Voorlopig geen enkele kans op scholengemeenschap in Leusden rbr lemeente gaat elefooncentrale slopen ok „Sport en Spel" op 27 augustus Schadeclaims: 125.000,- ALLEEN CATEGORALE MAVO ZOU KUNNEN achterbergh wonen LEUSDER KRANT leusden RIJPSTRA en PARTNERS Makelaardij Nu de tijd voor vast tapijt SB UITGAVE: B.D.U. B.V. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: POSTBUS 11. LEUSDEN-CENTRUM. TEL. 033-4.14.95. DIREKTIE: H. J. HEINE - D. REBEL. REDAKTIE: BERT VOS. Donderdag 30 juni - 9e jaargang no. 13 -1977 (hmfhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leunden och nog braderie en optocht peen onzer verslaggevers) J.EUSDEN - De historische op- de braderie en „Sport en L" - onderdelen van de ging van Leusden 1200, die in band met het overlijden van gemeester A.H. van der Post een doorgang meer konden j(n - zullen alsnog jtsvinden. Als datum voor het perken van deze programma- jiderdelen is zaterdag 27 augus- |Bgekozen, de laatste zaterdag feilde schoolvakanties. Je kosten van de 27ste augus- jinoemt het stichtingsbestuur rwaarloosbaar' De op- ngst van de braderie zal de Wen. naar verwachting, jen dekken. Daardoor is de rlale doorgang van deze fes- Jeiten volgens het stich- Igsbestuur op geen enkele (ze van invloed op de afwikke- pgvan de schadeclaims, die de jelasling van de festiviteiten tin juni met zich mee bracht. Mgaat nu om een bedrag van Lveer 125.000,-. waarvoor fhet bestuur claims zijn bin- gekomen. Het bestuur van de stichting verwacht dat het uit eindelijke bedrag een stuk lager zal komen te liggen, omdat men hoopt met de kermisexploitanten een bijzondere regeling te kunnen treffen. Vorige week donderdag vergaderde het stichtingsbestuur over de vraag, of het mogelijk zou zijn om nog programma-onderdelen van de viering van Leusden 1200 doorgang te laten vinden Er was inmiddels al een verzoek binnen gekomen van de sport verenigingen om Sport en Spel" nog een keer te laten plaatsvinden Een pei ling onder de deelnemers aan de op tocht leerde dat van de oorspronkelijk tachtig wagens er nog zo n vijftig eind augustus zouden kunnen meedoen. Reeds kort na de afgelasting van de feestelijkheden was uit middenstands kring de wens te horen om de braderie alsnog te laten plaatsvinden. Een en ander was voor het stichtingsbestuur aanleiding om de leden van de betref fende werkgroepen te verzoeken om weer aan het werk te gaan Op zaterdag 27 augustus zal tevens de trekking plaatsvinden van de lo terij De verkoop van de loten - er zijn er nog 2300 - kan tot die datum doorgaan Ook de munten, tegeltjes en dergelijke blijven in de verkoop Tot nog toe is voor een bedrag van ongeveer 125 000,- aan schadeclaims bij het stichtingsbestuur ingediend. Voorzitter R J A van Gooi zegt onder claims te verstaan. .,AI die rekeningen die zijn ingediend, waarvoor geen prestatie is geleverd. Daarin moet je twee groepen onder scheiden. In de eerste plaats degenen, die hun prestatie niet hebben kunnen leveren - zoals bijvoorbeeld de ar tiesten van de amusementsp rogramma's. Daarnaast zijn er de men sen die echt schade hebben geleden door de afgelasting, zoals de kermisex ploitanten en de firma Glaudemans In samenspraak met een juridisch ad viseur zijn de claims op hun realiteit aan het bekijken Ik wil er overigens nog wel aan toevoegen, dat er onder de in dieners maar één Leusdenaar zit', aldus de heer Van Gooi. TEGENAANBOD Een groot deel van het bedrag van 125.000 - wordt gevorderd door de gezamelijke kermisexploitanten Naar verluidt zou het om een bedrag gaan van ongeveer 50.000,- Het stich tingsbestuur wil de kermisexploitanten een tegenaanbod doen, in de hoop dat daardoor de claim zou komen te verval len. Van Gooi: ..We hebben het plan om de kermisexploitanten een pachtloze kermis aan te bieden in het najaar van volgend jaar. We willen de exploitanten een kermis van vier dagen aanbieden, waarvoor zij dan niets hoeven te beta len. Deze suggestie hebben we al ge daan aan de heer Sterrenberg. de or ganisator van de kermis. Het leek hem een erg aardig aanbod", aldus Van Gooi De najaarskermis zou naast de jaar lijkse Leusdense kermis komen, die altijd in het voorjaar gehouden wordt. Voorzitter van Gooi zegt goede hoop te hebben dat de kermisexploitanten op het aanbod in zullen gaan en dat zij hun volledige claim zullen laten vallen Wanneer dat gebeurt, dan zal de stichting Leusden 1200 waarschijnlijk in staat zijn om de dan nog resterende claims binnen het budget van de stichting af te wikkelen. Wanneer de mogelijkheden van de stichting over schreden worden - hetgeen in ieder- geval gebeurt wanneer de kermisex ploitanten hun claim niet laten vallen - resteren er twee mogelijkheden De eerste is het faillissement van de stich ting Dat is een oplossing, die het be stuur niet erg aanstaat. Men vindt dat de stichting dat niet kan maken. GEMEENTE De tweede mogelijkheid is aankloppen bij de gemeente. Informeel kreeg het stichtingsbestuur al op 9 juni te horen dat van die mogelijkheid gebruik gemaakt kon worden Op die donderdagavond werd, nadat het over lijden van de burgemeester aan de raadsleden bekend was gemaakt, enige tijd vergaderd door de wethou ders de gemeentesecretaris en de voorzitters van de fracties in de Leusdense raad. Daar werd besloten om het stichtingsbestuur te verzoeken de feestelijkheden af te gelasten. Het verzoek ging vergezeld van de toezeg ging dat eventuele tekorten, die ten gevolge van de afgelasting konden ont staan, door de gemeente gedekt zouden worden Aldus goed ingelichte bronnen DEZE WEEK IN DE PAGINA 3: PAGINA 5: PAGINA 7: PAGINA 9: - Wijkraad Groenhouten wil dat de raad over't Spul praat. Agenda. Loep op Leusden. - Raadsagenda. Financiële kant beslissend voor keuze realisator toekomstig Hoofdcentrum. - Het goede amateurtoneel van De Eendracht. - Succesvol optreden Enge Wijven. - Nathalie van Gijn: Nederland hééft iets. PAGINA 11 en 13: - Sport. PAGINA 15: - Film: kijkcijfers belangrijker dan mensen DE LEUSDER KRANT DEZE WEEK 16 PAGINA'S pWBI, LEUSDEN - Het college van b. en w stelt de raad voor om het stukje grond irop de voormalige telefooncentrale staat (Burg. de Beaufortweg 47) van Inspectie der Domeinen terug te kopen Deze centrale is niet meer in gebruik. *erd enige tijd geleden vervangen door een grotere Het is de bedoeling dat I gebouwtje afgebroken wordt en er een wandelpad aangelegd wordt. Dit pad rat dan een verbinding tussen het noordelijk en het zuidelijk deel van het ^npark in het plan Princenhof. Het stukje grond (0,02.34 hectare groot) kost de gemeente 121.000,- Taxaties - Hypotheken Verzekeringen HAMERSVELDSEWEGIOa TELEF.: 033-4 40 00 s Avonds telefoon 033-43763 Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt elke week in de gemeente Leusucn Familieberichten en losse advertenties 26 cent per mm ö|l kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes: 75 cent per regel Losse nummers 45 cent per stuk. Opgave van advertenties en kopij vóór dinsdagmiddag 12.00 uur. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ofts kantoor, Finnmark 3 te Leusden Centrum is dagelijks van 10.00 tot 12.00 Wvan 14.00 tot 16.00 uur geopend Zaterdags gesloten (Van een onzer verslaggevers). LEUSDEN - De kans dat er in Leusden binnen afzienbare tijd een scholengemeenschap voor voortgezet onderwijs (mavo - havo - vwo) komt, is zo klein, dat moet worden vastgesteld dat een dergelijke vorm van onderwijs er in Leusden voorlopig niet komt. Er is alleen een mogelijkheid om hier mavo-onderwijs te krijgen. Maar dan moet een categorale - op een bepaalde levensbe schouwelijke grondslag geba seerde-mavo uit Amersfoort naar Leusden worden overgeplaatst. Het college van burgemeester en wethouders laat de raad weten, dat het aan deze mogelijkheid niet zou willen meewerken, maar wil van de raad graag een principiële uitspraak over deze materie ho ren. Een en ander komt vanavond in de'gemeenteraad aan de orde Bij het college is onlangs een schrijven van de Regionale Commissie Utrecht binnengekomen, waarin de gemeenten in de gelegenheid wor den gesteld om nieuwe scholen voor voortgezet onderwijs voor te dragen voor opname in het deelplan Het gaat daarbij om scholen, waarvoor bekostiging uit 's Rijks kas wordt ver langd Nu moeten scholen worden voorgedragen die in 1980. 1981 of 1982 moeten gaan functioneren Dit schrijven is voor de onderwijs mensen van de gemeente aan leiding om de raad een overzicht te geven van de situatie ten aanzien van de mogelijkheden om in het dorp tot voortgezet onderwijs te ko men. COMMISSIE Daarbij worden de conclusies van een commissie ad hoc. die zich begin 1975 over deze materie boog, nog maar eens naar voren gehaald De belangrijkste conclusies van die commissie, met het rapport waarvan de raad zich in juni 1975 akkoord verklaarde, zijn - Op 1 januari 1975 lag de gemid delde basisgeneratie 12-13 jarigen in Leusden 0,45% hoger dan het landelijk gemiddelde - Er is in Leusden een veel grotere belangstelling voor mavo. havo en vwo en veel lagere belangstel ling voor lager beroepsonderwijs dan het landelijk gemiddelde Er was toen niet voldoende leer- lingenpotentieel om een scholen gemeenschap van mavo. havo en vwo te stichten. Een eventuele poging om te komen tot een scholengemeen schap kan alleen gedaan worden door een bundeling van krachten Uit gegevens van het lager on derwijs concludeerde men. dat één derde van de leerlingen openbaar onaerwijs völgae. een derde protestants christelijke en één derde rooms-katholiek Voor een categorale mavo-school zouden wel voldoende leerlingen te vinden zijn, maar de stichting van een dergelijke school wordt niet aangeraden De aantrek kingskracht van een losse" mavo is beduidend minder dan van een in een scholengemeen schap ondergebrachte mavo Dit in verband met de doorstro mingsmogelijkheden Gezien de geringe belangstelling is er voor lager beroepsonderwijs voor een dergelijke opleiding geen plaats in Leusden. Een school voor voortgezet on derwijs zou ook leerlingen uit na bijgelegen plaatsen aantrekken Bij de beoordeling van de moge lijkheden voor voortgezet onder- leen iten wijs in Leusden moet rekening gehouden worden met de onder wijssituatie in de regio Eemland. AMERSFOORT Die laatste conclusie blijkt zeer juist te zijn Het is met name de na bijheid van Amersfoort met zijn vele vormen van voortgezet onderwijs, dat het zeer moeilijk maakt om in Leusden voortgezet onderwijs van de grond krijgt. In artikel 69, derde lid. van de Wet op het Voortgezet Onderwijs wordt gesteld dat ge leerlingen voor nieuw te sticht scholen in aanmerking mogen wor den genomen voor wie binnen rede lijke afstand plaatsruimte aanwezig is op een soortgelijke school waar het verlangde onderwijs wordt ge geven Als redelijke afstand wordt daarbij voor mavo/havo/vwo uitge gaan van 12 15 kilometer In Amersfoort is op alle scholen - welk onderwijs daar ook gegeven wordt en op welke basis - voldoende ruimte voor leerlingen en dat zal. naar men verwacht, ook in de toe komst zo blijven Maar het college zegt uit het oog punt van verkeersveiligheid van de kinderen de afstand van Leusden naar Amersfoort niet aanvaardbaar te vinden. Vanzelfsprekend bezit Achter- bergh een zeer uitgebreide en bij zondere kollektie vaste vloerbe dekking van gerenommeerde mer ken. Kwalitatief/artistiek van goede huizen. Minder vanzelfsprekend is die nog ambachtelijke, stipte uitvoe ring door Achterbergh. Voor een fijnduurzaam en zorgeloos vast tapijt. Loop er 's over bij Achterbergh. Amersfoort, Hellestraat Telefoon 033-13048 bv MAKELAARDIJ in 0.5 TaxatU» Hypothakan Varzakarlngan Flnanolaringan Onroarand goad Balaatlngadvlazan 033 44569 Direktie: G. H. Reimus en S. H. Snel. Hamersveldseweg 26. Leusden-C. Dag en nacht bereikbaar ZWANGERSCHAPSGYMNAST1EK LEUSDEN - Op woensdagavonden wordt in het kruisgebouw aan de Ro- zengaarde 33 een cursus zwanger- schapsgymnastiek gegeven. Om 19.45 en om 20.45 uur vangt er een cursus aan Deelneemsters kunnen zich woensdagavond bij het kruisgebouw melden. Telefonische opgave is ook mogelijk via nummer 20559. PARKET Zie onze aanbiedingen onder de Leusder Heitjes. EURON De enige mogelijkheid voor voort gezet onderwijs, die in de gegeven situatie resteert, is verplaatsing van een school uit Amersfoort naar hier „Gebleken is evenwel dat zulks voor wat betreft een scholengemeen schap voor mavo/havo/vwo niet tot de mogelijkheden behoort", zo staat in het raadsstuk te lezen: „In principe is er ook nog de mo gelijkheid van het vestigen in Leus den van dépendances van scholen voor voortgezet onderwijs in Amers foort. Afgezien van de vraag, of hiervoor van rijkswege toestemming wordt verleend, zijn aan het vormen van dépendances met name uit onder wijskundig oogpunt grote bezwaren verbonden Wellicht is de enige reèle mogelijkheid op redelijk korte termijn een verplaatsing van een bij zondere categorale mavo-schuol van Amersfoort naar Leusden Los van de'vraag of het tegen de achter grond van de huidige inzichten aan beveling verdient de stichting van een categorale school te bevorde ren, is de vestiging van een zo danige school echter bovendien niet in overeenstemming met de bij een groot deel van de Leusdense bevol king levende wens om te komen tot het stichten van een zogenaamde samenwerkingsschool in plaats van een op een bepaalde levensbe schouwing gebaseerde school. Zoals bekend is hiertoe destijds een stichting in het leven geroepen, waarvan het bestuur een verzoek aan de minister heeft gedaan tot plaatsing van een school voor voort gezet onderwijs op het scholen plan. Wij zijn van mening dat deze pogingen van gemeentewege zoveel als mogelijk is dienen te wor den ondersteund. In dit verband komt de vraag naar voren of van gemeentewege aan een eventuele vorenbedoelde verplaatsing van een bijzondere categorale school voor mavo medewerking moet wor den verleend Wij zijn geneigd deze vraag in ontkennende zin te beant woorden, doch zullen graag een principiële uitspraak van uw Raad hierover vernemenaldus het col lege aan de raad

Leusder Krant | 1977 | | pagina 1