ISDEN 1200 LEUSDER KRANT EXTRA 9 «VOLG VAN PAGINA 8 Ook groef hij het later en liet met de grond tussen het huis en de 'ophogen Overigens is de berg Ier het huis ook gedeeltelijk g Het noordelijk deel is _jd met zand van de top, ..zuidelijker lag Dit teneinde [vlak terras te krijgen. Het is niet md wanneer dat gebeurd is huis Heiligenberg kreeg zijn aanzien door de bouw van Ie zijvleugels, de noordelijke de zuidelijke iets eerder ter was E L. van Hardenbroek, j en neef van de vorige ei- Na hem is het huis nog ei- geweest van de familie t Meinesz (tussen 1904 en Een zoon van deze familie grote bekendheid door de em verrichte zwaartekracht en, gedaan vanuit onder- In 1928 verkochten zij luis aan de familie De Beaufort bouw van Heyligenberg in de eeuw stond bepaald niet Inde periode 1650-1700 zijn oot aantal herenhuizen ge ld. de meeste omringd door gracht (meer voor het gezicht als beveiliging). m. de slechte gang van zaken landbouw was land goedkoop kooplieden kochten boerde- bouwder, naast de pach- ining een lanahuis. Voor in Leusden zijn naast Hei- iberg Vlooswijk. Wijnbergen, inenburg i dat aanvankelijk iseweij heette). Brinkhorst en jevaarshorst Van het laatste is. jnals van Nimmerdor bij Amers- Ht. de gracht nog steeds te zien ginder welvarende grootgrond- titters lieten een ooerderij van van hun pachters uitbreiden een herenkamer (Groot- ndbrink. Driftakker). - Jon herenkamer werd in de 'J.v ste helft van de 18e eeuw toe- voegd aan de hoeve Den Treek, was het begin van een buiten ster als die, in 1807 door mr W.H de aufort gekocht te zijn. aanzienlijk rd uitgebreid I v.m een bouw- bod was het niet mogelijk aan uwe bouwmaterialen te komen Beaufort kocht daarom een bui plaats aan de Vecht en liet die eken Het ook in 1807 gekochte de ttBdhuis Ooyevaarshorst was een- fde lot beschoren Een aantal steeds in Hotel Den Treek iwezige dorpels en gei imkozi|nen zijn uit het huis aan Vecht afkomstig (fig, 6) n dezelfde tijd werd een van de ntijpere buitenhuizen in Leusden. inenburg. afgebroken (1803). gei iden was de bouwvalligheid van huis Opdracht werd gegeven eenaBor de bouw van een nieuw huis, eindeloze moeilijkheden met aannemer pas in 1833 gereed Het werd toen te koop aan- rvarrftboden maar er kwam geen er opdagen. Uiteindelijk werd huis 12 mei 1843 opnieuw in ing gebracht en kort daarna ge fopt De tuin- en vijverpartijen. ;n en grachten verdwenen na publieke veiling in 1921 Uit de laatste eeuw dateren nog huizen De Boom (gebouwd tus- 1879 en 1882 door A.J. de lufort) Leusder End (nu Don >sco) en Schutterhoef die' later Heil OSSEN, PARKEN TUINEN IN LEUSDEN (0fit ij Vanaf de tijd dat de eerste de =- A Huize Den Treek (tig. 6). mensen zich blijvend vestigen werd het bos teruggedrongen. Aan het eind van de middeleeu wen was er nog maar zeer weinig over. Van de eens zo dichte bos sen in de Gelderse Vallei restten nog slechts enkele namen zoals Woudenberg en Renswoude. We kunnen niet precies meer zeggen hoe die oorspronkelijke oerbos sen in de Gelderse Vallei eruit hebben gezien. Het laatste onge schonden voorbeeld van een dergelijk bos in Nederland, het Beekbergerwoud, is in de vorige eeuw gekapt. Van de tegenwoor dige Leusdense bossen komen de Schoolsteegbosjes er mis schien nog het dichtste bij. Kastelen worden nu meestal om ringd door fraaie parkbossen In de middeleeuwen was dat zeker niet het geval Een vesting heeft weinig nut als er geen vrij schootsveld is Overigens dient gezegd te worden dat het verdwijnen van het bos de middeleeuwse mens niet onwelgevallig zal zijn geweest Hij ging niet op zondagmiddag met zijn gezin een boswandeling maken. In tegendeel. de bossen, en vooral de dichte moerasbossen in de Gelderse Vallei e.d., boezemden hem angst in Bossen waren donker envoi met geesten en gevaren Iets van deze angsten vinden we terug in sprookjes. Daarin zijn de bossen gevuld met wolven, heksen, reuzen, trollen, en vele andere grie zelige wezens Een stoutmoedige jager waagt zich er nog wel eens maar Klein Duimpje, Roodkapje, Sneeuwwitje, Frob Balings en Hans en Grietje verdwalen hopeloos en komen in grote gevaren Parken die werden aangelegd bij de in de 17e en 18e eeuw ge bouwde buitenplaatsen stonden dan ook nog zeer ver af van de woeste natuur De parken, of liever gezegd tuinen, werden aangelegd ..Ooievaarshorst". In 1771 gebouwd naast het heren- in meetkundige vormen en patro nen. met gladgeschoren heggen en veei rechte lijnen De Oud- Hollandse en later Franse stijl van tuinaanleg werd terecht betiteld als tuinKUNST (met grote K) Het mooiste voorbeeld is de tuin bij het paleis van Versailles, maar ook in Nederland zijn prachtige resultaten bejikt. Van deze tuinen is nu weinig meer over In de Romantiek begon de mens voor het eerst weer be langstelling te krijgen voor de na tuur. In Engeland, dat zeer sterk beïnvloed was door de Oud- Hollandse en Franse tuinkunst, begon een nieuwe stijl opgang te doen. In plaats van tuinen kwamen er landscapes" (een woord dat de Engelsen hadden overgenomen van Nederlandse schilders). Parken die in die zg Engelse stijl werden aangelegd kenmerkten zich door grote gazons, kronkelende vijvers en verspreid staande boomgroepen. De oude rechte lijnen werden vervangen door grillige vormen. Vooral loof bomen waren populair, maar ook een exotische naaldboom als de ceder (zie Den Treek) was graag gezien. Hoewel deze parken nu niet bepaald natuurlijk waren, boden ze toch een veel minder kunstmatige aanblik dan de oude tuinen Heiligenberg was in de eerste helft van de 18e eeuw „pronkende met een torentje, en ongemeen fraaije tuinen, zynde, voor eenige jaaren, door den toenmaaligen bezitter, vernieuwd en vry wat aanzienly- ker gemaakt". Een eeuw later werd dit geheel omgegooid. Het terrein werd opgehoogd met grond, verkregen door het graven van het Zwanewater. Onder leiding van de beroemde tuinarchitekt J.D. Zocher jr. werd daarna het nog steeds bestaande park in de Engelse stijl aange legd. Ook nieuw aangelegde buiten plaatsen kregen dergelijke parken Voorbeelden zijn Den Treek en De Boom Het park bij laatstgenoemde werd aangelegd door een andere beroemde parkontwerper. Copijn. Kon men met de oude stijl het best uit de voeten op vlak terrein, de Engelse stijl was bij uitstek geschikt voor heuvelachtige terreinen Bui tenplaatsen in het vlakke land wer den onverkoopbaar (Zwanenburg, maar ook de huizen langs de Vecht en de Langbroeker Wetering) of werden kunstmatig opgehoogd (Heiligenberg). Er ontstond een trek naar de Utrechtse Heuvelrug een trek die voortduurt tot op de dag van vandaag Een voorbeeld is Den Treek. Aan de buitenplaatsen danken we parken en parkbossen, zoals bij Den Treek, De Boom, Heiligenberg. Lokhorst en SchutterhoeDaar naast is er produktiebos Hakhout diende in 1815 nog alleen voor brandhout. Met de toe genomen vraag naar rijshout voor de Zuiderzeewerken ging men drassige percelen hiermee beplan ten De boomsoorten waren vooral elzen en essen Hiervan resten nog o a de Schoolsteegbosjes en de Langesteegbosjes In de Treek werd bos aangeplant op voormalige heide Met de komst van landbouwverbeteringen. zoals de verbouw van klaver en knolge wassen. werd het houden van schapen omwille van de mest on nodig De uitgestrekte heidevelden, gezamenlijk eigendom van de 31 hoeven die gerechtigd waren in de marke, verloren hun waarde Vanaf 1872 werd de heide verhuurd voor schietoefeningen In 1886 werd het gebied ten westen van de weg Doorn-Amersfoort aan het Rijk ver kocht Dit kwam daarna geheel ter beschikking van het leger Kort daarop werd de rest van de heide onder de eigenaren van de ge noemde 31 hoeven verdeeld Een aantal van de kavels werd toege wezen aan leden van de familie De Beaufort, tezamen eigenaren van 14 van de boerderijen Door ruil en aankoop kregen die ook de overige stukken hei in handen Daaruit ont stond het landgoed Den Treek, sinds 1919 een NV op de hei werd veel produktiebos aangeplant In de twintigste eeuw verloor de niet meer onderhouden heide steeds meer terrein aan het zich uitzaaiende bos Zelfs de Leusder- hei wordt steeds kleiner, ondanks het immer voortrazende militaire verkeer. Dat het bos sterk opgerukt is blijkt uit huisnamen als Heihuis" wind-korenmolens Eén daarvan stond in Bavoort Deze werd 3 de cember 1917 afgebroken De tweede stond in Santbrinck en werd al in 1477 genoemd. In de vorige eeuw werd de molen vervangen door één die daartoe werd aange kocht in Amsterdam. Deze laatste werd in 1940 door oorlogshande lingen vernield. Hoe weinig belangrijk wegen waren blijkt wel uit het feit dat er eeuwen lang geen verbinding heeft bestaan tussen de Hamersveldse- weg en de Leusbroekerweg Nadat de boer van De Zuidwind" her haaldelijk had geweigerd mensen over zijn erf te laten, werd tussen deze boerderij en de Leusbroeker weg de Hekkersteeg aangelegd Naast wegen waren er een aantal veedriften, waarover het vee (schapen) naar de hei werd ge bracht Een voorbeeld was het Damreesche Spoor, genoemd naar de Fransman D Amblé Pas in de vorige eeuw kwamen grote wegen tot stand zoals de straatwegen van Amersfoort naar Arnhem (omstreeks 1827) en Doorn (1840- 41) Op het hierboven geschetste beeld bestaat eén belangrijke uit zondering Al eeuwen loopt namelijk enige kilometers noordelijk van Hamersveld (door Stoutenburg) een internationale verkeersweg, de Hessenweg DE HESSENWEG Eeuwen geleden al vond ver keer over land plaats van de ha vens aan de kust naar het binnen land van Duitsland. Vooral dure De Schoolsteegbosjes. Nu een omstreden natuurgebied met als belangrijkste strijdvraag: is dit gebied waardevol ja of nee. En in hoeverre moet het gespaard blijven? (fig. 7). (Trekerweg) en ..Heidezicht" (Buurtweg) Beide huizen zijn nu omringd door bos. Men doet momenteel moeite om bij de Treekerpunt een stuk heide te behouden Daartoe is nieuwe hei ingezaaid Er zal echter steeds on derhoud nodig zijn. De misschien voor sommigen verrassende conclusie uit dit alles is, dat het door bos inge nomen deel van Leusden groter is dan ooit eerder in de laatste zes eeuwen het geval is geweest. WEGEN EN VERKEER IN VROEGER TIJD Wegen hadden vroeger over het algemeen slechts lokale betekenis. Het grootste deel van de bevolking bestond uit boeren en die hoefden maar weinig weg. Ze gingen op zondag naar de kerk. soms moesten ze naar de markt, en na tuurlijk af en toe naar de molen Behalve rosmolens (waaraan boerderij ,,De Rosmolen" nog her innert). waren er in Leusden twee en bederflijke goederen gingen over land. De routes van Antwer pen/Amsterdam naar Leipzig en van Hamburg/Lübeck naar Zuid-Duitsland kruisten elkaar in Waldkappel in Hessen. Vooral uit dit Waldkappel en omgeving kwamen de vrachtrijders. Zowel hun wagens (Hessenkarren) als de wegen die ze gebruikten wer den genoemd naar hun land van herkomst: Hessen. Aanvankelijk was de route van Duitsland naar Antwerpen het be langrijkst. Nadat deze stad aan het eind van de 16e eeuw zijn positie verloor aan Amsterdam werd de weg Bocholt. Gendringen. Doesburg (later Arnhem). Deelen, Voorthuizen. Terschuur, Stouten burg, Amersfoort belangrijk. Van Amersfoort naar Amsterdam ging het vervoer vaak per schip. De hessenwegen hadden in die tijd een bijzonder karakter. Wegen waren niet meer dan karresporen. Een karrespoor dat door een be paald type wagen sterk was uitge- LEES VERDER OP PAGINA 11

Leusder Krant | 1977 | | pagina 9