Succesvol optreden Enge Wijven in Vrouwenkafé medische diensten DONDERDAG 30 JUN11977 7 uck, geslaagde usical 't Palet KDEN Een grandioos toneelfes- £r kinderen tot leven gebracht, in aantal perfektionisten geregis- fn aangekleed en qua teksten zó blend en geestig, dat een school paiet" trots mag zijn op zo'n be engeheel vrijwillige inbreng van gelijk hoog niveau! vond op vrijdag 17 juni de tradi- broodmaaltijd plaats in de hal Openbare Basisschool "t Palet" Willem de Zwijgerlaan te i-Zuid. waarbij de leerlingen zesde klas, hun ouders en ten aanzaten. Daarna gaven ren van de vijfde klas 's avonds jf de ook al jaarlijks terugke- leelvoorstelling voor de van e zesde klassertjes. Een ■tjKUing, waarvan je sinds Pieter ^"raetzijn musical begon, denkt: vas wel de beste keer. En in elk jaar blijkt dat het nog vol- ïkon' elstuk |at de vierde klas, met gitaarbege- onderwijzer Werdler, een liedjes ten gehore had gebracht „Puck", het geschreven to rt in drie bedrijven. Bijzonder was, dat in „Puck" alle rollen utig waren verdeeld, en dat alle de kans kregen om van hun ol een stukje onbevangen soloto- maken. achter uit de zaal kwamen de Bi op. Direkt al viel de verzorgde top: de grime was licht-blauw, de n hadden lichtblauwe T-shirts et witte broeken, waaraan licht- staarten bungelden. De hoofd niet rode cape, kondigt aan dat ine smurfje Puck niet geslaagd is zijn sraurfexaraen. Hij mdigt het kleine manneke een doosje, zeggend: „Wij smurfen rbetland der mensen om alsnog larfen te leren." eerste bedrijf begint, en in de merzitten vader, dochter (die het handen heeft) en zoon aan het Zoon moppert over de bruine brood, en smurfje Puck, die èaar in de kamer ronddwaalt, hgelslag voor zoonlief. Verras- et moment, dat vader de radio im het nieuws en de vakature- horen, en de nieuwslezer in lersoon zijn hoofd door het steekt en het nieuws en de vaka- tures leest! „Het Palet vraagt nieuwe moeders voor het toneelstuk in 1978." .Leusden-centrum vraagt met spoed een dameskapper." Zuchtend aait vader over zijn kale bol, en Puck tovert een fraaie haardos voor hem! ARTHUR HOLLIDEE Heel leuk spelen de kinderen hoe ze in Puck beginnen te geloven Als belo ning geeft Puck ze een pilletje, zodat ze hem óok nog kunnen zien. Dan komt de buurman, dichter Arthur Hollidee, op bezoek, geheel in het grijs gekleed met een grote grijze hoed op. Hij geeft proe ven van zijn dichtkunst weg, doet dat op voortreffelijke wijze Maar hij heeft een lege maag. De dichtkunst brengt hem geen geld in het laatje. Een standbeeld zal wel niet voor hem worden opgericht! En tssssjjj! Puck tovert hem om tot standbeeld. Prachtig, zoals de dichter verstijft! Hij knipperde zelfs niet meer met de ogen. Als juffrouw Makelaar komt kol iekteren, zet de vader Arthur Hollidee achter het gordijn. Juffrouw Makelaar kollekteert voor het Dorpshuis in Leusden-Zuid. Puck pakt de bus weg, en als ze allemaal gaan zoeken waar de bus is gebleven, slaakt Juffrouw Makelaar een door dringende gil: „Wat een enge vent!" Ze ziet Arthur Hollidee als beeld. Puck is nu genoodzaakt om Juffrouw Makelaar om te toveren in een ooievaar. Juffrouw Makelaar vliegt weg naar het dak van de buren. PROBLEMEN Het vervelende met dat kleine Puckje is, dat ie wel héén kan toveren, maar niet terug, en zo zitten ze dan met een stenen vent en een ooievaar, maar vader toch oók met een haardos, en de kinderen met hagelslag op brood. Volgt een intermezzo van de smurfen, die het smurfenlied zingen over het documentatie-centrum, de schoolkrant, het toneel. Een heel leuk effekt was dat, toen alle smurfjes zich omdraaiden, zij met de rugbedekking gezamenlijk het woord PAUZE vorm den. In elk detail was de voorstelling verzorgd, en bood ze iets onverwachts. TWEEDE BEDRIJF In het tweede bedrijf zijn we op de braderie De burgemeester, die de zaak komt inspekteren, ziet het mee gebrachte standbeeld van Arthur Hol lidee. en aangezien hij niets liever doet dan onthullen, is hij ogenblikkelijk in zijn representatieve rol. Voortreffelijke en duidelijke speech van de burgemees ter. De braderie biedt verrukkelijke spelmomenten, die goed door de kinde ren werden benut. Daar is de moeder met het zeurzoontje, die als nar is ver kleed: „Koopje nou de Donald Duck voor mij." „Ik wil naar de botsautoot jes." „Ik wil een ballon!" En dan de twee oude heertjes met stok en lijzig stemgeluid, die tegen elkaar schreeuwen omdat de één doof is. „Nee, nee, dat laten we maar aan het jonge volkje over." Ze kregen iedere keer een applausje, die gekke kereltjes. En dan waren daar de mandenvlech- ter, de kop van Jut, de boekenverkoper, de balonnenverkoper, het wa felvrouwtje in haar echt antieke kledij, de man, die de weg zal wijzen naar de nu beroemd geworden dichter Arthur Hollidee, de verslaggever, de omroeper en de orgelman, die met een buikorgeltje muziek maakt en een aapje op de schouder meedraagt. Stuk voor stuk kinderen, ontwapenend in het ka rakteriseren van hun specifieke rol. En daartussen het smurfje Puck, die maar gek doet, en steeds aan zijn lurven wordt getrokken, omdat ze bang zijn, dat ie weer verkeerd gaat toveren! En dan de Pallettina's, een leuke fleu rige dansgroep van boerinnetjes in de beeldigste kleurencombinaties. HEN-HOUSE-ACT Puck tovert weer verkeerd: hij tovert van de oude mannetjes, kippenmaskers, in plaats van toupetjes, en de kip- penscène die dan wordt opgevoerd, is schitterend. Dat is aanleiding tot de voortreffelijke hen-house-act. Twee hanen achter het drumstel aan het playbacken op „In the mood". Dan komen de kippetjes op, met vlerkbewe ginkjes en kippepasjes. Alle veren wiegden mee. De haan schalt met de trompet, en probeert de kippen terug te krijgen in het hok. Net lijkt dat gelukt of „In the mood" weerklinkt weer, en de hennetjes komen weer aangetrippeld, draaiend met de heupen, en scharrelend met de vlerken. Daverend applaus van de zaal. PERFECTE AFWERKING Vermelding verdient het alerte combo: de heer Rond orgel; Gijs van de Braber drums; de heer Werdler gitaar; Mevrouw Van Vuuren accordeon; een fijne muzikale begeleiding. Een vermeldenswaard detail; de ver slaggever, die keurig met vlinderdas en geruite pet op de braderie rondloopt, nam foto's, en telkens als hij een opname met zijn camera maakte, flitste - keurig getimed - de echte fotograaf! Het slot naderde, toen de burgemees ter plechtig het standbeeld ging onthul len Puck slaagt erin Arthur Hollidee weer levend te smurfen, en deze komt met schokkende, houterige bewegingen weer tot leven. De ooievaar wordt weer Juffrouw Makelaar- „Ik wil naar mijn eieren terug!", roept ze nog. Puck heeft zijn sporen verdiend, en kan tot het gilde van de smurfen worden toegelaten. Ook de apotheose is verzorgd. Na het slotliedje der smurfen gaat het doek open, en de kinderen zitten en staan in aardige groepjes bijeen om het Paletlied aan te heffen, en het langdurige en warme applaus in ontvangst te nemen. Alle kinderen krijgen een grote lollie met een smurfsticker en een wit lintje met een smurfje eraan. Alle medewerk sters en medewerkers krijgen van het bloemenmeisje een snoezig Bieder meierboeketje. LOF Het is niet doenlijk om namen te noemen. Een ieders aandeel was onmis baar. Wellicht een uitzondering voor de dames De Gooyer, Rijnders, Vos en Woudstra, die de tekst schreven, de regie voerden en sinds januari met de kinderen repeteerden. LEUSDEN - Het idee om het Enge Wijvenkoor uit Amersfoort te vragen om op dinsdag 21 juni, de laatste och tend van dit seizoen, te komen zingen in het Vrouwenkafé Leusden, bleek „hartstikke" goed te zijn Er werd uit volle borst meegejubeld door de Leus- dense vrouwen. Naast Ketelbinkie, Aan de oever van de Rotte en het Zigeunerkind, werden ook vrouwenliederen gezongen als Hé Mane: ,,Hé Marie, laat die vaat verder stikken Hé Marie, kom er bij, sluit je aan Bij de rijen, die het niet meer pikken Met het sloven is het nu gedaan". ,,Hé Marie, sta niet somber te staren Met je kind op je arm voor de ruit Sla een gat door je muur en je ramen Kom bij ons, kom er bij, kom eruit" Refrein: „Vrouwen moeten samen staan Vrouwen gaan er tegen aan Vrouwen allemaal bevrijd Vrouwen solidariteit". Het koortje bracht de liederen zó aanstekelijk, dat ieder zich geroepen voelde méé te galmen Zelfs degenen, jlie over het algemeen wat huiverig tegenover dit soort evenementen staan, en dezulken zijn er vrij veel in Leus den, deden van ganser harte mee. Het streven van het koor is het pure zangplezier, al dan niet zuiver, waar bij de tekst een kardinale rol speelt. Het was een prettige afsluiting van het eerste halfjaar Vrouwenkafee Leus den. Het Vrouwenkafee Leusden heeft bewezen in de korte tijd van haar be staan te voldoen aan een bij velen ge voelde behoefte. Er was een wisselend aantal bezoek sters, met een duidelijk vaste kern, uitschieters bij de politieke ochtend, en een dieptepunt toen het Emancipa tierapport werd behandeld. De diskussie, die toen werd gevoerd, stond op een hoog peil Duidelijk is echter gebleken, dat de Leusdense vrouwen weinig belangstelling tonen voor het emancipatiebeleid van de Ne derlandse regering. Dat is jammer, want dit beleid gaat elke Nederlandse vrouw aan. Er moet nog erg veel ge beuren in Nederland, vóórdat man en vrouw gelijke kansen en rechten heb ben in Nederland! De ochtenden van Amnesty Interna tional en van het Comité Milieuzorg Leusden waren zeer goed bezocht. Uit de verkregen gegevens heeft de leiding van het Vrouwenkafee de voor lopige konklusie getrokken, dat de be langstelling voor de specifieke be wustzijnsproblematiek van de vrouw bij weirug vrouwen in Leusden leeft. In het komende seizoen hoopt de leiding te starten met weer een aantal algemene onderwerpen. Gedacht wordt aan de open school; aan vrouwen die over hun werk vertellen, die uit eigen werk voorlezen; een zangeres die ei gengemaakte liedjes brengt Wat het Avondkafee betreft zijn de organisatrices inmiddels zo ver, dat zij in het aanstaande seizoen kunnen starten Op maandag 26 september openen zij met het vertonen van de film „Take it as a man, madam" Het Avond-Vrouwenkafee is vervol gens iedere tweede en vierde maandag van de maand geopend, en wordt even eens gehouden in Eetkafee „De Hak- horst", Waarden 25a, einde Noorder inslag. msi --se*;™ mt Verloren Groene honderiem; bruine aktetas met ritssluiting; zilverkleurige ballpoint; metalen herenbril; knalrode badhanddoek; zwart leren handtasje met girobetaalkaarten en girobetaalpas; rood boekje met bestellingen; zilver kleurig damespolshorloge, por temonnee met twee sleutels; damesfiets merk B.S.A.; ticket Reisbureau Lissone en kindermand; girobetaalpas; sleutel bos met groene lap en acht sleutels, da mesfiets merk Sparta; herenfiets; open gewerkte zilveren armband. Gevonden Gele tas met inhoud; twee sleutels (in telefooncel); rood sleuteletui. De Rijkspolitie te Leusden-Zuid, bu reau Arnhemseweg - Oude Rijksweg, telefoon 44444, kan u alle inlichtingen verstrekken over deze voorwerpen. EENZIJDIGE VERKEERSONGEVAL Zaterdag 18 juni vond op de Hamers- veldseweg een eenzijdig verkeersonge val plaats De Amerikaan D. uit Soes- terberg reed op de Hamersveldseweg in zijn auto, in de richting van de spoorwe govergang. Daar gekomen, moest hij voor de bocht afremmen, waarna hij op het gladde wegdek recht dóór schoof. De bestuurder en zijn auto belandden in een greppel. Er deden zich geen per soonlijke verwondingen voor. De auto werd uiteraard beschadigd. AUTO UIT VERKEER De Leusdense politie moest op zater dag 18 juni de niet in goede staat verke rende auto van de heer V. uit Leusden uit het verkeer nemen. De heer V. reed bovendien auto zonder in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs BRANDJE DOOR BRAADPAN Bij de familie Van Loenen aan de Ko ningin Julianalaan te Leusden-Zuid ont stond op dinsdag 21 juni een brandje Het echtpaar moest even weg, en meende dat zij de kookplaat, waarop een braadpan met vlees stond te prutte len, had uitgedraaid. Later bleek de plaat juist op vol te zijn gezet, zodat er een hevige rookontwikkeling ontstond. De brand had geen verdere gevolgen, maar de keuken moest wel van een flinke vet- en roetlaag ontdaan worden. BORD ONTVREEMD Van de woning van de heer Bakker aan de Zwarteweg werd op maandag 20 juni het bordje „Onbewoonbaar ver klaarde woning" ontvreemd. TWEE CHINEZEN AANGEHOUDEN JONGENS TERUG NAAR OUDERS Maandag 20 juni moest de Leusdense Politie twee vreemdelingen aanhouden, die clandestien in Nederland vertoefden Het waren Chinezen, en de Leusdense Politie gaf ze op Schiphol over aan de Marechaussee. Op woensdag 22 juni hield de Politie twee veertienjarige jongens uit Lelystad aan, die daags tevoren op de fiets waren gaan toeren. Toen de jongens slaap kre gen, sloegen zij op de Doornseweg een ruit in van een direktiekeet van de Hei demaatschappij, en legden zich in deze keet ter ruste. De jongens werden met de nodige vermaningen naar hun ou ders teruggebracnt. HUISARTSEN: Voor de huisartsen in de gemeente Leusden, dus voor de praktijken van. Binkhorst. Boersema/Koch, Lantink- Verhage. Van Nieuwkerk, Den Toom, neemt dit weekend waar. ARTS: Dr J.H. Lantink en E Verhagen Burg de Beaufortweg 61 Leusden/C Tel 033-41210 VOOR SPOEDGEVALLEN: Spreekuur: zaterdag- en zondagmid dag om 14 00 uur Visites graag voor 10 00 uur 's morgens aanvragen DE APOTHEEK: Apotheek Leusden. Torenakkerweg. winkelcentrum Rozendaal, geopend van maandag t/m vrijdag van 8.30- 18.00 uur en uitsluitend voor spoedei sende gevallen van 19.30-20.00 uur. Op zaterdag en zondag geopend van 14.00-14.30 uur en van 17.30-18.00 uur. WIJKVERPLEGING: Zr Ter Beek Klaverland 40 tel. 033-40404 In de week volgend op dit weekend heeft zr Ter Beek avonddienst b g.g tel 033-40818 VERLOSKUNDIGE: Mevr Brink-Bruin Borgesiuslaan 26 Amersfoort Tel. 033-15272 b.g.g tel. 22000 TANDARTS: Voor noodgevallen in de weekend; Doktercentrale Amersfoort, tel. 033- 22000 iendracht brengt zeer goed amateurtoneel lift/SOEW - Een blijspel met een V®. geestige dialoog in een ver- ygde vertaling en vertolkt door yibekwaam amateurgezelschap, p beschikt over uitstekende mo- -tökheden Zó zou de opvoering van Michel iremaiAvs Zachtjes met de deu- p". vertaald door Alfred Pleiter, en p bet toneel gebracht door de wsdense toneelvereniging ,,Een- idchr kunnen worden gekarak- fiseerd Plaats van handeling: ,,'t los Beyaart" te Leusden-centrum. !p vn/dag 3 en zondag 5 juni, voor w 'en onrechte matig bezette «af, en op zaterdag 18 juni gelukkig ten overstaan van een Mie bak" I Zeker, het stuk is hoog gegrepen leo vereist een continu spel van ni veau En dat betekent voor een ama teurgezelschap een voortdurend op de tenen staan Maar het is tevens een uitdaging, die zeker voor ..Eendracht" een spanningsveld vormt waarop de ak- trices en akteurs graag vertoeven, en kunnen vertoeven. De rollen van de twee dochters en de zoon desjiuizes kwamen het meest overtuigend over het voet licht. De jeugd speelde zichzelf, en had daar (uiteraard) weinig moeite mee. Marianne Snijders zette, char mant en ietwat hautain, de oudste dochter Dominiquw op de planken, die In de familiekring eeuwig bezig is met het in orde brengen van haar make-up, en die behept is met vage connecties met en aspiraties voor film en televisie En die vindt, dat ze eigenlijk op een leefti/d is gekomen, dat ze het idyllische gezinsleven van haar ouders is ontgroeid. Ma rianne Snijders bleef de situatie van de zich wat terzi/de van het fami- liepatroon opstellende ar tistiekerige dochter meester, ook al probeerde broer Frangois voort durend haar voetstuk omver te wer pen, niet alleen in woordenwisse lingen. maar zoals dat vaak in een gezin gaat, ook door handgemeen. De zoon des huizes, Frangois. werd gespeeld door Peter van Zandbrink Ook die zag van begin tot eind zijn rol wel zitten. Bak keleiend met zijn zusje Dominique, die hij meestentijds licht ironisch te gemoet trad. Wakend over zijn jon gere zusje Daniele. Grotendeels bouderend aan tafel bij zijn ouders, n van „De Eendracht" in „Zachtjes met de deuren". nonchalant onderuit gezakt, ver kondigend dat ie niet meer als kind behandeld wil worden, en kankerend op alle regels, waaraan hij zich niet wenst te onderwerpen. Een rol, die hem op het lijf geschre ven was. Een aardige typering ook van Mi- chele Ummels, die de ongste vrouwelijke spruit speelt, die zo veel spanning in huis teweeg brengt, als ze zich, om de familie-aandacht te trekken, terloops de uiterst delikate mededeling laat ontvallen, dat ze in verwachting is geraakt. Ze speelt deze vermeende zwangerschap luchthartig, met het aksent op de macht, die ze daardoor stuk voor stuk op een weer andere manier op elk der huisgenoten krijgt. Oma blijkt als enige verrukt van het ba- bytje te zijn: die ziet zich al sokjes breien Ans Rutten beeldde de groot moeder uit, een vrij moeilijke rol, omdat dat ingetogene en in zwarte kleren gestokene typisch voor de landen om de Middellandse Zee is, maar niet voor Nederland. Het on derdanig gedrag aan tafel deed aanvankelijk dan ook wat onnatuur lijk aan. Later kreeg dit reliëf, doordat oma achter die onopval lendheid met de geldelijke re sultaten van haar gedurfde wed denschappen danig bleek te speku- leren! Verschillende scenes werden door Ans Rutten op niet onver dienstelijke wijze gebracht. Vooral in het vertrouwelijke gesprek op de bank met de vader des huizes, aan wie ze over haar dubbelleven vertelt, leverde ze aantrekkelijk spel. Wat de overige rollen betreft: deze werden op meerdere of min dere geslaagde wijze, met wis selende overtuigingskracht op het toneel gezet. Bert Yijmensen had in zijn vaderrol nu en dan aardige momenten. Als drukbezet indu strieel kwam hij het meest geloof waardig over op het moment, dat hij bezig is zijn stukken door te lezen en ternauwernood aandacht be steedt aan het feit, dat zijn vrouw hem vertelt dat hun jongste dochter een kind zal krijgen. Ook had Bert Tijmensen sukses met zijn getergd- heid over de wi/ie, waarop zijn kin Scène uit de voorstelling van „De Eendracht". deren zijn huis als hotel plachten te gebruiken. De moederrol, die door Bea Boogmans grotendeels akseptabel werd vertolkt, nam een in het suk dominerende plaats in, waaraan een groot brok leerwerk vastzat. De manier, waarop de moeder tegen de zoon optrad, deed zo af en toe wat gekunsteld aan misschien. Goed was Bea Boogmans in de scè nes, waar het haar te machtig werd. omdat ze het met haar man en kin deren allemaal zo goed bedoelde, terwijl haar moederlijke zorgen vaak verkeerd begrepen en onderge waardeerd werden. Geloofwaardig speelde zij ook de gevoelsverandermg, waarin zij door de vermeende voorlichting van haar jongste dochter wordt gebracht ten opzichte van aanbidder Georges Die zij eerst verheerlijkt als een op passende jongeman en een aan trekkelijke huwelijkskandidaat, en die zij dan ziet in het licht van de grote verleider, die - je zou het niet achter hem zoeken - haar kleine Daniele in het ongeluk heeft gestort. Pmky, het vriendinnetje van Franpois, gespeeld door Dicky Rep. kwam wat moeizaam uit de verf. Geenszins werd aanvankelijk duidelijk dat zij een studente was in één der moderne wetenschapstak- ken. Haar gedrag was daarvoor te geremd Het dienstmeisje Arlene kreeg door Gerda Hilhorst de lachers op haar hand. maar chargeerde haar rol naar mijn mening toch te veel naar het potsierlijke genre van de klucht. Ook de rol van aanbidder Georges werd wat té zijig en té zeer naar het sluttige type opgezet door Martin Rep, die wel goede momen ten had (als ie een verzekering wil gaan toelichten), maar die toch weinig herkenningspunten ople verde met een modern kantoor- jongmens. Anton Tijmensen ver vulde een figurantenrolletje van een oude wegsluipende heer. De regie was in de zorgvuldige handen van N.G Pieters. Souffleuse was Wil Haanstra. Ge schminkt waren de spelers door Gerda van de Hengel Een avond zéér goed amateurto neel, dat met wat schaven om de in het kluchtige uitgewerkte rollen meer in het genre van het blijspel in te doen passen, tot volledige ont plooiing zal kunnen komen. ANCO MALI

Leusder Krant | 1977 | | pagina 7