Recorddrukte Henschotermeer Het witte-kermissen plan van B. J. Bless ^•OËRKRANT - ACHTERGRONDEN DONDERDAG 14 JUL11977 gemeenten nu niet bepaald staan te dringen door middel van een ander pachtsysteem de prijzen binnen re delijke grenzen te houden En uit eindelijk is de kermisbezoeker er de dupe van. Door die enorme pacht prijzen moet een ritje in een of andere attractie nu al twee gulden of meer kosten Dat is toch totale waanzin. Het frustreert mij, ik kan mijn klanten hierdoor gewoon min der geven dan ik zou willen," aldus Keyzer in Elsevier Schaarste is ook hier weer de oorzaak van de prijsopschroeving De attracties zijn groter geworden, zodat er minder op een bepaald ter rein kunnen dan vroeger het geval was Bovendien zijn de technieken zo verbeterd, dat de attracties snel ler opgebouwd, afgebroken en ver plaatst kunnen worden Gevolg de exploitanten kunnen meer kermis sen afreizen dan vroeger het geval was. En tenslotte is het aantal ex ploitanten nog toegenomen ook Er zijn nogal wat jonge longens, die met knapen van attracties de ker missen bereizen Vaak zijn die dure attracties - ze kosten al gauw meer dan vijf ton - voor 99% gefinancierd door financieringsmaatschappijen Die attracties moeten hun geld op leveren en de „eigenaren" ervan zijn vaak bereid om zeer ver te gaan wanneer het om pachtprijzen gaat. En nogmaals: het is uiteindelijk de kermisbezoeker die betaalt „De kermisbezoeker wordt uit geknepen." zegt de heer B J. Bless uit Leusden Samen met een collega doet hij maatschappelijk werk onder de kermisexploitanten. Hij is niet alleen goed op de hoogte van hetgeen er zich in de kermiswe- reld afspeelt, hij is er ook zeer be zorgd om. Bless „Ik vind het ver schrikkelijk jammer, maar ik moet me echt vaak afvragen: is dat nou nog wel volksvermaak? De prijzen rijzen de pan uit en de kwaliteit van de kermis gaat achteruit Ja, je ziet toch steeds meer goktenten. Maar wat wil je. de organisatoren moeten hun geld er toch uithalen PERSOONLIJK Ook de heer Bless ziet het gren zeloze individualisme van de ker misklanten als een oorzaak van de moeilijkheden. „Waren ze maar wat meer coöperatie-minded", ver zucht hij Maar als kenner van de kermiswereld weet hij dat hij daar mee iets zegt dat in feite in de kringen van kermisexploitanten iets onnatuurlijks is Bless: „Het is ge woon ook een erg individuele be zigheid. Een kermiszaak vereist een zeer persoonlijke aanpak en dat bemoeilijkt samenwerking Al die verschillende persoonlijkheden, die in Nederland, ieder op hun ma nier, bijvoorbeeld een auto-scooter runnen, die zullen echt niet zo ge makkelijk met z'n allen rond de tafel gaan zitten Ook in de ogen van de heer Bless is de aanzienlijke toename van de kermisexploitanten bedreigend voor de bedrijfstak Bless „Als u nou morgen met een suikerspin op de kermis wilt gaan staan, dan koopt u zo n ding, betaalt ergens pacht en gaat op de kermis staan Dan bent u kermisexploitant. En dat geldt voor alle attracties. Het vak is volledig onbeschermd Vakkennis wordt niet gevraagd Het gaat er al leen maar om dat je er voldoende geld voor hebt." Dat brengt ons op het volgende, reeds eerder genoemde facet Wie niet voldoende geld heeft, haalt dat bij een financieringsmaatschappij Niet alleen nieuwkomers doen dat, ook degenen die al langer in het vak zitten en door de aanschaf van gro tere, snellere, mooiere - en dus duurdere - attracties mee willen blijven doen Bless: „En daarmee is de kermis in handen gekomen van mensen die helemaal niet van het vak houden, maar er alleen maar een mogelijkheid in zien voor het verdienen van goed geld. De kermis is daarmee vercommercali- seerd Een aardig bedrijf wordt daardoor kapot gemaakt Het gaat de heer Bless aan zijn hart dat het met de kermissen deze kant moet opgaan Wat voor hem een „cultureel fenomeen" is, glijdt af naar iets commercieels, waar hij van gruwt En Bless zoekt mensen, die ook vinden dat het afschuwelijk is dat hét volksvermaak bij uitstek op deze manier naar de knoppen gaat Bless „Ik zit me al een tijd af te vragen, hoe je daar nou tussen moet zien te komen, tussen zon ontwikkeling. Het is voor mij in ieder geval duidelijk, dat de bezoekers van de kermis - en dat kan dus ieder een zijn - er meer bij betrokken moeten zijn De kermis is er toch voor hun, dan moeten zij daar over mee kunnen praten. Er zouden in alle gemeentes werkgroepen moe ten komen, die zich met de organi satie van de plaatselijke kermis be zighouden. Zoals dat vroeger veel vuldig - en nu in sommige plaatsen ook nog wel - gebeurde door Oran- jecomité's. Als je de mensen erbij betrekt, dan zou de kermis weer echt een volksvermaak kunnen worden," aldus de heer Bless WITTE RAAF Het is voor hem nog veel meer een hardop uitgesproken gedachte, dan dat de heer Bless nu een conc reet plan heeft, waardoor hij meent de kermis weer op het rechte pad te krijgen. Maar hij wil er graag met anderen over nadenken. En als het even kan, dan zou hij de zaak via wat hij noemt „een goede ingang' willen aanpakken. Bless: „Je zou een zwarte lijst aan kunnen leggen van kermissen, waar wan toestanden heersen Dat zou ik een „slechte" ingang willen noemen: wijzen op plaatsen waar het niet goed gaat. Maar je zou ook plaatsen kunnen zoeken, waar het wel goed is. Een soort witte- kermissenplan. Jazeker, er zijn plaatsen waar het wel goed is. Hier in de buurt is een plaatsje - ze heb ben daar een vrouwelijke bur- gemeester - waar de kermisexploi tanten ieder jaar na de kermis op de borrel gevraagd worden. De bur gemeester vraagt dan. hoe het ge weest is, of er voor het volgend jaar nog verbeteringen denkbaar zijn Daar kunnen de kermismensen dan echt hun wensen naar voren bren gen en dat is dé manier om tot een goede sfeer en daardoor een goede kermis te komen," aldus de heer Bless. Vermoedelijk is de borrelende burgemeester een witte raaf Mis schien kan ze lijstaanvoerder wor den op het witte-kermissenplan van Bless. Om een verder afglijden van een zeer oude en fraaie bedrijfstak te keren Marnix Kreyns. heeft men alles in goede banen weten te leiden. We hebben geen moeilijkheden gehad, pro bleempjes zijn er natuurlijk alüjd wel, zoals verdwaalde kinderen, die dan weer terug gebracht moeten worden bij hun ouders. Ook de Zeister Red dingsbrigade was weer present, maar gelukkig behoefden ook zij geen werk te verrichten. Waterstand De waterstand van het Hen schotermeer, is mede vanwege de geringe regenval en de toch vrij constante droge periode wel wat afgenomen en bedraagt momenteel 60 tot 70 cm. Dui ken is dan ook erg gevaarlijk. Aan die watersTaJTd wil men binnenkort toch wel wat aan gaan doen en men denkt aan het inpomjien van water, dat gehaald wordt vanuit de Wou- denbergse Grift. Het water zelf had een temperatuur van 18 tot 20 graden. Bij het restaurant van de heer Roskam had men handen vol werk en moest men zelfs 14 man inzetten om een ieder vlot te kunnen bedienen. een onzer verslaggevers) USDEN - Wie de kermisvak- en van het afgelopen half eens doorbladert, komt er K dat er nog een bedrijfstak aar het niet al te best gaat. nen dat al niet wist. Want er dan de code zijn, dat een lisman niet over zijn pro- en praat, het is inmiddels in wijdere kring bekend, dat ir het glitter en goud van de lis een boel zorgen verstopt n. Niet dat er nu direkt honger wordt geleden. Maar wie weet wat er aan pachtprijzen be taald moet worden, raakt er van doordrongen dat het ook voor kinderen op de kermis al lang geen kwartje meer kan kosten. In de „Kermisgids" van 16 fe bruari vraagt de heer B Donks. voorzitter van de BOVAK (Bond van Kermisbedrijfhouders) zich af of er nog wel toekomst is voor de ker- misbranche. En in „De Komeet", orgaan van De Nederlandse Ker- misbond, wordt begin april gecon stateerd dat men aan het begin van een moeilijk seizoen staat met het kermisbedrijf Maar het zijn niet alleen de vak bladen, die eventuele moei lijkheden signaleren. In landelijke dagbladen en opinieweekbladen wordt af en toe over het reizend vermaak geschreven. En de bedra gen, die in dergelijke verhalen ge noemd worden zijn imponerend. Tilburg heeft voor de laatste daar gehouden kermis ongeveer één mil joen gulden aan pachtgelden ge toucheerd. Eindhoven mag een re delijke tweede genoemd worden met een opbrengst aan pachtgelden van acht ton. En hoewel de verhalen dat sommige gemeentes alleen via de kermis hun begroting sluitend weten te krijgen, wellicht overdreven zijn, is het zeker waar dat de diverse ge meentekassen er behoorlijk door gespekt worden INDIVIDUEEL Vanwaar die ontzagwekkend hoge pachtprijzen? Bepaald niet in de laatste plaats zijn daar de ker misexploitanten zelf debet aan. Wie wel eens een verpachting van een kermis heeft meegemaakt, weet dat de exploitanten zeer individueel te werk gaan Knarsetandend betalen ze pachtprijzen, waarvan ze weten dat ze eigenlijk te hoog zijn Maar je moet toch straks weer je stand plaatsen hebben, anders kun je de tent wel voorgoed sluiten En de verdeeldheid tussen de kermisklan ten is zo groot, dat ze geen gesloten front kunnen vormen tegen de ge meentes. die van deze situatie ge bruik maken en met genoegen de forse bedragen opstrijken Binnen de kermiswereld is men zich dat overigens goed bewust J. Keyzer, jarenlang lid van het hoofd bestuur van de NKB zei begin dit jaar nog in Elseviers Weekblad, dat het een stukje bestuurlijk onvermo gen was geweest dat die twee bon den nooit samen tot één belan genorganisatie hebben kunnen worden „Door de grote onderlinge naijver en het gekrakeel is de ker misexploitant zelf de eerste schuldige aan de huidige ontwikke ling," aldus Keyzer over de pacht prijzen Keyzer steekt de hand niet alleen in eigen boezem Keyzer: „Maar daarnaast telt ook dat de keerplaatsen bij Henschotermeer. 3UDENBERG - Zondag is ÏP het Recreatiegebied Hen- itermeer het drukst geweest :nog toe. Dit seizoen had 1 nog nooit zoveel mensen "W, die daar genoten van *afer. strand en bos. ■t water voor de mensen, ®P luchtbedden of in boot- on dobberen, het strand voor de zonaanbidders, de bos sen voor iemand, die wat rus tiger wil zitten of gewoon rus tig wil wandelen. Meer dan 15.000 mensen be zochten het Henschotermeer, zo vertelde een medewerker van de Stichting Utrechtse Heu velrug. Naast de twee vaste krachten had men hulp van vier hulpkrachten en gezamenlijk

Leusder Krant | 1977 | | pagina 11