Het Mittenwald- syndicaat Voor de fijnproevers Het liefje van de Franse luitenant Bruna Culinair LEUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS DONDERDAG 23 JUN11977 Leusdenaar M. de Vos, lid van Natuur fotografengilde epi.iBuejBjBoiopnnjeun y epilBuajBjBojojjnnjBuD In Duitsland gaf de Gesellschaft Deut- scher Tierfotografen een aantal richt lijnen uit. In Engeland werden in de Protection of Birds Act (1954/1967) be palingen opgenomen, die het fotografe ren van bepaalde vogelsoorten op of bij het nest aan een vergunning binden. VOGELWET 1936 Ook Nederland heeft iets in petto. In de Vogelwet van 1936 zullen ook bepa lingen worden opgenomen voor de direk- te vogelbescherming." „Hoe was in Nederland de publiciteit op dit gebied?" ,,In Nederland", zegt Machiel de Vos, ,.is in diverse weekbladen veel gepubli ceerd. Daardoor kregen de jachtopzie ners op een gegeven moment de indruk, dat de natuurfotograaf meer vernielde dan dat hij goed deed. Op die manier kreeg je een aversie tegen dit soort za ken, wat natuurlijk niet terecht is. Er zijn ook voorzichtig te werk gaande na- tuurfotogTafen, die begrip en respekt voor het natuurgebeuren hebben. ADHESIE De goede vogelfotografen gingen zich verontrust voelen. Zo heeft vogelfoto graaf Frits van Daalen in april 1976 in ..Het Vogeljaar" een artikel geschreven. Hij vroeg daarin om adhesie van de natuurfotografen, die de natuurbescher ming als eerste en belangrijkste faktor zien. Een dertig tal natuurfotografen rea geerde op zijn oproep. En in september 1976 kwamen wij voor het eerst bij el kaar. De groep besloot op basis van het prin cipe: Natuurfotografie heeft een we zenlijke edukatieve en natuurbescher- mende taak" een vereniging op te rich ten. Op 25 januari 1977 passeerde ten overstaan van notaris mr. Meijer in Am sterdam de oprichtingsakte van de ver eniging Natuurfotografengilde." DOELSTELLING NFG ,,Hoe luidl de doelstelling van het NFG precies?" De Vos: „Het bevorderen van een wyze van natuurfotografie, en van -cinemato grafie, die in overeenstemming is met de algemeen aanvaarde normen van milieu bescherming." Hoe kan dit bereikt worden? Door het vaststellen en hanteren van door de le den van het NFG, in overeenstemming van het doel, te volgen gedragsregels. En door het uitdragen van en bekendheid geven aan de aan het doel ten grondslag liggende ideeën en opvattingen. De Vos: ,,De eerste gedragsregels zijn inmiddels opgesteld, in navolging van de Duitse en Engelse zusterverenigingen. Ondanks die voorbeelden dragen ze een eigen specifiek Nederlands stempel. We zitten immers in een klein land, en er is veel belangstelling in ons land om het weinige dat we nog hebben goed te hou den, en er goed mee om te gaan. Een van de belangrijkste dingen bij ons is: de natuurfotografie is in alle gevallen ondergeschikt aan het natuurgebeuren. De natuurbescherming moet ten alle tij de primair worden gesteld. Dat houdt een stuk wegcijfering van de direkte en gemakkelijke realisatie van een natuur foto, van een stuk hobbie in." ,,Wilt u de grote richtlijnen noemen, waaraan de Nederlandse natuurfotogra fen zich dienen te houden?" „Natuurfotografen moeten zich ont houden van het verstoren van de natuur in de ruimste zin van het woord." Daar bij staan voorop: de samenhang van planten, dieren en mensen in het ecolo gische systeem. De ondergeschiktheid van natuurfotografie en -cinematografie aan het natuurgebeuren. Onder verstoring van de natuur wordt onder meer verstaan: - het op nadelige wijze beïnvloeden van het gedrag van levende organismen, - het verstoren van de natuurlijke omge ving van de te fotograferen planten en dieren, - het zodanig ingrijpen in bestaande toestanden, dat daardoor de natuurlijke bescherming van planten en dieren te loorgaat, Werk van het natuurfotografengilde: Veldleeuwerik. - het storen van dieren bij het voedsel zoeken, - het zodanig optreden, dat dieren hun biotoop moeten verlaten - het zich op zodanige wijze in de natuur ophouden, dat andere levende organis men daarvan schade ondervinden, - het direkt fotograferen van nesten en nestholen, waardoor schade kan worden toegebracht, - het geven van bekendheid aan vind plaatsen van planten en dieren. - het door middel van kunstmatige ge luiden of op andere wijze uitlokken van schadelijke, onnatuurlijk gedrag, - het vangen of op andere wijze uit hun natuurlijke omgeving halen van dieren voor fotografische doeleinden, - het verstoren van de winterslaap, - het plukken of uitgraven van te foto graferen planten en het beschadigen van de omringende vegetatie. b. Natuurfotografen moeten zich ont houden van het zonder toestemming van betrokkenen betreden van privcterrei- nen en natuurgebieden. c. Natuurfotografen mogen mede-na tuurliefhebbers by hun bezigheden niet storen. d. Natuurfotografen moeten by publi- katie van foto's en films van in gevan genschap of laboratoria levende en ge temde dieren vermelden dat de betref fende opnamen onder die omstandighe den zyn gemaakt." OPGAVE LEDEN INLICHTINGEN ,,Voor wie zich wil opgeven als lid bij het NFG, of wie nadere inlichtingen wenst," zegt de heer De Vos: ,,Het sekretariaat is gevestigd: NFG, Leidse- plein 7 in Haarlem. Wij hebben inmid dels reeds de vijftig leden bereikt!" „Wat wil het NFG voor zyn leden gaan doen?" BELANGEN BEHARTIGEN De Vos: „Gestalte geven aan de na tuurbeschermingsgedachte. Waar denken we aan? De tijd vlak na de Tweede We reldoorlog was een turbulente tijd, vol onduidelijkheden, on waarschijnlijkheden, onwaarhe den en ondoorzichtigheid. Een tijd, waarin tal van eerder als inte ger bekend staande mensen de kans krijgen en namen om over de schreef te gaan. Een tijd ook voor opportunisten, gelukszoe kers en goudjagers. Kortom een tijd, waarin je als je scherp oplette je kans kon grijpen. Vooral in het pas veroverde Duits land was de chaos compleet en de mogelijkheden om jezelf te verrijken legio. Frederick Nolan schreef in dit kader een uitstekende thriller, waar bij het goud uit de Reichskasse van Hitler's juist gevallen rijk, de inzet vormt. Het is een onderwerp, wat al eens vaker is gebruikt voor een spannend verhaal. Het legendarische goud van de Duitse nazi's, in de voor gaande jaren bijeengestolen in ver overde landen en van veroverde en vernederde volkeren, heeft nadien niet veel geluk gebracht. Een deel van deze buit werd vlak na de oorlog teruggevonden, in diepe bergmeren of verborgen in grotten. Een ander - naar men vermoedt veel be langrijker deel - bleef verborgen in schemering, ligt ergens te wachten op een nieuwe bestemming. Frederick Nolan schreef met het boek ,,Het Mittenwald Syndicaat" een bijzonder spannend tijdsdoku- ment. Hij is er in geslaagd om die verwarrende tijd na 1945 in het chaotische, door de geallieerden verdeeld Duitsland, op uitstekende wijze te schetsen met als rode draad de jacht op het Nazi-goud Een jacht, die ook alleen maar kon plaatsvinden in het kader van die zelfde chaos. Op een moment, dat tal van gegevens nog bekend zijn, dat vooraanstaande Nazi-figuren zélf meedoen aan die jacht, samen met de veroveraars. ,,Het Mittenwald Syndicaat" lees je als een film Een spannende, goed gemaakte film Uitgegeven door Bruna Zn. te Utrecht. Oorspronkelijke titel: „The Mittenwald Syndicate". Vertaling Dick Kolthoff. Pms gebonden 24,50. V en bevat naast een algemene inlei ding over het land en de culinaire gewoonten, over de wijnsoorten e.d een interessante en afwisselende reeks recepten, die in de Neder landse keuken klaargemaakt kunnen worden. Datzelfde geldt voor „Zuid- en Midden-Amerika", geschreven door Susan Bensusan Tenslotte aan dacht voor „Nederland en België" met recepten van Heieen A. M Hal- verhoul over de kookkunst in de Lage Landen Bruna Culinair: een handzame reeks voor de fijnproevers Prijs per deeltje: 7,50. V. Aan het organiseren van gen en lezingen. Aan het verantwoord materiaal voor tijdschriften. Aan het kritisé van prublikaties van natuu -films. Aan het voorzien aan materiaal voor onderwijsdcdJ Er is erg veel belangstelling is materiaal. CRM heeft er naai en ook veel scholen tonen intei Daarnaast willen we een stuk! ding geven aan de natuurfaj meedenken over milieu wetgeii^j kader willen we een fototheekaj en de belangen van onze leden pi hartigen op het gebied van autej ten. De natuurfotograaf is niet vogelfotograaf maar in het alga fotograaf van planten en dierea niet alleen de beroepsfotogruii elke fotograaf in het vrije veldd voor het natuurgebeuren interes Elementair is het gedrag van dei het vrije veld. Elke fotograaf gea zijn gedrag aan hoe hij is ingest! je een spoor door een rietkm achterlaat, omdat je het nestn kiekendief bent gaan fotografera geen idee van het juiste gedrag natuur. Als je, om iets te fotog planten gaat snoeien onder tó van: die groeien er straks des lel door, heb je geen idee van hu gedrag in de natuur. Het is een mentaliteits-kwesti willen een stuk beïnvloeding l»ï den. Er zijn verscheidene belangrijk grafen toegetreden tot de NFG. K aan Piet Munsterman, Schouteafl Daalen, Will Schieveen, die lad de televisie een film uitzond otsI dreiging van de Hoge Veluwe. Het is een landelijke zaak, en»jl dat ook in Leusden het belangU zaak wordt ingezien. De kontributie is voor het ju vastgesteld op 25,--. Voorsdj en studenten op 15,-." ANCOl Werk van het natuurfotografengilde. Grutto. Voor de liefhebbers van kokke rellen weer goed nieuws. Bij Bruna in Utrecht verscheen kort geleden in de serie „Bruna Culi nair" drie nieuwe deeltjes. Evenals de vorige delen weer onder eindredaktie van Hugh Jans, die o.m. ook recepten schrijft voor Vrij Nederland. „Spanje en Portugal" werd ge schreven door Alejandro Doméneck Nederland en België LEUSDEN - Naar aanleiding van het ANP bericht over de oprichting van het Natuurfotografengilde zijn we ons licht gaan opsteken bij de heer M. de Vos uit Leusden-Zuid, die er van het begin af aan bij was. We vroegen hoe het NFG tot stand was gekomen, en om welke redenen het no dig w as om de krachten te mobiliseren. VERONTRUSTING ,,Er was een stuk verontrusting bij diverse natuurliefhebbers over het doen en laten van de fotografen in het vrije veld. De natuurfotografie grijpt om zich heen, omdat de natuur in de belangstel ling staat, en omdat de laatste geweldige tclelensen voor iedereen onder bereik zijn gekomen. Men schaft prachtige ka mera's met telelensen aan, en men denkt alles te kunnen gaan fotograferen. Waar de fraaie technische hulpmiddelen aan wezig zijn. ontbreekt echter veelal de kennis over de natuur." „Wat waren de meest in het oog lopen de onwetendheden, natuurvergrypen?" NATUURLIJKE BEGROEIING Dc heer Vos: „Een van de meest in het oog lopende dingen waren de nestfoto's. De fotograaf wil het hele nest op de foto. Hij legt het bloot doordat hij dc bescher mende begroeiing notabene wegknipt. Hij besteedde daarbij totaal geen aan- dhchf aan de beschermende rol. die de natuur met die begroeiing op het oog heeft. Dt fotograaf knipte de takken bij het nest weg, en de jonge vogeltjes kwamen om door regen of door zon, of ze werden de prooi van wild. Een nest is niet voor niets gecamoufleerd! Hierdoor raakte de natuurfotografie in diskrediet. Van de bekende Engelse schrijver John Fowles verscheen kortgeleden bij Bruna te Utrecht een herdruk van het boek „De minnares". In dezelfde serie als waarin andere boeken van Fowles verschenen: „De Magiër" en „De ebbenhouten toren". „De minnares" kreeg een nieuwe titel, die meer overeenkomst vertoont met de oorspronkelijke: „Het liefje van de Franse luitenant" (The French Lieutenant's wo man"). Het is het nogal lijvige, maar erg lezenswaardige verhaal over Charles Smithson, een keurige jon geman met „familie". Ernestina Freeman zijn verloofde, is een keu rige jongedame met geld. In de ogen van hun Victoriaanse omgeving dus een uitstekende combinatie: de twee toekomstige echtelieden be reiden zich voor op een rustig en fatsoenlijk leven John Fowles weet dat allemaal op een ietwat ironische manier te be schrijven, met gevoel voor historische achtergronden en de tails. „Het liefje van de Franse luite nant" is een boeiende, jonge vrouw: Sarah Woodruff, die haar on Victoriaanse vrijheidsdrang heeft moeten bekopen met de bijnaam: het liefje van de Franse luitenant. Charles raakt langzaam maar zeker geboeid en verstrikt door deze vrouw. Het wordt zijn grote liefde, een obsessie. „Het liefje van de Franse luite nant" is een goed geschreven ro man, ook al is het van een toch wel John Fowles HET LIEFJE VAN DE FRANSE LUITENANT Roman ander genre als „De magiër" en de verhalen in „De ebbenhouten toren". Voor liefhebbers van dit soort romans echter beslist aan te bevelen Uitgegeven door A. W. Bruna Zn. te Utrecht, gebonden editie, oor spronkelijke titel: „The French Lieu tenant's woman", 1969 Vertaling Fréderique van der Velde. Bewerking gedichten: Ernst van Al- tena. Prijs: 25,90 Werk van het natuurfotografengilde: Tureluur.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 8