Het plein moet de grote uiskamer van Leusden zijn" let hoofdcentrum volgens „Kokon" [FRANS VAN DER WERF (KOKON): COMMENTAREN EN MENINGEN KEUZE HOOFDCEN TRUM BEPAALD? ■^ÉR KRANT- INTERVIEW DONDERDAG 14 JUL11977 Le verslaggever Marnix isden/rotterdam irchitectenburo's hebben een maand de tijd <om eens na te denken over joldcentrum voor Leusden. s een uitermate korte tijd, lomdat de gedachten ook gevisualiseerd moesten en in tekeningen en een ma- et was vooral voor de ma- temaker nogal een zenu- ilus. En voor ons was het ook nend. Ja. je moet er uitko- II,heb me enige tijd van kan- eruggetrokken en dit is er uit Aldus ir Frans van der Werf van de architektenwerkgroep Kokon B V Hij maakte het eerste ontwerp, dat gekop peld werd aan de projectontwikkelaar Amro-Westland-Utrecht. Het buro Spruit en de Jong uit Utrecht maakte het andere ontwerp, dat verbonden werd met de andere kandidaat-ontwikkelaar. Delta Lloyd Vastgoed. Zoals bekend, moet het college van burgemeester en wethouders binnen enkele weken be slissen, welke projectontwikkelaar welk ontwerp mag gaan uitvoeren. Het is mo gelijk dat men het ontwerp van Kokon neemt, terwijl het uitgevoerd gaat worden door Delta Lloyd Of Spruit en De Jong koppelt aan Amro-Westland- Utrecht. Hoewel bij het maken van de keuze de financiële kant van de zaak de doorslag zal geven - zie het interview met ir. Dortmond, hoofd Stadsuitleg, in de Leusder krant van veertien dagen gele den - blijft de stedebouwkundig/archi- tectonische kant van de ontwerpen na tuurlijk het interessantst. De architecten kregen van de ge meente een aantal gegevens als uit gangspunt: Dit is het gebied waar het om gaat; er moeten woningen, kantoren, winkels, een warenhuis, een gemeen tehuis en een sporthal in. Dat alles had den de medewerkers van de gemeente in een schetsje in het plangebied ingete kend. Van dat schetsje mocht door de architecten worden afgeweken, maar dat hebben ze niet gedaan. Ir Van der Werf:,,Ja, je mag daar een bevestiging van mijn kant in zien, dat ik het een aardige opzet vind. Natuurlijk heeft het ook wel te maken met het feitdat we niet zo erg veel tijd kregen Maar ik ben ge wend om te werken binnen een be paalde procesgedachte Je moet je ont werp zoveel mogelijk aansluiten op wat er gebeurt en al gebeurd is. Dat is ook een vorm van economie" RANDWEGEN Dat neemt niet weg dat Van der Werf ook wel kritische kanttekeningen wil plaatsen bij de op het gemeentehuis uitgedokterde planologie van het Hoofdcentrum. Van der Werf:,,Ik vond van het begin af aan dat het Hoofdcentrum gescheiden ligt van de woonbebouwing. Aan de noord- en oos tzijde wordt het centrum van de woon bebouwing afgesloten door de randwe gen Dan kun je zeggen: de randwegen liggen niet goed Maar om dat te kunnen gaan veranderen, moet je de hele ver- keerscirculatie en het wegenplan gaan bekijken En dat was de opdracht niet. Bovendien kun je er toch niet van uit gaan, dat dat allemaal wel bekeken en afgewogen zal zijn Wanneer je de ligging van die rand wegen niet verandert, dan moet je wat aan het karakter er van doen Zoals de Noorderinslag en straks de verlegde Centrumweg er nu uitzien, zijn het echt wegen Ik zou daar veel meer het karak ter van een straat of een laan aan willen geven Zodat er een overgang van het centrum naar de woonbebouwing ont staat", aldus ir Van der Werf. WONEN Toen hij zich bleek te kunnen verenigen met de afbakening, vroeg Van der Werf zich af, wat zo n Hoofdcen trum zelf eigenlijk zou moeten zijn. Van der Werf.Het belangrijkste wat er in het Hoofdcentrum gebeurt, is het samen komen in een voorzieningen concentratie Maar er moet ook gewoond worden. Waarom? Omdat de woonmogelijkheden zo gedifferentieerd mogelijk moeten zijn. Misschien dat niet zo veel mensen het willen, maar er is er altijd nog een aantal dat graag in een centrum wil wonen Dat komt zo'n centrum ook ten goede, omdat het 's avonds anders helemaal dood is. Bij iedere stedelijke ruimte moet gewoond worden, want dat is het weefsel van een stad". Een plein is in de gedachte van Van der Werf het hart van zo'n hoofdcentrum. In het Leusdense hoofd centrum is een plein geprojecteerd van 70 bij 30 meter Het wordt omsloten door het gemeentehuis aan de oostzijde, het warenhuis in het noorden, een winkelga lerij in het westen en de sporthal (annex sociaal-cultureel centrum) in hetzuiden. Van der Werf: ,,Zo'n plein is maximaal publiek Dat moet de grote huiskamer van Leusden zijn. Het moet niet te groot zijn Wanneer je te weinig mensen hebt per vierkante meter, dan maakt zo'n plein een lege indruk, dan ziet het er niet gezellig uit Maar je moet van de andere kant toch wel enige afmetingen hebben, wil je het kunnen gebruiken voor eve nementen als markten en dergelijke. Doordat het plein aan alle kanten omslo ten wordt, krijgt het ook een bepaald karakter. Daarom vind ik het erg belang rijk, dat de bouw van het gemeentehuis niet te lang op zich zal laten wachten". Over het grote plein zal het drukste voetgangersverkeer zich langs de west zijde. langsde winkels begeven. Tussen het warenhuis en het beginpunt van een winkelstraat. De oostzijde van het plein heeft dan met hetgemeentehuis een wat ..officiëler,' karakter Aan de zuid-west kant van het plein - tussen de sporthal en de winkelgalerij - loopt men een straat in, die uitkomt op een kleiner pleintje. In de gedachte van Van der Werf is dat een gezellig punt, knooppunt van twee winkelstraten, met wat horeca er omheen .Zolang het ge meentehuis er nog niet is, kan dat pleintje wellicht als Kunsthart fungeren", aldus de architect. Belangrijk is verder een lange winkelstraat. LANDELIJK Nadat Van der Werf de verschillende ruimtes van het hoofdcentrum had be keken, liet hij zijn gedachten gaan over de vormgeving van de bebouwing. Die moet uiteraard zoveel mogelijk aanslui ten bij het karakter van Leusden. Maar hoe bepaal je het karakter van een dorp, dat nog nauwelijks iets heeft wat op ka rakter lijkt. Van der Werf „Ik ben er wezen kijken Ik heb er gesprekken ge voerd op het gemeentehuis Ik ken de plannen voor de nieuwbouw, die er neergezet gaat worden. Uit die verschil lende dingen heb ik geconstateerd dat Leusden toch een landelijke ne derzetting is. Nu we het toch over die veel besproken inspraak hebben: volgens ir. Dortmond in onze krant van twee weken geleden, is door ambtenaren de keuze reeds bepaald. "Maar de be slissing moet nog worden ge nomen door het gemeentebe stuur." Tja, daar zitten we dan toch wel even tegen aan te hik ken, want nog niet zo heel lang geleden werd door het ge meentebestuur gezegd, dat de bevolking een grote invloed zou kunnen uitoefenen op de uiteindelijke vorm van het hoofdcentrum. Daar zou spe ciale aandacht aan worden be steed, zo werd duidelijk ge maakt. Door vakantie - en ik behoorde niet tot de uitzonde ringen - heb ik niets kunnen bewonderen van wat twee ar chitecten voor het hoofdcen trum hebben bedacht. Tegen de tijd dat de meeste Leusde- naren terug zijn van hun wel verdiende vakantie, is er geen tijd voor informatie en inspraak meer. Is dat de spe ciale aandacht die het ge meentebestuur bedoelde? Na tuurlijk konden er inspraak- brieven tijdens de expositie worden ingeleverd door be langstellende Leusdenaren. Maar dat kon ook tijdens al die andere exposities die voordien zijn gehouden. Niks bijzonders, zult u zeggen en het is nog de vraag in hoeverre die in- spraakbrieven van invloed zijn op de uiteindelijke besluit vorming. Erg controleerbaaris dat niet, ook al gaan we er niet voorshands van uit, dat er aan voorbij zal worden gegaan. Maar als er gesproken wordt over speciale aandacht wat de wensen van de bewoners be treft, dan nemen we toch aan, dat in ieder geval vóór het op gang komen van de vakanties informatie-dagen worden ge houden. Nu ging het gemeen tebestuur er waarschijnlijk van uit, dat iedereen pas gedu rende de schoolvakanties hun heil elders zouden zoeken. Mijdt de vakantiepiek, staat overal aangeplakt. Déar heeft het gemeentebestuur blijkbaar nog nooit van ge hoord, noch van de konse- kwenties, dat vooral Leusde naren zonder kinderen eerder met vakantie zijn gegaan en zodoende niet die speciale in spraak konden leveren, die blijkbaar werd verwacht. Jammer hoor. V. Vervolg hoofdcentrum op pagina 7 n onze verslaggever) ILEUSDEN/ROTTERDAM - In Ijntoelichting op het schetsplan, pmt ir. F. J. van der Werf zijn tgangspunten bij het ontwerp Daarover zegt hij: fi| de ontwikkeling van een Tofdcentrum voor Leusden ach- jn wij een strukturele aanpak ïorhet gehele gebied van groot Hang. enmerk van deze strukturele inpak is een gefaseerde be- juitvorming van grof naar tijn in ■nivo's van besluitvorming t.w.: ■Het bebouwingsplan, waarin de ^litenruimten worden vorm geven d.m.v. bebouwingen op fond van rooilijnen met marges. iDe bouwplannen, waarin de pendige „drager'struktuur van ^bebouwingen een vorm gaat jijgen. iDeinbouwplannen, waarin per fouwdeel (b.v. woningen, win- M, kantoren) nog nadere invul leen worden bepaald. tweede uitgangspunt vormt H feit dat men van funkties en 'iteiten nooit volledig zeker .jeten kan zijn. Dat wil zeggen pde menselijke vormgeving die por ruimte en materiaal in het (otrum geconditioneerd gaat prden, op zich de vrijheid voor ^schillend gebruik moet toela- PJ. wil een dynamische samen- fj09 er zich in kunnen ont- Jooien. De buiten- en ook de Jhnenruimten moeten op ver- pillende wijzen gebruikt worden hoewel er in het "der van dit ontwerp een speci- r* Programma in onder is ge- j Aan de doorwerking van el plan zal aan deze aanpas- fcmeld grote prioriteit worden Meend, zonder tot rallteiten te vervallen. Een derde uitgangspunt betreft j* ourtenruimten in het ontwerp. dienen bijzonder duidelijk *")rensd te worden door de be ogen, een plein, een straat, doorgang of steeg, een plek Hierdoor ontstaat een grote ,Jfvan Identiteit, van duidelijk- van herkenbaarheid, terwijl hï duide|ijke begrenzingen oeschutting en een herberg- ■mneid wordt verkregen die id 'ut6' 'osstaande gebouwen *baar zou zijn. (In dit kader zou nader bezien moeten worden op welke wijze deze herberg zaamheid verder tot in de aan grenzende woongebieden zou kunnen worden gekontinueerd.) Niet alleen de buitenruimten moeten karakteristiek zijn in hun vorm en hun onderlinge relaties. Ook de verschillende bebouwin gen dienen een gemeenschappe lijke en eigen karakteristiek te krijgen. Daarom zijn in het plan grote kappen «n één hoofdrichting geplaatst, waardoor ook de oriëntatie wordt versterkt: men ervaart steeds in welke richting men loopt, even wijdig met of loodrecht op deze kappenrichting. Tenslotte is een zekere vermen ging van funkties gerealiseerd, waardoor voor de bewoners en de bezoeker steeds het doelgerichte ervaringen (b.v. kopen) gekoppeld kan worden met minder doelgerichte ervaringen. Hierbij is echter uitgegaan van een scheiding van de dienst- en parkeerzones en de wandel- en verblijfsgebieden, waaraan ook gewoond kan worden. Korte ste gen vormen de verbinding tussen deze twee sferen. HET BEBOUWINGSPLAN In aansluiting op de stede- bouwkundige voorstudie zijn in het bebouwingsplan een aantal typische buitenruimten ontwik keld: Het grote plein, het meer officiële centrumplein, waaraan het ge meentehuis met klokkentoren, een warenhuis, een sporthal- komplex, enige winkels en bo venwoningen zijn gelegen. Het grote plein wordt gezien als ruimte voor manifestaties bij bij zondere gelegenheden, een plein voor een kleine kermis of circus, voor markt- en mu- ziekaktiviteiten, voor nationale feestdagen, SL Nikolaas, sport- demonstraties enz. De pleinbe strating is een weinig „kom vormig'' gedacht, dus lager in het midden. Tegenover het gemeentehuis be vindt zich een winkelarcade, waarboven gewoond wordt. Vooral deze arcade zal de verbin dingsroute zijn van het warenhuis naar het kleine plein. Het kleine plein. Via een ruime doorgang ligt enigszins verhoogd het kleine plein, vanaf het grote plein bereikbaar. Deze kleinschalige ruimte vormt het knooppunt van het centrum, het gezelligheidspunt, waar de drukte het grootst zal zijn. Een kruispunt van winkelstraten, horeca, met terrasjes, een semi- publieke toegang tot het sport- halkomplex met sociaal-kulturele en andere voorzieningen en met terraswoningen boven. De lange winkelstraat tussen het kleine plein en de Hamers- veldseweg met boven galerijen en terrassen voor woningen. De korte winkelstraat, de verbin ding van het kleine plein met de latere uitbreiding van het hoofd centrum in zuidelijke richting. Beide winkelstraten eindigen ieder in een verbrede toegang als overgangsruimte. Hier zijn ook de twee supermarkten gelo kaliseerd. Bij verdere ontwikkeling zuidwaarts van het centrum kan deze overgangsruimte op soortgelijke wijze worden beant woord. Twee sekundaire straten bevinden zich aan de Noord- Westhoek van het grote plein langs de bibliotheek en aan de Zuid-Oosthoek van het grote plein langs de sporthal. Parkeerhoven. Deze liggen aan de 4 zijden van het hoofdcentrum met het aksent op de Oostzijde, waar de centrumweg is gesi tueerd. Deze hoven, waarin ook de ex peditie van winkelbedrijven plaatsvindt, zijn zo direkt mogelijk verbonden met de win kelstraten en het grote plein, zodat de bezoeker en de bewoner er zo kort mogelijk in hoeven te verblijven. Hierop vormt de Noordoostelijke parkeerplek een uitzondering. Deze zou een meer publiek karakterJcupnen krijgen omdat het centrum op deze plek door velen zal worden benaderd en omdat er naast het gemeente huis en het warenhuis ook een postkantoor is gesitueerd. Aan deze ruimte wordt dan ook niet geëxpedieerd door vracht wagens. De bebouwingen. Deze dragen in zijn algemeenheid een kontinu karakter maar in zijn aanzicht en opbouw gevarieerd van breedte en hoogte. Met name langs het grote plein is een duidelijke artikulatie zichtbaar boven de winkelarcade. Funkties. De auto dringt het cen trum slechts binnen aan de randen tot in de parkeerhoven. Alle andere ruimten zijn typische wandelgebieden en dienen als zodanig te worden uitgewerkt. Wellicht dat bij bijzondere gele genheden enig autoverkeer op het grote plein kan worden toege staan. Een belangrijke fietsroute loopt vanuit het oosten onder de cen trumweg door, langs de sporthal, diagonaal over het grote plein langs de bibliotheek naar de Ha- mersveldseweg. HET BOUWPLAN Voor het gehele plangebied is een konstruktie-moduul van 5,40 m gehanteerd, welke zowel voor winkels, kantoren als woningen goede indelingen mogelijk maakt. Plaatselijk in de supermarkets en in het warenhuis is een ver dubbeling in één richting toege past (10,80 m). DE WINKELS De winkels (totaal 10.000 m2) komen met versch. dieptematen voor, maar in hoofdzaak 3x5,40 100 m2). Alle winkels bevinden zich op de begane grond. De supermarkten (opp. 800 m; 1200 m2) en het warenhuis (2500 m2) zijn zoveel mogelijk in gesloten door winkels en wonin gen om teveel aan „dode" wanden in de straten te voorko men. Voor alle winkels treft men een „luifel" aan, hetzij in de vorm van een galerij voor bovenwoningen, hetzij als een arcade aan de wand van het grote plein. Daarnaast zul len ook licht gekonstrueerde luifels worden toegepast, als be schutting tegen regen en zon. De vormgeving van de bebou wing is zodanig dat veel moge lijkheden bestaan tot het aan brengen van reklames, vlag- gemasten en verlichting alsmede het uitstallen van artikelen op straat. Het ligt in de bedoeling de dra gende konstrukties niet als neutrale kolommen uit te voeren, maar reeds een zekere expressi viteit van de vorm „mee" te geven, waardoor meer „kapstok ken" gevonden zullen worden om kreatief in te haken en af te bou wen. DE WONINGEN Boven de winkels en verzor gende bedrijven bevinden zich woningen (totaal 100) welke steeds zijn afgekeerd van de parkeer- en expeditiehoven. Door een samenspel van kap- vormen en ruimtevormen ontstaan diverse woningtypen binnen éen struktuur. Zo zijn de woningen aan de lange winkel straat in twee lagen naar deze straat toegekeerd: op de eerste verdieping de toegangen, op de tweede verdieping de terrassen. Inwendig geven de kappen diverse goede bewoningsmoge- lijkheden met een duidelijk eigen karakteristiek. De dragerstruktuur van winkels en woningen maakt het mogelijk om in beide vele inde lingsvarianten door elkaar heen te realiseren. Hierbij zal de inbreng van de toekomstige ge bruiker zeer wel kunnen worden gehonoreerd. De woningen aan het grote plein zijn toegankelijk via een op gang vanaf het plein naar een patio op de 1e en 2e verdieping. Elke woning is voorzien van een ruim terras, een typische moge lijkheid van de gestapelde bouw. De kapvormen zijn steeds in één richting gehouden. Dit ver sterkt in hoge mate het karakter van de centrumbebouwing en ook de oriëntatie van de be zoeker. De struktuur van de dak- vormen is zodanig, dat er voor verschillende bestemmingen (woningen, sporthal, warenhuis, gemeentehuis en kantoren) va rianten ontwikkeld kunnen wor den, zodat een eenheid in ver scheidenheid ontstaat. Ook een menging van ma terialen is denkbaar, doch een eerste gedachte gaat uit naar rode keramische pannen, ge- kombineerd met lichtkleurige beton en roodbruine baksteen waardoor als basis een warme, zonnige en heldere sfeer ontstaat, waardoorheen een rijk skaia van kleuren toelaatbaar wordt geacht. Een deel van de woonterrassen ligt op het zuiden, een ander deel aan de noordzijde van de woon ruimte georiënteerd. Door steeds lage gootlijnen aan deze terrassen toe te passen zal de be zonning van deze terrassen nog zeer goed zijn, met name in de zomerse dagen, omdat de zuidzon dan hoog genoeg staat om een groot deel van de grote terrassen te beschijnen. DE KANTOREN Daar het programma van kanto ren (3500-7000 m2) een grote mate van flexibiliteit in de fasering vereist zijn deze als bo venbouw opgenomen in het plan. Hiervoor zien wij een interes sante mogelijkheid om eveneens de dragerstruktuur met kappen c.q. terrassen te ontwikkelen, waardoor zo min mogelijk schaduwplekken in de stedelijke ruimten vallen. Als voorbeeld is de opbouw tussen het kleine plein en de sporthal uitgewerkt zodat dit kantoor aan het grote plein een levendige ruimtelijke begrenzing geeft tegenover het warenhuis. De kombinatie op de begane grond in een semi-openbaar bin- nengebeuren van het sporthal- komplex, de sociaal-kulturele voorzieningen, de horeca, de bowling en {Je vergaderruimten geeft een heel eigen sterke inte gratie van de diverse citt-funk- ties, in het knooppunt van het centrum. Andere lokaties lijken ons mo gelijk bij de kleine supermarkt aan de zuidzijde en nabij het wa renhuis aan de noordzijde. Deze twee laatste zouden als uit- breidingslokaties zeer geschikt zijn. HET SPORTHALKOMPLEX EN DE HORECA Zoals boven is aangeduid kan dit komplex (ook eventueel zonder kantoren bovenbouw) een semi-openbaar karakter krijgen met een grote mate van multi- funktionaliteit. De tribunes van de sporthal zijn rechtstreeks te verbinden met ho reca op de begane grond en de verdieping welke over de door gang tussen het grote en het kleine plein gesitueerd is. Samen met deze horeca en de sociaal- kulturele ruimten vormt dit kom plex de hoeksteen van het plan met toegangen vanaf het grote en het kleine plein. Het is denkbaar om een over- bouwing naar het gemeentehuis-komplex te reali seren, indien ook hier de in tegratie in de semi-openbare sfeer kan worden verwezenlijkt. Vooral op niet-zomerse dagen kan hier dan een extra kommunikatie-circuit ontstaan. HET GEMEENTEHUIS De opbouw van het Huis der gemeente is slechts te benaderen vanuit een nadere oriëntatie van het programma van eisen. Voor alsnog volgen hier dan ook slechts globale ideeën. Het gemeentehuis zal zo moge lijk aan drie zijden sterke wanden moeten krijgen, terwijl de vierde zijde, aan de centrumweg, een meer uitgehold karakter zou kun nen vertonen. Wellicht is een eigen binnenhof een reële moge lijkheid, die dan vanaf ver schillende zijden, o.a. vanaf het grote plein toegankelijk wordt. De lange wand aan het plein dient een sterke artikulatie te ver tonen. Een gemeentehuis heeft naast haar ruimtelijke funktionele waarde een belangrijke symbool-betekenis. Wij menen, dat hiervan de geest van openheid kan afstralen, zodat men er welkom is. Een letterlijke geopendheid naar het plein van de represen tatieve ruimten, de ontvangsthal, de balies en expositieruimten kan hiertoe bijdragen, zodat de bin nenruimte zich voortzet naar bui ten toe. Men zou het gemeentehuis even vanzelfsprekend moeten binnengaan als een warenhuis (en uitgaan). KLOKKENTOREN Op de Z.W. hoek van het ge meentehuis zien wij een klok kentoren als levend signaal, een teken van het hoofdcentrum van Leusden. De muziek van de klok ken zal dit stadsteken bekrachti gen. Van verre wordt hierdoor het centrum duidelijk voor wie horen wil en zien", aldus ir. Van der Werf.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 5