Leusden verliest in mr. Van der Post energiek en doortastend burgemeester EXTRA EDITIE LEUSDER KRANT VRIJDAG 10 JUNI 1977 LEUSDEN - Met ingang van 1 december 1970 werd mr A. H. van der Post, toen sinds 1 oktober 1962 burgemeester van IJsselstein, be noemd tot burgemeester van de gemeente Leusden. Hij volgde mr. F. J. H. Schneiders op, die kort tevoren tot burgemeester van Almelo was benoemd. Leusden kreeg in de heer Van der Post een burge meester, die zonder enige moeite in de voetsporen kon treden van de heer Schneiders, die in zijn korte burgemeesterschap van Leusden (slechts twee jaar) een daadwerkelijk begin had gemaakt met de uitgroei van Leusden. De nieuwe burgemeester had in zijn oude gemeente IJsselstein reeds voldoende ervaring opgedaan met het ontwikkelen van woningbouwprojekten ten behoeve van de overloop uit de Randstad en Utrecht. Die ervaring kwam hem uitstekend van pas in het zich ontwikkelende Leusden. dat toen nog bij rijk en provincie als groeikern stond vermeld Met energie en doortastendheid stortte hij zich op zijn nieuwe werk en hij verbaasde vriend en vijand van Leusdens groei door de snelle wijze waarop hij zich de typisch Leusden s problematiek eigen maakte. In de gemeenteraad presenteerde hij zich als een bedachtzame spreker, die elke zin zorgvuldig overwoog alvorens hem uit te spreken Deze pre sentatie werd vaak in Leusden voor stugheid aangezien, maar wie hem buiten zijn werkterrein informeel ontmoette, wist wel beter. De heer Van der Post bezat humor, die soms verrassend was gezien tegen de achter grond van ziin zakelijke handelswijze in raadsvergaderingen en andere gemeentelijke officiële bijeenkomsten schappelijke, economische en technologische veranderingen gaande- de levenswijzen, normen en waardepatronen nemen toe in verscheidenheid. Opvallend daarbii De heer Van der Post en echtgenote tijdens de installatie tot bur gemeester van Leusden. Rechts de heer Van Zandbrink en de toe nmalige wethouder Bijleveld. MOEILIJKE GEMEENTE De heer Van der Post kwam in 1970 nu niet direkt in een gemakke lijke gemeente De nieuwbouw was op gang ge komen en de eerste wijken van Leusden s eerste fase van de uit breiding stroomden vol. Met mensen uit de randstad, het Gooi en de Utrechtse Heuvelrug Vrijwel vanaf het begin werden hij en de raad gekonfronteerd met verzet van die nieuwe bewoners tegen verdere uitbreiding van de gemeente Leus den Het ontwerp-bestemmingsplan Leusden-centrum tweede fase werd in eerste instantie, mede door het gerezen verzet van burgers en agrariërs ingetrokken. Een nieuw ontwerp kwam tot stand mede dankzij de inspraak via het CML. Momenteel is men met de rea lisering van de tweede fase bezig. SAMENWERKING Burgemeester Van der Post was een enthousiast voorstander van samenwerking tussen gemeenten onderling. Voordat hij bur gemeester van Leusden werd. was hij lid van het samenwerkingsver band Kring Midden Utrecht en na zijn komst in Leusden van het sa menwerkingsorgaan Eemland waarvan hij lid van het dagelijks be stuur was In 1970 tijdens een inter view zei. hij hierover:.Als het moge lijk is geef ik graag injekties. die de samenwerking tussen gemeenten met dezelfde belangen en proble men kunnen bevorderen Maar ik wil me niet opdringen. Wanneer er een verwevenheid van belangen mee gemoeid is, vind ik een sa menwerkingsorgaan een uiterst be langrijke zaak RUIMTELIJKE ORDENING De ruimtelijke ordening was een onderwerp, wat de heer Van der Post enorm aansprak. Was de gemeente IJsselstein, waar hij van 1962 tot 1970 burgemeester was, reeds een groeigemeente waar hij de nodige ervaring op dit terrein opdeed, ook in Leusden was de ruimtelijke ordening van een groeigemeente één van de belangrijkste taken die hij met plezier op zich nam. Bij zijn in stallatie op 1 december 1970 zei hij hierover: Steeds meer beginnen wij te beseffen hoe ingewikkeld de maat schappelijke en ruimtelijke proces sen wel zijn en hoeveel factoren daarbij een rol spelen Ruimtelijke Ordening blijkt veel méér te zijn dan het tekenen van een kaart en dat ruimtelijke beeld ondersteunen met tabellen en gegevens, waaruit men de ontwikkeling in het verleden kan afleiden. Wat vroeger wellicht nog mogelijk was - een ruimtelijk plan maken als een vastleggen van een gewenste eindtoestand - kan nü niet meer. Er zijn snelle maat- zei hij hierover: „Ik dacht dat een bepaalde openbaarheid van ge meentelijke zaken in deze tijd zéér wenselijk is. En als die openbaarheid juist wordt gehan- Op 1 december 1970 werd mr. burgemeester W. A. van Zandbrink is de ontwikkeling, waarbij de men sen steeds meer aktiviteiten in hun woning en in de direkte nabijheid daarvan ontplooien en willen ont plooien waardoor de kwaliteit van die woning en van de nabije omge ving van die woning èn de aanwe zigheid van de noodzakelijke voor zieningen (scholen winkels, re- kreatie en groen) grote aandachi vragen. Veel langer dan tien jaar kunnen wij in verband met de snelle veranderingen niet vooruitzien Wij mogen dan ook de komende gene raties niet méér binden dan strikt noodzakelijk is, we zullen mogelijk heden moeten openhouden voor onbekende en onvoorziene ontwik kelingen. Het zal mede afhangen van de woning die wij bouwen, hoe de levenshouding van de mens van nu en morgen zal zijn. Deze gedachten, bij zijn in stallatie uitgesproken. zi|n zonder meer terug te vinden in het eerste deel van Leusden s nieuwbouw De wijze, waarop in de periode tussen 1970 en nu de nieuwbouwwijken zijn gerealiseerd, oogstte bewon dering in tal van kringen en jarenlang werd Leusden bezocht door geïnteresseerde stedenbou wers, gemeenteraden- en besturen uit binnen- en buitenland om het stedebouwkundige concept van Leusden's nieuwe wijken te be kijken. Wijken, en zelfs tegenstan ders van de uitbreiding moeten dat erkennen, die opvallen door hun onderlinge variatie, het vele groen en de duidelijke aandacht die is be steed aan de woonomgeving. INSPRAAK Burgemeester Van der Post was een voorstander van inspraak, maar niet tegen elke prijs. Hij was een man van de ge leidelijkheid. Tijdens onze eerste kennismaking met hem, in 1970, A. H. van der Post door loco- geïnstalleerd. teerd, kan dat zeker z'n nut af werpen. In bepaalde stadia kan dat heel goed werken." Toch had burgemeester Van der Post zijn bedenkingen tegen vroeg tijdige inspraak De gedachte, dat hierdoor het aantal be zwaarschriften tenslotte zal ver minderen, vond hij onjuist. In 1972 zei de burgemeester in een in terview hierover ,.AIs er ruim van tevoren gepland kan worden, zullen de inspraakmogelijkheden de reali satie van plannen niet vertragen, al thans dat hoeft niet het geval te zijn. Als echter wordt gezegd, dat door die vroegtijdige inspraak het aantal bezwaarschriften uiteindelijk minder zal zijn. dan kan ik daarin niet meegaan Ik geloot daar niet in Dat is een illusie NATUURBESCHERMING Tijdens het bur gemeesterschap Van der Post kwam het Comité Milieuzorg Leusden tot stand. Een turbulente geboorte. De natuur bescherming lag de heer Van der Post na aan het hart. Hij zei hier over, nog vóór het oproer in 1973 rond het eerste ontwerp van de Tweede Fase: ,Een gemeente als Leusden - met haar rijkdom aan natuur - staat steeds in het middelpunt van de be langstelling Ten aanzien van de natuurbescherming en de milieu verontreiniging denkt het gemeen tebestuur in dezelfde l ichting als de raad en ook als de natuurbescher mers van Leusden. We willen de natuur van Leusden zo goed moge lijk in stand houden en bescher ming Het zou naar mijn mening een on vergeeflijke zaak zijn als wij de na tuur in groot formaat geweld aan zouden doen. Wij en de raad zullen tegen elke poging daartoe ernstig bezwaar aantekenen" Toch kwam het ge meentebestuur onder leiding van burgemeester Van der Post later in ernstig konflikt met natuurbe schermers in verband met bouw plannen ten oosten van het Vallei kanaal. Het regende prota burgemeester van der Peg gekonfronteerd met verser belangen. De plannen werdj trokken. ..Kijk. het protesteren r, altijd in objektieve zin doen ook zeggen, dat je bij eenew protest de verschillende l$ tegen elkaar moet afwegen' in 1972. ..Het heeft nameS) enkele zin om luidkeels tegaa testeren als later hoe dan os dat andere belangen zwasri gen. Daardoor verminden4 loofwaardigheid van je proisj protest moet goed gerrcti zijn" De burgers waren in 1975 gemotiveerd en de raad meh lege onder leiding van burgee ter Van der Post trokken dea juiste konklusies. Het CML opgericht, er kwam vroegte spraak MOEILIJK WERK Burgemeester Van dal heeft in de tijd, dat hij in Ley mocht werken, het bepaaü gemakkelijk gehad, ook* wachte hij aanvankelijk, ft allemaal wat minder moei) zijn dan in zijn vorige gem! Verschillende burgers vanl den - dankzij de nieuwbow gekomen - waren het lan; altijd eens met de belang weging van het gemeen stuur. De konfliktstof lagvoj oprapen. Konflikten, die U meester Van der Post nietj weg ging, ook al waren al niet altijd oplosbaar. Hoe» situatie nog niet ideaal was,] het werk van het CML en! name van de werkgroep stemmingsplannen, de pn matiek gekanaliseerd en inn ger vaarwater geleid. De N fase ging nog niet zo I geleden daadwerkelijk vanj Het uiteindelijke resultaata niet meer mee kunnen ma| Zijn ziekte, de moeilijke opq en de daarbij ontstane kornjj ties, hebben op een abrupt nogal onverwachte wij» eind gemaakt aan het lever een energiek en doorta burgemeester, die zijn hart verpand aan de ruimtelijkeo ning van zijn gemeente, ma werk niet af kon maken. Bert Eind april verrichtte burgemeester mr. A H. van der Post dees handeling, die de start betekende van het bouwrijpmaken va: tweede fase in de ontwikkeling van Leusden-centrum. Een ontwil ling, waaraan de heer Van der Post gedurende zijn I gemeesterschap van Leusden hard had gewerkt.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 4