Kransl egging en bij Leusden 1200 opening DINSPA3 7 JUNI 1977 EXTRA EDITIE LEUSDER KRANT 5 LEUSDEN - De start van de Leusdense plechtigheden en festiviteiten verliep niet hele maal volgens het tijdschema van het draaiboek. Men begon weliswaar vijf mi nuten te laat met de kransleg- ging bij het herdenkingsmonu ment te Achterveld. Maar deze kranslegging en die bij het mo nument aan de Asschatterweg en de fusilladeplaats aan de Ap- pelseweg duurden minder lang dan was gepland. Men kwam vóór op het schema, trok het been niet meer bij en liep steeds meer tijd in. Zo kon het gebeuren, dat vele mensen om vóór half twaalf ar riveerden bij de toren van Oud- Leusden, waar om 11.35 uur kransen konden worden gelegd, en waar een gedenkplaat werd onthuld, en dat zij tóch te laat waren voor het bijwonen van de plechtigheid. Ondanks het juiste tijdstip van hun komst arriveer den zij op het moment dat de bus met kransleggers en hun gevolg zich reeds in beweging zette in de richting van de Johanneshoe- ve in Leusden-centrum, alwaar men een kopje koffie zou gaan drinken. Klokkeluidster Joke Brons bleek overigens met gewaar schuwd te zijn om haar toren klok te luiden. In allerijl moest koster Van Loenen worden ge waarschuwd om de sleutel van de toren te brengen. En het was de heer Brons, die na afloop van de plechtigheid in de plaats van zijn vrouw de klok luidde Zijzelf kwam om half twaalf bij haar toren, en miste de plechtigheid. Namens de gemeente Leus- den en de Stichting Leusden 1200 werden om 1115 uur kran sen gelegd bij de toren. Een doek werd bij de gedenkplaat weggetrokken, en daarmee was de onthulling van de plaat een feit. Met deze plaat worden alle inwoners van Leusden herdacht die vanaf het ontstaan van de Villa Lisiduna aan de ontwikke ling van Leasden hebben bijge dragen door hun leven en wer ken. Daar burgemeester mr.A.H, van der Post voor een ernstige operatie wordt verpleegd in Utrecht nam loco-burgemees ter W. A van Zandbrink de hon neurs waar. Hij hield de volgen de toespraak ,,Met de kransleggmgen bij de monumenten in Achterveld aan de Asschatterweg en op de fus- silladeplaats hebben wij met na me diegenen willen herdenken en eren die in de tweede we reldoorlog hun leven voor onze vrijheid hebben gegeven. Juist nu wij aan het begin staan van de viering van het 1200-jarig Loco-burgemeester W. A. van Zandbrink legt een krans bij de toren in Oud-Leusden, waar een speciale gedenkplaat werd onthuld in et kader van Leusden's 1200 jarig bestaan. Voorzitter Van Gooi van de Stichting Leusden 1200 legt een krans ij het bevrijdingsmonument te Achterveld. LEUSDEN - De door de werk- Algemene Zaken van de Leusden 1200 georga- tuinwedstrijd is ge- door W. v. d Hengel, 21 te Leus- Dit is het eind resultaat van de beoordeling van in totaal 23 tuinen in Leus- den-Centrum en -Zuid door twee jury's met in totaal zeven leden De reactie op de oproep in diverse kranten voor deel name aan de tuinwedstrijd is De heer en mevrouw v. d. Hengel van de Hamersveldseweg namen de eerste prijs in ontvangst, die zij behaalden in de voortuin- wedstrijden. De prijzen werden gisteravond uitgereikt. ,9ede"1kP'aa' in de toren van Oud-Leusden, zaterdagmorgen fZ^Cn°^U,n9nemeCl,er Va" Zandbrlnk "er gelegenheid van In t bestaan De tekst: „777-1977, ter nagedachtenis aan allen die vanaf het ontstaan van de Villa Lisiduna het welzijn van de Leusdense gemeenschap hebben gediend bestaan van Leusden is het goed te beseffen dat wij dit mede dank zij hun offer in vrijheid kunnen doen. Met deze kransleggingen hebben wij ook de slachtoffers willen herdenken die deze oorlog onder de bevolking heeft gemaakt. Haast vanzelfsprekend gaan hierbij onze gedachten ook uit naar de gegijzelden m Boven- Smilde en De Punt. Vanaf deze plaats willen wij de vurige hoop uitspreken dat aan deze gijze lingen ten spoedigste een einde zal komen. Aan de voet van deze toren be vinden wij ons in de directe om geving van waar eens de-Villa Lisiduna stond. Getuige de akte waarbij Karei de Grote de Villa Lisiduna aan de St. Maartenskerk te Utrecht schonk, bestond hier 1200 jaar geleden al een gemeenschap van enige betekenis Sindsdien heeft zich een ontwikkeling voltrok ken naar een situatie die zo we zenlijk verschilt van 1200 jaar geleden, dat we eigenlijk niet in staat zijn ons een duidelijk beeld te vormen van hetgeen zich in al die eeuwen binnen de Leusdense gemeenschap heeft afgespeeld. Niettemin hebben al die opeen volgende generaties, ieder met de kennis en kunde waarover zij in hun tijd beschikten, de Leusdense gemeenschap ge vormd en ontwikkeld tot degene waarvan wij thans deel uitma ken. Wij willen op deze plaats dan ook allen herdenken die sinds het ontstaan van de Villa Lisiduna aan die ontwikkeling hebben bijgedragen. Binnen het raam van de viering van Leusden 1200-jarig bestaan mag het een zinvolle gedachte heten onze erkentelijkheid voor hetgeen de generaties voor ons tot stand hebben gebracht, blij vend tot uitdrukking te brengen Daartoe is in deze toren een ge denksteen aangebracht Moge deze steen ons echter niet alleen wijzen op het verleden, maar óók op onze gezamenlijke ver antwoordelijkheid voor de toe komst" helaas tegengevallen, maar on danks dat zijn de drie dames en vier heren die met elkaar de twee jury's vormden enthou siast aan de slag gegaan. On afhankelijk van elkaar werden de tuinen beoordeeld, en elk jurylid gaf elke tuin een be paald aantal punten. Van elke jury maakte een hovenier van de firma Eurofleur deel uit. Er werden in totaal dertien prijzen uitgereikt. Die prij zen zijn ter beschikking gesteld door ASEF (vijf kunstmest strooiers), de firma Eurofleur (tuingereedschappen) en de Stichting Leusden 1200 (ca deaubonnen). De prijsuitreiking vond maandagavond plaats op het feestterrein aan de Noor derinslag door loco-burge meester W. A. van Zandbrink. De winnaars waren: 1. W. v. d. Hengel, Hamersveldseweg 21, Leusden-Centrum (kunst meststrooier, verticuteerhark, cadeaubon); 2. W. H. A. v. d. Laaken, Dalmatië 26, Leusden- Centrum (kunstmeststrooier, grashark, cadeaubon); 3. W Stolwijk, Hohorstlaan 20, Leusden-Centrum (kunstmest strooier, tuinschaar, cadeau bon); 4 M. J. Wagner, Ar dennen 70, Leusden-Centrum (kunstmeststrooier, tuinsproei- er); 5 W. N. Veerman, Eiken laan 23, Leusden-Centrum (kunstmeststrooier, schoffel); 6. Mevrouw A. Lansaat, Land weg 175, Leusden-Centrum (Cultivator, tuinsproeier); 7. Mevrouw M. F. Zwarts, Wal- stro 74, Leusden-Centrum (schoffel, plantenschopje); 8 A Soesbergen, Beemden 39, Leus den-Centrum (kantensteker, plantschopje);. 9. J. Schutter, Zohnedauwhof 21, Leusden- Centrum (set harkjes); 10. B M. Veenendaal, Herikshof 15, LEUSDEN-Centrum (schoffel, kunstmesthandstrooier), 11 Mevrouw Van Vuuren-Lowe, Viltroos 2, Leusden-Centrum (kantensteker, plantschopje); 12. R. Glas, Beemden 31, Leus- den-Centrum (set tuingereed schap); 13. T Bosma en R. Boers ma, Kleinhorst 15 en 16, Leusden-Centrum (bollenpot- ter. plantschopje, harkje)

Leusder Krant | 1977 | | pagina 5