bitterheid van Fitzgerald in tllywood's The Last Tycoon" |een vuiltje aan de lucht" met ou Miou en Bernard Menez Filmagenda Amersfoort WIT. week in de Amersfoortse theaters I BERT VOS ISFOORT - Deze week in ieder geval twee nieuwe films op het «rise filmprogramma. Dat is in de eerste plaats de nieuwste Idebekende Amerikaanse filmregisseur Elia Kazan „The Last l' naarhetgelijknamige verhaal van Scott Fitzgerald en „Pasde i",een uitstekende Franse komedie van regisseur Georges Louis de Funés is opnieuw te zien in de film „De gendarmes ljvoeten". Voor het overige zijn de meeste films geprolon- Luitzondering van de Duo-theaters, waar het gebruikelijke Ictiespul te bewonderen is. Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 4 augustus t/m woens dag 10 augustus 1977. GRAND 1 Tel. 033-14632 Eind van dit jaar gereed. GRAND 2 Met Kerst gereed. GRAND 3 „Twee door het dolle heen", al. Dagelijks 2.00 en 8.00 uur. Zaterdag 2.00-7.00-9.30 uur. Zon dag 2.00-4.30-7.00-9.30 uur. GRAND 4 „The last Tycoon", 12 jaar. Za terdag. 1.45-6.45-9.15 uur. Zondag 1.45-4.15-6.45-9.15 uur. Overige dagen 6.45-9.15 uur. 's Middags wegens verbouwing gesloten. Uit gezonderd zaterdag en zondag. GRAND 5 (voormalig Studio G) „Geen vuiltje aan de lucht"(Pas de problème)12 jaar. Zaterdag 2.00- 7.00-9.30 uur Zondag 2.00-4.30- 7.00-9.30 uur. Overige dagen 7.00-9.30 uur. 's Middags wegens verbouwing gesloten. Uit gezonderd zaterdag en zondag. CINEMA 1 Tel. 033-18900 „Een brug te ver" (A bridge too far) 12 jaar. Dagelijks 2.00-8.00 uur. CINEMA 2 „De gendarmes op vrijersvoeten", a.l. 1.45-6.45-9.15 uur. Zondag 1.45-4.15-6.45-9.15 uur. EURO Tel. 033-33655 Elke middag 12.30 uur, uit gezonderd zondag. „Merlijn de To venaar", a.l. Nederlands gesproken. „The sound of music", a.l. 2.30- 8.00 uur. Zondag 2.00-8.00 uur. DUO Tel. 033-16572. „Aai poesje", 16 jaar. 2.15-7.15- 9.30 uur. Zondag 2.15-4.30-7.15- 9.30 uur. DUO 2 „llsa, wolvin van de SS", 16 jaar. 2.00-7.00-9.15 uur. Zondag 2.00- 4.15-7.00-9.15 uur. NACHTVOORSTELLINGEN DUO 1 In de late night sex-show „Ma traspaartjes", 16 jaar: Vrijdag- en zaterdagavond 24.00 uur. DUO 2 In de late night action-show „One armed boxer", 16 jaar. Vrijdag- en zaterdagavond 23.45 uur DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1977 IN HET KORT lebre in een ongebruikelijke situatie in „Pas de problème" itje aan de lucht). Te zien in Grand 5. Pb man heeft wel heel life zon gezeten hè?" p zit met open mond Ttivarte neger te staren, /oorbaar op het trottoir {koopwaar uit te stallen. Vzon heeft de tempera- lopgejaagd naar voor Beo ongekende hoogte schuift wat ongemak- |P/o stoel heen' en weer l">aar zoveel mogelijk de schaduw der para ben. Zijn glas bier is '9 naar binnen gegaan, bet hoppige vocht zal zegt vader, die ken- iP de vraag is voorbe- '™efte lang~in de zon Is diïjd zo zwart ge- ,s zo geboren. even een stilte tussen ue dialoog stokt om het knaapje de ge- te geven deze bood- errerken. „Oh," zegt hij die meneer woont, ze geen zon?" zwijgt in stille verba- dan bedachtzaam "de hoofd. „Nou, zegt hij dan. maar het klinkt niet erg overtuigend, „zo is het nou< ook weer niet. Waar die meneer geboren is, daar heeft men juist erg veel zon. Het is er altijd heet. Het is duidelijk aan het gezicht van het jongetje te zien, dat dit zijn nog lang niet op volwassen niveau ontwikkelde verstandelijke ver mogens te boven gaat. De stilte is drukkend, net als de hitte. Dan klinkt het heldere stem metje opgelucht: „ik begrijp het, papa, die meneer is zwart, door de zon die altijd schijnt. Het gaat daar vanzelf. Maar niet bij ons. Hij kijkt even bedachtzaam naar de neger. „En zwart zijn is mooi. En daarom gaan wij ook allemaal in de zon zitten om net zo zwart te worden als die meneer, hè papa?" De vader knikt. Verslagen door de jonge logika. De neger op het trottoir is klaar met het sierlijk uitstal len van zijn oosterse koopwaar. Hij zit daar. met gekruiste benen, op de stoep. In de hete, zinderende zon. Zonder een straaltje zweet. Koel en fris. Hij kijkt even met een ondoorgrondelijke blik in zijn grote bruine ogen naar de vader met z'n zoon. Dan begint hij zijn koopwaar aan te prijzen en bezwete toeristen be ginnen het spelletje van afdingen. De neger speelt het spel mee. Een uitstekend staaltje toneel. Even later heeft hij iets verkocht en staat op. Een zwarte reus. Heel even laat hij zijn handelswaar in de steek en bestelt iets op het terras. Koffie, hete, zwarte koffie V. THE LAST TYCOON De Hollywood-fabrieken draaien weer op volle toeren sinds men daar (wellicht tot hun verbazing) heeft gemerkt, dat films over de film (en Hollywood zelf) „in" zijn bij het publiek. Dat resulteerde in allerlei min of meer geslaagde films over het film- maken en Hollywood in het bij zonder, zoals „The day of the Lo cust" (van scenarioschrijver Na- thanael West die het allemaal zelf meemaakte), „Nlckleodeon" (over de opkomst van de stomme film, van regisseur Peter Bogda- novich) „Silent Movie" (de stomme film van Mel Brooks), „Gable and Lombard" (van Syd ney Furie), „The Last Tycoon" van Elia Kazan en het recente „Won Ton Ton". Het onafgemaakte boek van F. Scott Fitzgerald (zelf één van de scenarioschrijvers van Hollywood in die goeie ouwe tijd) heeft model gestaan voor de film, waarvoor het script werd geschreven door Harold Pinter, die de bitterheid, die Fitzge rald moet hebben gekoesterd ten opzichte van de Amerikaanse droomfabriek, wat dat betreft keurig heeft gehandhaafd en geaccen tueerd. „The Last Tycoon" is eigenlijk het verhaal van Irvin Thalberg (overigens voortreffelijk gespeeld door Robert de Niro), het in telligente brein in de dertiger jaren achter de meeste MGM-films uit die periode. Hij stierf - evenals Scott Fitzgerald zelf op jonge leeftijd. Fitzgerald werd 44 jaar, Thalberg Wie méér wil weten van de wer kelijke achtergronden van deze film, moet eigenlijk het boek „Ha chelijk paradijs" van Fred L. Guiles lezen. Het is dit boek, dat achter de schermen van de filmindustrie kijkt in de twintiger en dertiger jaren, dat het leven, werken en sterven vertelt van de giganten van die „gouden filmeeuw". De tijd, die Scott Fitzge rald aan den lijve ondervond en in „The Last Tycoon" van zich af schreef. Hoofdfiguur in „The last Tycoon" is dus Thalberg, in de film Monroe Stahr genoemd. Het is deze „ty coon", die - temidden van die on grijpbare filmwereld - verliefd wordt op een meisje, die hij toevallig op één van die voor die tijd gigantische filmsets aantreft, maar die spoorloos verdwijnt, op Stahr een diepe indruk makend. Hij weet haar te achterhalen en er ontstaat een merkwaardige liefde. Een door Stahr opgedrongen verhouding, die deels door het meisje wordt geac cepteerd. Wat dan volgt is een mengeling van liefdes-drama met het dagelijkse drama van de filmwe reld. De realiteit, waarin Stahr als machtige studio-chef de scepter zwaaide en de fantasie, de dromen, waarin Stahr alleen maar zijn liefde, het meisje Kathleen More, zag (ge speeld door Ingrid Boulting) Regisseur Elia Kazan heeft met een zekere terughoudendheid het verhaal van Scott Fitzgerald ver filmd, waardoor „The last Tycoon" ondanks de soms schitterende hoogtepunten, zo nu en dan de matheid en de verveeldheid van „The Great Gatsby" vertoont. Iets, wat klaarblijkelijk aan de naam Fitzgerald verbonden is. Toch is „The last Tycoon" geen mislukking geworden. Dat is vooral te danken aan het uitstekende spel van Robert de Niro als Monroe Stahr, Tony Curtis als de lieveling van de vrouwen, die het in z'n privé- leven niet zo gemakkelijk heeft als op het witte doek, en niet te vergeten Donald Pleasance (waarin men min of meer de schrijver Fitz gerald kan herkennen). Vooral die laatste domineerde onder meer in een scène met Robert de Niro, waarin deze aan de wanhopige, Miou Mlou in een ecène uit „Pas de problème". In Grand 5. In Grand 3 blijven Bud Spencer en Terence Hill uiteraard nog een weekje met hun nieuwste film „Twee door het dolle heen" (Cri- mebusters) van regisseur E B. Clucher. Een lekkere komedie van het Laurel Hardytype met uitste kende dialogen en navenante knokpartijen. (Tweede week, Grand 3, alle leeftijden) In Cinema 1 viert „Een brug te ver" haar zevende draaiweek. Deze nieuwste oorlogsfilm naar het boek van Cornelius Ryan blijft be langstellenden trekken, ondanks het nogal pittige toegangsprijsje van 15,-, waar men in het alge- Scène uit „The one armed boxer", In de nachtvoorstelllngen van meen niet zo weg van is als van de Duo 2. aan de drank geraakte en gefrus treerde schrijver uitlegt, wat het verschil is tussen het maken van een film en het schrijven van een verhaal. Verder zien we nog (helaas in een te kleine, onvoldoende uitge werkte rol) Jack Nicholson als vak bondsleider, die de studiobaas komt vertellen, dat er een nieuwe tijd is aangebroken met nieuwe normen; en Robert Mitchum als Pat Brady (een afspiegeling van de grote Louis B. Mayer, die in de film tot een minimum is beperkt) Elia Kazan heeft - zoals Scott Fitzgerald het bedoeld heeft - in „The last Tycoon" toch de essentie van het verhaal goed uitgewerkt En dat is het gegeven, dat de filmbaas, die dagelijks leeft en werkt met droomwerelden, er niet in slaagt om zijn eigen droombeeld enige rea liteit te geven volgens de alom be proefde Hollywood-formule. De liefde verdwijnt in de nevelen van de anonimiteit, een eenzame gigant achterlatend, dwalend tussen de gigantische decors van een filmfa briek. Een filmfabriek die zichzelf nu weer enigszins heeft hersteld van de wonoen, die de televisie haar In Duo 1 draait voor de sexlief- hebbers „Aai poesje", terwijl in Duo 2 „llsa de wolvin van de SS" op het maagdelijk witte scherm komt. Wat deze laatste film betreft: erg amu sant is het niet, de walgelijke wreedheden die men in het kader van de SS aan de kijker toont. Maar ja, er schijnen altijd mensen te zijn, die dèt leuk vinden.... (Beide films: zestien jaar) In de nachtvoorstellingen van Duo 1 hinneken de „Matraspaar tjes" en in Duo 2 komt de „One armed boxer" nog eens opdraven voor een pittig robbertje vechten op z'n Chinees. Ook deze beide films zijn wel voor de liefhebbers van het genre bestemd. Robert de Niro als Monroe Stahr In „The last Tycoon" (rechts) van regisseur Elia Kazan, naar de onafgemaakte roman van F. Scott Fitzgerald. Aktie in „Pas de problème". In Grand 5. Louis de Funés In De gendarmes op vrijersvoeten" van regisseur Jean Girault. In Cinema 2. zonder aardige komedie te maken, waarin Lautner („ik hou niet van het voor de hand liggende") begint met een grootse achtervolgingsscène nog vóór het verhaal is begonnen, terwijl iets dergelijks normaal ge sproken ergens halverwege de film opduikt. De verwachting, dat er film. (Zevende week, Cinema 1, twaalf jaar) Louis de Funés komt nog een keertje terug met zijn film „De gen darmes op vrijersvoeten". Te zien in Cinema 2. Voor hen, die'nog steeds niet genoeg hebben van deze gekke Fransman en opnieuw dit oudje willen zien. Eerste week, Cinema 2, alle leeftijden). Merlijn de Tovenaar is elke middag om half één in Euro Cinema te zien terwijl in de middag en avondvoorstellingen verder „The Sound of Music" haar enorme wereldsucces nog groter probeert te maken. Merlijn voor de derde week. Sound of Music voor de vijfde week. (Alle leeftijden). toebracht en nu opnieuw triomfen viert met dezelfde tycoons, die eens de grondleggers waren. Ik heb echter wel mijn beden kingen over de programmering In Grand 4. In geloof eerder, dat „The last Tycoon" thuis hoort in Grand 5 en de film die daar draait, „Pas de problème" van Georges Lautner, ten onrechte in het kleinste theatertje van Amers foort is gezet. („The last Tycoon", Grand 4, eerste week, twaalf jaar). PAS DE PROBLEME De Franse regisseur Georges Lautner is van origine meer een misdaad- en gangsterfilm regisseur, maar ook op het vlak van de komedie staat hij behoorlijk zijn mannetje, wat hij dan ook opnieuw overduidelijk bewijst met „Pas de problème", een film. die voor het eerst tijdens het filmfestival van Arnhem te zien is geweest en later in verschillende steden behoorlijk succesvol was. In Arnhem beleefde de film weken achtereen uitver kochte zalen. Het feit, dat „Pas de problème" in Studio G. wordt ge draaid, wil niet zeggen, dat het een arthouse-film is. Integendeel. Georges Lautner maakte er een vrolijke komedie van, waar men met plezier naar zal kijken. Een komische film, ook al wordt er danig met een lijk gesold. Het is Lautner's 23e film, die in Frankrijk bijzonder gunstig is ontvangen en het ook in Nederland aardig deed. Een film met slechts één lijk is weinig voor Lautner, die in zijn gangster- en geheim-agentfilms minstens honderden heeft laten val len. Toch is dat ene lijk voldoende om van „Pas de problème" een bij méér van dergelijke scènes zullen volgens, wordt dan ook prompt ge logenstraft: de rest van de kostelijke film heeft niets meer van dat wilde begin. De hoofdrollen in „Pas de problème" worden gespeeld door Miou Miou (de jonge Fianse actrice die ook een belangrijk aandeel heeft in „Les Valseuses", en de re cente film „The Genius") en Bernard Menez (o m. dominerend als de ietwat sullige minnaar in „Pleure pas labouche pleine"). Het meisje wordt gekonfronteerd met een volkomen onbekend lijk in haar kamer en weet niet wat ze er mee aanmoet. Ze ontmoet Jean-Pierre (Bernard Menez), die graag met haar mee wil, maar toch de benen wil nemen, als hij het lijk ziet. Dan beginnen de verwikkelingen: Jean-Pierre doet toch mee en het lijk wordt achter in de auto van zijn vader gelegd. Jean-Pierre's vader komt echter onverwachts thuis en neemt de auto mee De rest van het verhaal is gericht op de pogingen om de vader in te halen en het lijk uit de auto te halen. Daarvoor wordt de hulp ingeroepen van een vriend van het meisje, die een schitterende (verzwaarde en waarschijnlijk ge pantserde auto bezit). George Lautner heeft twee generaties ge bruikt in zijn film. Aan de ene kant de jonge generatie van Jean- Pierre, aan de andere kant die van zijn vader (Overigens voortreffelijk gespeeld door Jean Lefebre). Laut ner heeft bewust de erotiek achter wege gelaten. Miou Miou komt zelfs (in tegenstelling tot de film „Les Valseuses") niet uit de kleren De vriendschap domineert en dat as- pekt maakt „Pas de problème" tot een komedie, die gezien mag wor den. (Geen vuiltje aan de lucht, Grand 5, eerste week, twaalf jaar).

Leusder Krant | 1977 | | pagina 17