Opgravingen in het dal der Emmelanden IUSDEN 1200 LEUSDER KRANT EXTRA 39 [ERVOLG VAN PAGINA 37 U,tde beschrijving blijkt duidelijk, e Beschermers de strijd won- Overeengekomen werd, dat Bouwkunstenaars met Bouw- g^sier Heer Meester Vanden s! Van Leusden het minst aan- jcKelijke deel van het oerbos zou- in krijgen. Een gebied dat zich oral kenmerkte door het vnjwel Ibreken van dichte bebossing, ear vol met distels stond. Het bes maar aantrekkelijke deel werd gewezen aan de Beschermers, teruit blijkt overduidelijk, hoe ectilig de Beschermers waren orden )PK0MST EN )NDERGANG 'AN DE BESCHERMERS en de macht der Beschermers vrijwel aan banden wist te leggen. Zijn naam is in een ander geschrift erg onduidelijk lees baar, maar dr. Van Plateringen denkt, dat het zoiets als „Heer Meester Dorreman Van Leusden" moet zijn. In die tijd moet de Houder Der Wet als f unk- tle opgehouden hebben te be staan, want die titel wordt niet meer in de dokumenten ge noemd. Het oerbos maakt geleidelijk plaats voor een zeer ver doorge voerde verstening, waarbij nog steeds het gewapend beton wordt gebruikt, ondanks het feit. dat de glorieuze tijden van de Beschermers tot het verre verleden behoorden. Waarschijnlijk zijn er andere kapers op de kust. die de Bouwmeester en de bouwkunste naars bedreigden. Uit een andere verklaring blijkt volgens dr. Van Pla teringen, dat die bouwmethode werd gehandhaafd ter bescherming tegen de steeds groter wordende chemische invloeden in de atmos feer. Maar zeker is dit niet. Hoe ver de verstening echter werd doorge voerd, blijkt wel uit de oppervlakte van het nu blootgelegde deel van het centrum der Bouwkunstenaars: vier kilometers lang en drie en een half kilometer breed. HET HART VAN LEUSDEN Het Centrum van de Bouwkun stenaars moet het grote, levende hart van Leusden zijn geweest. (Anderen spraken van Loysden, maar volgens dr Van Plateringen is het Leusden). Naast het machts centrum. van waaruit het qrote ver- steningsgebied met haar tiendui zenden bewoners werd geregeerd, bestond dit hart ook uit een nogal omvangrijk gebied voor de zoge naamde handelaars. Dat waren mensen, die in die verre voorhisto rische tijden ervoor zorgden, dat de bevolking van voedsel en andere levensbehoeften werd voorzien. Hoe het systeem precies werkte, kon niet worden achterhaald, maar duidelijk is. dat het zeer ingewikkeld was Dr. Van Plateringen vermoedt, dat hier sprake is van een derde machts-groepering. volgens de do kumenten bekend als de ..Midden stand" Uit dit woord wordt meteen duidelijk, dat er op een bepaald moment drie standen (groepen) waren de Beschermers, de Mid denstanders en de Bouwkunste naars Nog tijdens de dynastie van Heer Meester Vanden Post Van Leusden groeide de macht van de Middenstand enorm. Gedurende Die macht van de Beschermers leef gedurende een lange pe- ode bestaan. Volgens dr. Van 'lateringen is de tekst wat dat «treft echter niet geheel duide- Er kan sprake zijn van enkele aren of van enkele eeuwen. Ech- uitgaande van het laatste, be- ekende dat wel, dat de Ouden eer oud werden en terecht hun laam verdienden. Want het was dezelfde Heer jouwmeester Vanden Post van eusden. die er later in slaagde om >nkele belangrijke Beschermers op nemen in een speciaal daarvoor esbcht genootschap van Hoge teren, met als doel samen te be- isssen over de verdere verstening het omliggende gebied, dat ei- sndom van Beschermers was toewei de macht der Beschermers loor deze taktische manoeuvre enigszins werd afgezwakt, bleef deze coalitie (CML genoemd) onder leiding van een zekere Hou der der Wet Jan van Wagenaar lange tijd in stand en verrichtte grootse dingen. Overigens impli ceert de naam ..Houder Der Wet", dal er in die periode bepaalde wetten bestonden, waaraan zowel bouwkunstenaars en beschermers zich dienden te houden Een Houder Der Wet was wellicht een gezaghebbend persoon, die zich levens belastte met het bewaren van de vrede tussen de beide parti jen Na de dynastie van Heer Mees ter Vanden Post van Leusden kwam het gebied in handen van een andere, blijkbaar in die tijd bekende Bouwmeester, die een veel grotere invloed uitoefende Woonelementen uit het Leusden van omstreeks 1970. Volgens een volledige rekonstruktie bestond elk element uit drie lagen van vijf bij tien meter. Het materiaal is van „gewapend beton", wat impliceert, dat ook de gewone burgers zich terdege beschermden tegen aanvallen van buitenaf. lange periode waren zij onderdrukt geweest, maar zoals vaker in de geschiedenis der mensheid is aan getoond- onderdrukking leidt on herroepelijk tot opstand. Die opstand kwam en staat be kend - zoals dr. Van Plateringen met zekerheid vaststelde - als de „Blezenkamp-oorlog". Die oor log ontstond in feite door het ei genmachtig ingrijpen van een grote groep Bouwmeesters die in die tijd In de gehele Staat der Ne derlanden opereerde met als voornaamste doel het bouwen van handelaars-centra. Deze Bouwmeesters werden de „Ont wikkelaars" genoemd en hadden enorme macht over de Midden stand zodra een handelscentrum was gebouwd. Hoe het systeem precies werkte, is ons onduide lijk, maar zeker is, dat hierdoor de „Biezenkamp-oorlog" in eerste instantie is ontstaan. Het gevolg was. dat de Midden stand (na haar opstand) een zeer machtige groepering werd binnen de veste van Leusden. De Bouw kunstenaars van Leusden onder leiding van de grote Bouwmeester Heer Meester Vanden Post Van Leusden besloten om de ..Ontwik kelaars" buiten te sluiten en samen te gaan werken met de Midden stand. Ondanks nog vertwijfelde pogingen van de Beschermers om een te grote verstening in het voor deel van de Middenstand tegen te gaan. werd begonnen aan de bouw van het grote handelscentrum, dat mèt het Bouwmeesters-centrum het nieuwe hart van de vesting Leusden ging vormen Dit grootse centrum werd later door Heer Meester Dorreman van Leusden. de opvolger van Heer Meester Vanden Post, aanzienlijk uitgebreid en verfraaid Volgens dr. Paticheck richtten de toenmalige Bouwmeesters de tempel op ter meerdere glorie van henzelf. Het bouwen, de ver stening van het landschap, had volgens dr. Paticheck toen reeds religieuze vormen aangenomen. HET HANDELSCENTRUM Het gedeelte van het tempel- komplex waarin de Middenstand hun machts-centrum vestigde, heette ..winkelcentrum", zo bleek uit de oude geschriften Winkelen, zo meent dr Kriegel, was de ge woonte der mensen om hun le vensbehoeften met ..geld" in het winkelcentrum te gaan halen Dat ..geld" is een fenomeen op zich Het bestond uit metalen rondjes en ingewikkeld bedrukte stukjes per kament met een cijfer er op. Hoe hoger het cijfer, hoe hoger de waarde van het rondje of het per kamenten stukje Die waarde werd uitgedrukt in ..dinarii" als het metalen rondjes betrof en in ..gul den" als het perkamenten Een oude welput (bron) In het woongedeelte van het dal der Emmelanden. waarde-papieren betrof. Naast en kele perkamenten (met het getal 1000 erop) werd een zakje metalen rondjes gevonden met ..Dinarn" er op gegraveerd. Merkwaardig is. dat ook een datum op die rondjes en perkamenten staat genoteerd. Wat de perkamenten waardepapieren betreft: die data verschillen sterk, op de metalen rondjes vonden wij echter één gelijkluidende datum: 8 juni 1977. En daarmee komen we op het steeds weer terugkerende cijfer 7. wellicht het geluksgetal van de stad Leusden HET HEILIGE GETAL 7 Afgezien nog van het feit, dat wij uit de dokumenten niet konden op maken hoe het systeem met het ..geld" werkte (hoe kwamen de mensen aan het geld?) werd wel duidelijk, dat het getal 7 een zeer grote rol speelde Wij vonden - louter door toeval - in een metalen, nog onaangetaste zuil een loden koker, waarin een zeer oud uitziend perkament was verborgen Het is onmogelijk de werkelijk pré- historische tekens op dit perkament te ontcijferen Met uitzondering van het getal ,.777" En tenslotte de grootste vondst die we tot nu toe hebben gedaan: een „krant" uit het jaar 1977 (let op de twee keer voor komende 7!). Een krant - zo weten we uit eerdere ontdekkin gen - was een kommunikatie- middel om de burgers - de mensen zonder enige macht - op de hoogte te houden van alles wat door de Beschermers, de Middenstand en de Bouwkun stenaars werd beslist. Wat wij vonden, was een krant, gewijd aan een heilig feest: het feest van 777, waarmee het feit werd aan geduid, dat de Stad Leusden 1200 jaar bestond. Op zienbarende ontdekking! Het be tekende voor ons. dat verschil lende hypotheses toch niet he lemaal juist waren, immers, de verstening van het oerbos moet aan de hand van dit cijfer ten minste reeds 1200 jaar eerder zijn begonnen, dan wij aanvanke lijk hadden vermoed. Dr. Van Pla teringen neemt aan. dat de ver stening in de begintijden slechts zeer sporadisch moet zijn ge weest. Zou die verstening immers van eenzelfde omvang zijn geweest als rond de periode 1970 tot 2000. dan zou de stad Leusden van immense grootte geweest moeten zijn, hetgeen niet door onze opgravingen wordt ondersteund. Voor zover wij kunnen nagaan, leert een voorzichtige schatting ons, dat de stad, op het hoogtepunt van haar macht, ongeveer 500.000 Inwoners heeft geteld. HET HEILIGE FEEST 777 EN HET DOKUMENT DER PROFETIE De meest opzienbarende ont dekking vonden wij in de reeds eer der genoemde krant Een krant be stond uit die dagen uit zo'n twintig tot dertig met inkt bedrukte vellen papier De teksten varieerden enorm. Hoewel de vertaling ervan nog lang niet voltooid is. sloeg één gedeelte ervan - vertaald door prof Van Plateringen - bij ons aan als de vondst van een nieuwe oase Tot onze niet geringe verbazing bevat een deel van de krant, de ..Leusder Krant" genoemd (hetgeen bete kende. dat de krant alleen voor de stad Leusden was bedoeld), een vrijwel authentiek verslag van onze opgravingen in het Dal der Emme landen, tweeduizend jaar na het verschijnen van deze krant' Hoewel verschillende psycho-analisten ge durende enkele tientallen jaren bezig zijn met onderzoekingen op het gebied van profetie en/of tijdrei zen. werd nooit een bewijs van haar bestaan gevonden Daarom is deze krant van onschatbare waarde ge worden Immers, hoe kan worden ver klaard, op welke wijze het eigen handig door mij geschreven arti kel over de opgravingen in het Dal der Emmelanden terecht kon komen In een krant, die tweedui zend jaar eerder werd gemaakt? Het kén natuurlijk profetie zijn geweest, maar de deskundigen neigen veel meer naar de veron derstelling, dat in die tijd der Ouden het reizen door de tijd naar de toekomst van vandaag mogelijk moet zijn geweest. De tijdreiziger moet in het bezit zijn gekomen van mijn (dit) artikel en het hebben meegenomen naar zijn eigen tijd (1977). Is de vondst van de krant mèt mijn artikel een sluitend bewijs? Wellicht zullen we méér weten, zodra de komplete tekst van de desbetref fende „krant" geheel is vertaald. De opgravingen in het Dal der Emmelanden gaan voort Te midden van een ontroerende schoonheid, waarin het landschap in volkomen harmonie is met de na tuurelementen. ligt Leusden Het oude. groteske Leusden Impone rend door haar gigantische vormen, haar fascinerend verleden Pom peus haar oude. vergane glorie en macht verheffend tegen de azuur blauwe hemel en de scherpe rots pieken van het omliggende geberg te Leusden, één der grootste ont dekkingen van onze tijd Een we reldwonder Maar tevens een triest monu ment. Want ondanks de grote macht der Bouwmeesters, de Bouwkunstenaars, de Midden stand en in mindere mate de Be schermers, heeft de verstening van het oerbos het moeten afleg gen tegen de universele krachten van de natuur. Hedendaagse fi losofen zeggen, dat de ondergang van de beschaving der Ouden een logisch gevolg is van de onnatuurlijke wijze, waarop zij gebruik hebben ge maakt van deze - nu zwaar ge kneusde - planeet. Het zou zo kunnen zijn. Maar misschien zul len de woestijnen opnieuw weer tot leven komen. Opnieuw bloeien. In volkomen harmonie met de mensheid, die hen dan zal bewonen. Prof. dr. P M Cirkel, leider van de Archeologische expeditie in het Dal der Emmelanden. N.B. Vorige week verdween een afschrift van dit artikel spoorloos. Dus toch? P. M. C.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 39