lantisch werkstuk voor uitvoering Rijksdag 777 k Eerste werkstuk van Video Workshop I200 ACHTERVELDER J. J. JEHEE ALS DECORSCHILDER N DORP, H0 EEN STAD. SUBLIEM WERK ALS DECOR-DEBUUT 1200 Leusder krant Extra nog verkrijgbaar VRIJDAG 3 JUN11977 Schets van het decor voor Rijksdag 777. bERVELD/LEUSDEN - 't Was Wergeefs aangeklopt, daar in tveld bij architekt J.J. Jehee, taemeentevoorlichtingsman .Hermans hem kwam vragen, prt van dit jaar, of Jehee een wilde maken voor het de- n de Rijksdag Blekt Jehee is een idealistisch 1 en bovendien een artist, die 1 kunstzinnige spanningsvel- inneeml Men wist op wie hij troep moest doen: wat archi- Behee op zich neemt, dat |l hij serieus, dat organiseert Tekt, en dat brengt hij tot een Tinde. loedig stond architekt Jehee Hohorstheuvel, en ging aan de slag met een vogelperspektief van deze historische dreven. De afmeting van het grote dekor was toen nog AVz bij 10 meter, wat inmiddels is uitgegroeid tot een doek van 4Vi bij 13 meter. Regisseur Bruens, heléós maar te recht vond het vogelperspektief niet geschikt als achtergronddekor voor zijn Rijksdaggebeuren. Zo'n vogelperspektief Iijkt^alleen bruik baar, als je het als ba&is aanwendt om je spel er óp, of temidden er vèn te spelen. Inmiddels bestudeerde architekt Jehee allerlei handboeken, en hij stelde zich op de hoogte van een mogelijke rekonstruktie van Wijk bij Duurstede, kompleet met palis saden van binnen- en buitenhof. Hij maakte een tweede ontwerp van een heuvellandschapdekor, waarde toeschouwer tegen één ziet Regisseur Bruens kon zich er nog niet meer verenigen: dit keer keek je te veel tegen de hoogte op. Ook dat werd erkend. Architekt Jehee was niet uit het veld te slaan: hij wilde zijn "op drachtgever" niet teleurstellen, en hij toog andermaal aan het werk. Drie maal is scheepsrecht en zo vloeide het goeie ontwerp tenslotte uit de Oost-Indische inktpen. Op de heuvel is een villa gesticht, en bij zo'n villa hoort een villabe heerder. Die woont in een wat gro ter huis dan de trawanten in de omtrek. De omliggende boerderijen brachten hun goederen en produk- ten naar de villa. Het dekor, dat door Jehee werd ontworpen, stelt de villa voor met wachtpoorten. Architekt Jehee heeft hier zijn voorstellingsvermo gen enigszins de vrije teugel ge laten: hij beweert niet, dat het er zo heeft uitgezien, maar stelt zich voor, dat villa en omgeving er zó zouden hebben kunnen uitzien. De behuizingen rond de villa berusten op rekonstrukties uit Duitse weten schappelijke handboeken, en zoals gezegd op studies over Wijk bij Duurstede. De villa is een vakwerk bouw, vervaardigd met hout, zowel met lemen als met houten vullin gen. Het kapelletje, dat op de voorstel ling staat, heeft niets te maken, met de kerktoren, die Leusden nu nog kent. Het is een vroegere editie die er zó zou kunnen hebben uitge zien. Architekt Jehee heeft er wat Romaanse elementen in verwerkt. "Volgde de kwestie: waar moet zo'n enorm doek van 4Vi bij 13 meter uitgewerkt en geschilderd worden? Niemand wist een ge schikte ruimte. Op het laatste mo ment vond de gemeente toch nog een oplossing. Zuster Rosa gaf toestemming om het doek uit te voeren in vanouds het Wit Gele Kruis gebouw, gelegen tussen het "Ros Beyaart" en het Ansfridus- his in Leusden-Centrum. En déar vonden we de heer Jehee driftig aan het werk op een doek, dat de hele zaal besloeg, en dat bovendien aan de zijkanten moest worden ingerold, omdat het anders te groot was. Af en toe stormde Jehee een trap leer op om het enorme doek enigs zins van boven te kunnen bekijken. Want het doek lag op de vloer, en afstand kon je er eigenlijk niet van nemen. Een schilder is gewend om achteruit te lopen, door zijn oogha ren te kijken, en dan weer verder te werken! Het doek is opgezet in expressio nistische stijl. De kleuren worden op het doek gemengd. De Flexaverf van de firma Huurdeman werd door de heer Jehee een uitstekende de- korverf bevonden. De heer Jehee werkte met vier kleuren, en ver werkte zo'n vijfentwintig liter verf, die hij vanuit bakken op het doek overbracht. Of hij wel eens een dekor geschil derd heeft? Welnee, hij heeft zlefs nog nooit met een dekorschilder gesproken! We raadden hem Niko- laas Wijnberg aan. Zou hij kontakt mee opnemen. Hoe het geheel in de buiten omge ving zal uitkomen is op geen stuk ken na te voorzien. Jehee hoopt, dat de atmosferische perspektief, die hij in het landschap heeft willen uitdrukken, van donker naar licht, er uit zal komen. Hij is daar zélf razend benieuwd naar! Zuster Rosa kwam koffie brengen. Ook zij was bezig iets te maken ter gelegenheid van Leusden 1200. Een fantasievoorstelling rond het wapen van Leusden. uitgevoerd in een fiks aantal kruissteekjes. Op De heer J.J. Jehee, de ontwerper en uitvoerder (samen met enkele leden van de Vrije Kwasten) van het enorme decor voor Rijksdag 777. het moment dat wij het handwerk zagen, moesten er nog héél wat kruisjes volgen! Gelukkig kreeg architekt Jehee, die de behuizingen op schaal uit stevig papier naknipte, toen de op zet eenmaal op het doek, óók op schaal, was overgebracht, af en toe hulp van zijn schilderende medele den van "De Vrije Kwasten". Me vrouw Mulder schilderde erg fraaie boompartijen. De heer Schouten schilderde een aantal huizen. Inge Tromp nam wat huisjes, hekken en het kerkje voor haar rekening De heer De Groot schilderde boom stammen, en de heer Coterlet had zich bij het vóórwerk geweerd. Wat fascineert heer Jehee het meeste? "Het intrigeerde me, dat schilder en bouwkunst hier bij el kaar komen. En het is een uitda ging voor me om van een klein ont werp op schaal naar een grote voor stelling op zo'n enorm doek, óók op de juiste schaal, te werken. Het kost de heer Jehee zo'n ne gentig volle werkuren! Ongehono reerd, ten bate van het niet van commercie ontblote feest van Leusden 1200. Er moeten óók nog twee zijschot ten en een pauzescherm vervaar digd worden. Ook van die lappen van afmetingen. Architekt Jehee: "Da's simpel. Zijschotten met boompartijen, een een mijlpaal met "Lisiduna" erop. En een pauze- scherm met een ruiter (karei de Grote te paard), in zwart en rood". Alles is relatief: menig Leusde- naar zou geen kans zien om zelfs maar één zijschot voor elkaar te krijgen. Voor de nieuwbakken Leusdense dekorschilder Jehee zijn twee zij schotten en een pauzescherm een detail! Wat wij hopen is, dat de Rijksdag organisatoren zal beseffen wat een werk daar verricht is, en dat de heer Jehee in ieder geval uit dank een diaserie en een kleurenfotoserie van zijn gigantische werk zal krij gen aangeboden. De Rijksdag kan bijeenkomen: het heuvellandschap van Lisiduna zal gereed zijn om zijn historische be zoekers te ontvangen! Anco Mali redaktie) - Op alle fronten wordt weer ver wordt gekonfronteerd van dat werk. Zo week vrijdagavond, toen Workshop van Latent Talent haar eerste werkstuk presen teerde onder de titel: ,,'n Dorp, een stad", waarin bekende Hamers- velders het hunne zeggen van het Hamersveld van hun jeugd, dat op een voor hen toch verbijsterend snelle wijze uitgroeide tot het met stads-allures behepte Leusden- centrum „met z'n betonblokken". Het video-programma van een kwar tier, gemaakt door de acht leden van de Video Workshopeen cursus van La tent Talent, is de moeite van het bekijken waard en het is dan ook de bedoeling, dat het ergens, tijdens de feestweek, ingepast gaat worden in het toch al gevarieerde programma. Fons Ravensloot. Josephine v d. Hout, Mar jolein Oosthoek. Peter Noorland. Ina Buisman, Jan van Velzen en Jan Bus hebben er onder leiding van Henk van Leest een bijzonder amusant, maar ook erg leerzaam programma van gemaakt. Leerzaam vooral voor de nieuwe Leus- denaren, die na 1971 hun intrede deden in het oude Hamersveld en er mede de oorzaak van zijn geworden, dat dit oude dorp met haar talrijke tradities uit groeide tot een stad-in-wording. De rasechte Hamersvelders maken er dan ook geen geheim van ze vinden het allemaal niet zo heel erg mooi, al die betonblokken Toch gunnen ze ie dereen graag een plaatsje onder de zon De Video Workshop koos voor de in terviews bekende Hamersveldse fami lies uit. De families v.d Hengel, Van Ey- den. Blom, Reemst en Van Kooy komen aan het woord en vertellen kostelijke verhalen van vroeger En vergelijken dat op hun manier met het Leusden van nu Dat alles aangevuld met inter views met de oud-pastoor van Hamers veld Van Wee en de huisarts, die de snelle verandering van Hamersveld naar Leusden-centrum van nabij mee maakte: dr. Lantink. De Video Workshop is er in totaal twee weken mee bezig geweest om dit programma te realiseren. Naast de in terviews met Hamersvelders, maakte men gebruik van een oude film uit 1957, waarop tal van kostelijke scènes met de Hamersvelders van toen zijn te zien. Daarnaast werden nieuwe buiten opnamen gemaakt in het Leusden- centrum van vandaag Het is de bedoeling, dat het pro gramma wordt aangeboden aan de werkgroep Cultuur van de Stichting Leusden 1200. Met de wens, dat het een onderdeel gaat worden van de tentoonstelling „Van Lisiduna tot Leusden". Maar waar de film ook te zien zal zijn: het is de moeite waard om er naar te gaan kijken! LEUSDEN Van de extra editie van de Leusder Krant, vorige week dinsdag verschenen ter gelegenheid van de viering van Leusden 1200, zijn nog losse exem plaren verkrijgbaar zolang de voorraad strekt. De krant is verkrijgbaar op ons kantoor, Finnmark 3, Leusden-centrum tijdens kantooruren van 10 tot 12 en van twee tot vier uur. Het monteren van het opgenomen programma tot een videofilm van een kwartier. Workshop van Latent Talent aan het werk. Opnamen van de thet de Hamersveldse families in Groot Krakhorst.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 7