iterke winst voor WD en D'66 in Leusden Leusden op weg naar een drie- partijen-systeem? DE HAKHORST in verkiezingssfeer Verkiezings avond in „De Hakhorst" geslaagd Onafhan kelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden SB uitgave: b.d.u. b v. redaktie en administratie: postbus 11. leusden-centrum. tel. 033-4.14.95 direktie: h. j. heine - d. rebel. redaktie: bert vos. &zi|n veel mensen, die graag een blparlijensysteem zouden willen Iw, zoals in Duitsland en zeker in jeland het geval is. Drie grote par- CDA. PvdA (Progressieven) en WD. Hoewel de landelijke reeds in die richting duidt deine partijen zijn vrijwel weg- agd). tekent zich in Leusden dat troon al veel duidelijker af. On- tseen percentage-gewijs verlies het CDA (van 36,7 naar 36 pro- I) is deze partij duidelijk de »tste, op de voet gevolgd door de (van 23,7% in 1972 naar 28% in De PvdA boekte ook in iden winst: van 12,2% in 1972 15% in 1977. Progressief Leus- (PvdA-D'66-PPR-PSP) blijft de fe partij-kombinatie in Leusden tongeveer 26% (in 1972: 22,5%). 166 is - evenals in heel Nederland lieuw in de running en steeg (ver ten met de 4,7 procent in 1972) 8 procent, bijna een verdubbe- Misschien ligt de oorzaak in de leve campagne, die de heer Van Bndonck in de Wetering zegt te ben gevoerd, maar duidelijk is dat deze partij (het redelijke al- Btief) bij de komende eenteraadsverkiezingen ook belangrijke rol kan spelen, inneer een zetelverdeling op dit ntzou plaats vinden (17 zetels delen), dan zou in Leusden het irtijen-systeem haar intrede Het CDA - de grootste kombi- (of partij) krijgt zeven zetels, de iressieve kombinatie, evenals 'D, ieder vijf. En daarmee is de pek op. Drie partijen.... Mei alle respekt voor allerlei plaat selijke groeperingen, die elk op zich het beste met ons voor hebben, lijkt ons een drie-partijen-systeem op dit moment het beste, mits deze drie partijen niet blijven uitgaan van oude verhoudingen, maar konstruktief be reid zijn om samen te werken. En dat zal wellicht niet zo moeilijk zijn als op dit moment nog wel eens het geval is. Immers: alle drie partijen zullen dan vertegenwoordigd zijn in het col lege van burgemeester en wethou ders. Een beter fundament voor een konstruktieve opbouwende samen werking is niet denkbaar, zeker niet binnen de gemeentelijke grenzen, waar gemeentelijk belang vóór dient te gaan. De enige oppositie die volgend jaar eventueel is te verwachten, zou moeten komen van de GPV, en SGP (nu nèt niet samen voldoende voor een zetel) en van de lijst Kuijpers, de partij, die nu met twee zetels in de raad zit, maar haar aanhang voor een niet onbelangrijk deel in net h.k. Achterveld heeft zitten, potentiële CDA-stemmers dus. Het is nog de vraag, in hoeverre de lijst Kuijpers zich volgend jaar zal handhaven. Echt vergelijken is eigenlijk niet eerlijk. Daarom moet u dit ook maar als een bespiegeling beschouwen onder het motto: als we nu raadsver kiezingen zouden houden, dan.... Landelijk gezien is de uitslag niet zo heel erg verrassend. Met uitzon dering wellicht van het verlies van de CPN (niets wees er op dat dit zou gebeuren) en het verder afkalven van de positie der kleine partijen. Het is duidelijk, dat Nederland heeft geko zen met het accent op het huidige kabinet èn de minister-president. Vandaar de winst, die de PvdA heeft geboekt. En niets wijst er op, dat de tragische gebeurtenissen in De Punt en Bovensmilde van invloed zijn ge weest op de uitslag. Een partij als de Nederlandse Volksunie heeft niet Stemgerechtigde stembewuste stemmers brachten hun stem uit. lembureau'S leusden Leusden/C. LeusderVC. li... Openbare basisschool de Wegwijzer, lokaal 1 (Hamersveld/Rozenboom) O.b. school 't Palet - Leusden/Z (plus Bavoort) Noodlokaal Chr. kl. school Middenweg (Rozendaal) Openb. basisschool 't Palet (lokaal 2) (plus Den Treek) R-K. basisschool Onze Wereld, Achterveld Raadzaal Achterveld Openb. school De Wegwijzer (lokaal 2) Leusden/C. (deel Ro- zenboom/Hamersveld) Openb. school De Hobbit (Groenhouten) - Leusden/C. Chr. b. school Loysden-Leusden/Z. - Oud Leusdcn-buiten- gebied Kleuterschool „De Rakkertjes" (Wetering) Leusden/C. Noodlokaal vierde openb. b school Noorderinslag (Leusden/C. Alandsbeek) Peuterspeelzaal Blijhof. (Rossenberg W deel buitengebied). beduidend méér stemmen gehaald, dan werd verwacht en dat stemt tot voldoening. Nederland is gelukkig nuchter genoeg om zich niet te laten afleiden van de belangrijke hoofdza ken van onze demokratie. En tenslotte nog een gelukkig feit: de grote opkomst. Meer dan negentig procent van het Neder landse volk heeft gebruik gemaakt van het recht om te kiezen. Misschien ook deels dankzij het fraaie zomerweer, maar zeker ook door andere oorzaken, zoals het on miskenbare feit, dat de landelijke po litiek weer in het middelpunt van de belangstelling is komen te staan. Een verheugend verschijnsel. Bert Vos. De fotograaf kwam om acht uur Hij had kunnen weten dat de Hakhorst-verkiezingssfeer toen nog niet op gang zou zijn. Later werd dat anders. Maar Johan Sneevliet had meer te doen. Overal werden cijfers geteld en als rechtgeaard persfotograaf vloog hij weer naar elders. Zonder pils. (Van de redaktie) LEUSDEN CENTRUM - De verkie zingsbijeenkomst in de Hakhorst. geor ganiseerd door Freddy Textor van deze bistro en de Leusder Krant-redaktie. is een succes geweest Hoewel wij - als redaktie - even op het punt hebben gestaan om de bijeenkomst niet door te laten gaan in verband met de gebeurte nissen in De Punt en Bovensmilde, hebben wij besloten toch door te gaan. Niet, omdat wij niet begaan zijn met het lot van de gegijzelden, maar juist, omdat - zoals ook minister-president Den Uyl heeft gezegd - de verkiezingen het symbool is van onze demokratie. Het door laten gaan van de verkiezings avond in De Hakhorst hebben wij als een demonstratie willen zien. Een demonstratie voor de demokratie. De belangstelling voor de bijeen komst was bijzonder groot te noemen. Onze dank aan iedereen, die meege werkt heeft om deze avond tot een succes te maken. Redaktie Leusder Krant. LEUSDEN - De verkiezingsuitslagavond, georganiseerd door Leusder krant en Freddy Textor van de Hakhorst, heeft in de Hakhorst evenals alle andere geplande bijeenkomsten ook het stempel meegekregen van de gijzelingen in Drente. Veel raadsleden, die commentaar zouden geven op de uitslagen, die via verschillende televisietoestellen het - op dit moment geen - „eet-café" binnenkwamen, waren niet gekomen. Wel zagen wij me vrouw Corri Verduin (PvdA) die regelrecht van het stembureau naar de Hakhorst was gekomen. De uitslagen van Leusden in de Hakhorst had ze net gemist, maar de mededelingen, dat het CDA ook hier op dit moment leidend was, was voor haar geen aanleiding tot droefenis. „Zo erg vind ik dat niet", zei ze temidden van de rumoerige televisietoestellen en binnen- gedromde kijkers. „Samenwerking met CDA lijkt mij zeker constructief te kunnen zijn". ren, dat slechts 7 voorkeurstemmen voor een vrouw in de gemeente Leusden waren genoteerd. Vrouwen dienen dus nog bewuster te moeten gaan stemmen. Als ze wel gestemd heb ben, en hun stem niet ongebruikt hebben gelaten, zijn we al een goed eind verder. Een volgende keer dan ook nog op een vrouw! Over de donkere weg snel naar de redactie in Barneveld rijdend, waar de hele werkende heksenketel aan de gang is - bedenk ik dat we met al dat kiezen1 uiteindelijk toch geen macht hebben' over geweld dat in een trein en in een school uitgeoefend wordt. Geen partij is daartoe in staat. Deze verkiezingen zul len ons zeker bij blijven! nine de kruijff Omstreeks acht uur waren nog slechts een twintig mensen aanwezig. Het po dium, waarop even later combo Rob Franken zou plaats nemen was nog leeg. Op de grote biljarttafel lagen de grote vellen wit karton gereed om ingevuld te worden, zodra de uitslagen Leusden bekend zouden zijn. Toen dat het geval was, werden snel de cijfers ingevuld. Uiteraard met een rood potlood, de stempotloodkleur. Marnix Kreyns weerde zich ijverig. De microfoon boven de tafel was tot nog toe onge bruikt gebleven. Maar daar kwamen de uitslagen Leusden. Snel werden ze overgenomen van de kleine vellen. Op de grond en op tafel werden de grote vellen ingevuld en op de borden bevestigd De mensen dromden ervoor om te zien hoe hun partij het gemaakt had. En waar ze vandaan kwamen, weet je niet, maar een half uur later was de Hakhorst vol pratende mensen, die zich een pilsje best leiten smaken. Combo Rob Franken pakte de instrumenten uit Het commentaar kwam toen Leusder krant-redakteur Marnix Kreyns de mi crofoon ter hand nam en de cijfers be kend maakte. Hoorbaar was dat er veel WD-ers aanwezig waren, want 'n golf van enthousiasme steeg door het café tot boven in de balken, toen bekend werd dat er 3180 stemmen uitgebracht waren. Een luid boegeroep weerklonk toen bleek dat de Volksunie 24 stemmen had gekregen. De CPN kreeg er slechts twee. En door dat alles heen, rolde eerst op het ene (kleur)-televisiebeeld de voetbal over het groene veld, af gewisseld door Wibo v.d. Linde in kleur, terwijl hij op de andere beelden in zwart-wit te zien was. Geluid van stemmen, en dan muziek van het combo. Rustig pratende mensen, die in afwachting waren van de uiteindelijke uitslagen. Om elf uur moesten we dit etablisse ment verlaten, omdat een krant nu eenmaal nog gezet en gedrukt moet worden. Sommige mensen gingen naar huis, omdat ze de televisie niet konden verstaan. „Ik vind die muziek te hard", vingen we op. Dat was misschien wel waar, maar iedereen was vrij om het café weer te verlaten. Eén ding was het allemaal echter wel - levend Na een kleine testvraag aan Corri Verduin bleek, dat zij op een vrouw had gestemd evenals uw verslaggeefster. Maar teleurstellend was te moeten ho- fembureau C.D.A. P.v.d.A. V.V.D. P.P.R. C.P.N. D'66 DS'70 S.G.P. B.P. G.P.V. P.S.P. R.K.P.N. D.A.C. S.P. N. V.U. V.A.W. E.C.U. K.E.N. R.P.F. 294 135 242 11 5 52 9 31 6 27 3 11 - 2 - 8 229 127 232 23 1 57 6 26 3 50 3 - - 1 - - 6 3 137 172 391 38 4 131 7 2 3 16 15 1 - 1 3 - - - 4 215 104 276 8 6 81 11 19 4 24 5 1 8 - 3 - - 1 9 5 399 99 178 12 6 44 14 11 - 9 1 - 10 6 624 59 89 7 - 32 3 59 7 7 2 2 1 5 - 6 521 179 281 13 5 55 6 33 11 44 10 15 7 i 3 1 3 358 232 388 33 2 95 7 6 4 53 7 3 - 5 2 1 0 1 5' 277 117 204 14 2 40 7 76 9 17 8 2 - 3 - 3 .0 345 203 297 28 3 109 13 6 3 39 7 7 - 1 2 - 11 il 254 229 406 36 2 182 8 1 3 12 10 3 - 3 6 12 415 127 196 21 2 72 4 14 4 28 8 12 1 1 2 - 7 Dat de KPJ niet alleen kan feestvieren, maar ook degelijk wist wat zij wilde in het verkiezingsveld blijkt uit dit handgeteke^de verkiezingspamflet. Achterveld is soms toch een grote stèd. Doorgaand verkeer - rechtsaf! Dat krijg je met al die verkiezingen Op een gegeven moment weet je alleen nog maar van links of rechts. Rechtdoor bestaat gewoon niet meer.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 1