jaar wonen en werken in Leusden I200 JJSDEN 1200 LEUSDER KRANT EXTRA HANS RENES „1200 jaar wonen en werken in Leusden." De 22- jarige Hans Renes uit Leusden-Zuid stelde voor ons dit uitgebreide overzicht samen en we zijn blij met dit werkstuk, dat vooral aan onze nieuwe Leusdenaren uitge breid vertelt, hoe het oude Leusden en Hamersveld ei genlijk in de loop der eeuwen tot stand zijn gekomen. Wat er nog van over is gebleven en wat voorgoed verdween in de nevelen der historie. Hans Renes gaat hierbij uit van his torische en geografische ge gevens en dat is niet verwon derlijk, als men bedenkt, dat Hans historische geografie studeert aan de universiteit in Utrecht. Hij hoopt deze studie over ongeveer anderhalf jaar succesvol af te ronden. Het werkstuk „1200 jaar wonen en werken in Leusden" is wat ons betreft al vast een proeve van zijn bekwaamheid. Een moderne boerderij (fig. 1). Boerderij 't Claeverenblad, gebouwd in 1603 (fig. 1). vuursteenwerkplaats uit de midden-steentijd Ook zijn er tien grafheuvels. Op de Treek bevinden zich twee grafheuvels, beide uit de bronstijd In de laatste ijstijd waren in de Gelderse Vallei een aantal para- boolvormige stuifduinen ge vormd. Deze staken nog steeds boven het omliggende terrein uit, waren daardoor minder drassig dan de omgeving, en trokken mensen aan. Bij opgravingen in de laatste jaren werden sporen van bewoners uit de midden- steentijd (8.000-4.000 v. C. en de ijzertijd (700 v. C.-0) gevonden. Uit de ijzertijd is iets bekend over de landbouw. Men bedreef akker bouw op blokvormige percelen, die in grootte varieerden tussen 35 x 35 m en 40 x 40 m Bij de ontginning werd het afval (boomstronken, ste nen, enz.) aan de randen van de veldjes gedeponeerd en vormde daar wallen (20 tot 100 cm hoog en 3 tot 8 meter breed). Als een perceel één of een paar jaren als bouwland in gebruik was geweest liet men het lange tijd braak liggen, tot de bodem zich weer voldoende hersteld had om opnieuw gewassen te kunnen verbouwen. Sporen van bemesting zijn niet ge vonden. Veel van de wallen om deze pre historische akkers zijn bewaard ge bleven en werden in de laatste eeuwen ontdekt, het eerst in Dren the (al in de 17e eeuw), later ook in Noord-Brabant en op de Veluwe Steeds lagen ze op hoge zand gronden. vaak in de nabijheid van grafheuvels In de provincie Utrecht werden ze pas in 1970 voor het eerst ontdekt (op het zuidelijke deel van de Heuvelrug). Na de Slag in het Teutoburger- woud (9 n. C.) bevolen de Ro meinen dat een strook van 50 mijl langs de grens (de Rijn) vrij moest blijven van bewoning. Daaronder viel ook Leusden. Het is waarschijn lijk dat de (door de menselijke aktivi- teiten ontstane) heidevelden, als mede de akkers en weiden, in die periode weer zijn veroverd door het bos. zoals dat ook in de laatste eeuw weer is gebeurd met de hei develden in De Treek. De nieuwe bewoners (Frankische stammen) die na de Romeinen kwamen troffen een leeg. grotendeels bebost gebied aan. net als de eerste bewoners vele eeuwen eerder. DE VILLA LISIDUNA Alvorens iets te zeggen over de LEESVERDER OP PAGINA 7 kregen Opnieuw hoopten zich zulke hoeveelheden water op in de vorm van ijs. dat de zeespiegel in de gehele wereld vele tientallen meters daalde De Noordzee kwam grotendeels droog te liggen Neder land werd niet opnieuw door de ijs massa's onder de voet gelopen Wel was het zo koud, dat er bijna geen begroeiing mogelijk was De wind kreeg vrij spel en veroorzaakte geweldige zandstormen. De diepe dalen werden voor een deel door dat zand (grotendeels afkomstig uit de Noordzee) opgevuld. Ten ge volge daarvan is de zee later niet opnieuw de Gelderse Vallei bin nengedrongen Het werd ongeveer 10 000 jaar geleden weer warmer Achtereen volgens konden diverse soorten kruiden, berken, dennen en haze laars en andere soorten loofbomen het weer uithouden in onze streken. Als een van de laatste boomsoorten \iurE", f a ontginningen. Kaart 4: Het dorp Luesden (=Oud-Leusden) in de zestiende eeuw. (Naar: Braun Hogenberg, Civitas Orbis Terrarum, verschenen in 1574. (fig. 8). met zoveel kracht, dat grote hoe veelheden materiaal werden sa- mengeschoven tot zg. stuwwallen De Maas werd gedwongen naar het westen af te buigen en kreeg daar door zijn huidige richting. Toen het landijs weer weggesmolten was. was het dal een diepe vallei gewor den. aan beide zijden begrensd door stuwwallen (de Utrechtse Heuvelrug en de Veluwe). De vallei was door de gletschers zover uit gesleten. dat hij door de zee werd overstroomd Nadien is er nog een ijstijd ge weest. die de naam Wiirm heeft ge- 200.000 jaar ge- aan de vooravond van stroomde de door wat nu de Vallei heet. De Rijn toen gebruik van het IJsseldal. Riss-tijd kwam het ijs r ons land in dan ooit ervoor of Zijn meest zuidelijke punt be- het door de dalen van Maas te dringen. Dat ging nu nog in Leusden worden aangetrof- kwam de beuk ca. 3500 jaar geleden weer in Nederland voor. Om een zeer summiere aandui ding te geven van de bodem in Leusden kunnen we zeggen dat hoge deel (de Heuvelrug) uit zand bestaat De Gelderse Vallei bestaat ook voor een belangrijk deel uit zand. neergelegd tijdens de laatste ijstijd Nadien is in een aantal laag gelegen gebieden veen gevormd. Klei tenslotte is afgezet langs en door de beken. DE OUDSTE BEWONING Van de oudste bewoners van deze streek is weinig bekend. Dat er al in het stenen tijdperk mensen woonden blijkt uit de sporen die ze achter hebben gelaten. Op de Leusderheide bevindt zich o a. een - 8 juni 777 schonk de Grote Leusden aan Sint Maartenskerk in Rrecht! Hoewel Leusden al in bekend was, wordt in de snkings-oorkonde van toch aanleiding gezien om het 1200-jarig bestaan iyieren. Om deze reden is het 1977 bij uitstek geschikt een blik in het verle den tewerpen. In het volgende b gepoogd een korte schets bgeven van 1200 jaar bewo- van Leusden. Bijzondere zal worden ge- nken aan de fikkeling van het land- ip; een ontwikkeling die k beïnvloed werd door die ming. DE MENS

Leusder Krant | 1977 | | pagina 5