„Het Kaïnsteken", een bittere glimlach uit benard Israël BOEKENNIEUWS uw garantie voor de beste keus in keuhen; bij onze broodboetiek aan de Torenakkerweg (Centra) terecht kunt. TOT 4 JULI ANTONIDES KEUKENCENTRUM SieMatic Uw echte bakker, zijn vrouw en zijn kinderen gaan het ervan nemen. Dat betekent dat u vanaf maandag 20 juni a.s. twee weken lang DONDERDAG 16 JUN11977 LEUSDER KRANT VERLOREN Bril in brillekoker met roodbruin etui, rood rechter kinderschoentje merk ..Benny" maat 21, 3 sleutels met plastic dierfiguurtje, donkerbruine metalen bril, 5 sleutels in rood etui, brede arm band. zwart leren jasje, geelbruine op vouwbare paraplu. bruine portemonnee, zwarte cape met rode voering, groene muts, zwarte portemonnee inhoudende 25,- en wat klein geld, zwarte sleutel etui met twee sleutels, rood jack met ritssluiting, een paar sandalen maat 30. WEGGELOPEN Kleine collie, luisterend naar de naam Shelly, bruine angorakat, Siamese kater met beige, met gele band. GEVONDEN Bruine knipportemonnee, bankbiljet van 10,-. metalen bril. armbandje met naam Miranda erop, wit katoenen mutsje, oranje poncho, autosleutels Vol vo, kettinkje met zilvere lucifer, rode bromfietshelm, gele bromfietshelm. AAN KOMEN LOPEN IV2 jaar oude zwartwitte kater, zwart katertje met vlooienband om, Drentse patrijshond. De Rijkspolitie te Leusden-Zuid, Arn- hemseweg. Oude Rijksweg, telefoon 44444, zal u graag inlichtingen verstrek ken over deze dieren en voorwerpen. REEBOK DOODGEREDEN Weer een verkeersslachtoffer onder het grof wild. Zondag 5 juni stak een reebok plotseling de Doornseweg over, en werd gedood door de naderende auto, be stuurd door de heer JH F. Nde R. uit Veenendaal. GRATIS MELK Van een veehouder te Stoutenburg wer den op maandag 6 juni een drietal melk bussen die voor vervoer stonden opge steld aan de berm van de weg ont vreemd. GEEN VOORRANG VERLEEND Op de splitsing van de Asschatterweg met Henegouwen vond op maandag 6 juni een aanrijding plaats ten gevolge van het niet verlenen van voorrang. De heer J. v. R. uit Leusden reed over de Asschatterweg in de richting van de kom van Leusden. De heer J. R. uit Leusden kwam voor de eerste autobestuurder van links Henegouwen uitgereden en ver leende geen voorrang Er deden zich geen persoonlijke verwondingen voor. Er ontstond alleen materiële schade. DOORGEREDEN NA AANRIJDING Dinsdag 7 juni deed zich op de Burge meester de Beaufortweg, ter hoogte van het Gemeentehuis, een geval voor van doorrijden na een aanrijding. De Re nault, die de aanrijding veroorzaakte, reed door. en bekommerde zich niet om de Volvo, die beschadigd werd. Er zijn twee getuigen van deze aanrijding. De Politie heeft de zaak in onderzoek. JONGETJE AAN GROOT GEVAAR ONTSNAPT Een 8-jarig jongetje K. G. uit Leus- den-Z. stak op de Groene Zoom bij de kruising met de Centrumweg met zijn fiets vlak voor een auto plotseling de weg over. Hij werd door de auto aangereden en mankeerde wonder boven wonder zelf niets. Alleen zijn fiets werd beschadigd. AANRIJDING Woensdag 8 juni reed autobestuurder H. J. M. v. d. B. uit Leusden vanaf de Dis de Hamersveldseweg op. en zag te laat dat daar een auto naderde, be stuurd door A. G. M. v. d. H.-V. uit Leusden. Mevr. A. v. d. H. reed juist ter plaatse in de richting van de Noorderin slag. Geen persoonlijke ongelukken, al leen materiële schade. AANRIJDING DOOR LAADLIFT Woensdag 8 juni veroorzaakte een laadlift een verkeersongeval op de Zwar- teweg. Een auto, bestuurd door de heer R J. R. uit Amersfoort, passeerde op de Zwarteweg een aldaar geparkeerd staan de vrachtauto. Juist op dat moment werd de laadlift van de vrachtwagen naar beneden gehaald, en de heer R. kon een botsing niet meer vermijden. De gegevens van de vrachtauto zijn bekend. Er ontstond alleen materiële schade. AANRIJDING TUSSEN TWEE FIET SERS Een niet zo veel voorkomende aanrij ding, namelijk tussen twee fietsers, vond donderdag 9 juni plaats op de kruising Hamersveldseweg-Ambachtsweg. De fietser J. v. G. uit Leusden reed te veel links in de bocht, en botste daardoor tegen de fietser P. R T. uit Leusden. Er ontstond gelukkig alleen materiële scha de. De beide fietsers krabbelden moppe rend overeind. GEVONDEN Dop van fototoestel, merk Minolta. Veerman, Eikenlaan 23, Leusden-C. WEGGELOPEN Donkerbruine Siamese kater, geel halsbandje, oortjes met vechtsporen. Mevr. Douze, Calabrië 7, tel. 42160. Het is eigenlijk maar een klein boekje. Uitgebracht in de Zwarte Beertjes-reeks. Zo'n twee honderd bladzijden dik. En tochHat Kainsteken" van de bekende Israëlische schrijver Ephraïm Klshon is een boekje, waar ik enorm van heb genoten, een boekje van een man, die ik - ondanks zijn soms duidelijke eenzijdigheid en partijdigheid - begrijp. Een man, die de gave heeft om zowel licht ironisch, re lativerend als vlijmscherp, gena deloos satirisch te schrijven. In korte stukjes. Cursiefjes. Een man, die wat zijn schrijhvijze be treft 90ms doet denken aan Jan Blokker in zijn eigen rubriek in de Volkskrant. ,,Het Kainsteken" is echter een verzameling van korte stukjes, waarbij het pad der milde ironie is verlaten. Het zijn stuk voor stuk bit tere pijlen die Kishon op ons. wester lingen. afvuurt. Felle satire, waarin het Midden-Oosten-konflikt op een verrassende soms simpele wijze in enkele woorden, zinnen wordt neer gepend. Satire, waarbij soms de ob- jektiviteit enigszins uit het oog verlo ren wordt, maar waarin voor ons toch een heleboel duidelijk wordt. Vooral over de zienswijze van tal van Israëli's ten opzichte van bijv. de Nederlanders of de Belgen, de Zweden en Denen Het is een in middels gewijzigde zienswijze, die niet meer overeenkomst met de offi ciële mening die in Nederland nog steeds de ronde doet Israël is ver anderd, verbitterd. Na de Jom Kip poeroorlog is Israël, meer dan ooit, de agressor geworden in de ogen van veel Europeanen. De verbittering van Israël werkt heftig door in de stukjes, die Ephraïm Kis hon bijeenschreef tot een uit stekendebundel: ,,Het Kainsteken" Uitgegeven door A. W Bruna Zn. te Utrecht in de Zwarte Beertjes- reeks nr. 1726. Oorspronkelijke titel ..The Mark of Cain", 1976, vertaald door Herman van der Klei. Prijs: 5,50. Ter illustratie van Ephraïm Kis- hon's schrijfstijl volgt hieronder een gedeelte uit ,,Waar blijft de olie, Mo- zes?" een bundel, die werd uitgege ven doo,r de Uitgeverij De Fontein BV te De Bildt. Kishon vertelt hierin over zijn eerste kennismaking met Israël De staat Israël is ouder geworden maar ziet er nog altijd echt jeugdig uit, misschien omdat zijn soldaten het haar kort moeten dragen Ons 25-jarig herdenkingsfeest vierden wij in de dwaze veronderstelling dat wij het ergste reeds achter de rug hadden. In Jeruzalem werd naar aanleiding hiervan een militaire pa rade gehouden waaraan alle be schikbare tanks en ministers deel namen. We wisten toen nog niet dat we alleen over voldoende ministers beschikten... Terwijl ik de parade voorbij zag trekken, gingen mijn ge dachten ongeveer 25 jaar terug, naar die dag, waarop in de haven van Haifa een nauwelijks nog zee waardig slavenschip, de „Galilea", voor anker ging. Aan boord bevond zich een vrij groot aantal nieuwe immigranten, onder wie een mager en schuw jongmens, de schrijver dezes. Het was laat in de avond. De haven lag er donker en verlaten bij. Zoals bleek, hadden de immigratie-ambtenaren aan de wacht in de haven meegedeeld dat er weer een schip toekomstige bur gers op punt stond ontscheept te worden De wacht had eenzelfde bericht aan Gersjon doorgegeven en Gersjon was met de sleutels van de haven naar huis gegaan en had ons aan de statenloosheid prijsge geven. MIJN IMMIGRATIE EN MASSE Duizenden spiksplinternieuwe immigranten zaten hulpeloos aan dek en staarden met gemengde ge voelens naar de oever van hun nieuwe vaderland. Zij die commer cieel wat snuggerder waren, hadden bij wijze van voorzorg in hun koffers 200.000 nagelborsteltjes meege bracht omdat in Genua, kort voor het vertrek, het gerucht ging dat nage lborstels in Israël schaars waren. Om een dergelijke reden had een Poolse familie een tamelijk grote partij waskaarsen ingeslagen. Ikzelf was bij mijn tussentijds verblijf in het Weense Rothschild-ziekenhuis in het bezit geraakt van een tweed ehands minimachine voor het ver vaardigen van bakelieten knopen, gegarandeerd elektrisch en met een produktie-capaciteit van twee knopen per minuut. Mijn tante Ilka had me geschreven dat je in Israël tegenwoordig alleen met diepzeeduiken of met het pro duceren van penicilline min of meer voldoende in je levensonderhoud kon voorzien Het ontbrak me echter aan tijd om nog een van deze be roepen te leren. Mijn oom Jacob daarentegen, beweerde iets gehoord te hebben over een vrije plaats in een automatiek in Tel Aviv en hij hoopte me daar als automaat onder te kunnen brengen In geen geval, waarschuwde oom Jacob mij, was het raadzaam in een kibboets te gaan, want daar spraken ze He breeuws. Maar ik moest me niet be zorgd maken, schreef hij, want ik was tenslotte een veteraan van de zionistische beweging en kon aan spraak maken op hulp van de over heid. Van dit standpunt bezien, be vonden zich op de Galilea" twaalf voormalige secretarissen van Theodor Herzl Mijn eerste kennis van het He breeuws had ik me reeds op volle zee eigen gemaakt: ik kon woorden als ..Sjaloom", ,,toda" (dank u) en kibboets" vloeiend uitspreken Bo vendien had ik bij de jonge pioniers, die benedendeks zonder ophouden de Hora dansten, herhaaldelijk naar de tijd geïnformeerd. ,,Hoe laat is het, vrienden? Antwoordt alstublieft in het Hongaars" Tot mijn woordenschat behoorde voorts de uitdrukking „Insjallah", waarvan de betekenis me echter niet helemaal duidelijk was. Tenslotte bezat ik het eerste deel van een Hebreeuws woordenboek tot aan de letter Mem Ik kon dus getroost de toekomst tegemoet zien. Dit alles was intussen niet in staat me te misleiden wat de verzor ging aan boord van de „Galilea" be treft: die liet bepaald te wensen over. Blijkbaar reikte de lange, dunne arm van het ministerie van Voedselvoor ziening reeds tot hier De maaltijden bestonden óf uit bevroren visfilet met zwarte olijven, óf uit zwarte olijven met bevroren visfilet Alleen op sabbat werden de zwarte olijven vervangen door groene Toen het schip voor anker ging, kregen we in plaats van de olijven perziken en we zongen in een pralend humeur het lied ..Toda. sialoom, kibboets" In aansluiting daarop herinnerde de scheepsrabbijn ons aan het bijbe lwoord, dat de mens bij brood alleen niet leeft, waarna hij een collecte hield. In de haven bezorgde de hitte ons veel last. Pas toen een kenner ver klaarde dat het eigenlijk niet de hitte was, maar de vochtigheid, voelden we ons wat beter. Hoe langer we voor anker lagen, des te ongeremder begonnen we op de regering te schelden, behalve veel andere dingen schoven wij haar ook nog het klimaat in de schoenen. Dergelijke incidentele uitbarstingen van hysterie hebben een immigra tiegolf nog nooit kwaad gedaan. Een van mijn Slowaakse lotgenoten kreeg bijna een hartaanval omdat hij zijn nieuwe schoenlepel niet kon vinden. Bij het overschrijden van Oostenrijkse grens had deze man nog een verschrikkelijke eed gezwo ren het kon hem niets schelen, al zou hij slechts in zijn hemd Israël binnenkomen, als hij er maar kwam. Toen er een Russische patrouille opdook, zag hij zelfs van zijn hemd af en was hij bereid naakt te immi greren. En nu, in de eerste Joodse haven sedert 2000 jaar. werd hij vanwege een schoenlepel razend, brulde hij om Ben Goerion om die ter verantwoording te roepen en dreigde met zijn onmiddellijke emig ratie. In plaats van Ben Goerion ver scheen enige uren later een persoon met een onmiskenbaar of ficieel allure. Hij heette ons uit naam van het Jewish Agency hartelijk wel kom en nodigde ons uit naam van het Jewish Agency hartelijk welkom en nodigde ons uit, ons nieuwe volkslied, de Hatikwah te zingen Wij gaven aan zijn uitnodiging ge hoor. zij het zonder tekst. Daarna bestormden wij hem met vragen waar wij zouden wonen. Een paar immigranten hadden besloten zich in Tel Aviv te vestigen, anderen waren tevreden met de voorsteden. De reeds eerder genoemde zakenlie den informeerden naar de prijzen voor nagelborstels en kregen tot hun bittere teleurstelling te horen dat er naar dit artikel in Israël geen vraag was omdat de bevolking noch over voldoende tijd noch over voldoende lange nagels beschikte Ook de Poolse immigranten moesten ver nemen dat ze hun vetkaarsen wel in hun haar konden smeren. De verdere vragen die van alle zijden op de afgezant van het vaste land werden afgevuurd, luidden: „Hoeveel kost een woning? Drie kamers en een keuken? Twee ka mers en een kitchenette'?' Hoeveel?" „Verzamel de verstrooi den, spreekt de Heere, en leid ze naar het Beloofde Land", antwoordde met zwakke bijbelstem het Jeish Agency. Van alle problemen waarmee we ons nu bezighielden, was het wo ningvraagstuk inderdaad het meest urgent. Men vertelde ons dat er in Petach Tikwah duiventillen met een buitenmaat van 1.5 x 1,5 meter te huur werden aangeboden voor 12 pond per maand, zonder aflossing; daarentegen werd er 2 pond extra gerekend voor de ladder. Een Roe meen met een vooruitziende blijk kwam op het grandioze idee zich te installeren in een buiten dienst zijnde lift in een Arabisch hotel, lede reen benijdde hem. Wat mij betreft, ik had twee moge lijkheden: óf samen met een Tripoli- taanse Jood, Sallach genaamd, en diens vijftien levenslustige kinderen een ijzeren hut van het opvangcen trum in Haifa te betrekken, of mijn tenten voorlopig bij tante like op te slaan. Haar onderhuurder had kort geleden een beroerte gekregen en kon zich niet verdedigen. Ik neigde tot het opvangcentrum, want de conditie van de linkszijdig verlamde kon verbeteren, en wat dan? De grootste teleurstelling be reidde mij oom Jacob, op wie ik al mijn hoop had gevestigd Onder Eu ropese zionisten sprak men over hem als over een legendarische fi guur: dertig jaar geleden was hij met een koffertje naar Palestina gegaan, nu echter bezat hij al een fiets, en wat meer betekende, een koelkast. Zoals bleek was de koelkast èén met zijn woning Daarom ging ook automatisch het licht aan als hij de deur opendeed. Intussen had men Gersjon-met- de-sleutel gevonden en mochten we eindelijk aan land gaan. In een afge schoten ruimte zat aan een gammele tafel een figuur, die aan zijn khaki-uniform en aan zijn Jiddisj kenbaar was als een immigratie officier Van het plafond hing aan een draad een kaal peertje De im migranten vormden een queue en de ambtenaar begon terstond met de formaliteiten. We raakten allemaal in grote op winding en waren zeer onder de in druk Tenslotte was het de eerste keer dat wij in ons nieuwe vaderland in de rij stonden Na een uur had ik de tafel bereikt. Door een bril die hem voortdurend van de neus dreigde te glijden, keek de ambtenaar me treurig aan „Naam?" „Kishont Ferenc". antwoordde ik naar waarheid. Dat verwarde hem zichtbaar. „Welke van de twee is de achter naam?" „Kishont „Kishon", corrigeerde de functio naris mij en duwde zijn bril omhoog. ..Nee, niet Kishon", hield ik vol „Kishont, met een t aan het eind „Kishon", herhaalde de uniformd rager, niet minder hardnekkig „Voornaam?" „Ferenc Weer keek hij me aan met een ontstelde blik. Waarom toch? „Ephraïm", besliste hij tenslotte, en hij had het al opgeschreven ook. „Niet Ephraïm, alstublief! Ferenc!" „Zo'n naam bestaat niet. Wie volgt!" Dat was het ogenblik waarop wij, de staat Israël en ik, het besluit na men, samen humoristische vertel lingen te schrijven Na zo'n begin kon dat immers niet anders. Uit: „Waar blijft de olie, Mozes? 1975 Uitgeverij De Fontein BV. Een prachtige houten keuken, hier aangepast aan een ruimte van 2,80 bi) 3,40 meter Een doorlopend werkbui 6,70 meter, met daarbij een eetbar Een dubbele aanrechtkast 4 onderkasten en 5 bovenkasten Doorbreek dêj van de doorzonkamer en maak er een open keuken van Deze bijvoorbeeld. Resultaat een keuken om trots opt» Neem de maten van uw keukenruimte, maak er zonodig een schetsje van, stap binnen in onze showroom en vertel ons uw speciale wensen, wij geven u graag vrijblijvend een begroting. Onze vakbekwame adviseur denkt met u mee want hij weet precies wat er komt kijken bij de inrichting van uw keukenruimte Hij ver telt alles over inbouwapparatuur en hoe wij zorgen voor planning, montage en service. Kom naar onze gastvrije showroom U bent er welkom' WOUOfNBtftG HET UITGEKIENDE SYSTEEM VOOR EIGENTIJDSE KEUKENINRICHTING ANTONIDES KEUKENCENTRUM Showroom open ma/di/do. 8-18, wo. 8-13, vrij 8-21, za. 10-16 uur STATIONSWEG 394 SCHERPENZEEL TEL 03497-2105 Torenakkerweg 4 (Centra markt) tel. 44363. Hamersveldseweg 41 - Leusden (C) tel. 41238

Leusder Krant | 1977 | | pagina 18