enk mee over de Nota andelijke Gebieden GEBRUIK DE GOOT Losse verkoop Leusder Krant AGENDA EMEENTE LEUSDEN DONDERDAG 21 JUL11977 gecoördineerd door de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Orde ning (RARO), die een advies uit brengt, waarna de regering haar be slissing neemt, die in de Tweede Kamer wordt behandeld. Pas na de kamerbeslissing staat de planologi sche kernbeslissing vast. TOT 15 NOVEMBER: De procedure is zo, dat tot 15 november iedereen schriftelijk op het beleidsvoornemen kan reageren bij de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, terwijl men zich wat de provincie Utrecht betreft kan opgeven voor deelne ming aan discussiegroepen bij de Provinciale Utrechtse Stichting voor Welzijnsbevordering (PUSW), Antwoordnummer 485, Utrecht. De heer E. Valkonet van die stich ting vertelt ons, dat het de opzet is dat de PUSW de inspraakgroepen organiseert en begeleidt. In spraakgroepen, die uit ongeveer 20 personen zullen bestaan en die tussen eind augustus en half oktober ieder een 4 a 5 keer zullen samen komen, om te praten over de pro blematiek van de landelijke gebie den, in het bijzonder van de provin cie Utrecht. DE UTRECHTSE GEBIEDEN Wat Utrecht betreft komt de re gering in de nota Landelijke Gebie den tot de volgende conclusies: a. in het Kromme Rijngebied, het Utrechtse Veengebieden de Gelder se Vallei worden de landschappe lijk „fraaie" veeteeltgebieden aan- getrorren, die soms van veel bete kenis zijn voor de natuur. De rege ring wil in deze gebieden de waar devolle landschappen behouden. Dit houdt in, dat in sommige delen de landbouw de meest gunstige ontplooiingskansen krijgt en in an dere delen natuur en landschap het belangrijkst worden. b. De Utrechtse Heuvelrug wordt beschouwd als natuurgebied. De natuur moet zich hier zo goed mo gelijk kunnen ontwikkelen en aan andere vormen van ruimtegebruik worden dan ook beperkingen opge legd. c. De gebieden rond de grote steden (Utrecht en Amersfoort) moeten beschermd worden tegen de invloed van de stad. Dit betekent dat sommige natuurgebieden, land bouwgebieden en cultuur-historisch waardevolle landschappen be schermd zullen worden. PROBLEMEN GENOEG Met de aanwijzing van bepaalde gebieden tot landelijkgebied is men er echter beslist niet. Er hangt, zegt de heer Valkonet, heel veel mee samen. Ook de nota stipt dat aan. Er is de leef- en verzorgingssituatie in de dorpen, waar mee samenhangt het openbaar vervoer, scholen, de middenstand, er zijn de recrea tiemogelijkheden. Eigenlijk kan men e.e.a. samen vatten in een drietal probleemvel den: de spanning tussen stad en land, de spanning tussen sommige Lees verder op pagina: 5 ONZE KRANT IS OP ONDERSTAANDE ADRESSEN LOS VERKRIJGBAAR. LEUSDEN-C. Leusder Krant, Finnmark 3. S.V. Bookstores, Torenakkerweg 16. De heer W. J. Schut, Hamersveldseweg 26. Zwembad Leusden. Burg Buiningpark. ACHTERVELD: Boekhandel Vos, Hessenweg 323. LEUSDEN-Z: Kroon Supermarkt Pr. Irenelaan 9 TOERMEE MET DE VVV Begin mei zijn een aantal WV's In Nederland, waaronder de WV's Amersfoort, Baarn en Soest, van start gegaan met de fietsaktie Toer- mee. Een aktie, in samenwerking met de rijwielfabriek Unikap. Om het re creatief fietsen in Nederland te be vorderen. In 't kader van deze aktie heeft de VW in Amersfoort begin juni twee nieuwe fietsroutes uitge bracht met als startpunt restaurant Albert's Corner in Oud-Leusden. Om het rekreatief fietsen in de hele regio Eemland te bevorderen zijn er deze week nog drie nieuwe routes aan de twee eerder genoemde toegevoegd. De Eemlandroute, lengte 25 km met als startpunt het WV-kantoor in Amersfoort, de route door de Eem- poider, lente 35 km met als startpunt het WV-kantoor in Baarn en de Eemvalleiroute, lengte 40 km met als startpunt het WV-kantoor in Soest. Deze routes leiden langs de mooi ste plekjes in het Eemland gebied. De Vereniging Vrienden van Eemland heeft de meest karakteris tieke punten eruitgelicht en nader omschreven. Naast een route om schrijving bevat iedere fietsroute een kaartje, waarop de route is inge tekend, zodat fout rijden bijna uitge sloten is. Voor ƒ1,- per stuk zijn deze routes verkrijgbaar bij de WV-kantoren in Amersfoort, Baarn en Soest. De 5 fietsroutes maken ook deel uit van een „totaal pakket", verkrijgbaar bij de WV in Amersfoort. Dit pakket bevat naast de 5 fietsroutes een toe ristische kaart van Eemland, een fol der over Amersfoort, een Keistad- sticker 1977, de gids voor vakantie en vrije tijd van Eemland, met alle toeristische wetenswaardigheden over de streek en de 14-daagse evenementen/agendakrant „Toe- rismee" met gegevens en tips in de hele provincie Utrecht. Een all-in pakket om uw overgebleven vrije dagen op een aangename manier door te brengen. Voor 6,50 is dit vakantiepakket Amers- foort/Eemland verkrijgbaar op het WV-kantoor in Amersfoort op het Stationsplein. Wat de omgeving van Leusden be treft: hiervoor zijn twee fietsroutes beschikbaar. Eén met een lengte van twintig kilometer en één van veertig kilometer. Beide routes beginnen aan de Vlooswijkseweg achter Al bert's Corner in Oud-Leusden. Bijgaand het kaartje van de twintig kilometertocht en de omslag van de veertig kilometer-route, die via Woudenberg en Scherpenzeel gaat. CITAAT VAN DE WEEK: Vakantie: een korte periode tussen plannen en herinneringen (Lea Cousin). P. S.. - Een wat onge- aoment voor de start van de ^procedure in de provincie over de z.g. Nota ae Gebieden, het derde je Derde nota over de dijke Ordening. Vlak voor de beperiode werd in in de aula van de tech- school Niek Savio - een voor avond gehouden, die tot jd ook inwoners van Amers- j omgeving te betrekken bij erheidsbeleid met betrekking (l ruimtelijk beleid. Waar- ik het tijdstip - vlak voor de beperiode - deed slechts een aantal belangstellenden naar arlicbtingsavond gaan, terwijl ^Kanoiogische kernbeslissing ^^"tocb een zaak is die ons allen peer we in het verleden te- i dan moet worden gekon- rd. dat het ruimtelijk beleid - bniik van de ruimte - vooral aak van de gemeenten was, «ten, die vaak uit allerhande «ingen industrieën wilden kken en dan te weinig oog voor de nadelen, die de ves- ran een industrieel complex ch bracht. En als zo een vaak omplex er staat dan is aan de nog onherstelbare schade L nacht. de oorlog werd begrepen, dat et gecompliceerder worden de samenleving en het pen van de ruimtebehoefte ktiviteiten als wonen, werken creatie een gecoördineerder noodzakelijk was, vandaar 1960 de eerste nota over de lijke ordening verscheen, een diein 1966 gevolgd werd door ede, terwijl nu de derde nota orde is. Een derde nota, die delen bestaat, waarvan het deel, de Oriënteringsnota, in werd gepubliceerd, terwijl wee, de Verstedelingsnota, in rerscheen. In dit deel wordt eid ten aanzien van de stede- ebieden in ons land gefor- ■d. LANDELUKE GEBIEDEN r gepubliceerd en handelt hankelijk KJwsblad voor de meente Leusden •chljnt Iedere donderdag. k: Bert Vos (verantw.J, tel. k Mimlx Kreljn», tel. 43792. ie-adres: Postbus 11 (Flnn- i 3), Leusden/Centcum, tel. M1495. b.g.g. 03420-6141toe- lentsgeld: 6,50 per kwar- B 12,75 per halfjaar en 25,00 per lingstermijn: dagmiddag 12 uur. Mantoor is Ipend van 10-12 en li 24 uur. ^STELLEN FOTO'S tste In de Leusder Krant bllceerde foto's kunt u na- rM (met uitzondering van ^■en historische foto's) bij, taling van 5,00 per (formaat 13 x 18 cm) ra: 871441 t.n.v. de B.D.U. «Bameveld met duidelijke Jralng van gewenste foto, 8, nummer van krant, pagina |°P de toto werd geplaatst. U Pdk kontant betalen op ons Hnnmark 3 - Leus- ttrum. Ongeveer 14 da- betaling ontvangt u de 41e foto's thuis. he abonnementen, adver- «en betalingen kunt u doen i ,n' kantoor, Finnmark 3, d«n/C. [LEUSDER KRANT t uitgave van de BDU- ■ombinatie te Barneveld. over de ontwikkelingen in het lan delijk gedeelte van ons land. Het gaat om de bestemming, inrichting en beheer van de grond en de aktivi- teiten, die daar beslag op leggen, zoals: wonen, verkeer, recreatie, landbouw, bosbouw, natuur en landschap. De regering geeft in de nota aan hoe zij de steeds klemmender vraagstukken in deze gebieden wil oplossen. De belangrijkste vraagstukken betreffen: het toenemende ruimtebeslag voor stedelijke doeleinden, zoals woningbouw, industrievestiging, wegenaanleg e.d., waardoor de landbouw, het landschap en de natuur steeds meer in het gedrang komen; de spanning tussen de ontwikke ling van de landbouw en het natuur- en landschapsbehoud; de leefomstandigheden van de plattelandsbevolking. In de nota stelt de regering een zonering van ons land voor, waarbij zij vijf categorieën onderscheidt. 1. Gebieden met als hoofdzaak landbouw In deze gebieden zal over het al gemeen het landbouwbelang domi neren, bijv. in de Usselmeerpolder, de kop van Noord-Holland, Gro ningen en het Deltagebied. Waar devolle natuiirgsbieden en land schappen blijven natuurlijk behou- den, maar in het grootste deel van deze zone zal de inrichting op de agrarische produktie worden afge stemd. 2. Gebieden met afwisselend land bouw en andere funkties in grote ruimtelijke eenheden. In deze gebieden zal het beleid gericht worden op scheiding van funkties. Naast delen waar de land bouw de beste ontplooiingskansen krijgt zijn hier ook delen waar andere funkties het belangrijkste zijn. Voorbeelden zijn het Friese merengebied, het Rivierengebied en een groot deel van het landelijk ge bied in de Randstad. 3. Gebieden met afwisselend land bouw, natuur en andere funkties, in kleinere ruimtelijke eenheden. Deze categorie omvat vooral de oudere cultuurlandschappen op de hogere zandgronden: Drente, Sal- land, Twente, de Achterhoek, Noord-Brabant en Limburg. De re gering streeft hier naar ontwikkeling en behoud van een duurzame en veelzijdige struktuur waar landbouw, recreatie, natuur en landschap zoveel mogelijk op el kaar afgestemd worden. Er komen delen voor waar de landbouw zich normaal kan ontwikkelen, maar ook delen waar beperkingen moeten worden opgelegd. 4. Gebieden met als hoofdfunktie natuur Hieronder vallen de Wadden eilanden, de Duinen, de Veluwe en de Utrechtse Heuvelrug. Voor deze gebieden zal het beleid gericht wor den op de best mogelijke ontwikke ling van de natuur. 5. Gebieden binnen de stedelijke invloedssfeer Hiertoe worden alle stedelijke en verstedelijkte gebieden gerekend. In feite is dat het deel van ons land, waarover de Verstedelijkingsnota handelt. Uiteraard is de indeling in zone's vrij globaal. Een en ander zal moeten worden uitgewerkt in ver schillende door de rijksoverheid op te stellen en meer op de realisering van voorzieningen gerichte struk- tuurschema's, maar vooral door de provincies in streekplannen en door de gemeenten in bestemmingsplan nen. Vooraf echter krijgt elke Neder lander het recht zijn zegje over de nota te doen. Dat zegje, dus de in spraak, is vastgelegd in de procedure van de planologische kernbeslissing. Dit is een procedure voor besluitvorming t.a.v. vraagstukken van nationaal belang op het terrein van de ruimtelijke or dening. Hierbij wordt de inspraak t* ACHTERVELD Donderdag 21 juli: Bejaardensoos, 13.30 uur Kermis Vrijdag 22 juli: Kermis Bibliotheek. 19.00-20.00 uur. Dansen in d'Ouwe Peerdestal Zaterdag 23 juli: Kermis Zondag 24 juli: Bibliotheek, 10.30-12.00 uur Maandag 25 juli: Tijdrit Tour de Junior, 13.30 uur Wegwedstrijden Tour de Junior, 18.45 uur Dinsdag 26 juli: Ploegentijdrit Tour de Junior, 10.00 uur Bibliotheek, 15.15-16.30 uur Woensdag 27 juli: Minitour Tour de Junior, 10.00 uur Wegwedstrijden Tour de Junior, 18.30 uur Dansen in d'Ouwe Peerdestal Donderdag 28 juli: Wegwedstrijden Tour de Junior, 18.45 uur Bejaardensoos, 13.30 uur LEUSDEN/CENTRUM Donderdag 21 juli: Relikonsert door de beroemde Amerikaanse Con tinental Singers in de Marcuskerk. Aanvang 20 00 uur. TENTOONSTELLING LEUSDEN In eetcafé-galerie ,,DeHakhorst", Waarden 25a, Leusden-Centrum, exposeert tot en met zaterdag 20 augustus Liende Pers haar boeien de bloemcollages op Bijbelse tek sten. Geopend dagelijks (behalve maandag) vanaf 16.30 uur. 's Zon dags vanaf 13.30 uur. LEUSDEN/ZUID Donderdag 21 juli: Relikonsert door de beroemde Amerikaanse Con tinental Singers in de Marcuskerk Aanvang 20.00 uur. Donderdag 21 juli: ,,DeBoekenmolen", gesloten wegens vakantie. Vrijdag 22 juli: ,,De Boekenmolen' gesloten wegens vakantie. Zaterdag 23 juli: Jazzhut van Theo Caldenhoven, Van Diepenheim Scheltuslaan 14, geopend van 12.00 tot 18.00 uur. Maandag 25 juli: ,.De Boekenmolen", gesloten wegens vakantie. Maandag 25 juli: Gezinsverzorging en ouderenhulp door Kruisvereniging Leusden in het wijkgebouw De Roo van Alderwereltlaan 13, van 14.00 tot 15.00 uur. Dinsdag 26 juli: ,,De Boekenmolen", gesloten wegens vakantie. OPPASCENTRALE LEUSDEN Voor een oppas bellen naar mevrouw C. Deenik, Koningin Julianalaan 35, Leusden-Zuid, tel. 40946. LOEP NIEUWE WINKELS De supermarkt van A O, zo horen we uit betrouwbare bron, gaat ver dwijnen aan de Zwarteweg. Medio augustus zal de supermarkt plaats maken voor een nieuwe „Doe- Het-Zelf-"zaak. Deze ontwikkeling valt dan ongeveer samen met een reorganisatie bij de firma Huurde- man. Daar worden - om de service te kunnen vergroten - de verschillende afdelingen van elkaar gescheiden met voor elke afdeling een eigen be heerder. De „Doe-het-zelf" afdeling en de „Verf-afdeling" van de firma Huurdeman zullen op deze wijze het publiek beter en efficiënter van dienst kunnen zijn. En dat is nooit weg, nietwaar? WAARDEBONNEN OP DE KERMIS In Achterveld - zo schreef onze krant vorige week - is op dit moment de kermis volop aan de gang. En dat mag ook wel na zoveel jaren zonder dat specifieke plezier van botsau tootjes, draaimolen en wat al niet meer. Tot en met zaterdag kan men terecht op het terrein achter het ge bouw van de Coöperatie. Van de zijde van de verschillende kermis exploitanten werden we heel attent gemaakt op de mogelijkheid, dat Leusdenaren, die tijdens de kermis in Leusden-centrum (Leusden-1200) waardebonnen hebben overgehou den na het spelen met het schijven- spel, balco, grijpkraan e.d. deze op de kermis in Achterveld kunnen inle veren. Waarvan acte! BAH! Op verschillende punten in Leus den staan keurige bordjes, waarop staat te lezen, dat het niet zo aardig is om de hond daar uit te laten voor het deponeren van uitwerpselen. Honde-eigenaren kunnen in het al gemeen beter lezen dan hun huisdier en zo'n bordje schijnt iets te helpen. Toch bereiken me nog steeds klach ten over honden, die al dan niet met toestemming en aan de lijn van de eigenaar, hun behoeften doen op plaatsen, die daar beslist niet voor zijn bestemd. Zandbakken op speelplaatsen van kinderen bijvoor beeld, hebben hier nogal wat van te lijden. En dat is vies, mensen. Daarom: niet meer doen. Gebruik uw verstand

Leusder Krant | 1977 | | pagina 3