|r Is al een fietspad in het Lockhorsterbos: ie Lockhorsterweg zélf Het Milieu-Journaal verschijnt eens in de maand. Redakner Werkgroep Voorlichting C M L Wiesje Engelen, Jan Peter van Doorn, Marjan Demmer, Fennie Kassner, Nelleke Kessels, Rob Nord, Ben Otten, Erik Jan Tuininga, Wim Veen, MarijkeWalta HET COMITÉ MILIEUZORG LEUSDEN. KONTAKTADRES CML, GEMEENTEHUIS LEUSDEN TEL.41247. OF DORDOGNE 11 DONDERDAG 23 JUNI 1977 jje noodzaak van een fietspad door het Lockhorsterbos is niet diskutabel, maar dat fietspad Ier al: het is de Lockhorsterweg". Deze privé-mening die wij bij een medewerker van tsbosbeheer beluisterden, illustreert de problematiek waar we in Leusden nog steeds niet 1 uitgepraat zijn. oktober 1974 schreef het aktiekomité KNALgroen in haar rapport „Vervoer en Verkeer in ichtvan Leusdens Groei" al: „Met name de Lockhorsterweg is ongeschikt als uitvalsweg .Leusden-Centrum", en verder: „De Lockhorsterweg moet zo snel mogelijk het karakter uitvalsweg verliezen. In ieder geval moet voorkomen worden dat terwille van tijdelijke ingen de weg wordt aangepast aan de toenemende verkeersstroom. Voorgesteld wordt de iorsterweg in de toekomst af te sluiten voor gemotoriseerd verkeer (met ontheffing voor onenden) en te laten fungeren als fietsroute". Snds dit geschreven werd is de verkeersintensiteit in het Lockhorsterbos steeds groter orden. sleutel voor de oplossing van dit probleem ligt feitelijk in handen van de minister van eer en Waterstaat. Blijkens informatie van de zijde van de gemeente is bij Rijkswaterstaat ist de wil wel aanwezig om een aansluiting op RW-28 te kreëren. De schatting van het :entebestuur dat deze aansluiting in 1980 of 1981 gerealiseerd zal zijn lijkt ons echter aan de mistische kant. ngw etis begrijpelijk dat b. en w. naar een tussenoplossing hebben gezocht. Dit heeft geleid tot het tel om een tijdelijk fietspad door het Lockhorsterbos aan te leggen. De zaak van de igheid van de naar de scholen in Amersfoort fietsende kinderen lag ook zoveel Leusdenaren in het hart, dat een inderhaast opgericht komité kans zag meer dan 3000 handtekeningen te iraelen onder een dringend verzoek aan Gedeputeerde Staten van Utrecht om de otingswijziging ten behoeve van de aanleg van het fietspad goed te keuren. Of de invloedd deze handtekeningenaktie op de uiteindelijke positieve beslissing van GS groot is geweest goedkeuring kwam af voordat de handtekeningen waren overhandigd) is voor de standers van het fietspad niet relevant. ngèm Ondanks de 3'JOO handtekeningen kunnen we echter niet voorbij gaan aan de vraag die er bij sommigen leeft, of er geen andere oplossing mogelijk geweest was, waarbij het Lockhorsterbos voor elke ingreep gespaard zou blijven. De Stirhtse Milieufederatie heeft daaromtrent onlangs een suggestie gedaan (Leusder krant, 12 mei jl.). Zij stelt: Geef de fietser prioriteit en sluit de Lockhorsterweg vanaf de Heiligenbergerwe-; voor het autoverkeer af. Het autoverkeer zou dan via de Groene Zoom. Bavoortseueg en Maanweg naar de Arnhemseveg kunnen rijden. Uiteraarl zien de voorstanders van deze oplosJing ook de bezwaren daarvan in grotere drukte op de Bavoortseveg, die vooral bij de oversteekilaats naar het zwembad tot gevaarlijle situaties zou kunnen leiden, en filevoming bij het kruispunt Maanwej-Arnhemseweg. Ofschon GS dus inmiddels de kredietanvrage voor de aanleg van het fietspad lebben goedgekeurd willen wij toch na<er aandacht besteden aan enkele aeningen, die in het interview met de voordvoerder van de Stichtse Milieufderatie geuit werden. In deeerste plaats dat de aanleg van het fietpad wel eens even lang zou kunneiduren als de realisering van de aansluiing van Leusden op RW-28. De heer Belhouwer (SMF) meende dat de eigenar van de grond die voor het fietspd nodig is niet bepaald staat te dringu om medewerking te verlenen aan vrkoop van die grond. Hierop kome wij hieronder nog terug. Wij hoben echter ook getracht enig mzich te krijgen in de diverse proceures en in het overleg dat nog moet/olgen, alvorens met de aanleg van ht fietspad kan worden begonnen. Daarae hebben wij ons licht opgetoken bij de gemeente en enkele hiem te noemen instanties. Daarbij is niet aar volledigheid gestreefd. Wij hopii dat de voorstanders van het fietsad zullen begrijpen dat hun wens nietan vandaag op morgen vervuld zal woren. Aan een voorspelling omtrent de bnodigde tijd willen wij ons echter niewagen. It onze naspeuringen is ons verder niegebleken dat er milieugroepen zoden zijn die de belangen van larschapsbehoud zouden stellen boïn dat van de veiligheid van fietsers enle realisering van het fietspad da'om in de weg zouden staan. In de ketakten die wij gehad hebben kwam als)ersoonlijke mening van zegslieden w<regelmatig naar voren, dat ze uiraard niet op hun geweten zouden wen hebben dat er veteersslachtoffers vallen op de Ltkhorsterweg, maar dat ze betwijfelden dat het fietspad de enig mogelijke oplossing zou zijn Nu de zakelijke vragen en de verkregen antwoorden met eventueel kommentaar onzerzijds. WATERSCHAP HEILIGENBERGERBEEK: Vraag 1. In welk opzicht heeft het waterschap te maken met de realisering van het fietspad? Antwoord. De taak van het waterschap bestaat uit de behartiging van de waterstaatsbelangen van zijn gebied. Tot deze taak behoort onder meer: a. de bescherming van zijn gebied tegen water uit omliggend gebied; b. een zo doelmatig mogelijke beheersing van de waterstand in zijn gebied. Vraag 2. Kunnen zich in het algemeen of in dit geval technische problemen voordoen als een fietspad een waterloop kruist? Antwoord. Naar verwachting zullen zich hierbij geen bijzondere problemen voordoen. Vraag 3. Gaat het bij het overleg met het waterschap alleen om een formele toestemming of kan het waterschap de realisering van het fietspad tegenhouden? Antwoord Het gaat hier om een principiële toestemming voor het wijzigen of kruisen van de watergangen Leusder Grift en van de Heiligenbergerbeek. Vraag 4. Is er al overleg geweest tussen het gemeentebestuur en het waterschap? Antwoord. Er is al informatief overleg geweest tussen gemeentewerken en de technische dienst van het waterschap. We krijgen uit de antwoorden niet de indruk dat er van deze zijde moeilijkheden gemaakt worden. Wél blijkt dat de aanleg van dit tijdelijke fietspad nogal wat bijkomende werken met zich meebrengt. Dit geldt ook de kruising met de spoorlijn Rhenen-Amersfoort, zoals uit de onderstaande reaktie van de Nederlandse Spoorwegen blijkt. De Spoorwegen willen overigens duidelijk wel meewerken aan een snelle realisering van het fietspad. Niemand hoeft zich echter nog te verbazen dat een kort stukje tijdelijk fietspad nog zo kostbaar kan blijken. NS: DIENST VAN INFRASTRUKTUUR De eerste vier vragen hadden dezelfde strekking als die aan het waterschap. Ad 1. Het bedoelde fietspad kruist de spoorbaan vlak naast de bestaande overweg. Aangezien werkzaamheden op spoorwegterrein moeten worden uitgevoerd is NS inderdaad betrokken bij de aanleg van dit fietspad. Ad 2. Ten behoeve van een kruising tussen een weg of een fietspad met de spoorbaan moet tussen de spoorstaven een bevloering komen; verder dient de bestaande heveihgingsinstallatie te worden uitgebreid c.q. aangepast Ad 3. Formeel is het mogelijk dat NS de medewerking aan de kruising tussen een weg of een fietspad met de spoorbaan kan weigeren. In gevallen als het onderhavige zal NS normaliter wel haar medewerking verlenen. Ad 4. Omtrent de aanleg van bedoeld fietspad ter plaatse van de overweg heeft reeds overleg plaatsgevonden met de gemeente. Het betreffende plan voor de aanleg van dit fietspad is door de NS reeds geheel voorbereid en is d.d. 1 februari jl. met een opgave van de begrote kosten aan de gemeente aangeboden. De laatste vraag luidde: Wie draagt de kosten bij de verbreding van een bestaande of aanleg van een nieuwe spoorwegovergang? Antwoord Indien de verbreding van een bestaand- of de aanleg van een nieuwe overweg uitsluitend in het belang is van het wegverkeer, dan komen de kosten terzake voor rekening van de wegbeheerder, in het onderhavige geval de gemeente Leusden DE GEMEENTE LEUSDEN Vraag 1. Onder welk bestemmingsplan valt het Lockhorsterbos? Antwoord. Niet onder een bestemmingsplan, maar onder het Uitbreidingsplan in Hoofdlijnen (1956) Vraag 2. Kan er inspraak gepleegd worden vóór dc realisering van het fitetspad en kan de aanleg daardoor eventueel vertraagd worden? Antwoord. De aanleg is een werk niet in de zin van een bouwwerk Het kan zonder meer gerealiseerd worden en kan niet door een bezwaarschriftenprocedure tegengehouden worden. Vraag 3. Wat is de konsekwentie van het feit dat het Lockhorsterbos onder het ruilverkavelingsplan Heiligenbergerbeek valt? Antwoord. De ruilverkavelingskommissie moet op de hoogte gesteld worden. Omdat er geen verandering in wegen en waterlopen wordt aangebracht, is er geen bezwaar van deze zijde te verwachten. Vraag 4. Moeten er bomen gekapt worden? Antwoord. In ieder geval één boom en hoogstens twee. Verder moet er wat hakhout worden opgeofferd. De tracering van het fietspad is bovendien zodanig, dat voorkomen wordt dat wortels van bomen zouden kunnen verstikken. (vervolg pagina 2) erik van der vlist

Leusder Krant | 1977 | | pagina 9