Itedebouwkundig/architectonisch weinig verschil in kwaliteit tussen beide schetsen Ir. Dortmond: Nieuwe secretaresse Blijhof Expositie hoofdcentrum en Langenbeek verlengd „We hebben al gekozen" •^qERKRANT - RUIMTELIJKE ORDENING DONDERDAG 30 JUN11977 inanciële kant geeft doorslag bij keuze ontwikkelaar Hoofdcentrum en onze erslaggevers). BOEN - ..Wij hebben onze ai gemaakt. Nee, ik zeg niet, e gekozen hebben, maar op Bjk nivo is er al besloten. Wij lonze voorkeur - met een heel il er omheen, waarin we uit- waarom we die voorkeur door aan het beleid. Daar dan de beslissing genomen maakt met Amro-Westland over de bouw van het hoofdcentrum Wel is het natuurlijk zo, dat Leusden ervaringen had met Amro-Westland. Dat waren prettige ervaringen. Maar meer ook niet", aldus de heer Dortmond. De maquette van het hoofdcentrum, zoals Amro-Westland het ziet. DE KOE ALS ALTERNATIEVE ENERGIEBRON Wordt de koe de alternatieve energiebron voor de Nederlandse boer9 Dat zou er best eens van kunnen komen. Landbouwonderzoekers, die speuren naar alternatieve energiebronnen voor de land- en tuinbouw, hebben namelijk interessante ontdekkingen gedaan. Zo heeft men uitgedokterd dat de melk van koeien, die bij het verlaten van de uier een temperatuur heeft van 35°C en binnen drie uur in een koeltank op 4° moet worden gebracht, warmte afgeeft welke kan worden benut. Bijvoorbeeld om het drinkwater voor kalveren te verwarmen. En met het warme water kunnen de uiers worden gereinigd, de melkJeidingen worden schoongespoeld en zelfs zou de melkstal ermee kunnen worden verwarmd. Ook heeft men methoden uitgevonden om de lichaamswarmte, die dieren die op Sial staan afgeven, te benutten. Men heeft ontdekt dat een stal met tachtig melkkoeien voor een aanzienlijk deel van de verwarming van het woonhuis van de boer zou kunnen zorgen. De koe als zonnetje in huis dus Hetzelfde geldt ook voor varkensstallen, waarin men een warmte- en terug winningssysteem aanlegt. Overigens verwachten de onderzoekers van zonne-energie het meeste heil voor de land- en tuinbouw als alternatieven energiebronnen moeten worden aangeboord UNIEKE PONY-MANIFESTATIE Wie van pony's houdt moet zaterdag 6 augustus naar Den Bosch gaan. Bij de veemarkt in de Brabantse hoofdstad wordt die dag een naar verwacht mag worden schitterende manifestatie gehouden van het Nederlands Shet land Pony Stamboek. Het programma omvat demonstraties, keuringen, aangespannen rijden en als sluitstuk een unieke parade. Een zestigtal hengsten in alle mogelijke kleuren en maten (er zijn minipony's bij die een maat hebben van 73 tot 86 cm') zullen nl. in een drie kwartier durende show worden getoond Zo'n parade is nog nergens ter wereld eerder gehouden. In de ochtenduren (aanvang 9.30 uur) zullen 300 geselecteerde merriën worden gekeurd 's Middags worden o.a. de mogelijkheden van de pony als kinderspeelpony geëtaleerd. Verder worden er o m. prominente fokmerriën met hun afstam melingen getoond De toegang tot deze grootse jubileummanifestatie is gratis WAT IS CHOLESTEROL EIGENLIJK4 Jaren geleden heeft de schrijver Simon Carmiggelt eens een woord gelanceerd dat sindsdien door veel mensen klakkeloos werd gebruikt zonder dat ze zich afvroegen wat het betekende. Dat woord was ..epibreren" en het betekende niets. Soms lijkt het alsof.cholesterol" ook zo'n woord is. ledereen kent het en gebruikt het, vaak in waarschuwende zin (..Denk om je cho lesterolgehalte!"). Maar wat is cholesterol eigenlijk9 Welke plaats heeft het in onze voeding? Wat heeft het met onze voeding te maken9 Bestaat het wel echt? Wilt U hier alles over weten, schrijf dan een briefkaartje aan Postbus 2430. Den Haag. met de vermelding „Cholesterol" en U ontvangt gratis boeiende informatie. AGRARISCH MONUMENT Agrarisch Nederland heeft ook zijn monumenten die een bezichtiging zeer waard zijn. Zo staat in Broek op Langedijk de oudste groenteveiling ter wereld. Er wordt hier niet meer geveild. De bezoekers van dit interessante veilingcomplex kunnen er echter wel zelf via de veilingklok groente, fruit en bloemen kopen. In de lighallen van deze oude doorvaarveiling bevindt zich een unieke tentoonstelling van tuindersvaartuigen en -werktuigenTot en met 20 augus tus kan het publiek er dagelijks (behalve op zondag en maandag) van 1 tot 5 uur terecht Bovendien is het mogelijk een rondvaart te maken door het omringende tuinbouwgebied en eilandenrijk. LEUSDEN - Met ingang van 25 juni is het sekretariaat van de afdeling sjoeel- zalen van de Speel- en Rekreatiever- eniging .Blijhof' overgenomen door mevrouw J. Bijlsma, Kleinborst 12, tel 43037 Voor het opgeven van uw peuter moet u zijn bij mevrouw G. Magnée, Ruiterhorst 3, tel. 42598. Mevrouw Magnée is van 8 t/m 28 augustus op vakantie. In die periode kunt u bij het sekretariaat terecht voor het opgeven van uw peuter Overzicht van de tentoonstelling over het Hoofdcentrum en Langenbeek. niet veel ontlopen dan gaat de finan ciële kant des te zwaarder wegen. Dortmond: „Inderdaad. De financiële kant gaat de doorslag geven." B. EN W. Eind volgende week gaat het advies van ambtelijke zijde naar „beleid", in casu het college van b en w Het college moet dan de beslissing nemen De gemeenteraad is daar verder niet bij betrokken Die komt pas daadwerkelijk bij de plannen kijken, wanneer grond- verkopen en dergelijke goedgekeurd moeten worden. De beslissingen in deze fase van de ontwikkeling heeft de raad gedelegeerd. Overigens worden de leden van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening voortdurend op dei hoogte gehouden. Na de beslissing van b. en w. wordt er met de gekozen projektontwikkelaar een samenwerkingsovereenkomst ge sloten Daarna is de manier van werken exact hetzelfde als bij de woningbouw, zoals die gaat geschieden in Ak kerhoeve, Noordwijck en zo verder. 7r-jr-l Het uiteindelijke resultaat moet zijn, dat eind 1979 de eerste neriijidoenden in het hoofdcentrum hun' winkels kunnen openen. Dat is het streven van de gemeente en dat moet het ook wel zijn, in verband met het aflopen van het vijfjarig bestand van het noodwin- kelcentrum „Roozendaal" aan de To- renakkerweg. LEUSDEN - Gebleken is, dat een aan tal inwoners van Leusden, waaronder voornamelijk winkeliers, de op vrijdag 24 juni 1977 gehouden expositie in het gemeentelijk informatiecentrum Zwar- teweg 14, niet heeft kunnen bezoeken. In verband hiermede zal de expositie alsnog worden opengesteld op maandag 4 juli 1977 van 09.00-12.00 uur en van 14.00-17.00 uur. Deskundigen zullen ook dan aanwezig zijn voor het geven van tekst en uitleg en het beantwoorden Ir. Dortmond. „Die streefdatum van eind 1979 betekent een krappe tijd om het een en ander te realiseren Dat be seffen we zeer goed. Maar aan de an dere kant is de woningbouw in de tweede fase ook aan een stringent schema gebonden, en tot nu toe heeft men zich daar aan kunnen houden." van vragen, terwijl men door middel van inspraakbneven een menmg over de plannen kan geven. De uiterste datum van inlevering van deze brieven wordt verschoven naar 6 juli 1977. Op de expositie is voor J 2,-- ver krijgbaar het draaiboek Langenbeek. Het eind vorig jaar verschenen draaiboek Hoofdcentrum is niet meer voorradig. Een samenvatting hiervan is nog wel -ter inzage - aanwezig. *ntnim volgens de gedachten van Delta Lloyd Vastgoed. Voor het nieuwe schooljaar, dat op 8 augustus begint, kunnen de speel zalen van Blijhof" nog enkele peuters inschrijven. Wel zo spoedig mogelijk opgeven bij bovenstaand adres. Op geven vanaf 2 jaar, plaatsing vanaf 21/2 jaar Aan de twee ontwikkelaars en hun architecten werd het draaiboek Hoofd centrum als uitgangspunt gegeven. Daarin bevindt zich onder meer de con- tramal. waarop de situering van de di verse voorzieningen - sporthal, winkels, woningen, kantoren - was aangegeven. De architecten hadden overigens de vrijheid om hier van af te wijken, maar dat hebben zij niet gedaan De heer Dortmond vermoedt dat de korte tijd, die de architecten was gegund voor hun eerste schets (een maand) en het feit dat zij zo min mogelijk risico's hebben willen nemen daar debet aan zijn Een gevolgd is, dat de twee maquettes niet zo bijzonder veel verschil vertonen. Ir. Dortmond ,,Er zijn inderdaad geen grote verschillen tussen beide maquet tes. Er is in ieder geval geen kwalitatief verschil in stedebouwkundig/architec tonisch opzicht, al zal de een voorkeur voor het ene ontwerp, de ander voor het ander hebben TOETSEN Deze plapnen worden op twee ma nieren getoetst; op de financiële kant en op de stedebouwkundige/architectoni- sche kant. Wat dat laatste betreft was bij ons bijvoorbeeld een toetssteen, de wijze waarop men aan ons verlangen om de Hamersveldseweg ten zuiden van de Noorderinslag zoveel mogelijk zijn oude karakter te laten behouden, tegemoet kwam. Ook ging het er om, of men de Leusdense sfeer goed had aangevoeld en dat ook in het ontwerp had verwerkt Een puur stedelijk ontwerp zou hier niet op zijn plaats zijn, het zou wat „zachter" moeten zijn. Ook van belang in het zogeheten rela tieschema binnen zo'n plan En waar de een dan wat beter is in het maken van een niet te stedelijk ontwerp, is de ander er wat meer in geslaagd dat rela tieschema naar onze zin te maken", aldus de heer Dortmond. Wanneer de beide (eerste) ont werpen van de architecten elkaar 5 ir J A Dortmond, hoofd jUeg van de gemeente Leusden hij het heeft over het Btighoofdcentrum. In de kantine gemeente aan de Zwarteweg nomenteel twee maquettes op- waarmee de gedachten van rchitectenburo's gevisufaiseerd Het architectenburo Spruit en g en de werkgroep Kokon ver- den de maquettes en te- in opdracht van res- efijk Delta Lloyd en Amro- Deze twee projectontwik- waren door de gemeente bena- gooi te doen naar de gunst Idcentrum te realiseren. endi Dm juist die twee projectontwik- Ir. Dortmond: „Dat is eigenlijk ^eel lang verhaal. Er zijn II den projectontwikkelaars en ir je zoiets als het hoofdcentrum oflnrea'iseren'dan 's er gelijk een ZSSBislijst van gegadigden, waar je kiezen. Je kunt daarbij ver- ide kanten opgaan Een. die wel ildig? wordt, maar die wij niet nhebben, is het houden van een he^en we niet 9edaan, lUol £n wedstrijd altijd meer tijd kost xojectontwikkelaars bovendien Bel geld. Samen met onze ad- Zuiderhoek hebben we de voor Best geschikte maatschappijen icht. We hebben informaties in- en l'nks en rechts bekeken door de kandidaten al gebouwd leindelijk zijn Amro-Westland en 93-tö M°yd het geworden." P AFSPRAKEN lachte, dat Amro-Westland bij eente Leusden een streepje Beft, dringt zich op. Het is die toppij die het nood- sntrum aan de Torenakkerweg te Zou een projectontwikkelaar ndelijk zijn alleen maar een I complex voor vijf jaar te Of werd indertijd al min of «gezegd dat het definitieve Bntrum ook het werk van 'estland zou worden? Ir. Dort- Nkent het ten stelligste: „Ik heb fre geruchten ook al op ver- We plaatsen vernomen. Maar ze Pluist Er is geen afspraak ge-

Leusder Krant | 1977 | | pagina 5