uw, gevarieerd programma olksu ni versiteit Eemland 15 oktober 1977 wordt een excursie gemaakt naar de beeldentuin in Otterlo. Een nieuwe kursus is die van Oud en Nieuw Amersfoort die wordt georga niseerd in samenwerking met de VW. Op dinsdag 20 september houdt de VW een algehele inleiding. Op 27 sep tember spreekt de heer J. D. H. van der Neut over het oude, op 4 oktober spreekt de heer A. H. Rooimans over het nieuwe Amersfoort. Op zaterdag 8 oktober vindt om 10 .00 uur een wande ling plaats door het oude gedeelte van Amersfoort. Ook bizonder geschikt voor Amersfoorters, die (vaak) buitenlandse gasten op bezoek krijgen! VORMING EN ONDERWIJS Nieuw in de serie Vorming en Ont spanning is de kursus Spelen en speelgoed door mevrouw Ria Tobias. Veel kinderen worden tegenwoordig overstelpt met speelgoed, en de ouders willen daar graag over worden voorge licht. De leeftijd der kinderen, waarvoor het spelmateriaal wordt toegelicht, is ruim genomen, van 0 tot 12 jaar' Be handeld worden: de ontwikkelingsfasen van het kind. het zieke kind en zijn spel, het in de handel aanwezige spelmate riaal, de kinderfeesten. Tegen Sint Ni- colaas zal er een avond worden georganiseerd over de keuze aan kin derboeken en andere matenalen. In de discussie- en vergader techniek gaat mevrouw Van der Drift weer een kursus van 6 donderdaga vonden geven, en wel in het voorjaar '78. De heren E M. Beyma en B. D. Kamp, organisatie-adviseurs geven in het najaar van 1977 een dergelijke kur sus. Doel is het overbrengen van kennis omtrent de faktoren, die het vergader en gespreksproces beïnvloeden, en het in beperkte mate mate vaardig maken van de deelnemers om deze faktoren te hanteren, ter bereiking van het ge- spreksdoel. De kursus heeft een prak tisch karakter. De deelnemers zullen aktief in oefeningen worden betrokken. Voor de kursus sociale vaardigheid is de heer Van der Brug bereid gevon den. Vooraf wordt een kennismakings avond gehouden, waarin de opzet van de kursus en de verwachtingen van de deelnemers nader worden besproken. Desgewenst kan men zich na deze avond nog. zonder verdere kosten, te rugtrekken, terwijl de kursusleiding hiertoe ook kan adviseren. De kursus beoogt de deelnemers te helpen meer inzicht te krijgen in het eigen funktioneren in de omgang met de ander(en) Groepsaktiviteiten, waarbij van de deelnemers wordt ge vraagd het eigen gedrag ter diskussie te stellen, staan centraal. Weer een nieuwe kursus is de door mevrouw M. Cossaar geleide kursus „Welsprekendheid". Een goed vitaal spreker spreekt niet alleen tegen, maar ook mét zijn lusisteraars. Hij schakelt zijn luisteraars in Hij spreekt kort, en gaat daarbij te werk als een schaker, vertakt denkend Speciaal voor vrouwelijke deelnemers is er een kursus op 7 don derdagochtenden. Ook de Psychologie is weer opge nomen in het kursussenpakket van de Volksuniversiteit Eemland De kur- susleider is nog niet bekend Nieuw is de door de heer A Schadee geleide kursus Sterrenkunde. Hier worden de beginselen der sterrenkunde onderwezen. De heer A. Ruepert leidt weer de kur sus Moderne Wiskunde voor ouders, die hun kinderen willen begeleiden bij de moderne wiskunde. Basiskennis van wiskunde is niet noodzakelijk. Grote belangstelling bestaat momen teel voor een nieuwe kursus als Alter natieve Geneeswijzen. In een serie van vier lezingen worden deze toege licht. Homeopathie Acupunktuur Na tuurgeneeswijzen. Dr. H. S. Verbrugh, de schrijver van het boek „Geneeskunde op dood spoor", houdt een algemene inleiding op de alter natieve geneesmethoden. Ook de alternatieve leefwijzen en voeding zijn op het programma geno men. De Volksuniversiteit heeft hiertoe kontakt gehad met de Anth- Oud en nieuw Amersfoort - lezingen en excursies over al het oude en het nieuwe van Amersfoort de VU Eemland organiseert het. roposofische Vereniging. Er wordt ge sproken over de biologisch- dynamische landbouw, die méér bete kent dan alleen maar géén kunstmest en geen chemische bespuitingsmidde- len gebruiken Uit een gemeen schappelijke verantwoordelijkheid van boer en consument kan gewerkt worden aan een gezonde aarde. Puck van Waveren spreek over maz- daznen. het meester zijn van de ge dachte, die alles ten goede beheerst. Het bewust gebruik van de ademhaling heeft een beslissende invloed op lichaam en geest. Hans Lakerveld spreekt over makro- biotiek: de mens, als resultaat van de evolutie, is bestemd tot een groot leven, als hij zijn intuïtie weer leert ontwikkelen, met behulp van de tegen gestelde en elkaar aanvullende krachten yin en yang. In samenwerking met de politie en andere officiële instanties wordt er een kursus georganiseerd' Verkeer, wat doen we ermee? Mevrouw Hofland zal op drie ochtenden de Huidverzorging behandelen In verband met de komende gemeenteraadsverkiezingen wordt er tenslotte in de serie Vorming en Onderwijs een kursus verzorgd: Burgerschapskunde. Deze kursus is bedoeld voor aktiegroepen, mensen uit het klub- en buurthuiswerk, toe komstige gemeenteraadsleden, en voor iedereen die het werken in en met de gemeenteraad wil leren kennen. Resteren tenslotte nog een aantal speciale aktiviteiten. BIJSPIJKEREN In de eerste plaats de kursussen „Bijspijkeren", voor hen die hun lagere schoolkennis willen opfrissen, of zich willen voorbereiden op de dag- MAVO voor volwassenen. De Volk suniversiteit Eemland werkt hiertoe samen met NIVON, het klub- en buurthuiswerk en „Liendert Leefbaar" AKTIVITEITEN VOOR 65-PLUSSERS Voor de senioren wil de Volksuniver siteit in de bejaardentehuizen ver schillende aktiviteiten gaan organise ren. Door middel van een enquête wordt een onderzoek naar de be hoeften ingesteld. Een en ander wordt georganiseerd in samenwerking met het NIVON, het Centraal Punt Bejaar- denwerk, het Kreatief Centrum De Hof, de Muziekschool en het Filmhuis VROUWEN ORIËNTEREN ZICH OP DE SAMENLEVING In het najaar 1977 organiseren Volksuniversiteit, De Ark en De Stichtse Culturele Raad een VOS-kursus Vrouwen oriënteren zich op de Sa menleving. Gesproken wordt over de maatschappij, het gezin, de huidige problemen, het gebrek aan opleiding. Bestemd voor alle vrouwen, die weinig of geen kans op een schoolopleiding hebben gehad. In het voorjaar van 1978 gaat een dergelijke kursus van start, georgani seerd door Volksuniversiteit, Vrouwen raad en Stichtse Culturele Raad. GESPREKSGROEPEN Tenslotte de gespreksgroepen. Op 4 maandagavonden spreken een -J"- aantal leden van het Humanistisch Ver bond Amersfoort over de Achtergron den van het Humanisme. Zij praten met de deelnemers over hun twijfels en hun zekerheden. Daarbij rijst de vraag, die iedereen zichzelf stélt: ,.Wie ben ik zélf nu eigenlijk?" Op 4 donderdagavonden zal er onder leiding van dokter Oh (bij hem thuis) van gedachten worden gewisseld over Leven en dood, rouwverwerking en stervensbegeleiding Bedoeld voor echtparen en al leenstaanden tussen de 55 en 65 jaar, die de pensionering in zicht zien komen, is de avondenserie „In de derde ver snelling", voorafgegaan door een ver blijf van anderhalve dag in het Vor mingscentrum Venwoude, te Lage Vuursche. Gepreksleidster is mej. A Wartena Nog een laatste aantal opmerkin gen. Voor de kursussen „Frans' verwijst de Volksuniversiteit naar de Alliance Frangaise, Arnhemseweg 23 te Amersfoort. Voor de kursus „Antiek herkennen" verwijst de VUE naar de Oudheidkundige Vereniging Flehite, die samen met de Vereniging Vrienden van Antiek een serie lezin gen met diavertoning houdt in Mu seum Flehite. De Vereniging Vrienden van Antiek gaat een Amers- foortse afdeling oprichten. ANCO MALi Navigatie in de watersport is noodzakelijk, dat blijkt. De VU Eemland geeft een kursus CONTACTADRESSEN Soest: dhr. I. A. Verkruijsse Olijkeweg 15, tel. 02155-13652 Leusden-C.: dhr. H. Manie Hakhorst 6, tel. 033-41674 Nijkerk: mw. C. Lovink-Maurits Olst 62, tel. 03494-2821 Bunschoten: mw. J. C. van Steenderen-Krijnen Bachlaan 107, tel. 03499-2331 Scherpenzeel: dhr. P. E. Micklei Activiteitencentrum Hovenierslaan 9, tel. 03497-2924 Doorn: mw. I. A. de Muinck Keizer-Gerlings Paulus Potterlaan 2, tel. 03430-2149 Hoevelaken: dhr. J. van Domselaar VW, p/a Amro-bank Wiekslag, tel. 03495-5344 Hoogland: Postkantoor Hamseweg 13 Hooglanderveen: Dorpshuis „De Dissel" Van Tuyllstraat 36 DONDERDAG 28 JUL11977 Bloembinder Pieter Sluis zet zijn kur sus Kamerplanten ook in dit seizoen weer voort. Nieuw is de kursus Droogbloemen, gegeven door mevrouw G. J. Bax. Zij behandelt het drogen van bloemen en het verwerken ervan. Nieuw ook is de kursus „Bijen- houden". Kursusleider is de heer G. A. Verhagen, die 12 praktijk-, 4 theorieles sen en 1 eindles zal geven in de Agrari sche School aan de Luxoolseweg te Nijkerk. Deze kursus wordt in Nijkerk gehouden, omdat de korven daar in de koolzaadvelden staan, en omdat de ag rarische school alle materiaal voorhan den heeft. Iedereen, die belangstelling voor plant en dier heeft, kan aan deze kursus ,-,Bijenhouden" deelnemen. De kursisten leren omgaan met de bijen, en maken kennis met technieken en kunstgrepen. De kursisten trekken naar koolzaadland en hei, en krijgen les in het honing slingeren. In oktober 1978 kan men een examentje afleggen, en men kan dan in het bezit komen van het getuigschrift: „Bijenteelt voor begin ners". Ook voor de mensen, die van honden houden, en die op een goede wijze met hun hond willen omgaan is er een nieuwe kursus georganiseerd, die ge geven wordt door de heer J. Bos: „Elementaire gehoorzaamheidstrai ning voor honden". Deze kursus wordt gebracht in samenwerking met de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van dieren, en wordt gehou den op hun terreinen Er is een be paalde trainingstechniek voor nodig om de hond netjes naast je laten lopen, en zijn gedrag te regelen ten aanzien van andere honden. Na een suksesvolle kursus is het ook hier mogelijk een examen af te leggen, en een diploma te behalen. ONTSPANNING In de serie Ontspanningskursussen gaat men weer door met het spelen van bridge, zowel voor beginners, gevor derden als méérgevorderden, onder leiding van de heer Hilte en mevrouw Hoogland. Er hebben zich in de loop van de tijd groepen gevormd, die graag bij elkaar willen blijven. Nieuwe groepen kunnen ook dit jaar weer wor den samengesteld. Geheel nieuw is de kursus Navigatie voor de watersport. Deze kursus, aldus mevrouw Lovink, gaat in samen werking met het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond. Kursusleider is de bekende Gerard Kuiper, schrijver van het boek „Ik navigeerDe kursus leidt in 7 maandagavonden op voor het cer tificaat „Theoretische Kustnavigatie". Het examen wordt in april 1978 afge nomen in een der Nederlandse zeev aartscholen. De kursus wil een basis leggen voor de navigatietheorie. Van mei tot september 1978 kan men onder leiding van ervaren schippers vijfdaagse praktijkvaarten naar Enge land méémaken. De kursisten zullen bij die tochten volledig zelfstandig de vaart en de navigatie van het instruktie- zeilvaartuig onder hun hoede hebben. De schippers treden uitsluitend advise rend en corrigerend op Méér informatie over deze kursus is bij het sekretariaat, Bergstraat 30. tele foon 033-33178, te verkrijgen. Nieuw is ook de Wijnkursus voor beginners, die wordt gegeven door de heer J van Weert, die de kursisten zal vertellen over de eerste beginselen van wijn. Er wordt wijn vergeleken. Er wordt wijn geproefd. De heer Van der Woud geeft de kursus Moderne Beeldhouwkunst. Nu de beeldentuinen overal ingang be ginnen te vinden en de beeldentuin van Kröller-Möller weer is uitgebreid, is de belangstelling voor de beeldhouwkunst toegenomen. De heer Van der Woud zal vertellen over betekenis en funktie van het beeld in ons leven Op zaterdag Iderne beeldhouwkunst, met een excursie naar het Kröller-Müller jum in Otterlo. U steekt er wat van op. Bij de VU Eemland. IjlAND - De Volksuniversiteit I heeft zijn nieuwe prog- i gereed, en gaat met veel e en enthousiasme aan het |e seizoen beginnen. i C. K. Lovink-Maurits, lid Itbestuur. licht de kursussen toe weer een groot aantal nieuwe jen, die wij hier speciaal naar Zuilenhalen. Inmiddels isookop- |devereniging „Vrienden van de uversiteit Eemland", een kring nsen die het werk van de volk- siteit een warm hart toe dragen li zich hiertoe opgeven bij het iat, Bergstraat 30, telefoon li78 Voor 10.- per jaar pmen tot de vriendenkring, die >r nauwe band onder de leden |kunnen bevorderen Hetvoor- n het lidmaatschap is. dat men |oTgen van kursussen f 5,- re- r kursus krijgt |u weet stelt de Volksuniversiteit d zich ten doel aan zoveel mo- en, ongeacht hun leeftijd, g of kunnen de gelegenheid te h verder te ontwikkelen Inlich- lover alle kursussen kunt u iphet sekretariaat, dat geopend fcjks van 9.00 tot 12.00 uur Van Igustus tot 15 september sop maandag- en donderdag en 19.00 tot 21 00 uur. Berg- telefoon 033-33178. Voor [en, die vallen vóór 1 januari (int u zich opgeven tot 15 sep- 11977. Voor kursussen, die na 1 [1978beginnen, kunt u zich laten yen tot 1 december 1977. erst ziin daar de talenkursus- sen Engels, Spaans, Zweeds, Duits, Italiaans, zowel voor beginners als voor gevorderden. Nieuw is de kursus Nieuw Grieks, die gegeven wordt door mevrouw E. Swaan in de Rijksscholen gemeenschap aan het Thorbeckeplein Speciaal bedoeld voor die mensen, die zich in het huidige Griekenland wat meer kontakt met de bevolking willen verschaffen. Voor de Engelse kursussen is dit jaar ook een jonge Engelsman aangetrok ken, die zo goed als geen Nederlands spreekt, en die echt de Engelse con versatie zal behartigen. KREATIVITEIT Naast de kursus Antieke poppen zijn op het gebied van de handvaardig heid twee nieuwe kursussen opgeno men, terWijl de kursus Slè'rknlpkunst van mevrouw E. C. van Dorp óók weer op het programma staat. Nieuw zijn de kursussen. Werken met kralen en Vlechten met stro. Werken met kralen, wie heeft er niet in zijn jeugd met kralen gewerkt? De kursus behandelt de matjestechniek, die geschikt is voor het maken van beursjes, brillenkokers, ceintuurs en dergelijke. Een kursus voor alle men sen, die van priegelen met bizondere materialen houden! Vlechten met stro: gegeven door de heer G J. Leferink Specifiek is, dat er, naast het vlechten van huishoudelijke voorwerpen of fantasieën, ook bijen korven kunnen worden vervaardigd. Dit zal degenen die bijen houden, én de deelnemers aan de Volksuniversiteit- kursus „Bijenhouden" zéér welkom zijn, want goede bijenkorven zijn zéér moeilijk te verkrijgen! NATUUR uden is best te leren. In 17 lessen kan dat bij de Volksuniversi-

Leusder Krant | 1977 | | pagina 7