„Leusden in vertellingen", een kostelijk boek van J. M. Schouten JSSEN LEUSDEN EN BARNEVELD DONDERDAG 16 JUN11977 ijftig jaar Rudolphstichting „TERVELD/LEUSDEN - Op de r,.|e grenzen van Gelderland - h-i de kleine buurtschap ,,De P De buurtschap is In het land bekend als „Jeugddorp de Ru- Liiebtlnt" Vorige week bestond lemeenscbap vijftig J«r. Van- Edit lubileum verscheen het boek Vfeltijnstorg'\ ter gelegenheid Li vijftig-jarig bestaan van de mtV, tot Verzorging van Kin- ■De Rudolphstichting. OnieLeus- rint medewerker schrijft in dit inboek onder het hoofdstuk „Dat mmo Domini", o.m. het volgende 00g enkele aanvullingen): meer dan vijftig JAAR GELEDEN ilindhorst is een buurtschap on- gemeente Barneveld. Te voet I0'n drie kwartier ten westen meveld. bijna twee uur ten van het station Woudenberg i een half uur ten zuiden van -eld Behoudens enkele lager zure gras en biezenlanden is bei te vinden Slecht begaan- zandwegen vormen het wegen- natuurnjkste weg is die naar jchting van het dorp Hamers- D*ars door de bossen van het lerkte landgoed De Boom kron- j eeuwenoude Goweg, nu Post- iheten Ze bestaat uit één karre- raet ernaast een lager gelegen rijwielpad hetwelk vaak onder staat Want de waterlossing is er best te noemen, temeer daar jente of degenen die het aan- mets voor voelen werk uit te voor anderen. Tussen het karre en het voetpad staat om deonge- meter een eikenpaaltje, zodat irman zijn gerij wel op de weg houden Toch zijn de paaltjes vooral alsdecarbidlantaarn is botst menig wielrijder, duisternis misleid, tegen de >s op Het voet en rijwielpad is lechter dan het karrespoor. Want ee voertuigen elkaar passeren met een uithalende bocht over I gereden hetgeen steeds verder it tot waterhoogte van de sloot [ooi zijn de boerderijen waar- Hardevelt, Droffelaar en Groot Voor de kleine bestjes als Rottendaal, de Fikkerie, lernest en de Klaveet bloeien Ie geraniums tussen de lage les in Bn 't Hoendernest staat tngelpomp buiten en menig be- van de Glindhorst gaat er zich aan het kristal heldere koude Ier de hoge eikebomen bij Groot irink staan een paar ketenkasten- |s Daar huizen de zigeuners zoals viool met schele Mart en de e Edward van Hastings met acht niet bepaald schone kindertjes, ebben allemaal gitzwart haar en ireloogjes zijn zo vertederd dat kost wel weten op te halen. 15 is er in het naburige Achter een postkantoor gekomen. Ieder eel want de Glindhorst kent al i wegpaalverlichting en Achter- moet nog ruim zes jaar wachten room Glindhorst is bij de posterijen 1 als postbestelling De Glind. )nder hoort ook het Achtervelds- edeelte, direct ten noorden van erk aldaar, hetwelk Gelders ge- is Verder is de vermelding van de boerderijnaam voldoende om raaruit de post ook komt deze op ïede bestemming te krijgen. Dat ook voor de Glinder hoeven: enhorst, Middelmoorst, Dashorst, Steden. Binnenveld, Siberië, st, Kolfschoten en Langelaar. er dan vijf en dertig jaar zijn de leoboojen Dirk Rijken en Gijs- s Gijsbers die er de post be- a Ze hebben ook postzegels bij ontvangen geld, betalen geld en i de formulieren in, dat hoort de dienstverlening. 1927 DE EIERPRIJS IS HEEL GOED is 1927, de tijd is nog niet eens slecht te noemen. De boeren goede prijzen voor de eieren r de grootte liggen de prijzen de acht tot elf gulden per rd stuks. Vijf jaar later zullen [d eieren slechts één gulden tach- ^rengen Groot Zandbrink tussen het dorp Hamersveld en de buurtschap De Glind. Tussen de eikenbossen in was het hier een pleisterplaats voor de rondtrekkende woonwa genbewoners. Ook de veeprijzen liggen niet zo slecht. De biggen brengen tussen de vijf en tien gulden op, en een haan zelfs een dubbeltje duurder. Kleine boeren uit Friesland horen van De Rudolphstichting, en mede omdat het hier een kippengebied is trekt menig een hier naar toe. Toch zal het leven hier niet eenvoudig worden. Het valt niet mee om, naast de eigen kinderen ook nog eens heel wat mondjes van de besteekinderen te vullen. De maal tijden bestaan meestal uit stamppot. In de winter lijkt het wel varkens voer, want de snijbonen uit de Keulse Pot, zijn nauwelijks te eten. En dan die dikke slierten zuurkool, probeer het maar door je keelsgat te krijgen. Niks geen wonder dat de knollenvelden worden geplunderd, het geeft toch iets het gevoel dat je korte tijd geen honger hebt. Door de week wordt er rogge brood gegeten. Alle mensen op De Rudolphstichting moeten hun brood ko pen bij bakker Van Veen. Zijn knechtjes van de stichting brengen weinig van broodbakken en bezorging terecht, zo dat de kwaliteit niet altijd uitmuntend is te noemen. Op zaterdag wordt er soms een wittebroodje gekocht voor de eigen kinderen. De stichtingkinderen doen het wel met roggebrood, vaak besmeert met soms groen uitgesla gen reuzel. Gelukkig zijn er ook nog wel gezinnen waar geen verschil wordt gemaakt tussen de eigen en tussen de voogdijkinderen. KERK EN BROOD De drie vrijgezelle zusters Dirkje, Keetje en Niesje van Voorthuizen, die bijzonder trouw ter kerke gaan op de Rudolphstichting kopen het brood van de Roomse bakker Hein Schouten uit Achterveld. De dominee komt er eens over praten dat het toch wel wenselijk is om brood te kopen bij een eigen ge loofsgenoot. Maar de gezusters wijken niet. Als de verzoeken worden her haald, nemen ze als tegenmaatregel dan vrienden en buren worden verzocht bij hen in het huis Ora et Labora te komen luisteren naar de Schriftlezin gen. Maar tenslotte keert de rust terug en in vrede gaan de gezusters weer te voet naar de kerk en blijven Rooms brood eten De nieuwe bakker de heer Smit van de Rudolphstichting en de Achterveldse bakker worden goede vrienden. De broodstrijd is voorbij. De huisslachtingen zijn bijzonder welkom voor de hongerige maagjes. De varkens worden vetgemest, tot soms driehonderd kilogram toe. Hoe zwaar der het varken wordt, hoe luier gaat ze lopen, hoe kleiner worden de oogjes en des te groter de oogharen. Dat op zichzelf is voor de kinderen altijd een nieuwe ontdekking. Als het varken door de huisslachter Bart Smit uit Achterveld is gekeeld, wordt het bloed opgevangen en meteen gespadeld, zodat er geen stukken in komen. Dan volgt de vermenging met roggemeel en witte spekkajen. De warme pap wordt in een lange linnen zak gestopt, en een paar dagen later smult iedereen van de heer lijke bloedworst. En is er een buil ge barsten dan wordt direkt al de eerste proef genomen. De knapperende brui ne kaatjes zijn een heerlijke lekkernij op het roggebrood. Daarintegen kan het ouder geworden spek als garstig zijnde wel eens bijzonder zwaar_op de maag liggen. Het vet - smout genoemd - wordt met een vleugje zout als boter gesmeerd op het brood. Overigens buiten de slachttijd is de prijs van de margarine vrij hoog te noemen, zijnde veertig centen per pond, ter wijl het paardenvlees te koop is voor een kwartje per pond. HOOG BEZOEK De Achterveldse kastelein en koetsier Helmusoom heeft het bericht ontvangen om een hoge meneer van het station Amersfoort af te halen en naar de Rudolphstichting te brengen. Het is dominee Joh. Visser, de eerste minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen en nu tweede kamerlid. De koetsier gaat niet over de straat weg van Achterveld, maar neemt de slecht begaanbare Postweg Dan kan de hoge gast meteen merken dat de weg dringend verbetering behoeft. Het oezoek aan de Rudolphstichting duurt nog geen twee uur. Na de vermoeiende reis is een bezoek aan de stichting in opbouw, voor een bijna tweeënzeven- tigjarige man, nog moeizamer. EEN CITROENTJE EN EEN RITMEESTERTJE Als er een waardig feestje is, wordt er aan een Citroentje genipt en alléén de sigaar met het merk Ritmeester wordt gerookt. Dat hoort zo bij de Protestanten, want de Roomsen vatten een Jenevertje en een Hofnar-sigaar VEEZIEKTEN Omdat de grond niet de goede struc tuur en levenssappen geeft die er nodig zijn voor de gezondheid van de dieren komen er veeziekten voor. Met allerlei lapmiddeltjes probeert men zelf de genezing toe te passen. Een beproefd recept is aldus: Als de hoek van het mondstuk waar de toom ligt rauw is, is de oplossing de toediening van drie lood rozenhoning en acht wichtjes af treksel van myrrhe. Dan zal de mond van het paard weer gauw genezen zijn. Bij jonge kalveren komt meer dere keren gortigheid voor Dan zit ten er wormen op de tong en ze vor men er zweertjes. Dan dienen met een stomp mes de blaasjes en zweren van de tong te worden geschuurd en daarna de tong fiks insmeren met zout Glinthorst - Oostelijk gedeelte. De zeer geziene en onbaatzuchtig hard wer- dominé Vogelaar had er omstreeks 1925 al een tuindenj met huis opgericht. gelder wordt beboet met maar liefst veertig gulden of dertig dagen zitten. Hij kiest voor dertig dagen cel aan het Wolvenplein in Utrecht. Dan zijn er een paar stichtingjongens betrapt van wege het feit dat de rode reflector van het fiets-achterlichtlampje onvoldoen de uitstraalt Dat kost vijftig cent boe te. De boerderij Langelaar gaat in vlammen op en Fikse verhuist naar Amerika. NU IN 1977: Jeugddorp De Rudolphstichting nodigt u uit voor een bezoek. Vanaf Leusden gaat u per fiets door het natuurrijke Asschat en enkele honderden meters voorbij de Zandbrinker molen slaat u de Postweg in. Langs manege De Kla veet en de mooie boerderijen en huis jes en over een kronkelende zeer na tuurrijke weg bereikt u ,,De Glind". 50 jaar Rudolphstichting. J M. Schouten. waaraan iets honing en aluin is toe gevoegd. Een probaat middel. Gebrek aan kalkstoffen in het ge- beendergestel levert de Engelse ziekte op Die ziekte wordt dan bestreden met vier wichtjes gentiaan-wortel, twee wichtjes kreefsogen en een wichtje duivelsdrek alsmede zeven korrels zwavelzuurijzer. Het zijn beproefde recepten van meer dan honderd jaar oud. Er zwerven nogal enkele duistere koedokters hier rond, meestentijds Duits sprekend, die menige gulden weten te verdienen Want als de Ru dolphstichting boer de vreemde krui den niet in voorraad heeft, komen ze wel uit het leren handkoffertje van de koedokter Naast de Koningsgezindheid wordt de Anti Revolutionaire Partij hier op de handen gedragen De zondagen wor den m huis stichtend doorgebracht met ondermeer schoon orgelspel, de kinderen bezoeken de zondagsschool en iedereen gaat twee keer ter kerke. Dat wil nou ook weer niet zeggen dat iedereen ook heel braaf leeft. Zo pikt Arie Takkebos een rijksdaalder mee uit een rinkelende winkellade van een Achterveldse kruidenier, worden er twee broedse kippen meegenomen van de boer van Binnenveld en wordt er wel eens een stuk vlees afgesneden van een varken dat aan de haal hangt. Maar ja, wat doe je als je honger hebt. De derde wildstrooptocht van een dag- Op het kruispunt van wegen (hoek Postweg-Ringlaan-Schoonderbekerweg) had meer dan zestig jaar geleden, de strijder van het eerste uur, dominé Vogelaar, kans gezien op De Stichting enkele gebouwen geplaatst te krijgen. Hij kreeg geen loon naar werken en smaad viel hem ten deel. Hij was de bouwer op een te zwak fundament. LEUSDEN - Gelijktijdig met het feest van Leusden's 1200 jarig bestaan, verscheen bij de uitge verij „Europese Bibliotheek" te Zaltbommel een keurig verzorgd historisch boekwerk „Leusden in vertellingen" van de Ach- te(r)veldse historicus Jan Schouten. Wie trouwens niet beter zou weten, zou denken, dat de heer Schouten zich telkens vergist als hij Achterveld schrijft zonder r in plaats van Achterveld. Niets is minder waar, want al tientallen jaren is de Ach terveldse historicus een vurig voorstander van de naam „Ach- teveld". Blijkbaar op historische gronden, hoewel andere ge schiedvorsers tot nu toe die naamgeving niet in hun eigen geschriften hebben overgeno men. Jan M. Schouten is ongetwijfeld een goed kenner van de gemeente, waarin hij woont, hoewel zijn spe cialiteit zijn eigen dorp is, mede dankzij de talrijke overleveringen die van vader op zoon werden doorverteld en tenslotte in de uitge breide archiefkast van de heer Een oude tabaksschuur (illustratie uit: „Leusden In vertellingen") Het omslag van het nieuwe boek van J.M. Schouten, „Leusden in vertellingen." Schouten terecht zijn gekomen. Feiten en namen, die hij in de loop der jaren in verschillende bundels aan de vergetelheid prijsgaf. Zo ook in dit boek Leusden in vertellin gen", waarin tal van kostelijke ver halen over de tijd van toen. Geen al te beste tijd overigens, want de streek was armoedig Rijkdom was alleen te vinden op de landgoede ren. Je kunt overigens merken, dat de heer Schouten zijn verhalen op overleveringen heeft gebaseerd, die hij grotendeels zelf heeft opge tekend uit de mond van echt Ha- mersvelders of Achtervelders. De door hem in dit boek op schrift ge stelde vertellingen dateren vrijwel allemaal uit de laatste twee, drie eeuwen, vanaf ongeveer 1700 tot en met de eerste wereldoorlog. Te recht schonk hij geen aandacht aan de talrijke verhalen uit de tweede wereldoorlog, toen met name As- schat en Achterveld middelpunt van oorlogshandelingen waren. Uit die periode zijn verhalen in andere his torische uitgaven van Schouten te vinden. .Leusden in vertellingen" legt het leven van ongeveer 1650 tot 1940 vast, waarbij het accent voornamelijk ligt op de periode na 1700. Verhalen over het leven op het land, de armoede van boeren en dagloners, de Franse bezetting, het graven van het Valleikanaal, het onderwijs in die tijd, vertellingen van een echte Hamersveldse schil der. nieuwsberichten uit die tijd, een hoofdstuk over de grootste branden, de schrijver Henk van Mussendorp. kortom over alles, wat in totaliteit een goede indruk geeft van het leven, wonen en wer ken in de bovengenoemde periode in Leusden, dat wil zeggen in Leus den, Oud-Leusden, Bavoort, As- schat, Hamersveld, Stoutenburg en Achte(r)veld. Boeiende, amusante verhalen soms, die vooral de nieuwe be woners van het nieuwe Leusden iets te vertellen hebben over de streek die ze nu bewonen, maar die vroeger bestond uit heide, veen en moeras. Bert Vos

Leusder Krant | 1977 | | pagina 13