hard Lester te kluchtig in „The Ritz" bert vos ÜR KRANT - FILM DONDERDAG 14 JUL11977 POORT Nieuw deze week In de Amersfoortse theaters is telllm van de Engelse regisseur Richard Lester: „The Rltz" Ln hotel!) met Jack Weston en Rita Moreno in de hoofdrol- ihet nogal kluchtig opgezette verhaal rond een mannenbor- sauna, waar een naïeve eigenaar van een vuilnisophaal- ngeluk in terecht komt op vlucht voor vijanden. Natuurlijk »nnalKarat nnhiiilrlralin/ion wonHlon Ta tian Sn Verder nieuw is de film „Het vergeten continent" in Grand 5, ntuurlijke (SF)-film met Doug McClure in de hoofdrol, de „„lek Louis de Funès is weer eens terug in Cinema 2 met de Paniek in het Grand Restaurant" en „De „Nichten" van 'ziin opnieuw in Duo 1 te zien. In Duo 2 wordt een genadeloze 'raak getoond in de Chinese vechtfilm „Afrekening in Winnitou keert terug" in de matineevoorstellingen van M'n adviesleeftijd vanaf 8 jaar. Overigens is het nog even san de nieuwe leeftijdsnarmen. Die kunnen variëren van alle slot 16 jaar. Alles wat daarboven zit mag vrij kijken naar alles bekijken waard is. Aardig toch? voorspelbare) ontwikkelingen vandien. Te zien in ktj -KLUCHT jelse regisseur Richard ^eigenlijk een wat merk- lilmregisseur. Elke keer cnkt, dat je hem in een kunt plaatsen anten doen dat toch zo ontsnapt hij weer en an een ander etiket. Een ifd man dus. Maar toch jjnfüms. welk onderwerp idt aangesneden, z'n ty- .ester-trekjes behouden, ns erg subtiele humor, i de voortreffelijke film I ouder wordende Robin lobin and Marian". Les- ■uwste film heet „The dan denk je eigenlijk di- leen hotel. Lester dacht met dit verschil, dat The Ritz een soort hotel- mannenbordeel-saunakombinatie is, waar vrouwen in hoofdzaak taboe zijn, op uitzondering van de zangeres, die elke avond in de nachtclub optreedt. Lester is voor mijn gevoel afge weken van het soort humor, dat hij normaal gesproken in zijn films han teert. „The Ritz" is eerder een soms boertige klucht, dan een verfijnde komedie. Je kunt er best smakelijk om lachen, vooral door de wijze waarop hoofdrolspeler Jack Weston door de Ritz-gangen bag gert, maar voor het overige is er nogal voorspelbaar door Lester ge filmd Ik heb me best met deze film geamuseerd, dat wel, ook al heeft Lester al zijn beschikbare registers opengetrokken om de typische kenmerken van homosexuelen en aanverwanten op een zodanige n heaven and heil", te zien in de nachtvoorstelling van Duo 2. die je al hobbelend, krakend en steunend op plaatsen brengen, waar maar enkelen van die miljoe nen Nederlanders naar toe zouden willen gaan omdat ze de voorkeur geven aan de gestroomlijnde toe ristenindustrie, waar je als een soort eenheidsworst door de ad ministratie wordt gemalen om daarvoor het dubbele of driedub bele te moeten betalen dan gebrui kelijk in minder "geciviliseerde" oorden, de campingbeheerder, die vol gloed vertelt, dat de warme douches gratis zijn, terwijl in geen velden of wegen warme douches zijn te bekennen; die twee vrouwtjes van het charmante boeren-restaurant, die vriendelijk keuvelend de eenzame toerist van degelijke boerenkost voorzien; ki lometers lange files in tien rijen dik tijdens het spitsuur; en de gede formeerde wegen van ons eigen kikkerlandie, dat /e met een zucht bent binnengekomen. Dat alles mis ie- Maar er is een troost. Ook al ver telde de Wereldomroep ons via Jan Pelleboer, de weerprofeet, dat het in Nederland tijdens onze vakantie met het weer maar somber gesteld was, nu we thuis zijn liggen we te zweten in onze tuin en eten we 's avonds - net als op vakantie - bui ten. Met een fles Franse wijn. Maar voor de rest is het onverkomenlijk; je bent gewoon weer thuis. Evenals te achterbuurman, die je enkele dagen geleden heel toevallig te genkwam in één van die wegres taurants van Jacques Borel vlakbij Parijs. Maar dat was geen toeval meer als je weet hoevéél Neder landers zich op dit moment ophou den in het zoete Frankrijk. Ife weken een zwervend pfeven te hebben geleid, jé met alle kommer die wis- weersomstandigheden hmeebrengen, ben ik weer thuisgekomen. Het is wennen. Toegegeven, er •fis boven het comfort van wiegevorderde civilisatie, de andere kant mis je nu F® vier torenklokken, die thun beurt de tijd al dan niet rS/aven, het kolkende water Jrivier, die zo nu en dan had om het zuidelijker opge- wenallige regenwater kwijt de nog nauwelijks door ioderne tijd aangetaste 'i soms onherbergzame p 0 charmant uitziende ge- r waar de toegangsweg fdakele honderden meters 1*0m van het dorp en waar- poijk geen terug meer is handig met/e auto om kunt F/, ue verkoelende mistral, Vaderende heuvels en ber- fOon aangename tempera- 9', de volslanke eigenares P dorpswinkel, die tot 's Mogen uur voor je klaar camPingbeheerder, die lna onder je voeten de vaardig gehan- L. vlak bij de rand van n9t, de eufemistisch ge deformeerde wegen, wijze te portretteren, dat het eerder karikaturen zijn geworden dan ge loofwaardige mensen van vlees en bloed. Dat is voor een deel te wijten aan het feit, dat Lester met zijn soms uitstekende grappen in herha lingen vervalt, waardoor een wat al te grote nadruk op de geaardheid der aanwezige mannen wordt ge legd. Voor het overige is de verfil ming van Richard Lester van het gelijknamige toneelstuk behoorlijk amusant met welke geaardheid u ook gaat kijken HET VERHAAL Gaetano Proclo (gespeeld door Jack Weston) is de mede-eigenaar van een vuilophaaldienst. Wanneer zijn schoonvader sterft, heeft deze slechts één laatste wens: Gaetano moet vermoord worden. Zwager Carmine Vespucci belooft het zaakje op te knappen en het is dus geen wonder dat Gaetano zich snel „onvindbaar" wil maken. Op advies van een taxi-chauffeur neemt hij een kamer in hotel „The Ritz". Spoedig blijkt dat „The Ritz" bepaald niet „zomaar" een hotel is. Dat blijkt wel uit het wonderlijke stel gasten dat in de loop der dag (en niet te vergeten, in de loop der nacht) naar binnenkomt „The Ritz" is meer een soort sauna, maar dan wél voor héren. Gaetano heeft dat aanvankelijk niet door, maar na een tijdje voelt hij de gevolgen aan den lijve en doen er zich een aantal komische si tuaties voor, die leiden tot de gekste misverstanden. Googie Gomez, een rondborstige nachtclubartieste (een eveneens voortreffelijke rol van Rita Moreno), draagt haar uit bundige steentje bij, en zij stort zich met al haar beschikbare talenten op Gaetano. Deze raakt steeds meer in paniek! Wanneer zijn zwager - met behulp van de detective Piek - hem dan ook nog op het spoor komt, is de chaos kompleet! Op dat moment verandert hotel The Ritz in een soort gekkenhuis, waarin Jack Weston - in de hem op het lijf geschreven rol van Gaetano Proclo - wanhopig voor zijn zwager en een horde mensen van geva rieerde „kunne" op de vlucht slaat Maarin The Ritz is dat natuurlijk onmogelijk en er moet in de finale nog heel wat hulp en toeval komen opdagen om de zaak tot een „goed" einde te brengen Deze week voor het eerst te zien in Grand 5. (16 jaar) HET VERGETEN CONTI NENT De bekende fantasy- en SF- schrijver Edgar Rice Burroughs schreef eens het boek „The land that time forgot" en dat was voor regisseur Kevin Connors aan leiding om het verhaal te gaan ver filmen. Nu weet je eigenlijk bij voor baat al, dat een land, dat door de tijd is vergeten, vergeven zal zijn van voorhistorische monsters en dat soort spanningverwekkende ele menten en in „Het vergeten conti nent" is dat al niet anders. Toch is Connors er in geslaagd om een re delijk stuk avonturenfilm af te leve ren, waarbij ook de nodige trucages voldoende aandacht hebben ge kregen, zodat het geheel er accep tabel uit ziet. Het is een beetje jam mer, dat met uitzondering misschien van Doug McClure als Tyler, er in het algemeen niet met volle overtuiging wordt geacteerd, wat sommige effecten weer deels teniet doet en lachwekkend maakt HET VERHAAL Een Duitse U-boot torpedeert in 1916 een Britse koopvaarder. En kele overlevenden weten in een reddingsboot aan verdrinking te ontkomen Het zijn de Amerikaan Tyler, die bij het geallieerde leger in dienst wil treden, de jonge biologe Lisa Clayton, eerste stuurman Bradley, maat Olson, marconist Whitely en de machinist Benson Als de U-boot opduikt om zijn ac cu's op te laden, weten Tyler en de zijnen aan boord van de U-boot te komen en de bemanning met kapi tein von Schönvorts en luitenant Dietz te overrompelen Tyler wil nu koers zetten naar de Verenigde Staten, maar von Schönvorts wil bij Zuid-Amerika een Duits bevoorra dingsschip ontmoeten om bevrijd te worden Hiervoor heeft hij aan het kompas laten knoeien dat nu een verkeerde koers aangeeft Het plan van von Schönvorts mislukt echter en de U-boot komt terecht in het Zuidpoolgebied bij het mythologi sche continent Caprona, dat dus inderdaad blijkt te bestaan en om ringd is door een muur van ondoor dringbare ijsrotsen. Nu de wederzijdse plannen mis lukt zijn en iedereen in nood is, be sluiten Tyler en de zijnen en de be manning van de U-boot met elkaar samen te werken om te proberen een redding te vinden Aldus ont dekken zij laag bij de zee in de ijs- wand van Caprona een gat, dat de uitmonding blijkt te zijn van een on dergrondse rivier met warm zoet water Na onderling overleg beslui ten Tyler en von Schönvorts met de onderzeeboot de ondergrondse ri vier binnen te varen om aldus te proberen het misschien herberg zame binnenland van Caprona te bereiken. De onderneming slaagt Na een avontuurlijke reis door de tunnel waardoor de rivier naar de zee stroomt, zien de opvarenden eindelijk licht Op dat punt komt de rivier - en nu ook de U-boot - boven de grond uit en de opvarenden zien volkomen onverwacht een fantas tisch tafereel Het blijkt dat het bin nenland van Caprona vulkanisch en daardoor zeer warm is en een tropische mdruir maakt: -Al gauw blijkt echter dat dit door de tijd en de mensheid vergeten gebied ook minder prettige verrassingen her bergt Er huizen talloze woeste pre historische monsters, die slechts met de grootste moeite afgeslagen kunnen worden. Om aan de aanval lende monsters te ontkomen gaat de U-boot verder stroomopwaarts, maar de opvarenden komen hiermea van de regen in de drup. In dit gebied komen geen monsters meer voor, maar wel uiterst primi tieve wilden, die proberen de in dringers te doden. Door hun supe rieure wapens kunnen Tyler, von Schönvorts en de hunnen voorlopig de talrijke aanvallen afslaan Het lijkt er echter op. dat zij tenslotte tegen de overmacht het onderspit zullen moeten delven. Er volgt dan echter een ongekend hevige vulka nische uitbarsting en temidden van dit helse gebeuren vol lava, vuur, en loeiend natuurgeweld komt het drama van de ontdekkers van Ca prona tot een vrij plotselinge ont knoping Scène uit „Winnetou keert terug' Monsters genoeg in „Het vergeten continent" naar het verhaal van Edgar Rice Burroughs. de film „Winnetou keert terug". Met Pierre Brice en Lex Barker in de hoofdrollen. Na de dood van zijn vader heeft Winnetou zich als levenstaak ge steld, een permanente vrede tussen roodhuiden en blanken te bewerkstelligen. Dit strookt aller minst met de plannen van Forrester, een gewetenloze schurk, die onrust onder de Indianen prefe reert voor zijn duistere praktijken. Winnetou begint vredesonderhan delingen die worden bijgewoond door alle opperhoofden en de blan ken o.l.v. Overste Merril. Forrester en zijn bende roeien een pionierskamp uit en laten sporen na. die erop moeten wijzen, dat Indianen het bloedbad hebben aangericht Merril is hevig veront waardigd en stuurt een straf expeditie naar de Indianen Forres ter lokt Winnetou en Old Shatterhand in een hinderlaag. Met veel moeite kunnen ze ontsnappen en ontdekken het bewijs, dat For rester het kamp heeft overvallen. Er ontstaat een harde strijd tussen Forrester, de Indianen en de troepen van Merril Als de kruitdamp is opgetrokken, staat niets een vrede tussen rood en blank meer in de weg. (Euro Cine- Voor de jeugd boven acht jaar a||e leeft,,den, adviesleeftijd: 8 kan men opnieuw kijken naar ja^r,en ouder Winnitou en Old Shatterhand in Eén van de nichten van Charlie, te zien in Duo 1 IN HET KORT „Een brug te ver" gaat de vierde week in Te zien in Grand 3 Onze medewerker Dick van Rheenen, die de film zag, vond zijn hoog gespan nen verwachtingen in de bijna drie uur durende film niet beantwoord. „Een brug te ver' is overigens voor de liefhebbers wel een uitstekende oorlogsfilm, daar niet van (Grand 3, vierde week, 12 jaar) „Jaws". het grote succes van de Amerikaanse regisseur Steven Spielberg gaat als reprise in Cinema 1 de tweede week in. „De zomer van de witte haai is een van de beste „rampenfilms" van de laatste tijd, nadien geïmiteerd maar nooit geevenaard Vooral het goed getimede camerawerk op waterlijn hoogte werkt spanningverhogend en behoort tot de beste camera vondsten van de laatste tijd Steven Spielberg van wie de nieuwste film „Close encounters of the third kind' ook binnen afzienbare tijd in Nederland te verwachten is, maakte naast „Jaws" ook de televi siefilm „Duel met Denis Weaver^ die inbioscooproulatie eveneens een succes werd (Cinema 1, tweede week. 12 jaar) „Paniek in het Grand Restaurant" is één van die kostelijke films van de bekende Franse komedie-acteur Louis de Funès Deze week opnieuw te zien in Cinema 2. (Alle leeftijden) En ook „The Sound of Music" is in feite onverslijtbaar, ook al zullen er inmiddels wel nieuwe kopieën ingezet zijn door de grote vraag naar deze succesvolle verfilming van het boek van barones Trapp met Julie Andrews en Christopher Plummer in de hoofdrollen. Kostelijk amusement, dat blijft het. Voor romantici onder u het neusje van de zalm (tweede week. Euro Cinema, alle leeftijden). „De nichten van Charlie zijn weer present in Duo 2, en dat betekent ongetwijfeld voor de liefhebbers van sex en humor lachen, gieren brullen Voor wie het vergeten is, hier nog even het verhaal: Charlie Draun, een society fotograaf, die tevens naaktfoto's maakt, zoekt een assistent Zijn belangstelling gaat meer uit naar mannen dan naar vrouwen. Daarom zoekt hij vrouwelijke medewerkers Mannen zouden hem te veel opwinden. Drie handelaren in damesondergoed solliciteren bij hem verkleed als vrouwen Ze worden prompt door Charlie aangenomen De drie mannen willen graag een zo nauw mogelijk contact met de mooie fotomodellen en vergeten daarbij af en toe dat ze vrouwen moeten voorstellen Een voornaam echtpaar, klanten van Charlie Braun, wil hun neef een erfenis afhandig maken Door toeval komen de drie vrienden deze zwendel op het spoor Het lukt ze de ware erfgenaam weer aan zijn erfe nis te helpen Daarbij valt er voor Max. Stefan en Luigi een aardig centje af. Ze betalen hun schulden en openen een modesalon voor dameslingerie Charlie's fotomodel len fungeren als mannequins, de zwendelaars vormen de rest van het personeel Duo 1, eerste week. 16 jaar). In Duo 2 kunnen de liefhebbers hun hart ophalen aan de film „Afre kening in Sjanghai De jonge Shen Chang raakt keer op keer in vechtpartijen gewikkeld. Omdat hij altijd wint raakt de bende leider Lan Chen Chuan in hem geïn teresseerd Shen's vader is nacht waker bij een groot magazijn en Lan wil Shen bewegen dat hij de sleutel en de combinatie van de safe in handen krijgt Shen weigert, maar met behulp van een ver leidelijk meisje en grote sommen voorschot krijgt Lan de jongen toch in zijn macht. Shen zal meedoen op voorwaarde dat de overval gebeurt als zijn vader vrij heeft De avond van de beroving is vastgesteld, maar door ziekte van de plaatsver vanger heeft de vader toch dienst Shen wil de roof laten uitstellen, maar de bende heeft de sleutel en ze binden hem aan een cirkelzaag. Shen heeft zijn nut gehad en dient te verdwijnen. Hij weet toch te ont komen en snelt naar het magazijn waar hij zijn vader stervende vindt Hij zegt niets tegen de politie en begint in z'n eentje een verschrikke lijke wraaktocht, die ook hij met de dood moet bekopen In de nachtvoorstellingen van Duo 1 stoot het bokje onder het rokje en dan weet u wel hoe laat het is en in Duo 2 kan men nog eens gaan kijken naar de bekende oor logsfilm „Between heaven and hell" KINDER VOORSTELLINGEN FILMAGENDA Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 14 juli t/m 20 juli 1977 Grand 1, tel. 033-14632: Dit theater wordt in oktober geopend Grand 2: Dit wordt een theater met 135 luxe fauteuils en wordt in okto ber geopend Grand 3, tel. 033-14632: Een brug te ver (A bridge too far). 12 jaar. Aanvangstijden dagelijks 2.00 en 8 00 uur Grand 4, tel. 033-14632: Het ver geten continent 12 jaar 1 45, 6 45. 9 15 uur zondag 1 45. 4 15, 6 45, 9 15 uur Grand 5 (voormalig Studio G), tel. 033-14632: The Ritz (Oh! Wat een hotel) 16 jaar 2.15, 7 00, 9.30 uur, zondag 2 00. 4 30, 7 00. 9.30 uur Cinema 1, tel. 033-18900: Jaws (De zomer van de witte haai) 12 jaar 1.45, 6 45, 9 30 uur, zondag 1 30, 4 00, 6.45, 9 30 uur Cinema 2, tel. 033-18900: Paniek in het Grand Restaurant Al. 1 45, 6.45, 9.15 uur, zondag 1 45, 4.15, 6.45, 9.15 uur Euro, tel 033-33655: The Sound of Music. A.I Zaterdag 4.30 en 8.00 uur, woensdag alleen 8 00 uur. Overige dagen 2.00 en 8 00 uur. Duo 1, tel. 033-16572: De „nich ten" van Charlie. 16 jaar. 2 15,7.15, 9.30 uur, zondag 2.15, 4.30, 7.15, 9.30 uur Duo 2, tel. 033-16572: Afrekening in Sjanghai 12 jaar 2.00,7.00,9.15 uur, zondag 2.00, 4.15, 7.00, 9.15 uur. NACHTVOORSTELLINGEN Duo 1, tel. 033-16572: Onder het rokje stoot het bokje. 16 jaar. Vrijdag- en zaterdagavond 24 00 uur Duo 2, tel. 033-16572: Between heaven and hell 16 jaar. Een oor logsfilm met Robert Wagner. KINDERVOORSTELLINGEN Euro, tel. 033-33655: Zaterdag 12 30 en 2.30 uur, woensdag 1.45 uur: Winnetou keert terug. A l Ad viesleeftijd vanaf 8 jaar.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 15