,Het gebied is kwetsbaar, Ie wildstand is achteruit gegaan van Aalst: DONDERDAG 28 JUL11977 win tiger jaren legde Watté de tuinen rond huis Hoevelaken aan. BEVELAKEN - Het bos bete- J vroeger misschien nog wel Ivoor de bevolking dan nu. r Wilhelmina viel het konin- leest op 31 augustus. Het was 'ader vaak slecht weer dan Eftoeo koninginnedag op 30 hel. Iedereen trok toen naar lie wei met de muziek voorop, hben daar nog wel een con- hippique gehad". l het woord is de heer C. van i vroeger bewoner van het huis" Hoevelaken, nu resi- I aan de Veenwal 1, aan de terder het Hoevelakense bos I voelt zich nog steeds sterk aken bij het wel en wee van dat vroeger familiebezit Vanaf de oorlog tot 1968 heeft lf goed beheerd. Toen is onge- Tonderddertig hectare overge gaan in handen van de stichting Het Geldersch Landschap. Eerder al, in 1960, had het Bouwfonds Neder landse Gemeenten „het grote huis" aangekocht, met een tiental hectaren grond. De pachtboerderijen zijn in de loop van de tijd overgegaan in het bezit van de „zittende" pachters. Vanaf 1924 woont de familie Van Aalst in Hoevelaken. In 1926 werd de eerste steen gelegd voor het huis zoals iedereen dat nu kent. „Zo'n vijftig of honderd meter ervoor stond een laat-achttiende-eeuws Nederlands huis, vergelijkbaar met Amelisweerd. Heel mooi. Maar mijn grootvader vond het te klein. Van Niekerke heeft toen het nieuwe huis, in neo-klassieke stijl, neerge zet. Hij was een hele naam in die tijd. Hij heeft onder andere de Han delmaatschappij in Den Haag ge bouwd". „Vroeger is het terrein veel groter geweest. Het grensde aan De Schaffelaar. Maar het is een Gelders leen geweest. Hoevelaken is ook protestant". Vroeger was het hier veengrond. Het is ontgonnen door de monniken van Heiiigerberg. Volgens de overlevering zou hun vestiging hebben gelegen tegenover het grote huis, „Hoeve aan de Laak". Resten zijn er nooit van ge vonden, maar het moet ook al vele honderden 'jaren geleden zijn. We hebben hier een bodemonderzoek gedaan. Dat heefjt uitgewezen dat hier al honderden jaren cultuurgrond is". „Sommige lanen in het bos zijn al tweehonderd jaar oud. Op oude ka dastrale kaarten zou je dat kunnen nagaan. Het was echt afgestemd op de houtverwerking. Schors voor de looierijen en talhout voor de bak kerijen. De grond is in bezit van heel wat families geweest, de. Van Lyndens, Schimmelpennincks van Oyen. Die hebben in de laatste decennia van de vorige eeuw heel wat verkocht. Wat er allemaal bijgehoord heeft kun je nog nagaan aan de tegelta bleaus in de oude pachtboer derijen". De boeren betaalden „tins", huur. Per schoorsteen was een rookhoen verschuldigd. De oude jachtopziener ging de boeren nog af, die betaalden dan een kleinig heid. Dat was traditie, een voort vloeisel uit de oude heerlijke rech ten. Uit deze dingen blijkt dat het goed wel zevenhonderd hectaren groot geweest kan zijn. veel bomen aan de buitenkant scherfwonden opgelopen. Het is hier een toestand geweest. Mijn grootvader was in '39 gestorven. Het huis is toen gehuurd door een rusthuis in Scheve- ningen. C. van Aalst: SPOKEN ti 1 zijn alleen per boot bereikbaar. Er zijn in het dorp nog verhalen in omloop. Over het „spoekenbergje" bij voorbeeld, in het Achterbos. Dat heet nu Overbos trouwens. De overlevering wil dat de jonkers Van Lynden onder de conscriptie, de inlijving bij het Franse leger uit wilden komen. De Fransen waren doodsbang voor water, dus ie dereen die bij de waterwerken betrok ken was werd vrijgesteld. Een groep heeft toen daar watergangen en vijvers aangelegd, die volkomen overbodig wa ren. Het ligt er allemaal nog net zo. Het Franse werk heette het dan ook. De „spoekboom" staat er nu niet meer. Toen hij werd opgeruimd, een jaar of zes, zeven terug, bleek dat hij hol geworden was en dat er fosforiserende zwammen inzaten, lichtgevend dus. Misschien dat dat die boom die naam bezorgd heeft. Er gaan nog geweldige verhalen over Mensen die hun naam erin durfden te krassen, dat waren hele helden. Er zijn oude namen bij. Het Ko- zakkenbos, bijvoorbeeld. De kozakken hebben hier vroeger zeker 'ns gebivak keerd. Hoevelaken ligt op de grens van het bisdom Utrecht. Er zal wel heel wat af gevochten zijn. In de oorlog hebben erg Het „hakhout" wordt niet meer gekapt. „In de oorlog kwam hier een Duitse luchtmachtgeneraal te zitten, Von Sperle. Dat was moeilijk. De organisatie Todt heeft er ook nog ingezeten. In het hele dorp zijn mensen opgepakt, vrachtwagens vol. In de toren werden persoonsbewijzen opgeslagen. Dat hebben ze geprobeerd te bombarderen, de achtergevels hebben ze geprobeerd eruit te gooien". De Canadezen gebruikten na de oor log het huis als militaire gevangenis voor de eigen mensen. Als hout voor de kap, om het dak dicht te maken hebben ze bomen uit het Kozakkenbos gebruikt, pie restauratie heeft jaren ge duurd. „Het is het bekende verhaal dat je zo op lasten gezet wordt dat je moet ver kopen. Dat is tragisch, maar ik moet zeggen dat de mensen van het Bouwfonds alles.keung in orde hebben gehouden. Natuurlijk niet meer op de manier zoals dat vroeger ging. Toen werkten er tien man aan de tuin en nog eens vijf in het bos. Troost en Jan Veld huizen, die werken daar nog. Van de oude bezetting zijn een man of vijf overgegaan" KWARTJE In 1946 ben ik hier gekomen. Ik heb hier mijn halve leven gezeten en het goed tot '68 beheerd. Je rekent dan ie der stukje grond. Zelf heb ik ook veel geplant. Aan 't eind van de zestiger ja ren is het terrein opengesteld, voor 1 gulden per jaar en dan een kwartje per dag. Het is wel jammer als je dan ziet dat mensen vaak niet de discipline op kunnen brengen om zich te houden aan de regels die je jezelf in zo'n gebied nu eenmaal moet opleggen. Met bromfiet sen zie je ze soms, ook buiten de paden. En het wordt toch met overheidsgeld in stand gehouden De reëen, dat waren er vroeger misschien wel zestig, zie je bijna niet meer, er zijn er hoogstens een stuk of zes over. Mensen realiseren zich vaak niet dat honden op wild gaan jagen als ze loslopen. Op die manier zijn we er een heel stel kwijtgeraakt. Dan worden ze de snelweg opgejaagd en aangere den".

Leusder Krant | 1977 | | pagina 9