Buitenlandse vrouwen in Leusden - 4 HARL0TTE 0MBACH-WERNER: De lucht hangt zo laag Bij het afscheid van Wil Berendts Schrijfavond Amnesty Geslaagd Zwangerschaps- gymnastiek Ingezonden: DONDERDAG 7 JULI1977 7 Vele jeugd- en jongerenorganisaties kennen Mej. Wil Berendts, de ambte naar Jeugdzaken van de gemeente Leusden. Naast het werk dat ze op de afdeling Welzijnszaken van de ge meente verrichtte was ze steeds ak- tief betrokken bij de Jeugdraad We moeten helaas stellen ,,was", want Wil is per 1 juli van betrekking veranderd Er zal dan een nieuwe ambtenaar Jeugdzaken benoemt wor den. Voor de Jeugdraad betekent het dat we Wil moeten gaan missen Haar toewijding bij de aktiviteiten voor de jeugd- en jongerenorganisaties werd overal gewaardeerd. Ook wisten wij dat er op de gemeente steeds een gewillig oor was, en dat er naar onze problemen, en die waren er genoeg, geluisterd werd. De jeugdraad heeft veel steun onder vonden van Wil Zij maakte ons vaak attent op een mogelijke aanpak van de zaken, waarbij zij veel direkte hulp bood. Tijdens diskussies stak ze haar mening niet onder stoelen of banken, maar kwam ze met haar ideeën dui delijk naar voren, dit zonder te do mineren en met respekt voor ander mans mening. Op deze wijze was er een goede samenwerking tussen de Jeugd raad en via deze ambtenaar jeugdza ken, met de Gemeente. De produk- tiviteit van de Jeugdraad, als daar over gesproken mag worden, was in de afgelopen periode erg groot. Door de uitstekende medewerkster van de gemeente door de ambtenaar die be schikbaar was gesteld, heeft de Jeugd raad verschillende rapporten over brandende kwesties aan het College van Burgemeester en Wethouders of aan de voltallige gemeenteraad kun nen aanbieden Zo heeft de Jeugdraad, na uitvoerig overleg met de jeugd- en jongerenorganisaties een subsidie verordening opgesteld en deze aan het College aangeboden. Deze subsidie verordening was bij het College nog voordat de beleidsnota Welzijnsvoor zieningen het daglicht zag Ook over de boerderij Midden Krak- horst is door de Jeugdraad een uit voerig rapport uitgebracht. In dit rap port kwam het open jeugd- en jonge renwerk ter sprake De gemeente raad heeft inmiddels een principe uit spraak hierover gedaan In de opbouw-periode van de af gelopen twee jaar is de Jeugdraad er in geslaagd om de bestuurders van onze gemeente te interesseren voor het jeugd- en jongerenwerk. Vóór die tijd was dit het stiefkind in het welzijnsbeleid De deskundigheid en de inzet van Wil Berendts hebben er toe bijgedra- en dat met dit hoge tempo kon wor den gewerkten het opmerkelijke daar bij was dat ze haar mening en ideeën niet opdrong, maar respekt had voor (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) andere meningen en ernaar wist te luisteren Met het vertrek van Wil Berendts gaat de Jeugdraad een stuk onder steuning missen, en vooral een stuk deskundige inbreng. Zij was goed op de hoogte met de problematiek van de jeugd en de jongeren, en wees deze niet af, maar hielp mee wegen te zoeken naar mogelijke oplossingen De Jeugdraad, maar ook de jeugd- en jongerenorganisaties zijn Wil veel dank verschuldigd. Het spreekt vanzelf dat de Jeugd raad de beslissing van Wil respek- teert. We gunnen haar in haar nieuwe betrekking alle goeds wat maar mo gelijk is' Wil heeft de Jeugdraad toegezegd voorlopig haar medewerking aan de Jeugdraad te blijven geven, hoewel dat dan op persoonlijke titel is De Gemeente, bij monde vandeheer L Boogaardheeft nmiddels toegezegd dat de nieuwe ambtenaar op dezelf de voet de Jeugdraad zal blijven on dersteunen zoals dat tol op heden ge beurd is Dit is voor de Jeugdraad, en voor het jeugd- en jongerenwerk hoopvol. Misschien schijnt achter de donkere wolken van dit ogenblik toch weer de zon! LEUSDEN - Donderdagavond 7 juli vanaf 19.00 uur tot 21 00 uur schrijven voor gevangenen in Bulgarije en Tune sië in de Bibliotheek aan de Hamers- veldseweg. De avond wordt georgani seerd door Amnesty International - Leusden AMERSFOORT - Aan de Christelijke MEAO te Amersfoort slaagden onze plaatsgenoten J A M Epskamp en J C. van der Vliet. LEUSDEN - Woensdagavond 19.45 en 20 45 uur zijn er cursussen zwan- gerschapsgymnastiek in Kruisgebouw Rozengaarde 33. Inlichtingen en aan meldingen aldaar of telefonisch: 20559. Ik ben dankbaar, dat ik hier in Neder land een gewone huisvrouw mag zijn En dat ik niet, omdat ik buitenshuis moet werken, zoals in Zweden, 's mor gens vroeg mijn huis moet verlaten, en hup-hup de kinderen in de crèche moet droppen Mijn dochter is thuis geboren De buurvrouwen stroomden binnen Je lag als een prinses in bed. Alleen daarom zou ik nog wel tien keer een kind willen krijgen! Mijn man was bij de bevalling Mijn schoonmoeder. Zij vroeg: ..Charlotte wat wil je straks eten'?" .Gehaktballetjes, champignon soep." Mijn zoontje speelde in het tuintje Die kwam binnen en ik zei: ,,Je hebt een zusje!" Daar ben ik heel dankbaar voor. dat ik dat heb mogen méémaken! Mijn zoontje werd in Zweden in het zie kenhuis geboren Bevallingen in de grote steden vinden daar allemaal in de ziekenhuizen plaats. Tijdens het be zoekuur werd ie voor de familie achter een glazen ruit omhooggehouden." „Gedragen de mannen in de Zweedse samenleving zich anders dan de Nederlandse mannen? Zijn ze méér geëmancipeerd?" ,,Als er in Nederland een man op be zoek komt. dan praten de mannen sa men' Moeder schenkt de koffie in, maar ze moet wel 'r kop houden Diskussies houden meisjes én jongens in Zweden Jongens leren ook het huis houden doen in Zweden Meisjes leren hout bewerken. Wij mochten op school ook metaal bewerken De jongens leren knoopjes vastnaaien. Meisjes moesten wél handwerklessen volgen, en leren breien Dót kon ik niet: ik had er geen aanleg voor Mannen in Nederland zeggen: ,,De vrouwen zijn niet logisch." Dat is een standaarduit drukking hier. Het betekent, dat de man nen vaak zélf niet uit het een of andere probleem kunnen komen' PRODUKTIE De man achter de kinderwagen De mannen lopen in Zweden evenveel ach ter de kinderwagen als de vrouwen In Holland is het net of de mannen hun produkten niet willen erkennen Jongens worden hier nog opgevoed in het, een beetje, superieur zijn. Dat trouwen staat als een soort mijlpaal in het leven: de man verdient de kost, de vrouw kookt en doet de kinderen Dat vind ik fout Het kan opgelost worden zonder dat de kinderen in de knel komen. Mijn vader komt eerder thuis dan mijn moe der, en hij kookt altijd het eten. Nu nog. Hier durf je dat niet te zeggen Mijn broer, bijvoorbeeld, heeft jurkjes voor zijn dochter genaaid En erg goed' Als echtparen in Nederland scheiden, dan wordt de vrouw niet meer uitgenodigd. De mensen geven haar graag een schop na: die vrouw was niet goed. De man wordt binnengehaald: Zal ik je was doen"? Kom bij ons eten' Zal ik boodschappen voor je meene men'? Heel veel gescheiden vrouwen in Nederland zijn zielepootjes Het is makkelijk gezegd om er uit te breken. Maar wat heeft de vrouw in Nederland voor kansen, als ze scheidt9 Een familielid van mijn echtgenoot maar lopen met de verschillende ge rechten' Ze kookte vaak drie potjes! Als de zonen het niet lustten, dan lieten ze dat ook vaak merken! Ik vind, dat vrou wen zelf ook, figuurlijk, met de vuist op tafel moeten slaan Als de vrouw ouder wordt, is ze niets meer De man, als hij geld heeft, zit goed. en neemt een jong vrouwtje Als zo'n jong ding lief tegen hem doet laat ie zich snel overhalen Da s niet solidair van vrouwen onder elkaar, van de jon gere tegenover de oudere Probeer een man óók ouder te laten worden, en zijn ouderdom te doen ak- septeren. Verzwijg geen leeftijden Eeuwige jeugd bestaat nu eenmaal niet Mannen gaan naar het voetbalveld Daarna gaan ze samen drinken Ze flui ten naar meisjes. Ze kijken naar andere vrouwen Ze houden er een dubbele moraal op na. Maar van hun vrouw dul den ze niets' DISKUSSIE Toen ik nog in Zweden was, was er een enorme diskussie op gang geko men; vrouwen moeten zich altijd mooi opmaken, en mannen kunnen er onver zorgd en zelfs vies uitzien Vrouwen zijn het daar niet mee eens. en vinden al lang dat dat moet veranderen! Vrouwen hebben een rijker gevoels leven Bij mannen draait het om hun prestige Vrouwen zijn geduldig, ook in winkels Een man komt de winkel in, kijkt op zijn horloge en roept ,.Mag ik even voorgaan." „Hebt u zich een mening kunnen vormen over de solidariteit onder de Nederlandse vrouwen? Afgezien dan van het gebrek aan solidariteit van de jongere ten opzichte van de oudere vrouw?" „Ik heb vaak heel goede gesprekken met vrouwen Maar met mannen in de buurt, dan zijn die vrouwen opeens an ders Dan voel ik me teleurgesteld Dan denk ik Wat heeft het allemaal voor zin. als de vrouwen niet voor zichzelf willen vechten Vechten op de goede manier dan." „Kunt u, om dit gesprek af te ron den, nog iets zeggen over verschillen in opvatting van Neder landers en Zweden? Verschillen in het algemeen?" „In Zweden zeggen ze nu du' (je) tegen iedereen In alle winkels hoor je „Wat wil je hebben?" (Mijn man zou graag terug willen naar Zweden Als ik zou zeggen, dat wij morgen zouden kunnen vertrekken, dan zou hij dat zeker fijn vinden!) Mijn broer heeft twee kinderen: die vinden het hier zo heerlijk! Er lopen overal beesten. Enze laten de boerderij en overal staan De Nederlanders hebben gevoel om het oude te bewaren! In Zweden is het veel laren goed ge- ANCO MALI JSOEN - „Er zijn veel dingen, 5 i Zweden en de Nederlanders hebben. Wij zijn niet zulke iniende volkeren. Kort vóórdat 'wetten wegging, las ik een ar- geen krant, dat de Zweden van Meren het best overweg kun- iet Nederlanders! Dat heb ik iln gedachte gehouden. Toen iment ttaarwas, dat ik Zweden verlaten, kreeg ik angst! Mijn waren op dat ogenblik on gelijk: ik had het immers zélt Charlotte Ombach-Wemer, Ï8november 1944 in Stockholm etoren. en die in april 1966 naar kwam. sel me misschien niet helemaal andse, nee, maar ik voel me wél Holland," bevestigd ze lachend, iel oranje houten paardje uit Da- ndeLuciakonmgin met de witte s op 'r kroon onder handbereik slaan. Charlottes woonhuis aan Ihorst is ingericht met veel blank ai zowel in de meubels als op de sloegepast. Een karakteristiek behangselpapier met een fijn eepje bedekt de wanden van de ^isthal Charlotte laat me een in T, gevoerde Zweedse vlag zien, 'n een oude Zweedse spreuk: igrovkaka an ingen smaka" )be- it brood dan hélemaal geen itotte Werner is getrouwd met de mder John Ombach. Zij heeft on van elf jaar, Mikael, en een van negen jaar. Josephine. en waar kwam zij in kontakt :e Nederlandse man? een avond moest ik ergens naar lar een vriendin van mij van haalde mij over om met haar sn feestje te gaan. Mijn vriendin m Duitse vriend, en die bracht mijn man, die jarig was, en die op it]e in Stockholm woonde. Mijn eeft als opticien in Zweden ge- Hij ging oorspronkelijk een paar met vakantie naar Zweden, en er maar liefst zeven jaar! ras grote liefde Mijn moeder zei il ze met met mij konden praten itojd voor mij uit te staren Ik zat kcl •- Iste jaar op het atheneum, en ik gewoon stop. Daar heb ik toch Ivan Maar ik wilde dat huiswerk ser Ik wilde geld verdienen, en urkjes kopen'' Ze trouwden, de olmse Charlotte, en de Neder- John Ombach uit Laren, en ze zoontje. Ze gingen een paar I vakantie naar Nederland. e waren daar haar eerste in- veel last van heb gehad zo laag in Nederland gevoel, dat de hemel op je rukt Dat heb ik toen héél (Er is hier meestentijds geen hoge, royale hemel, denk ik; je voelt je vaak benauwd en opgesloten. Er is in Nederland niet veel ruimte tussen de bodem, waarop de mens leeft, en het uitspansel, dat eigenlijk heel hoog pas behoort te beginnen!) „We waren in Nederland in de winter. Er was geen centrale verwarming in de huizen, 's Morgens stond vaak het ijs op de ramen. En je moest met warmwater kruiken naar bed. En ik sprak de taal niet." Haar man vond. dat hij in Stockholm niet goed genoeg aan de slag kon ko men. In Nederland had hij zijn ouders en diverse relaties, en daar zou het toch wel gemakkelijker voor hem zijn. Al vaker had hij Charlotte gevraagd of ze met hem mee wilde gaan naar Neder land. en ze zei ja. Zo kwamen ze ruim elf jaar geleden naar Holland. „Zo snoezig, mijn zoontje," herinnert Charlotte Ombach zich „Hij had een eigen paspoort. Hij had een bolle baby- toet, en hij kwijlde op de pasfoto. We zijn bij mijn schoonouders gaan inwo nen. Ze hadden in het hele huis ver warming laten aanbrengen, en ze had den bij het huis een stuk aangebouwd Dat vond ik erg lief. Mijn schoonvader was een grote steun voor mij De eerste tijd in Neder land was héél erg Ik sprak geen woord Nederlands. „Wat zit je haar leuk," zei mijn schoonmoeder. Leuk was komisch, dacht ik. Ik voelde aan mijn haar: zó lachwekkend vond ik het nou ook weer niet, hoewel ik wel kritiek had. Mijn schoonmoeder noemde mij altijd: kind. Ik zag er kinderachtig uit, maar ik vond niet dat dat zó betoond behoefde te worden! Van dat kinderachtige had ik echt last. Toen ik in verwachting was van Josephine vroegen de mensen nóg hoe oud mijn broertje Mikael was! Amsterdam, vond ik een vieze stad. Laren vond ik erg mooi. De Perzische kleden op de tafels vond ik verschrikke lijk onhygiënisch En de keuken met het granieten aanrecht: zo ouderwets en vies: je kon er niets op zien! (Ik ben wel veranderd nu, hoor, het hoeft niet meer zo perfekt!). En al die oud-Hollandse stijl, en vaak dan nog namaak! Wat lelijk' Nu is dat niet meer zo in Neder land. Vaak vind ik, dat ze nu mooiere dingen hebben hier dan in Zweden! Niet ieder huis in Nederland had een badkamer, en onder de douche was het zó koud! In Zweden zijn de badkamers goed verwarmd. In Zweden hebben wij trouwens dubbele ramen, anders zou je stoken tegen de dubbele kosten! Nu ben ik aan de Nederlandse huistempe- ratuur gewend. Als ik nu bij mijn ouders thuiskom in hun gerestaureerde huis in Stockholm, dan stik ik! A-SOCIAAL In Zweden werken de vrouwen alle maal Het is a-sociaal om huisvrouw te zijn. (Mijn ervaringen van het Zweedse leven beperken zich tot Stockholm, 's Zomers gingen we met vakantie naar het zuiden van Zweden). Ik vind dat een Zweedse vrouw, on danks haar werk buitenshuis, aktiever is in het huishouden dan de Ne derlandse vrouw! De Zweedse kookt en bakt ook veel meer. Wat een werk had den die Zweedse vrouwen! Mijn moeder werkte overdag buitenshuis, en ze deed óók nog allerlei dingen in huis Er waren maaltijden met veel gangen achter elkaar! tn k'eurig opgemaakt In ieder geval gegarneerd met een sla blad, een plakje tomaat Het eten wordt niet zo maar neergekwakt, maar echt opgediend. Als ik bij mijn ouders thuis kom. zie ik die worteltjes en bietjes in mooie patroontjes op de bordjes ge rangschikt: het is zó mooi je kunt het haast niet opeten! BIETJES Toen ik hier pas was. dan vroeg ik aan iemand wat ze aten. ..Wij eten van daag bietjes'kreeg ik als antwoord Dat vond ik zó gek! Eten ze dan alleen maar bietjes9 dacht ik. Maar in Holland noemen ze altijd de groente Wij noe men in Zweden het vlees ,We eten vandaag Wiener Schnitzel Een trek van het Nederlandse volk vind ik ook. altijd het zelfde ..Wat hebben jullie gegeten?Aardappelen, doperwten en kip." Aardappels, en altijd maar vette jus, en het eten niet versierd Het oog moet óók wat hebben' Als mijn ouders hier komen, dan sturen we iede reen uit wandelen, en dan gaan we ko ken Kaarsjes op tafel, de Zweedse vlag op tafel, en dan maar heerlijk van alles bakken en braden Als je in Zweden op bezoek komt. wordt je direkt van allerlei te eten aan geboden De meest gewone gezinnen in Zweden hebben mooie serviezen met glazen Je moet heel netjes eten Het gaat er anders toe! Mijn moeder zei. tegen mij: „Denk erom. dat je de Zweedse tradities be waart." Maar dat gaat hier niet Met Kerstmis probeer ik het Dat het een beetje plechtig is. Niet alleen maar ka- dootjes uitpakken en zo Wat me óók zo opgevallen is in het begin: al die hagelslag, al die zoetig heid op brood. En als de kinderen hier niet willen eten: grote klodders mayonai se overal overheen. Dat vond ik ver schrikkelijk. (Nu zullen de Hollanders in Zweden allerlei hebben aan te merken, dat weet ik wel.) De Nederlanders zijn een beetje zui nig. dat is niet erg. Als ze uit eten gaan veel eten en goedkoop Tafel niet mooi gedekt; een beetje sfeer, hoe het er uit ziet, dat geeft niet. Je kunt aan het eten zo veel doen in een land als Holland Ook met de Indonesische keuken. Dat zie je in Zweden amper Je kunt hier de meest verrukkelijke dingen klaar maken, maar ze doen het niet HOOGLAND Nadat ze een jaar bij haar schoonou ders had ingewoond, kwam Charlotte Ombach naar Hoogland, waar ze drie laar bleef wonen. De mensen in Hoog land waren erg vriendelijk Ze kwamen direkt naar haar toe. Toen ze merkten, dat ze nog niet veel Nederlands sprak, zeiden ze: „Dan kom je maar bij ons zitten luisteren Haar huis zat vol met kinderen. Ze vonden haar een pracht vrouw Ze mochten alles van haar Jaja, zei ze altijd. Van de kinderen leerde ze Nederlands. De mensen in Zweden zijn door het klimaat meer huiselijk en op zichzelf in gesteld. In Nederland, vindt Charlotte, doen de mensen vaak iets met grote groepen In het begin, toen ze hier kwam, zaten de Nederlanders met z'n allen in de bermen Dat mag nu niet meer. De Nederlanders wonen op el kaar, ze hebben elkaar altijd nodig De meeste mensen willen pret. vakantie, met z'n allen, en hoe dichter op elkaar hoe beter Gaat er één in de straat naar Oostenrijk, dan gaan ze allemaal naar Oostenrijk Charlotte vindt dat zéér op vallend ,Als wij naar buiten gingen, dan zochten we het bos op De vakantie zie ik echt om de mens rust te geven, te zonnen en met de kinderen te zwemmen en te roeien." Hoe vindt ze dat het met de gelijke kansen van de Nederlandse vrouw en man staat? „Hier is het nog vaak. meisjes hoeven niet te studeren Die kunnen best naar de MAVO Die gaan tóch trouwen Mijn dochter zal even goed studeren als mijn zoon. Ik moet er niet aan denken, dat dat niet zo zou zijn. Dat keert me om! Het enige wat je als vrouw in Neder land kunt doen, is zorgen dat je een goede opleiding krijgt. (Niet roepen we zijn zo zielig Dat vind ik niet goed) En zorgen, dat je een goede baan krijgt Ik werk ook: vertaalwerk Mijn man deed dat altijd Toen hebben ze mij opgebeld, en dat is zó op me gevallen Het ver taalwerk geeft mij eën groot gevoel van eigenwaarde De Zweedse vrouwen staan sterker in hun schoenen dan de Nederlandse, omdat ze zélf allemaal werken Ik ben geen dolle mina, maar als er mensen komen, spreken we er altijd over Mijn moeder maakt zich ook kwaad over de positie van de vrouw. Misschien heeft het al veel langer in het Zweedse volk geleefd!" MAKKELIJK Cha'lotte Ombach vindt, dat de huis vrouw in Nederland een heel goed leven heeft, hetgeen ze vaak niet beseft. De Nederlandse huisvrouw heeft het bovendien gemakkelijk, en néémt het makkelijk. „Da's lekker makkelijk, da's gauw klaar," zeggen ze Wat moet een Nederlandse huisvrouw in huis doen, als ze alles zo gemakkelijk doet9 vraagt Charlotte zich af „Ik vind het triest dat de Nederlandse vrouw, als ze alleen maar thuis is, en niet buitens huis werkt, niets van het eten maakt, niets van haar uiterlijk maakt, niet al lerlei leuke dingen in huis doet Dat ze. als ze de gehele ciag de tuin heeft gezeten, schreeuwt aL ;iaar man thuis komt Dat is niet rechtvaardig. gaan Maar de verschillen met Neder land worden steeds kleiner Als ik nu thuis kom. lijkt het of het in Zweden armoediger wordt. De mensen zien er triester uit. Nederland staat op zijn hoogtepunt Zweden heeft dat gehad, en het wordt minder En ja, dan nog de scholen. Die zijn hier allemaal ingedeeld naar het geloof Dat heb je in Zweden niet. Wij hebben één geloof, en we heb ben ook gelijke scholen

Leusder Krant | 1977 | | pagina 7