a tslagen examens Don Bosco iezellige avond „Wegwijzer" Mejuffrouw Ylkema 25 jaar voor de klas in 't Palet LEUSDER KRANT JgDERKRANT - PLAATSELIJK NIEUWS DONDERDAG 23 JUN11977 Een van de 140 diploma's die vrijdagavond op „Don Bosco" werden uitgereikt, was voor Lydia Jagers uit Leusden. Zij is de eerste vrouwelijke studente van Technische School „Don Bosco", die na vier jaar het L.T.S.-diploma (elektrotechniek) ontving. Zij kreeg een bloemetje als extra attentie. kd onier verslaggevers) jSDEN - Op de R.K. technische I .Don Bosco" ritten de examens lor'dil jaar weer op. De volgen- didaten baalden bet eindexamen in oljende categorieën: ecboiek: I Boddeveld, Alex van Gruyt- p Martien van Hamersveld; Ben Ton van de Kooi; Hans Robert Roelof sen; Wim van ieèl Afgewezen: één. Rob Hagenaars; Alfred van iveld. Harm Hilgevoord; Henk Herman Seegers; Harry Smit, fjssers Afgewezen, geen. aische techniek: ui Beekhoven, Jos van der Burg, tan den Ende; Peter Hilhorst. Using, Chiel Karelse; José Mor- Jaap vanNiekerk; EedaReenalda; vinRossum; Jan Vernooij; Rob j1. Afgewezen: geen. lakker; Enk Batavier; Wim de Robert Hiensch; Tonny de Jong; jan Meisel; Felix Meijler; Obdeijn. Albert Posthumus. Henk Renkema; Gerhard Seegers, Ber nard Tonissen; Ton Wegman. Afge wezen: geen Elektrotechniek: Pieter Bertoen; Jeffery Bijron; Nico van Druten; Kees Gründlehner; Coen Herder; Dick Hopcraft; Gert Kamp- horst; Pieter Kuiper; Peter van Mid delaar, Bonny Mocking. Willem On rust, Han Penk, Bob Scherpenzeel, Wim Schimmel. John de Vette; Jos de Vette. Wim de Vries, Gerard IJdo, Arie van Bemmel, Marcel Bosman; Martin Lenselink; Roland den Daas; Dirk Duinsbergen, Ger van Dijk, Bert van Essen, Wim van Ginkel; Arthur van der Hoeven, Bert Huijzendveld; Henny Jacobs; Lydia Jagers, John Kra mer; Gerhard de Kroes; JohnLuchten- berg Frank Nijman; Gernt Over- horst; Remco Sterk, George Storm; Alex Unk, Tjeerd Visser. Afgewezen drie. Vuto-A: Dirk Boele; Arnold van den Braak; Ton Gresnigt, Fred Groen; Wim de Groot; Co van Hazendonk; Rinus Hor- sting; Ton Hiimering; Henk Klein Tee- selink; Erik Koehof; Martin Kurvers; Huub van Laar, Wim van Maanen; Ro nald Mertens, Wim Portenge; Cor Wa- jer; Rein Westra Afgewezen: acht. Vuto-B: Vincent Agema; Huib van de Beek, Bert van den Bergh; Klaas Bood, Fred Brits; Marchel Du Pree, Pieter Hel mus. Erik Keizer; Henk Klooster; Tom Korver, Peter Kroon; Co van Loenen; Herman Meijer; Elbert Niezen; Rudie Schmittmann; Peter Soors d'Ancona; Eddy van Vijfeijken; Evert Wessels; Erik Wiersma Afgewezen: zes Vuco-C: Andy Basran; Theo van de Beek; Bart Berens; Sjaak Brandsen, Peter van den Bult, Christ van Eekelen; Gerard Groen; Jack Groenestein; Albert Her der; Gerhard Heslinga, Enk van den Hoek. Ad Huskens; Ralf Huyskes; Kees Kaandorp; Ron Lahey; Dirk Lak; Jan Lips; Huub Nieuwenhuizen, Ernstjan Phielix; Sjaak Ramselaar; Rudy Ren- kers; Jos Smink; Gernt Wagensveld. Afgewezen drie De heer J. Raaymakers, voorzitter van het schoolbestuur, reikte de diploma's uit. Hier oogsten enkel VUTO-kandidaten wat ze d.m.v. hun studie hebben gezaaid. ^traditionele afscheidsavond van sde klassers van ,,De Wegwij- |*erd afgelopen donderdag als Ps in ,,Het Ros Beiaard" ge- 'Onder leiding van enkele leer- Jen en ouders werd de musical "o Flierefluiter" ingestudeerd. ferhaal speelt zich af in een u van een platenmaatschappij an- "adiostation, Radio Flierefluiter Pd In het begin gaat het het bedrijf, dat onder leiding staat van twee gewiekste zakenlieden Kaffie en Kiefer, nogal voor de wind, onder an dere door het grote succes van de smartlappenzangeres .Zachte Zarah" Later blijkt dat het succes niet blij - vendis en het bedrijf moet enige in grijpende veranderingen ondergaan om weer gezond te worden. De smartlappen-zangeres wordt radio- omroepster, een beginnend popster retje neemt de smartlappen over en 1 LEUSDEN - Zc kwamen maar liefst met z'n ruim driehonderden op de re ceptie, die haar op woensdagavond 15 juni van 8 tol 10 uur door de Gemeente en de Oudercommissie werd aangebo den. Haar; Mejuffrouw B. Ykema, vijf entwintig jaar onderwyzres op de open bare basisschool ,,'t Palet" aan de Wil lem de Zwygerlaan te Leusden-Zuid. Ze kwamen zelfs uit Friesland! En er waren veel sprekers. Loco-burgemeester W. van Zandbrink sprak namens de gemeente Leusden. ZE kreeg ook erg veel leuke kado's. die jubilerende juf Ykema. Van de kinderen kreeg ze 's morgens een bak- en grilloven. Eén van de moeders had een kussen voor haar geknoopt. Van de ouders kreeg ze een radio. Er was een pracht van bloemstuk ken. Van de leerkrachten ontving ze een gouden ring. Ze kreeg een gastenboek en een fotoreportage aangeboden. Er waren onder de bezoekers oud-voorzitters van oudercommissies, mensen van de Ver eniging van Openbaar Onderwijs, oud schoolhoofden, enzovoorts Het was droog weer, en het Majoret- tenkorps verzorgde buiten op het school plein een feestelijk optreden. Juffrouw Ykema nam voor het front van de troep de show af! Ze wist aan het eind van de avond eigenlijk niet goed hoe ze moest bedan ken. zó ontroerd was ze. EREBOOG 's Morgens om kwart over tien werd ze opgehaald. De kleintjes stonden met een ereboog bij de ingang. Alle kinderen zaten in de hal op haar te wachten. Er werd een alfabet opgevoerd: C waren de centjes, die zaten in haar kado; ze had de kinderen arm gemaakt! Ze zongen met elkaar, er werd getrak teerd. en er werd een filmpje vertoond. Het was een fijn feest. KWEKELING VOOR/ 30 PER MAAND Ze slaagde op 22 juni 1939 aan de Rijkskweekschool in Heerenveen. Het was toen moeilijk om een baan te krij gen. Ze w as een jaar kwekeling voor 30,-- in de maand! De oorlog brak uit en op haar fietsje met plofbandcn reed ze dagelijks zo'n anderhalf uur van huis naar school en terug. Dat was in Oude Haske. Delfstrahuizen, Rottum, Sneek, Rotstergaas, Stobbegat. Fegelinsoord, Ruimerwold. Ze heeft aan alle pj artsen daar in het noorden goede herinnèrlógen. Over Stobbegat vertelt ze bijvoorbeeld ..Die zes jaar in de polder, dat was een hechte gemeenschap. We hadden de Ka tholieke, de Gereformeerde, de orthodo xe en de buitenkerkelijke kinderen op school. Dat was nooit een probleem: het was één gezellige familie. Kon je met één goed overweg, dan zat je goed met alle maal. Met het hoofd van de school heb ik nog altijd kontakt. Ook met verschei dene ouders." In 1952 kwam juffrouw Ykema naar ..Holland", naar Leusden. Veel Friese onderwijs- en politiemensen trokken toen naar Holland. veranderd", vertelt zc. ..Toen stond al leen een gedeelte van de Juliana- en de Wilhelminalaan er, het oude dorp van nu. Ik heb die hele buurt hier uit de grond zien verrijzen. Wat de school be treft groeiden we van een tweemans naar een achtmans-school in een paar jaar tijd." DE EERSTE KLAS ..Wat vindt u ervan, dat een vrouw meestentijds de eerste klas krijgt toebe deeld. Vindt u. dat een man die eerste klassers minder goed zou kunnen opvan gen? En vindt u. dat een vrouw minder goed de vijfde of zesde klas zou kunnen hebben?" ,,Er zijn collega's, die willen persé de eerste klas niet. Dat getuttel ligt ons niet. zeggen ze. Ik heb graag een eerste klas. Je krijgt ze, en ze kunnen niet veel. Als je ze na een jaar aflevert kunnen ze lezen, schrij ven, sommen maken. Je ziet dat je ze iets hebt bij gebracht. Je ziet ze ook per week stapje voor stapje vooruitgaan. In de tweemansschool had ik met de klassen één, twee en drie te maken. Ik heb nooit voor een vierde klas gestaan. Maar een vrouw kan net zo goed de vijfde of zesde klas hebben, vind ik. Kleuterleidcrs Je krijgt nu ook kleuterleiders. In Ne derland zijn er al een stuk of vijf en met deze eindexamens zullen er weer een aantal bij komen. Je hebt ook vrouwen, die hoofd van de school zijn. Wij hebben zuster Imelda. Ik zou echt niet weten waarom een man het in de eerste klas niet goed zou doen." ,,Hoe bejegenen de jongere kollega's u? Ook in verband met de onderwijsver nieuwing." OOK IN VERBAND MET DE ONDERWIJSVERNIEUWING ..Ik heb niet het idee dat ze mij als een oudere beschouwen. Als ze de kans krij- De zilveren onderwijzeres. gen. proberen ze mij ook op de kast te krijgen Op de kweekschool, de pedagogische akademie. hebben ze andere ideeën ge leerd. Als ze de praktijk meemaken zeg gen zc: ..Dat is in theorie prachtig, maar om dat uit te voeren met dertig, veertig kinderen, dat valt wél zwaar!" VAN 2 MANS- NAAR 8 MANS-SCHOOL Ze begon in de echte oude school, de twee lokalen, die tegen de woning van de familie Veenendaal zijn aangebouwd, op de Ooievaarshorsterweg, in de wande ling Schoolsteeg genaamd. Hoofd; eerst de heer Monsma. daarna de heer La phor. vanaf 1959 de heer Van Aken. In 1967 verhuisde ze met de school naar de nieuwe buurt. ,.Het is hier in vijfentwintig jaar enorm Mevrouw Udzema, 25 jaar voor de klas bij 't Palet. cowboy Billy wordt de popster. Als klap op de vuurpijl besluiten de be drijfsleiders samen een zangduo te vormen en zetten in die hoedanigheid het slotlied in onder het motto ..Wan neer we de handen in elkander slaan dan worden de stoutste dromen waar. Wanneer we eendrachtig met elkander gaan. krijgen we het heus wel voor elkaar Ondanks het feit dat het stuk steeds in hetzelfde decor werd gespeeld was het toch een zeer afwisselend en le vendig geheel. Daar zorgde het enthou siast zingen en dansen van de kinde ren wel voor. Enkele solozangers en -zangeressen oogstten met hun optre den veel bijval van het grote publiek, maar ook het optreden van verschil lende groepen droeg een steentje bij tot het succes Na het optreden waren er natuurlijk bloemen voor alle mede werkers Ook het hoofd van de school, de heer Venema, werd niet vergeten, hij kreeg uit naam van alle zesde klassers een prijzenkast aangeboden die in de school een plaats zal krij gen. De kinderen kregen hun getuig schrift uitgereikt en de oudercom missie had voor ieder kind een lepel tje met de inscriptie ,,De Wegwij zer" verzorgd. De voorzitter van de oudercommissie bedankte tot slot de vele aanwezigen voor de belangstelling en wenste de kinderen veel succes De afscheidsavond was goed verzorgd en mag bijzonder geslaagd genoemd worden. T'burgerlijke stand LEUSDEN - Geboren: 5 juni. Elmer Rogier Pouw, Roggeland 4, 6 juni: Evert Willem van Doornik, Hessen- weg 90, 13 juni: Fiona Corine Anie- n la Bakker, Terberghorst 13, Ray mond Schrijvers, Wanmolen 15; 14 juni. Anne Maria Smal, P Storm- straat 44. Als Pietje een broertje of zusje gekregen heeft dan kan de familie en dan kunnen alle kennissen snel op de hoogte zijn van deze blijde gebeurtenis. Want u kunt uw geboorte kaartjes vlug en gemakkelijk bestellen bij de Finnmark 3, Leusden-C Tel. 41495 U mag onze modellen- boeken thuis rustig eens doorkijken. AMERSFOORT - Geboren: 21 mei: Alexander Johannes Trentelman, Tra- vertijn 43. 24 mei: Johanna Martine van 't Klooster, Kon. Julianalaan 43; 25 mei: André Roland Ferdinand Kas, Kornoelje 1; Anouk Nathalie Kluit, Hondsdraf 4; 31 mei Mirjam Elisa beth Willemien Thier, Schutterhoef- laan 16, 1 juni Johannes Cornelis Willem Versteeg, Haverland 25; Wil lem Koch, W van Amersf.straat 31; 3 juni. Remko Martijn Abels, Krak- horst 30 Overleden: 8 juni; Johannes Hen- drikus Ossendrijver, oud 85 jaar. Gehuwd: 9 juni: H C. Dijkhuis en A J Stapelbroek. 14 juni H. Reems en P E Buist; 16 juni R. Steringa en S. S. de Boer. I LEUSDEN - Ondertrouwd: 3 juni. Albertus Jacobus Leijenhorst, wo- nende te Leusden, Oude Utrechtse- weg 1 en Teuntje Zomer, wonende te Leusden, Vlasland 2; 13 juni. Mark I Philip Edmonds, wonende te Leus- den, Bohemen 47 en Dirkje Gijsbertha g van Dijk. Bohemen 47, Leusden; 15 ;j juni Martinus Visser, wonende te j Amersfoort. Heiligerb.weg 162 en Cornelia Hendrika Blom, wonende te Leusden, Horsterweg 21.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 7