afwijkend was echter het op vallende feit, dat alles veel grootser, veel imposanter was opgezet De hoogte was minstens vijf maal als dat van de „woningen". Volgens dr. Paticheck zou het mogelijk kunnen zijn, dat dit de centrale tempel der Ouden is geweest Die veronder stelling wordt deels bevestigd, maar ook deels tegengesproken door de opzienbarende vondsten, die we in het binnenste van het enorme complex deden Vondsten, die kortgeleden bij het be kendmaken ervan, de gehele we tenschappelijke wereld deed trillen op haar grondvesten van verbazing (en afgunst Diep verborgen in het binnènste van de voornaamste koepel- konstruktie vonden wij do kumenten. die ons enorm veel heb ben te vertellen over de bloeiende cultuur en de politieke konstruktie der Ouden en haar beschaving Het is de boeiende geschiedenis van wat wij de „bouwkunstenaars zullen noemen, omdat een betere vertaling ontbreekt Zij waren het, die de gigantische woonkomplexen èn de tempel schiepen Ondanks de tegenstand - zo leren ons de dokumenten - van een sterk behoudende groep binnen de ge meenschap der Ouden, de „Be schermers genoemd HET OERBOS EN DE VER STENING Als wij de dokumenten goed hebben vertaald, en dankzij de onmisbare medewerking van dr. Harold van Plateringen twijfelen wij daar allerminst aan, heeft er meer dan twintig eeuwen geleden een nogal heftige strijd gewoed tussen de „bouwkun stenaars" en de „Beschermers" in dit gebied. Alvorens wij hier nader op in gaan, wil ik allereerst enkele verkla rende kanttekeningen plaatsen nodig voor een goed begrip van de toenmalige situatie Het gebied waarin het Dal der Emmelanden ligt, behoorde voor de catastrofe tot de geografische en politieke een heid. genaamd Staat der Nederlan den De Staat der Nederlanden be hoorde - met tal van andere geogra fische eenheden - tot de hoog geïn dustrialiseerde landen, dat wil zeg gen, dat er veel fabrieken beston den, die produkten maakten, voor de eigen bevolking en voor die van andere geografische eenheden Er waren twee groepen, stromingen, die pal tegenover elkaar stonden. De ene groep, de Bouwkunste naars, had als voornaamste doel het zogenaamde .verstenen" van het landschap, het volbouwen van het maagdelijke oerbos met grootse bouwkonstrukties van „gewapend beton" (en daarmee wordt waarschijnlijk het materiaal bedoeld wat onder meer werd ge bruikt voor de woonblokken met al dat ijzer erin verwerkt) De arwHoro groep de „Beschermers van mening, dat het c bewaard moest blijven en t bevolking wat bescheidener gaan leven om te kunnen overleven In feite waren zijde voor lopers van onze Harmonie- modellisten die immers ook uit eerbied voor de natuurlijke elemen ten van de aarde hun wonen werken en leven aanpasten bij de natuur zelf in plaats van de natuur te dwingen zich aan te passen bij de bewoners Het is erg interessant te zien, hoe de strijd om het oerbos zich in dit gebied ontwikkelde Uit de gevonden dokumenten bleek het volgende HEVIGE STRIJD Volgens de vertaling moet het zo omstreeks 1970 zijn geweest (dus meer dan twee duizend jaar geleden) dat de grote Bouw meester, het hoofd van de in dit gebied heersende bouwkunste naars, genaamd Heer Meester Vanden Post Van Leusden (het laaste is wellicht de naam van deze nederzetting), besloot om zijn woonplaats aanzienlijk uit te gaan breiden. Tot dat moment hadden zowel bouwkunstenaars als beschermers in vrede met elkaar geleefd De grootse plannen van deze Bouw meester werden echter niet in dank ontvangen door de Beschermers, die daardoor een belangrijk deel van hun oerboes zagen verdwijnen, indien de plannen doorgang zouden vinden Interessant is in dit verband wellicht de hypothese, dat de bouwsels juist van dat „gewa pend beton' zijn gemaakt, om beter weerstand te kunnen bieden tegen de aanvallen van de Beschermers, die - naar uit de vertaling van de dokumenten blijkt - niet lang op zich lieten wachten Zij kregen daarbij de hulp van de gewone burgers en de in en bij het oerbos levende zo genaamde „boeren' Een onduidelijke, maar goed te rekonstrueren afbeelding geeft een groot leger van wagens weer (geen auto's) bezet met opgewonden mensen die met metalen vorken (9) en scheppen gewapend op weg zijn naar het strijdtoneel Er is ook een foto (zo werd een dergelijke af beelding genoemd) waarop onder handelingen tussen bouwkunste naars en Beschermers staan afge beeld. LEESVERDER OP PAGINA 39

Leusder Krant | 1977 | | pagina 37