hebben de juiste genomen" dembenemend indrukwekkende Gloria Missa bntificales in Jubileumconcert Vi Eén week Leusden Prijzen Leusden 1200 1200 riCHTINGS-VOORZITTER R. VAN GOOL: COMMENTAREN EN MENINGEN Spaan(s)e ontboezemingen Wat nu? DONDERDAG 16 JUN11977 Nn onzer verslaggevers) USDEN - Lan9 n'e' Iedereen In /jen heeft zich achter het besluit het bestuur van de stichting jden (200" kunnen scharen, overlijden van burgemees- H van der Post alle feestelijk- 0 9i te gelasten. Op het secreta- van de stichting kwamen zeer readies binnen en stichtings- jjtler R. van Gooi moet iven dat de meeste negatief wa- ldir daar moet je wel bij be- in, dat |e meestal alleen de ne ve reacties hoort, omdat dege- jle er positief over denken niet iel reageren. Dat geldt hier na- Ijk ook". een persoonlijke verklaring, die de Van Gooi niet namens de stichting zegt hij wel enigszins begrip te 'er, voor de reacties, die hij als Koneel" karakteriseerd. Van ji kan wel nagaan, waarom ren zo reageren. Het bleek ik om mei elkaar in Leusden ja vieren. We hadden dat hoogte- iwoensdag gehad en het zag er 1 naar uit dat het zaterdag weer „ag zou worden. Dan zorgt het ilenvan het leest natuurlijk voor weldige anti-climax. Van daaruit dan die emotionele reacties." EKENIS EERSTE SER janks zijn begrip voor de reacties, [Van Gooi ze toch niet helemaal zoals hij dat zegt. Van Gooi: jetje namelijk afvragen, wat de is is van een eerste burger in de tpijstructuur. Een structuur, jiet m Leusden. maar in het hele md is. Als je je dat afvraagt, jet je constateren dat een bur- esler een bijzondere functie heeft jrer een winkel geopend wordt, dan is het haast een vanzelfsprekende zaak dat de burgemeester daarbij aan wezig is. Wanneer een vereniging een jubileum heeft te vieren, dan wordt ver wacht dat de eerste burger acte de pré- sence geeft. Bij tal van festiviteiten dient hij aanwezig te zijn en ga zo maar door. Wanneer dat de gang van zaken is - en dat is het ook in Leusden - dan kan het niet anders, dat je bij het overlijden van de burgemeester zonder hem niet ver der feest viert," aldus de heer Van Gooi De reacties, die de heer Van Gooi als persoonlijke uitingen opvat en niet wil zien als gedaan namens een vereniging of instelling, houden in zijn ogen ook verband met het karakter van Leusden Van Gooi: ..Leusden is voor een aantal mensen een slaapstad. Dat heeft onder meer tot gevolg dat zij niet zo'n bijzon dere binding hebben met het gemeen tebestuur. Dat heeft er natuurlijk mee te maken." SPLIJTZWAM Heeft de stichtingsvoorzitter van de genen die tegen algehele afgelasting waren nog argumenten gehoord, die voor hem het overwegen waard waren? De heer Van Gooi: ..Argumenten heb ik niet gehoord. Wel veelvuldig de vraag of we niet met een aangepast pro gramma hadden kunnen komen. Zoals bekend, is dat in de vergadering van het stichtingsbestuur overwogen. Het kin derfeest bijvoorbeeld. Toen we over het doorgaan daarvan van gedachten wis selden, waren er al gelijk bestuursleden die lieten weten dat hun kinderen er onder deze omstandigheden toch niet aan zouden deelnemen. We verwacht ten dat er wel meer ouders zo over zou den denken, en dan heb je die splijtzwam en dan is het beter het geen doorgang te laten vinden. Het amuse ment van vrijdagavond zou in mijn ogen ondenkbaar zijn geweest. Moet je nou zo'n braderie op de Hamersveldseweg laten doorgaan, terwijl het lichaam van de overledene in Rozengaarde ligt op- Stichtingsbestuursvoorzitter R. van Gooi: „Ook wel begrip voor reacties". Met STAATSHEDRIJf DER PIT «crguidi g»<n tchadc. vcroorüili Joot H rigen ol verloren gun v t irlrtl'jlc inleiding ieric-nr kuur - - >f-.—.i.o» h n-frorani xinul voorden ditum njd v. xmbicJfng dicmtbiivocgwU ZCZC NU350616926 LEUSDEN 49/44 10 0928 ilc/i onv/irrmg u fuculimcf ÏEKS HEI PLOTSELING OVERLIJDEN VAN DNZE BURGEMEESTER ZIJN ALLE LEUSOEN 12ifb-FEST IV I TE I TEN I0H DE BRADERIE VAN ZATERDAG A.S DEFINITIEF AFGELAST RESTITUTIE INSCHRIJFGELDEN VOLGT VOOR NOODZAKELIJKE INFORMATIE TELEFOON C33-41247 TOESTEL 129/231 VRIJDAG 10 JUNI TUSSEN 14 EN 16 UUR COL 1200- 033-41247 129/231 10 14 16 ALSO 3 iiiog (Naam meldingen) NIINNN* 43936 AMFRT NL 435Ü6ÏÖ ASD NL Ontvangen tc AMERSFOORT (datum) ,7 1777 (tild) //OC' (s>wh Voor rurngen or i in rechtitrcckt ti nt vermeende verminkingen wende men zich lot het postktmoor ter plulve. Dc konen n afzender cn geadresseerde gewiuclde rcctificzticiclcgcimmcn worden niet terugbetaald. NADRUK IS VERBODEN I-7S-50S712F - 3 ft telegram dat aan de deelnemers aan de braderie werd gezonden. gebaard? Ik dacht van niet. De afgelas ting van de historische optocht had na tuurlijk vergaande gevolgen. We besef ten heel goed dat er veel mensen maanden en maanden gewerkt hadden. Maar om nou onder de ge noemde omstandigheden een vijftiental muziekkorpsen door het dorp te laten trekken, dat kon toch niet. En zonder muziek was het, als ik het even zo mag uitdrukken, een begrafenisstoet ge worden", aldus de heer Van Gooi. Persoonlijk blijft de stichtingsvoorzit ter bij zijn standpunt, dat hij ook don derdagavond al innam Van Gooi: „Ik vind dat we een juiste beslissing hebben genomen. Niet alleen omdat we niet anders konden. Nu ik zondag de tijd heb gehad om alles nog eens te over denken, ben ik er meer en meer van overtuigd geraakt: we hebben de juiste beslissing genomen." Verschillende leden van het be stuur van de stichting „Leusden 1200" werken dezer dagen aan een verklaring. Begin volgende week hoopt men langs deze weg aan de Leusdenaren verantwoording af te kunnen leggen voor het gevoerde beleid. Dat alles betrekkelijk is, heeft de achter ons liggende week dui delijk aangetoond. De feestweek, toch al ietwat aarzelend begon nen, was op haar hoogtepunt, toen Leusden door het overlijden van de heer Van der Post een bur gemeesterloos tijdperk inging en het feest, tot spijt van velen, moest worden afgelast. De be slissing van het Stichtingsbestuur was een juiste, ook al hebben verschillende groeperingen binnen de Leus- dense gemeenschap dat in een eerste impuls anders ervaren. Dat neemt echter niet weg, dat het pijn doet te ervaren, dat een feest, dat zoveel voorbereidingen verg de, zo'n triest einde moest krijgen. Het kon niet anders. De vraag die nu overblijft is: wat nu? Het is een duidelijke zaak, dat er nog verschillende problemen overgebleven zijn. Wat de Stich ting Leusden 1200 betreft is dat uiteraard de financiële kant van de zaak. Het afbreken van het feest heeft konsekwenties met zich meegebracht, die nog niet één, twee, drie zijn te overzien. Het is goed, dat de stichting zich daar de komende periode over gaat buigen, alles op een rijtje zet en de balans opmaakt. Pas daarna kan er gepraat worden over oplossingen voor het finan ciële probleem. Er zijn stemmen opgegaan, die pleiten voor een alsnog organise ren van enkele weggevallen programma-onderdelen op een later tijdstip. Dat is natuurlijk mo gelijk, ook al vraag ik me af, of dit een haalbare kaart is. Van de zijde van de Amersfoortse Contact Commissie is de suggestie ge daan, om de optocht voor Leusden 1200 in september mee te laten draaien in de grote op tocht tijdens de Keistadfeesten. Ook dat is misschien 'n mogelijk heid, ook al zou je je af kunnen vragen, of Leusdenaren zich op nieuw in zullen willen spannen voor een manifestatie, die niet in Leusden zelf plaats vindt. Hoe het ook zij, het is de taak van het stichtingsbestuur om alles tot een bevredigende oplossing te brengen voor iedereen. Geen be nijdenswaardige taak, eerlijk ge zegd. Een ander belangrijk punt is het burgemeesterloze tijdperk, waarin de gemeente Leusden op dit moment verkeert. Het is nooit goed voor een gemeente, zeker niet voor een snelgroeiende ge meente als Leusden, om geen ka pitein aan het roer te hebben. Het is te hopen, dat de verantwoorde lijke autoriteiten dat in zullen zien en zullen trachten om het plotse ling ontstane vacuum zo snel mogelijk op te vullen. Dat is in het belang van iedereen. Het is te ho pen, dat Leusden opnieuw een burgemeester krijgt, die in staat zal zijn om - evenals wijlen de heer Van der Post - in het moeilijke Leusden alles in goede banen te leiden. V. Het begon alles zo mooi. Zaterdag avond. een na enige aarzeling, wel licht door de ongewone omgeving, uitvoering van, Die Lustige Witwe. Zo vakkundig en in de loop van het spel, zo enthousiast dat we het on dergingen als een geestelijk bad. Buiten gekomen in de kille natte avond ontnuchterden we weer. Gelijk kwam de vraag op, hoe zou het met de burgemeester zijn. Een gedachte die zich gedurende de eerste feestelijke dagen telkens weer opdrong. De andere dag, in een wat y/e als een Zondvloed ervoeren trachten te kijken naar een sportieve Zeskamp, geweldig geamu seerd, maar dan met de opmerkingen I van kijkers, want te zien was er niets, al die lieden waren net iets groter Een wel geslaagde Feestmarkt en 's avonds een nog beter geslaagd paar denspul waarbij we ons verwonderd hebben over de twee eenheid, mens en dier De klokken hebben 's mor gens geluid en de vlaggen lieten ver stek gaan. In de kerk bij St. Jozef de her denkingsdienst bij gewoond. De Rijks dag gemist van wege de te snijden en te beleggen duizenden broodjes, dat moest" toch iemand doen. Wat we niet gemist hebben was de Burgermaal tijd, oftewel, De opstand der Horden. Mensen, mensen wat hebben we gelachen De jeugd, vooral de bru- talén, waren er het eerst, niet vermoe dend dat zij al spoedig door de .vol wassenen" letterlijk plat gedrukt zou den worden, zodanig, dat er niets meer in hun magen kon. Later vonden Vve brood, karbonade en kip op straat: geen sate's, dat pleitte voor de ma ker. Meneer, juffrouw, krijg ik er nog een voor m'n zusje, en nog een voor m'n moeder; Laat je moeder zelf maar komen; nee die kan niet die is in verwachting; Nou, pak beet Een witte sproetenkop, zo weggelo pen uit het boek van Ernest Claes, De Witte, zag dat aan en vroeg; en nog een voor m'n opoe die is oud en ook in verwachting; dan twee voor je opoe. Een rosachtig jong dreigt door de oprukkende achterhoede in het vuur der barbeque te belanden, een maal tijd dienares redt hem ten koste van een brandblaar De politie redt de ge vaarlijke situatie. Een mevrouw die door honger ge dreven in hysterie dreigt te vallen wordt gekalmeerd met de opmerking: Zeker ook een koophuis, mevrouw? Meneren die alles al hebben: een mooi huis, een tuin, een glanzende auto, een open haard, kleuren TV, American Kichen, tennis en hockey atributen, wellicht nog een tweede boerderijtje en een mooie vrouw, ma ken amokachtige gebaren en gebruiken vieze woorden en doen een frontaan- val op vooraanstaande lieden. Vol deelneming vraagt een tafeldienares, komt U ook uit Biafra? Een heer wiens stiel het is ver slag van een en ander te maken voor zijn krant, gaat bijna in vernieling bij zijn ijdel pogen. Een helpster ver telde de andere dag dat ze alsmaar gedroomd had van vingers en han den die als tentakels naar haar gre pen, zoiets als meneer Frankenstein van de film Die oude Goethe had gelijk: Den wierden WeibernzuHyenen maar ook Mannern. Dit alles werd later begeleid door niet te tellen decibels van de ker mis. Wat hebben we gelachen, zij het bitter Het versterkte onze filoso fie, dat bezit niet samengaat met educatie, 's Avonds genoten bij St. Jozef van muziek en zang. waarbij de spreekstalmeester, in onze taal, Disc- Jockey, telkens kwam zeggen wat we al wisten, aan de hand van het pro gramma. Wat ons bijzonder aansprak was het koor der bedienden uit Don Pascale met die verukkelijke mu ziek van Donizetti. We zagen Pas cale vaak, die ouwe gierigaard die met al z'n geld ingepakt werd door de jonge schone Monna. Heerlijk! En toen was het feest, heel te recht uit. Dat knagende, waar we die feestelijke dagen toch mee rondlie pen en dat telkens weer bovenkwam was bewaarheid. We hebben wat men noemt „afscheid genomen van een zachtmoedig rechtvaardig mens." 't Is heel heel verdrietig Sp. Burgeroorlog om een burgermaaltijd PRIJZEN DORP AANKLEDING iVSDEN - In de mooie Pa- jiekerk van de Heilige Jozef I woensdagavond een con- [gegeven door het RK Ge- Zangkoor uit Achterveld de heer G. J. Wijnands, L Gemengd Zangkoor uit ten-Centrum o.l.v. de heer Wchting, het Groot Ge- T) Toonkunstkoor „Treeck- i o.l.v. de heer J. van Monck en het Koperen- ple van het Tamboerkorps llntendance o.l.v. korporaal I Bakker. Pianobegeleiding I mevrouw M. A. Pedde- en orgelbegeleiding door er T- van Spaendonck. I de sfeervolle kerk - waar T Peren kroonluchters de C orandden en vanuit de Wnten aan lange linten "Jansen van paarse rho- narons, witte en rode timÜn andere kleine witte Pjes omlaag hingen met e muren in even mooie l J>®rangschikte boeket er era de gezongen Gloria Missa Pontificates van I hivÜi20 Per°si een stra- fö*epunt Mensen, die jer omnenkwamen, stoor- I vi,iï}lst'.Tenoren enmez- n de kerk met een schitterend geluid, die een mu zikale spanning teweegbracht - het Hosanna-gedeelte dat iets uitbundiger was en moest zijn was daardoor bijna sfeer-ont nemend. Een deur klepte dicht- kinderen hadden even eerder door het kerkpad gelopen. Het hoorde er allemaal bij. De zang golfde vanuit de hoge koorruim te over de luisterenden. Wel $00 mensen hoorden aandachtig toe, hoe het Gloria eindigde met een juichend „Amen". Een spontaan applaus was het antwoord aan de leden van het RK Gemengd Zangkoor Leus- den-Centrum. Het jubileumconcert in de St. Jozef-kerk - eveneens een succes met een volle kerk. Hier het koperensemble van de Intendence. De kinderen, ontspannen nu, holden het pad tussen de banken weer in. Verschillende liede ren werden als eerste num mers door het RK Gemengd Zangkoor uit Achterveld ge zongen. Blij en vrolijk, even als de liederen van Schubert, Donizetti en Haydn, die door Treecksangh werden uitge voerd. In Don Pasquale viel vooral de pianobegeleiding op, die een evenredig aandeel in de door de heer J. van Spaen donck gedirigeerde liederen had. Vooral de lach in het laat ste gedeelte kwam als een ver rassing door de kerkruimte ge bolderd. Tussen twee vrouwen in kle derdracht, zwarte jurken met witte schorten en grote witte kappen met Leusden 1200 aan de achterkant, zit ik in de kerk bank. Als er geapplaudiseerd wordt klappen zij heel zachtjes, het kleine zwarte bijbehorende buideltasje tussen de handen, die door wit kanten manchet ten gesierd worden. Klappen in de kerk heeft ook iets pro faans, maar alles kan tegen woordig. In 1200 zeker met. De door het koperensemble in het laatste gedeelte gespeel de moderne „Music for wind- instruments" van Harry van Heugten, deed door de rhyt- mische klanken ook even on wennig aan. Bijna misplaatst in een kerk. maar wanneer is muziek misplaatst? Hier op dit moment niet, want een moe der wiegt haar zoon in een donker nylonjack op de maat in haar arm tegen zich aan. Een in tegencadans uitstekend ge speelde wals - op het laatst langzaam uitstervend - roept ook weer applaus op voor het koper. De dienstplichtige sol daten, die dit ensemble vormen, krijgen op verzoek van de heer dien het programma aankondigt een extra applaus. En dan ineens zie ik achter die heer het wandkleed hangen, dat door de inwoners is gemaakt en deze ochtend het gemeente bestuur is aangeboden. Maan den geleden heb ik het ontwerp gezien in papieren stukjes, de wol in knotten op stapels, de werktekening net klaar. En nu hangt het daar. Het torentje van Leusden - zoals we het kennen - in het groen. Dan komt de samenzang. De hele kerk staat als één man op en op de melodie van Land of hope en glory wordt de tekst gezongen, waarvoor mevrouw G. Schouten-Verhoef even te voren een kleine bloemhulde van de heer Hermans in ontvangst heeft mogen nemen. De woorden „Twintigduizend mensen wonen op jouw grond, twintigduizend wensen - Leusden blijf ge zond. schallen door de kerk. Een lied om trots op te zijn, een avond om trots op te zijn, een Leusdense manifestatie om trots op te zijn - dat was dit Jubileumconcert Leusden 1200. Nine de Kruijff. AAN TWAALF EEUWEN LEUSDEN Aan twaalf eeuwen Leusden Zij een lied gewijd Rijk is zijn historie Moeizaam vaak de strijd Werk van vele eeuwen Door ons voorgeslacht Wordt door ons nu dankbaar Feestelijk herdacht. Leusden met je weiden Met je bos en wei Rijk is je natuurschoon Van jou houden wij Twintigduizend mensen Wonen op jouw grond Twintigduizend wensen Leusden blijf gezond Leusden onze wens is Maak geschiedenis Blijf gemeente waar het Goed te wonen is Vieren wij dan eeuwfeest In een hechte band Houd je nog jong mooi Leusden Hart van Nederland. Tekst: G. Schouten-Verhoef. Voor de aankleding van de oude kem van ons dorp waren een aantal prijzen beschikbaar. Deze werden in 3 catego- riën verdeeld nl. middenstand, vereni gingen en particulieren. Ten aanzien van de prijzen voor de middenstand kon de jury niet tot over eenstemming komen, zodat de eerste plaats gedeeld werd door drie firma's. De eerste prijswinnaars zijn gewor den: Tolboom, v. d. Hoven en Lieshout. De tweede prijs ging naar bakker Van de Hengel en de derde naar Coen van de Berg Bij de verenigingen ging de Carna valsvereniging. de Gouden Klomp met de eer strijken. De Herberg die ze inge richt hebben sloeg alles. De tweede prijs was voor de Til en ook voor een aantal Horsten van de wijkvereniging Rossenberg was een prijsje weggelegd; de poedelprijs Bij de particulieren was de prijsverde ling als volgt: le J. G. E. v. d. Broek, Hamersveldseweg 38; 2e R. v. d. Hen- gei, Hamersveldseweg 13; 3e W. A. van Randbnnk en J. Boersen, Hamersveld seweg 19 en 19-A. 4e Vink, Hamers veldseweg 27 en 5e Groenestein, Ha mersveldseweg 12 PRIJZEN FEESTMARKT Op de feestmarkt van dinsdag waren drie fietsen te winnen, die beschikbaar gesteld waren door Kwakernaak (kip man) de dropkoning en Arends Kosme- tica. Na loting is gebleken dat de fietsen toekomen aan de eigenaren van de nummers 3073 (fiets van Kwakernaak), 1453 (dropkoning) en 2268 (Arends Cosmetica). De prijzen die Kwakernaak beschik baar gesteld had voor het raden van de pnjs van de opgemaakte manden zijn voor: W. P. Kraaikamp. Kon. Ju- lianalaan 40 Hij won de eerste prijs van 1000,-. De tweede prijs is voor mevr. M. Wanner van Loenen, Arnhemseweg 97. Dit is een prijs van 500,-. De derde prijs van 250,- is voor H. W. A v. Ramele, Gasthuislaan 26b in Amers foort. De nummers 2 en 3 hadden beide hetzelfde bedrag (nl. 195,-) geraden. Door loting heeft men bepaald wie de 500,- en wie de 250,- kreeg. De prijzen zullen zaterdag op de braderie om half twaalf uitgereikt worden.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 5