„Rijksdag 777": eindeloos repeteren in amusante sfeer tussen ernst en humor I200 Woensdag 8 juni gebeurt het echt.... 1200 Programma feestweek 5TAAN UIT IOVISATIE VRIJDAG 3 JUN11977 zaam zijn geweest als een hoge edelman of zelfs de grote Karei zelf verscheen? ALLERLEI NATIONALITEITEN O.m.hf.tJ»Ue.maa.Ljiftcoeen stukie moei lijker te maken, introduceerde George Bruens ook andere nationaliteiten in het spel en dat betekende, dat sommige spelers hun moerstaal tijdens de repeti tie maar moesten vergeten om zich uit te leven in allerlei moeilijk te begrijpen woorden, gebaseerd op een bepaalde taal. Ik mag verder - zo heeft Bruens mij bezworen - niets van de inhoud van het spel verklappen (en dat doen we dan ook niet), maar ik moet nog wel even kwijt, dat de buitenlandse spraakwaterval als een ware stortvloed over de bezoekers zal worden gegotenPure improvisatie ui teraard. Het tekstboek zegt alleen maar: ,,zeg iets", of ..spreekt erg rap" of „prijst zijn weren uïm^Tig aan". Géén improvisatie, maar wel Frans, wordt er ook gesproken, maar voor wie deze schone taal niet machtig is, kan de steeds aanwezige explicateur (gespeeld door Otto Nelemans van de toneelgroep Kwak) u er alles van vertellen en dat doet ie dan ook. Die explicateur fun geert als een soort verteller, maar dan helemaal opgenomen in het spel zelf, want hij is tevens de leider van de acro- batengroep, die op de markt haar kuns ten vertoont, (dat mag ik vertellen, wat dat heeft al eens 'n keer in deze krant gestaan „HARD WERKEN" 't Is hard werken", zeggen tal van me despelenden, die in de pauze even uit puffen onder het genot van een kop koffie. „Ja, als ambtenaar moetje daar natuurlijk even aan wennen." zegt een andere, niet-ambtenaar een tikkeltje meesmuilend. Er wordt ontspannen ge lachen en even over vissen gepraat. Er worden anekdotes verteld. Zoals dat kostelijke verhaal uit het begin van de repetities, toen de hoge heren, de her togen en graven al improviserend aan het beraadslagen waren over wat de elect Alberik nou eigenlijk het beste kon krij gen, villa Lisiduna of een ander land goed. In het heetst van de woordenstrijd riep toen één der raadsheren uit: ,,ïk stem voor Wirkhoven, die heeft tenmin ste een goede treinverbinding De medespelende aan de „Rijksdag 777' doen steeds met veel plezier mee. „Maar het is wel erg inspannend", vertelde één van hen, "het moet allemaal tussen de gewone werkzaamheden door." Raads leden bijvoorbeeld, hebben vaak 's a- vonds commissie-vergaderingen en moe ten dan verstek laten gaan of halverwege de repetities hun rol van graaf of hertog verruilen voor dat van gewoon Leusden's raadslid. Maar iedereen doet het met plezier, ook al moeten ze soms hun moeizaam uit het hoofd geleerde teksten steeds maar weer opnieuw met steeds méér acteertalent over het nog fictieve voetlicht brengen. Er begint langzaam maar zeker lijn te komen. "Uit de chaos wordt de schoon heid geboren", heeft iemand eens in een wijze bui gezegd. En zo is het hier ook. Gweorge Bruens „Er komt inderdaad lijn in. Uit allerlei stukjes en flarden hebben we samen een goed sluitend spek takel weten te brouwen. De chaos van het begin is grotendeelverdwenen." En even later tijdens een korte pauze, als ik hem vraag of alles op tijd gereed zal komen, mét de perfectie, die door hem wordt nagestreefd, knikt hij. „Natuur lijk. Daar vertrouw ik op. Met dit stel is het erg fijn werken. Maar het is wel een hele klus." En dat is het. Voor iedereen. Van jong tot oud. En niet alleen voor de mede spelenden, maar ook voor de mensen achter de schermen. Zoals de podium bouwers, de geluids- en belichtings-tech nici, de requisietenversierders en -bou wers en de decors-schilders. I Bart Vos DEN.- ..Kun je het daar achter verstaan?" Regisseur George kijkt vragend ineen hoek van de zaal. Er wordt driftig met Lofd geschud. „Geen wonder" is het commentaar", moetje er Laar niet zoveel doorheen kletsen." Repetitie Rijksdag 777 in leentelijke kantine aan de Zwarteweg. Zo'n veertig tot vijftig tn tekstboek achter de rug, proberen steeds meer tot de door taisseur gewenste perfektie te komen. Het gaat allemaal erg [adelijk. do ernst van het spel wordt afgewisseld met de hu- Se opmerkingen en grappen, die niet in het draaiboek staan, [roep mensen, enthousiaste mensen, die in feite bij wijze van L ^ovan de straat" zijn geplukt en op het podium zijn gezet hor het oog van het Leusden's volk een uur lang toneel te gaan n Ga d'r maar aan staan. Op de enkele professional na van nseigen toneelgroep Kwak, bestaat het gezelschap, dat op woensdag 8 juni het groots opgezette spektakelstuk iag 777" 9aat uitvoeren op het enorme openlucht-podium, 3 amateurs. Nou ja, amateurs....De raadsleden bijvoorbeeld, ukvoor stuk allemaal erg geanimeerd meedoen hebben Jlijk wel vaker toneel gespeeld (zeggen de anderen gniffe- IMaar in het algemeen zijn het allemaal beginnelingen, die nu zelfs in het aangezicht van een koninklijke gast - van een op tekst gezette scènes tot een goed lopen kijkspel moeten la. En dat vereist niet alleen enthousiasme, maar ook de i inspanning, een zelfvertrouwen en het nodige inlevings- en. Jong en oud speelt mee. Kinderen, jongeren en volwas- I. Een mengelmoes van kleurrijke scènes, opgebouwd tot één jlrond het kernthema: de Rijksdag van Karei de Grote in 777 |daarbij behorende schenking van de villa Lisiduna de elect acht, Alberik. liboek bestaat nu uit zo'n dertig Ivellen. De tekst ligt vast. Toch is htgrotendeels ontstaan uit impro n de medespcftwdcwpr.'SSH.txyeni Bruens reikte tijdens de eerste s de basis-gegevens aan, van It de medespelenden aan het werk Jn. Dat resulteerde uiteraard in ■usante diskussies en dialogen en lm) maar zeker groeide de tekst feen draaiboek. Wim Agterberg n de medewerkers van George Is) werkte het op een zeer snelle uit op papier. En nu repeteren Z-tonelisten met het tekst - Fo; hun rug. Week in- week uit. s vandaag de veertiende of vijf- Ircpetitieavond", vertelt gemeen- Ichter Hans Hermans, die mees- rezigis. ,,En het enthousiasme is |eds niet verminderd." Dat biijkt. Tijdagavond een deel ervan bij- FLEXIBELE REGIE De regie van Bruens is flexibel. Ook al gaat er wel eens iets mis. de wijze waar op hij dat aan de betrokkene vertelt, is niet star of dwingend, ook al blijft hij A u id oW jh tC n a a ri QOOah o perfektie streven. „Je hebt wel een mi crofoon straks, maar ik ga er vanuit, dat die stuk is." zegt hij tegen iemand, die uitstekend zijn tekst kent, maar het niet hard genoeg naar de zin van Bruens uit spreekt. Of: „Kijk, je moet het uitspre ken als een ambtenaar van de burgelijke stand, die het al meer dan vijfhonderd keer heeft voorgelezen, maar ook als een ambtenaar, die er zin in heeft, omdat ie de bruid zo leuk vindt"Terechtwij- 7.ingen, die het er niet gemakkelijker op maken om serieus te blijven, maar die aan duidelijkheid tochts te wensen over laten. „Joh, vergeet dat vissen nou even tjes, je bent nou een «delman", (de vol gende dag mag er gevist"worden en dat speelt één der aanwezigen een tikkeltje parten). Iemand, die te laat op de repe titie komt, krijgt dat tijdens de repetitie soms onverwacht haarfijn op z'n brood uitgesmeerd. Lachsalvo's tussen de soms doodernstige uitspraken van de tot ede len, jonkvrouwen, soldaten en kooplui gebombardeerde raadsleden, ambtena - ren leden van de stichting Leusden 1200 en andere Leusdenaren. AFWISSELENDE SCENES De scènes wisselen elkaar snel af op het met linten afgezette gedeelte van de zaal waarmee het grote podium wordt aan geduid. Zo nu en dan glipt een speler of speler even weg van zijn of haar vaste plaats om een kop koffie aan de bar te gaan drinken. De eerste vraag is dan: "En hoe vond je het?" Met daarachter een tikkeltje twijfel over het gepresenteer de, een soort angst, dat het niet goed zal overkomen. Niet iets, waar de medespe lenden zich zorgen over hoeven te ma ken. In zo'n 24 scènes wordt het spel gespeeld en iedereen heeft een eigen rol, een eigen taak.Soms met veel tekst, soms met veel bewegingen en weinig tekst. Eén zinne tje. Of één woord. Het valt nog niet mee om zonder de realiteit van het podium met de verschillende speel-niveau's exact te weten, waar je op moet komen en waar je af moet gaan. Waar je plaats is in het grote geheel. Met bewonderens waardig veel geduld worden scènes na scènes herhaald. Teksten opnieuw ge zegd, plaatsen opnieuw bepaald. De ac teurs en actrices blijven er blijmoedig onder en het enthousiasme is groot. Of zoals George Bruens eerder al eens zei: "Heel belangrijk is de inzet. Als die er •s»,Lauil.iuzelf„oftedJ! Oyet.Hie. inzet zal hij niet te klagen hebben. KINDEREN De kinderen in het spel zijn even belang rijk als de volwassenen. En ze doen het ook net zo leuk. Ze begrijpen al snel, wat de regisseur bedoelt en spelen het hele spel met overgave, ook al vergeten ze wel eens eventjes hun rol, op het moment dat één der volwassenen bezig is aan een plechtige scène. Of ze vergeten eventjes diep mee te buigen, als de grote Karei zelf op het toneel verschijnt om min zaam het toneel te overzien. Maar zou den de kinderen uit de tijd van Karei de Grote altijd even oplettend en gehoor- Wachten op de beurt Zaterdag 4 juni 1977 10.00 - 12.00 uur: Kransleggingen Kransen zullen worden gelegd bij. het herdenkingsmonument te Achterveld het monument aan de Asschatterweg de fusilladeplaats aan de Appelweg de toren bij Oud Leusden Hier wordt tevens een gedenkplaat onthuld 14.00 - 17.00: Prestatieloop Start en finish bij het gemeentehuis. 20.00 - 23.00 uur: „Die Lustige Witwe" Gebouw Pon's Automobielhandel B V. Bavoortseweg. Zaal open 19-30 uur. Toegang 5,-. Maandag 6 juni 1977 14.00-17.00 uur: Voortuinwedstrij- den, Zwarteweg 5 Prijsuitreiking om 19.30 uur (terrein Noorderinslag), door loco burgemeester W.A. van Zandbnnk. 21.30 - 24.00 uur: Muziek, Noorderin slag Na de Zeskamp gezellig samenzijn met medewerking van de E-8 Dixie seven end wan band uit Hoevelaken. In de pauze prijsuitreiking van de zes kamp door mevrouw A.J.M. van der Post-Monchen. Toegang gratis. Dinsdag 7 juni 1977 George Bruens geeft regie-aanwijzingen 20.00 - 22.00: Zeskamp, Noorderinslag Toegang gratis. 20.30-22.30 uur: Poëzie met muzikale omlijsting. Openbare Leeszaal. Toegang gratis. 20.00 - 21.00 uur: Een urn met as, St. Jozefkerk 22.00 - 23.00 uur: Een urn met as, St Jozefkerk Toegang gratis. HET DECOR Zaterdagmorgen, na de repetitie op het bijna gerealiseerde podium voor het ge meentehuis, gaafc George Bruens en de zijnen nog even kijken naar het werk van de heer J.J. Jehee uit Achterveld, die - zo nu en dan bijgestaan door andere leden van de Vrije Kwasten - een gigantische klus aan het verrichten is: het schilderen van het enorme decordoek. Veertien bij drie en een halve meter groot Het doek wordt uitgerold op het plein naast Huize St. Ansfridus en dankzij de vriendelijk heid van de bewoonsters, mocht er even vanuit één der kamers van huize Ansfri dus van boven af worden neergekeken op het doek. Bruens is enthousiast, maar blijft perfektionist. De lucht is he laas te wit. „Daar verdrinken we straks in als al dat licht er op staat te gloeien." Voor de heer Jehee is dat niet zo'n punt. Hij is best bereid om dat te veranderen. Welke kleur moet het zijn? Het lijkt, alsod het een kleinigheidje is. Het is in totaliteit, mét de zijdoeken en het pauzedoek een gigantisch karwei, dat in een enorm snel tijd perfekt is uitgevoerd. Zoals alles snel - te snel eigenlijk - moet worden gerealiseerd. RIJKSDAG 777 Wie straks, op woensdag 8 juni om kwart voor twaalf, „Rijksdag 777" op bet grote podium voor het gemeentehuis zal bijwonen, zal kunnen genieten van een groots opgezet spektakelstuk in kleurrijke kostuums, tegen de achter grond van fantasierijk geschilderde de cors. Het zal het werk van Leusdenaren zijn. Leusdenarem, die voor en achter de schermen hebben samengewerkt om tot dit resultaat te komen. Wie - als ik - de repetities heeft meegemaakt, zal die een malige [unieke] voorstelling met vertrou wen tegemoet zien. Een voporstelling, die je eigenlijk niet aan je voorbij kunt laten gaan. Want wellicht gebeurt het nooit weer, dat je zoveel dorps [stads?] ge noten op één podium bij elkaar ziet in een spel, dat ook twaalfhonderd jaar, misschien in eenzelfde entourage, eens werd gespeeld. Toi, toi, toi, mensen!! 09.00 - 21.00 uur: Grote Feestmarkt Tussen 15.00 en 18.00 uur zal het koor Sursum Corda uit Bunschoten verschil lende keren optreden. Peppi en Kokki het bekende t.v.-duo treedt van 19.00 - 20.15 uur op in de open lucht. 11.00 - 17.00 uur: Van Lisiduna tot Leusden, 19.00 - 21.00 uur Pon's Automobiel handel B.V. Vandaag vanaf 12.00 uur toegankelijk voor het publiek. Toegang gratis 19.00 - 22.00 uur: Show van paarden en pony's, Smoussesteeg Toegang gratis 20.00 - 23.00 uur: Promenadeconcert, De Hakhorst 20.00 - 24.00 uur: Big Band Sound, Feestterrein Noorderinslag M.m.v. Midland big band uit Utrecht. Toegang gratis Bekende Achtervelder in zijn spel-vertolking

Leusder Krant | 1977 | | pagina 5