H. M. DE JONG (SPRUIT EN DE JONG): Ik had liever een pak schetsen laten zien" intramal is met meer dan een werkhypothese straatbeeld vanaf verblijfspleintje ir®7TT3ly?£ DONDERDAG 21 JUL11977 augustus wordt er in Rijnsburg bij Leiden een winkelcentrum opgele verd, dat door ons ontworpen is. Rijnsburg is een plaatsje aan de Oude Rijn met nogal wat oude huis jes. In het hart daarvan ligt dat nieuwe winkelcentrum. Daar hadden we wat historische gege vens vanuit de huizen en een kloos ter; dat hebben we doorgetrokken in dat winkelcentrum. Het is alle maal iets stedelijker gedacht dan we voor Leusden zouden doen. maar ook daar hebben we dus duidelijk ingespeeld op historische gegevens. Qua probleemstelling lijkt het op Leusden". De Jong vindt het werken met his torische gegevens niet alleen aan trekkelijk het is voor hem ook mak kelijker. Daarover zegt hij: „Het is moeilijk om iets heel nieuws te gaan maken, zonder een enkel aankno pingspunt. Dat hebben we ook ge daan. In Gouda hebben we een winkelcentrum ontworpen dat kwam te staan in een geheel nieuwe wijk. Daar hadden we he lemaal geen gegevens. Land schappelijk was er niets: één grote opgespoten vlakte, waarin zelfs geen sloten meer te vinden waren. Daar ga je dus niets historisch in brengen. Met kleurenwerking heb ben we daar een modern karakter VERLOREN Rood-wit-blauw vest; oranje knip- portemonnee, 4 sleutels aan een rin getje; zwarte portemonnee, groen kin derfietsje; wandelstok, speelgoedtraktor en tasje met autopa pieren. WEGGELOPEN Bruine hond. GEVONDEN Fototoestel; rode helm; sleutelbos in bruin etui met 7 sleutels; pruik in plastic zak; gouden armband en radio. AANKOMEN LOPEN OF -VLIEGEN Grijs gestreepte poes; parkiet Inlichtingen over deze dieren en voorwerpen kunt u krijgen bij de Rijks- polihe te Leusden-zuid, Amhemseweg - Oude Rijksweg, telefoon 44444. ONDER INVLOED Op de Asschatterweg werd op zondag 10 juli de automobilist D. L. uit Leusden aangehouden, die onder invloed van al- koholische drank zijn auto bestuurde. Terzake van het overtreden van artikel 26 werd proces-verbaal opgemaakt. De auto werd in beslag genomen. BANKALARM Maandag 11 juli kwam er bij de po litie een bankalarm binnen van de Amro-bank op de Torenakkerweg. Bij onderzoek door de politie bleek, dat iemand van het schoonmaakbedrijf de alarminstallatie per ongeluk in werking had gesteld. WEL GEGETEN NIET BETAALD! In Restaurant „Bos en Heide" bestelde een onbekende klant op dinsdag 12 juli een lekkere maaltijd, en hij at er smakelijk van. Toen het moment van afrekenen daar was wenste hij, net als destijds Tijl Uilenspiegel, de maaltijd niet te betalen. Door de drukte, crue verslaggever Marnix ISDEN - „Wanneer er straks ren is, dan moeten we dit hele irgeten. Dan moeten we ge- lelemaal opnieuw beginnen, il dan niet meer dan een uit- punt, een thema dat je weet: it soort daken gaan we wer- aar voor de rest moet je alles men helemaal opnieuw be- ir. H. M. de Jong van het jmctenburo Spruit en De Jong 5 echt. De heer De Jong samen met twee medewer- in het architectenburo het ontwerp van het Hoofdcen- at gekoppeld werd aan de ontwikkelaar Dekta Lloyd d B V. Hij stelt voorop dat niet meer dan een schets ïgenlijk had ik liever geen te gemaakt. Het had mij leken om hier een heel pak in neer te leggen. Zodat het m duidelijk was dat het om Cl! erste ideeën gaat, terwijl nu Llljantal mensen denkt dat dit lsistent plan is. Wat het na- nooit kan zijn, omdat we er zon korte tijd aan hebben werken. Met een stapel t|jj n had je een heel scala van .Tukheden kunnen laten zien lematieven en varianten, i, dat moet bij de verdere ïling sowieso gebeuren", i Jong. ils zijn collega Van der vorige week in de Leusder schets van de architec- iroep Kokon toelichtte, De Jong zich afgevraagd, !n Hoofdcentrum voor nu eigenlijk zou moeten len. Daarbij waren voor hem rakter van Leusden van én de regionale situatie. De l.Je hebt hier een soort ister-verhouding tussen "jrt en Leusden. rt is een echte oude stad, lusden een tuinstad is met lelijk karakter. Een hoofd- y Mvan pagina: 3 iwkundige ontwikkelingen ®ur, landschap en milieu èn lemen van de kleine kernen, Jzijds kunnen wegkwijnen, ids te snel kunnen groeien, bijna driekwartier durende entatie, die een duidelijk en goed beeld gaf van de pi de problemen, ging vooraf ^beantwoording van vragen forum, bestaande uit de van Tegelaar, secretaris OtfPf*0, F- B. van der Hoeven gjytsbosbeheer, J. Vermeer ^ministerie van CRM, afd. Jtrecreatie, J. Witsen van jjjiWlaiiologische dienst, A. Se- de Cultuurtechnische C. Vaandrager van het •Je van Landbouw en M. van W, inspekteur van de ruimte- feriing in Noord-Holland en £en hadden vooral betrek- U°Me mogelijke aanwijzing "rsfoort tot groeistad. aanwezigen, naar het weinig stedelijke meenden, dat de en de nota in dit opzicht strijd zijn, want het van Hoogland - even „Het wonen moet niet geisoleerd in het Hoofdcentrum gebracht wor den. Niet alle woningen bij elkaar. Er moet, middels straatjes en plein tjes doorgeschakeld worden. Daar door ontstaat er een buurtje, dat voor een aantal mensen zeer aan genaam bewoonbaar zal zijn. Op een gegeven moment maak je toch een duidelijke keuze door in een centrum te gaan wonen. Dan krijg je als extra een grote mate van in drukken. Dat vinden sommige mensen heel aantrekkelijk. Ook ge zinnen met kinderen kunnen daar best wonen. Daarom moeten er ook eensgezinswoningen in komen". Volgens de visie van Spruit en De Jong moeten de kantoren enigszins aan de buitenzijde van het Hoofd centrum komen te liggen. Dat heeft ook te maken met de verwachting van ir. De Jong. dat de realisatie van het Hoofdcentrum in ver schillende fasen zal plaatsvinden. De Jong: „De ervaring leert dat de totstandkoming van een dergelijk projekt altijd met hikken en hiaten gepaard gaat. Daarom hebben we in onze schets blokken getekend, die op zich telkens een zekere af ronding betekenen. Mocht het dan zo zijn, dat er een tijdje tussen zit voordat het volgende gedeelte ge realiseerd wordt, dan kan zo'n reeds afgebouwd gedeelte best enige tijd „zelfstandig" functione ren, aldus De Jong. Daarmee komen we op één van de meest in het oog springende verschillen tussen de schetsen van Kokon en Spruit en De Jong. Van der Werf en de zijnen, die ook met grote kappen werken om het lande lijk karakter van Leusden te ac centueren, laten al die kappen in één richting lopen. Spruit en De Jong maken hoeken in de kappen, waardoor die enigszins op zichzelf staande gedeelten tevoorschijn komen. WERKHYPOTHESE Voor de rest zijn er niet zoveel opvallende verschillen tussen beide ontwerpen. Dat komt vooral omdat de beide buro's zich hebben gehouden aan de contramal, die hen door de gemeente geleverd was. Ze mochten daarvan afwijken, maar ze hebben dat niet gedaan. De JongWij hebben de contramal van de gemeente opgevat als een werkhypothese. Aan de hand daar van hebben we geschetst wat vol gens ons tot de mogelijkheden be hoort. Maar in een definitief ontwerp kan dat best eens helemaal anders komen te liggen. Ik vind de be staande vegetatie altijd van zeer groot belang. We hebben nu abso luut nog niet de tijd gehad om dat te inventariseren. Dat is één van de dingen, die moeten gebeuren voor dat een plan definitief kan worden". Een voorbeeld daarvan is het plein, dat in de contramal al „gele verd" werd aan de architecten. De Jong: „Bij dat plein hebben wij gelijk gedacht aan een soort van brink. Dat past het best bij die eerder ge noemde kleinschaligheid, die dit hoofdcentrum zou moeten hebben. Bij een brink denk ik dan aan dingen die plaats vinden onder de schaduw van de bomen in de nabijheid van een pomp. Dus ook daar zijn de boomopstanden zeer belangrijk". De vertegenwoordiger van het Utrechtse architectenburo erkent dat het bouwen van een hoofdcen trum voor een dorp als Leusden iets heel anders is dan het ontwerp van een centrum voor een nieuwbouwwijk. De Jong: Ik wil niet zeggen dat Leusden uniek is. Er zijn wel meer die tuinsteden, die om een oude agrarische kern zijn gebouwd. Maar het is natuurlijk wel een heel eigen gegeven. De Hamers- veldseweg, de kerk daar aan... dat zijn aanknopingspunten, waar je wat mee kan doen. Dat maakt deze opdracht ontzettend interessant". ZELFDE PROBLEEM STELLING Spruit en De Jong hebben al verscheidene winkelcentra ontwor pen. Hebben ze al eens gedaan, dat lijkt op wat ze in Leusden zouden willen doen? De Jong: „In tueel voor woningbouw bestemd - is landschappelijk waardevol en een open gebied. Daarbij kwam ook het terrein van „de Schothorst" ter sprake - een terrein, dat volgens de heer Van Bartheld niet, zoals het andere gebied tot de rijksweg, voor woningbouw bestemd is. „Woning bouw is nu eenmaal nodig, boeren zullen daar in sommige gevallen grond voor af moeten staan. En de regering bepaalt wat voor de wo ningbouw de meest geschikte plaat sen zijn. Als de Kamers die ziens wijze aanvaarden, werkt de provin cie deze ideeën in streekplannen uit, die de gemeenten tot richtlijn dienen bij het opstellen van be stemmingsplannen." Voordat de Kamers een beslissing nemen zal er nog veel water door het Valleikanaal en de Eem stromen. De termijn, waarop in spraak mogelijk is, is niet zo lang meer. Die sluit op 15 november. Maar tot die tijd kan iedereen zijn mening geven. Niet voor niets staat op het embleem: denk mee. U weet het adres: Provinciale Utrechtse Stichting voor Welzijnsbevordering (PUSW), Lange Nieuwstraat 63, Antwoordnummer 485, Utrecht, tel. 030-318648. aan gegeven". Zoals gezegd. De Jong vindt het werken aan een plan als Leusden nodig heeft, leuk om te doen Hij betreurt het dat er niet enig overleg tussen de twee architectenburo's heeft plaats kunnen vinden. De Jong: „Wanneer we wat hadden kunnen overleggen, dan hadden we ook met weer meer verschillende dingen kunnen ko men Dan hadden we de mensen verschillende ontwerpen kunnen laten zien. Nu lijkt het allemaal veel op elkaar" die er in het restaurant door de vakantie heerste, wist de man er ongezien tussen uit te knijpen. De politie heeft de zaak m onderzoek. FIETSEN OP SLOT ZETTEN! Bij het Leusdense zwembad werden op dinsdag 12 juli weer enkele fietsen ontvreemd Verschillende fietsen ston den niet op slot. De politie wijst er nog eens uitdrukke lijk op, dat de fietsers hun sloten goed moeten kontroleren, en in geen geval de fietsen moeten stallen zonder deze op slot te zetten. Zonder slot op de fiets is er vrijwel geen enkel verhaal mogelijk De fiets wordt in gebruik genomen, zonder dat er een haan naar kraait' TEGEN LICHTMAST Woensdag 13 juli reed op de kruising} van de Hamersveldse- en de Cen- j trumweg de heer J. F. C. uit Leusden j met zijn auto tegen een lichtmast. Door onbekende oorzaak verloor hij daar de macht over het stuur. De auto en de lichtmast werden beide beschadigd. De bestuurder kwam er zonder verwon- dingen af. CONTROLE j Op de kruising van de Groene Zoom I en de Burgemeester de Beaufortweg werden op woensdag 13 juli een groot aantal automobilisten bekeurd, omdat j ze zich niet hielden aan de verplichte j rijrichting daar ter plaatse. De politie maakte proces-verbaal op. Bij controle op de verkeerslichten werden bij de kruising Lockhorsterweg Heiligenbergerweg vier personen be keurd ten gevolge van het negeren van het rode licht. In de nacht van vrijdag 15 op zaterdag 16 juli werd tijdens de poli tiecontrole een autobestuurder aange- i houden. Wat bleek? De kontaktdraden van het stuurslot waren j dóórverbonden. Als men geen gebruik kan maken van de autosleutel, omdat j men deze niet heeft, verbmdt men de draden door om tóch met de auto te kunnen rijden. De politie had een goede neus. De auto bleek om 0.00 uur te zijn gestolen in Amsterdam De man werd bij zijn diefstal op heterdaad betrapt. Man en auto werden op transport gesteld naar I de gemeentepolitie in Amsterdam, die I de zaak overnam voor verdere afhande- ling. Jong kon zich geheel vinden in de gemeentelijke gedachte dat er in het Hoofdcentrum ook gewoond moet worden. De Jong: „Dat is me werkelijk uit het hart gegrepen. Zo'n hoofdcentrum moet een woon- en verblijfsgebied zijn. Wanneer er gewoond wordt en er zijn winkels, dan wordt het een gebied dat ver boven het niveau van alleen een winkelgebied of alleen een woon gebied uitgaat". UIT HET HART Het architectenburo Spruit en De centrum zou in Leusden daarom niet de stedelijkheid van Amersfoort moeten hebben. Geen compact heid, smalle straatjes. Het hoofd centrum moet een zekere openheid hebben. Dat kunnen we bereiken met de schuine kappen en de lage gootlijnen".

Leusder Krant | 1977 | | pagina 5