ekonstruktie Rijksdag 777 istorisch spektakel werd oogtepunt van feestweek k I200 eusder Krant e redaktie) SDEN - George en Marja Bruens haalden opgelucht adem, dagmiddag zo omstreeks één uur. Het karwei was geklaard, de itruktie van de Rijksdag van 777, een gigantisch en kleurrijk wspel, was vrijwel feilloos over het voetlicht gebracht voor i duizenden enthousiaste toeschouwers. De vele uren de generale repetitie van dinsdagavond, had z'n vruchten af- pen. Wie ook zeer opgelucht adem gehaald zullen hebben, dat demeerdan zestig, zeventig medespelenden, die na maanden voorbereiding hun presentatie van het spel beloond zagen met iverend applaus. En de beste beloning op dat moment was rijfeld het plotselinge opgeklaarde weer. De woensdag begon nstralende hemel en die zon bleef tot ver in de middag, hooguit nkele halsstarrige wolken zo nu en dan dwarsgezeten. Wat aan gin van de week werd gevreesd, kwam gelukkig niet uit. Het k heeft van het groots opgezette spektakelstuk kunnen ge donder dat de paraplu tevoorschijn gehaald hoefde te worden. beraadslagingen van de edelen over de schenking, de komst van de Saksen en de Muzelmannen tot aan de schenking zelf. Het werd een sprankelende aan eenschakeling van levendige scènes, die in totaliteit het ver haal van Leusden's ontstaan vormden. VERHAAL VAN EEN ENKING (teksten van Wim Agterberg Veen scenario van George jü, werd op basis van aan- Injke improvisatie de re- Kruktie opgezet. Een rekon- He, de langzaam maar zeker explicateur Otto Ne- ns tijdens de Rijksdag 777. oeide tot een vlot gebracht 8ruens zelf had het tijdens epetities al gezegd: „Het is m lijn werken met deze g, er zitten talenten onder." talrijke publiek heeft dat nsdagmiddag zelf kunnen itateren. In zo'n 25 zeer af- «lende scènes werd het ver van de schenking van de Llsiduna door Koning Karei rote aan de elekt Alberik uit een gedaan. Via kostelijke is van de Achterveldse Ita- i,dle in konflikt raakt met zijn collega over de verkoop van stoffen, de fleurige iferelen met als hoogte- de berechting van een dief, - om zijn onschuld te ijzen - met onbeschermde een munt uit een pot lend water moest halen, de dra editie ter gelegenheid van Aden's 1200 jarig bestaan ^schijnt op dinsdag, don- todag en vrijdag Wewerkenden: ■C.Op den Camp -C. Fieseler jaroix Kreijns de Kruyff ico Mali Mien Rosenboom fius Visser (foto's) tVos (eindredaktie) «jaargang nr. 1200/B •ONDERDAG 9 JUNI 1977 wuitgave van de BDU Kran- énkomblnatie te Barneveld ENORME KLUS De rekonstruktie van de Rijksdag is zonder meer een enorme klus geweest. Er moest in de afgelopen maanden zeer hard gewerkt worden om tot een goedlopende voorstelling te kunnen komen. Tien tallen mensen achter de schermen hebben - vooral de laatste dagen - dag en nacht bijna gewerkt om alles op tijd klaar te kunnen krijgen. In spiciënt Albert van Kraaikamp („Een prachtige naam voor een du velstoejager". zei hij zelf) heeft in de afgelopen maanden een heksentoer verricht Mede dankzij zijn onuitputtelijke ideeën werd de rekonstruktie een groot succes Samen met zijn medewerkers van de dienst Gemeentewerken en de Plantsoendienst is hij er in geslaagd om - en vraag hem nooit hoe - alle requisieten, nodig voor het spel. HISTORISCH WOORD VERANT- We hebben het allemaal maar niet gekontroleerd op historische juistheid. Dat was al gedaan door bekwame advieseurs, door Bruens aangetrokken. Zoals dr J. E. A. L. Struyk met assistentie van prof- dr. J. Schimmel en H. G. M de Heiden En nu we toch aan het namen noe men zijn. de produk- tievoorbereiding - en dat was eigen lijk nog wel het grootste deel van de enorme klus -, werd uitgevoerd door mr. F. J. P. M Mikkers, Hans Hermans en Albert van Kraaikamp. De belangstelling voor het Rijksdag-gebeuren was - mede dankzij ook het prachtige weer, erg groot. bijeen te krijgen. „Vraag het Albert maar even, dan komt het wel goed", was de veelgehoorde kreet En het kwam goed, mede dankzij ook de zeer enthousiaste medewerking van leerlingen van de Technische school „Don Bosco". die onder lei ding van de heer Philipsen tal van requisieten voor het spel hebben vervaardigd. Ook medewerkers van de Regionale Werkplaats Amersfoort droegen een be langrijke steen tot het geheel bij. En dan hebben we het nog niet eens over het enorme decor, dat - naar ontwerp en onder leiding van Jan Jehée uit Achterveld samen met enkele leden van de Vrije Kwasten op een formidabele wijze tot stand kwam. „Een goede belichting", zei Jan Jehée dinsdagavond tijdens de re petitie. Hij was een tevreden man, ook al ging een gedeelte van het prachtig geschilderde decor schuil achter de tafels en banken der ede len en de hoge troon van Karei de Grote, puur handwerk van de Don Bosco-leerlingen Beeld uit de kleurrijke rekonstruktie van „Rijksdag 777". tjes op de markt, waaronder het steltlopen op eigengemaakte stel ten eveneens naar Middeleeuws voorbeeld. KINDEREN En de medespelende kinderen in het spektakel hebben zeker een kompliment verdiend. Zij vormden een zeer belangrijk on derdeel van de rekonstruktie en ook zij bleven van het begin tot het eind in hun rol, onbevangen en natuurlijk. AARDIGE DERING RAADSVERGA- De rekonstruktie van de Rijksdag uit 777 ontstond aanvankelijk uit een idee om een speciale raads vergadering te gaan houden. In het algemeen kunnen we wel stellen, dat deze „speciale raadsvergade ring" één van de meest plezierige tot nu toe is geweest en het zou misschien best aardig zijn om één keer in het jaar. zij het in kleiner bestek, een dergelijk schouwspel op te voeren. Ter afwisseling van de nuchtere zaken die normaal ge sproken door de heren raadsleden worden besproken EEN WAARD COMPLIMENT TONEELGROEP KWAK Naast de inwoners van Leusden. de raadsleden, gemeente ambtenaren en bestuursleden van de Stichting Leusden 1200, speel den ook leden van de toneelgroep „Kwak" uit Utrecht mee aan deze rekonstruktie van de Rijksdag. De verbindende schakel tussen het spel zelf en het publiek was Otto Nelemans als de jongleur, die tevens fungeerde als explicateur. Het is mede dankzij zijn werk, dat het publiek het hele spel van het begin tot het einde heeft kunnen volgen en begrijpen. Een aardig element was wel de muziek in het spel Op eigen ge maakte instrumenten, vervaardigd naar Middeleeuwse afbeeldingen, speelde Terez Esvelt, Jan-Chris van Kooten en Peter de Koningh en gaven het totale spektakel die apërte sfeer van toen mee Een sfeer, die als een rode draad door het hele spel liep en werd gecom pleteerd door de oude kinderspelle We kunnen natuurlijk nog wel eventjes doorgaan met komplimen- ten uitdelen voor dit onmiskenbare hoogtepunt van zeven dagen feest, maar daarvoor ontbreekt nu een maal de ruimte ledereen die niet is genoemd, verdient even zozeer een kompliment voor het geleverde aandeel. Wat overigens niet wil zeggen, dat naast al die waardering voor het gebrachte, geen kritiek zou zijn. Schoonheidsfoutjes blijven er altijd over, zoals het geluid, dat niet altijd even goed overkwam. Die fou tjes vergeven wij George Bruens en de zijnen graag 't Is feest, tenslotte VEEL BELANGSTELLING Mede dankzij het onverwacht toch mooie weer (waaraan zou dat te danken zijn geweest?) was de belangstelling voor het grote spek takel bijzonder groot. Naar schatting enkele duizenden mensen hebben deze éénmalige, unieke voorstelling bijgewoond Waaronder burgemeester Schnei ders van Almelo (tot 1971 burge meester van Leusden) en zijn echt genote, oud-wethouder Van de La- gemaat en echtgenote, vertegen woordigers van de gemeente Amersfoort en tal van andere hoogwaardigheids- en andere be kleders. Rijksdag 777. Rekonstruktie van een begin. Het begin van Leusden, dat uitgroeide tot een groot dorp. Een dorp met bewo ners, die mede dankzij dit feest op dit moment bezig zijn het motto waar te maken: jong en oud reikt elkaar de hand. Rijksdag 777 was een hoogtepunt in de lange reeks fes tiviteiten die door en voor de Leusdenaren in deze feestelijke week zijn en worden georgani- seerd' Bert Vos. Wethouder Van Zandbrink en voorzitter Van Gooi brengen hun heildronk uit na afloop van de rekonstruktie van rijksdag 777 op regis seur George Bruens en zijn spelers, die voor een grandioos succes zorgden. ^PAG 9 JUNI 1977 EXTRA EDITIE LEUSDER KRANT

Leusder Krant | 1977 | | pagina 7