itwerp-streekplan utrecht-oost AMERSFOORT, VEENENDAAL EN LEUSDEN: PROVINCIALE GROEIKERNEN AANLEG S10 WORDT NOODZAKELIJK REKREATIE-PARK BOVEN LEUSDEN/ZUID SLUIPROUTES WORDEN TEGENGEGAAN PRIORITEIT VOOR FIETSPADENNET EN BUSVERVOER Lees venier op pagina 7 linn:, ..dlllNJ.U.ld'ILM DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1977 «langrijke ontwikkeling loorde regio Amersfoort redaktie) ISOEN- In de afgelopen jaren heeft het streekplangebied Utrecht-Oost Ie verstedelijking ondergaan. De bevolking groeide sinds 1960 met it, de woningvoorraad met 75 procent en de werkgelegenheid met it. Die percentages zijn duidelijk hoger dan van Nederland in totali- pectievelijk 21, 59 en 8 procent). Om die algemene verstedelijking gsan voor gebieden, waar dit minder gewenst is, wordt het systeem mdeide deconcentratie nagestreefd. Dat betekent, dat slechts enke oor aangewezen gebieden, voor een strke verstedelijking in aan komen, maar dat kernen, die in belangrijke natuurlandschappen alleen maar mogen uitbreiden ten behoeve van eigen bevolking. In het ■ebied van Utrecht-oost zijn slechts drie plaatsen aangewezen voor de van de bevolking uit de Utrechtse heuvelrug. Die plaatsen zijn ._rt, Leusden en Veenendaal. Geldt voor de andere gemeenten het streekplangebied dat zij niet meer mogen uitbreiden, tenzij voor 'behoefte (eigen bevolking) en mits geen schade wordt aangericht met bng tot natuur, landschap, recreatie en landbouw, voor deze drie wordteen uitzondering gemaakt. Alleen voor Leusden geldt, dat zij de pfunktie zal blijven houden tot 1986 inplaats van - zoals voor Amers- Veenendaal - tot 1990. Na 1986 zal Leusden alleen maar zorgdrage .eigen behofte en geen overloop-funktie meer bekleden. In 1990 zal de voorraad 9100 stuks bedragen (1977: 5356 stuks), roei-kernfunktie van Leusden is overbodig geworden doordat de ge- [Amersfoort de beschikking kreeg (na de annexatie) over voldoende dingsmogelijkheden in het gebied van de voormalige gemeente Hoog- legen die achtergrond wordt gesteld, dat een sterke uitbreiding van jen in de mate en in het tempo zoals die vóór 1976 heeft gevonden, in de toekomst voor de overloop van Amersfoort niet meer al zijn. Aan de gemeente Amersfoort is daarom gevraagd om boven de inde „harde" plannen nog eens 10.000 woningen extra te plannen voor bied Hoogland. Die 10.000 woningen zullen dan uitsluitend worden wdvoor regio-gebondenen, aldus de opvatting van het rijk. Leusden (hier wel een provinciale groeikern, zoals duidelijk in het ontwerp plan is gesteld. In het ontwerp wordt verder conform de wens van ht rijk tan op de ontwikkelingen rond Amersfoort en Hoogland. DE WONINGBOUW EN HOOFDCENTRUM Voor wat betreft de gemeente Leus den worden in de beschrijving van het ontwerp-streekplan Utrecht-Oost de plaatsen genoemd, waar nog gebouwd kan worden. Dat is in de eerste plaats nog 23 woningen in het plan Groenhou ten (eerste fase). 3090 woningen in de tweede fase (125 ha). Achterveld 214 woningen op 11 ha en tenslotte zegt de provincie, dat het plandeel Ruige Veld in beginsel nog ruimte biedt voor 400 woningen 't Ruige Veld is - zoals bekend - aanvankelijk bedoeld als reserve-werkgelegenheidsterrein. Het feit, dat in het streekplan nu rekening wordt gehouden met woningbouw op die plaats, houdt wellicht ook verband met het feit, dat in het ontwerp- streekplan twijfels worden uitgesproken ten aanzien van de huidige situering van het hoofdcentrum. Op blz. 50/51 van de beschrijving is te lezen: „In verband met de aan gegeven groei van Leusden zal ook het voorzieningenapparaat uit gebreid moeten worden, en wel zo danig, dat er een zelfstandig centrum ontstaat, dat noch drainerend noch concurrerend voor Amersfoort werkt. Bij de planning van de omvang en de situering van dat cen trum is het goed rekening te houden met een verdere uitbreiding van Leusden in noordelijke richting. In verband hiermee bestaat een zekere voorkeur voor het situeren van het centrum nabij het Ruige Veld, waarbij dan ruimte wordt gereser veerd voor een voorzieningenap paraat behorend bij ca. 30.000 in woners." Het feit. dat de gemeente Leusden het hoofdcentrum nu reeds heeft gep land ten zuiden van de bestaande be bouwing. wordt in de beschrijving niet genoemd Wat de bedrijfsterreinen betreft zal naast het vastgestelde plan Princenhof met haar ca. 48 hectare in datzelfde gebied nog 9 hectare over zijn. Verder zal er voor ambachtelijke bedrijven op het werkgebied derde sector (Pon) 15 hectare kunnen worden gebruikt. Voor Leusden/Zuid denkt het provinciaal be stuur aan het terrein tussen de spoorlijn en de kom van het dorp: 12 hectare. Te gebruiken als er een tekort is aan werk- gelegenheidsterrein. Datzelfde geldt voor een gebied aan het Valleikanaal ten noorden van de Zwarteweg. Ook dit terrein zou kunnen worden gebruikt ter compensatie van een eventueel regio naal tekort. GROEN STERPROJEKT Aan het eind van de zestiger en in het begin van de zeventiger jaren waren er plannen voor het inrichten van een groene zóne tussen Leusden en Amersfoort, speciaal voor de dagrekreatie bestemd. Men noemde dit plan toen het „groene sterprojekt". Later werd dit plan blijkbaar in de ijskast gestopt, want er werd niets meer over gehoord. In het ontwerp-streekplan Utrecht- Oost duikt dit dagrekreatieplan ech ter plotseling weer op. Het ligt in de bedoeling om ten zuidoosten van Amersfoort een dergelijk objekt te gaan realiseren, ge schikt voor tenminste 2500 rekreanten per dag .Ten aanzien van de inrichting van het objekt gaan de gedachten in de eerste instantie uit naar het ontwikkelen van flinke bospartijen, waarin en waar tussen de bos- lig- en speelweiden kunnen worden aangelegd. De Heili- genbergerbeek dient hierbij als centrale ader te fungeren, waaromheen het ge hele rekreatiegebeuren zich dient af te spelen, waarbij een funktionele samen hang met het bosgebied ten oosten van de Paradijsweg gevonden dient te wor den." aldus het ontwerp-streekplan Uitvoerige studies hebben uitgewe zen. dat het realiseren van dergelijke dagrecreatie-punten noodzakelijk zijn om de druk vooral op andere aantrek kelijke natuurgebieden in het streekplan te kunnen verminderen. Een druk. die vooral afkomstig is van de grote steden In eerste instantie zal op de Vlasakkers een dagrekreatie-objekt worden gerealiseerd en daarna het ob jekt tussen Amersfoort en Leusden. dat volgens de streekplankaart geprojek- teerd is ten noorden van Leusden/Zuid tussen spoorlijn en Arnhemseweg. De groene strook tussen Leusden/centrum en Amersfoort (ten westen van de Groene Zoom) wprdt zogenaamd „stadsrandgebied". met uitzondering van de reeds bestaande en geplande sportvelden, volkstuintjes e d Of het Lockhorsterbos ook deel gaat uitmaken van het dagrecreatie-objekt, wordt in de beschrijving van het streekplan niet duidelijk Een direkt gevolg van de realisering van dagrecreatieprojekten in het streekplangebied is het geheel of ge deeltelijk afsluiten van verschillende boswegen voor motorisch verkeer (De Trekerweg wordt in het ontwerp als zo danig genoemd, evenals de Lock- horsterweg). Het recreatief fietsen krijgt - vooral nabij stedelijke concentraties (zoals Amersfoort) de hoogste prioriteit. Bij de provincie is op dit moment een provin ciaal fietspadenplan voor zowel het rec reatieve fietsen als voor fietsen, nodig voor het woon-werkverkeer RIJKSWEG 28 EN HET RE GIONALE VERKEER Na voltooiing van rijksweg 28 kan de zuidelijke rondweg tussen de Stichtse Rotonde en de nieuwe rijksweg een meer stedelijke funktie vervullen, aldus het ontwerp-streekplan Aan de oost zijde van Amersfoort zal op rijksweg 28 een sterke verweving plaatsvinden van doorgaand en regionaal verkeer. Studies hebben uitgewezen, dat door de korte, onderlinge knooppuntsaf standen aanleg van afzonderlijke paral- lelbanen aan weerszijden van de hoofdrijbanen gewenst zijn voor de af wikkeling van het regionale verkeer. In verband met de geringe afstand tot het stedelijke gebied van Amersfoort, zal bij rekonstruktie de uitbouw voornamelijk in oostelijke richting worden gezocht. Ter vervanging van de oorspron kelijk geplande „zijtak" tussen Rijksweg 28 en de Stichtse Rotonde zal de weg S9 (Doornseweg) in wes telijke richting worden aangesloten op Rijksweg 28. „De Arnhemseweg, de nieuwe aansluiting van Leusden en de Hogeweg," aldus de toelichting op het streekplan, „zullen volledig worden aangesloten. De aansluiting Hogeweg zal gerekon- strueerd worden. Bij de aansluiting van Rijksweg 28 op de rondweg van Amersfoort zal het parallelstelsel langs deze weg nog niet gereed zijn. Daarom zal de aansluiting van de Arnhemseweg op de rondweg in zuidelijke richting tijdelijk komen te vervallen. Deze op zich ongewenste situatie zal zo snel mogelijk moeten worden opgeheven, omdat regionaal verkeer dan de Groene Zoom van Leusden gaat belasten. De westelijke randweg van Leusden, De Groene Zoom. zal aan de noordzijde worden aangesloten op de rondweg van Amersfoort. Door de rekonstruktie van de rondweg zal het huidige viadukt in de Heiligenbergerweg moeten worden vervangen Het ligt daarbij voor de hand de nieuwe aansluiting van Leusden door te trekken naar het Amersfoortse wegenstelsel (Heiligen bergerweg) Omdat deze weg de kortste verbinding vormt tussen Leusden en Amersfoort, zal op deze weg prioriteit moeten worden gegeven aan bussen en fietsen. Nadere studie zal moeten uitwijzen of en in hoeverre het autoverkeer op de Heiligenberge rweg moet worden beperkt." DE S10 Hoewel sommige optimisten reeds hebben gedacht, dat de S 10 voorgoed m de ijskast zou zijn verdwenen, het ontwerp-streekplan Utrecht-Oost denkt er duidelijk anders over. De provinciale plannenmakers hebben van dit ver- Viadukt Heiligenbergerweg moet worden vervangen als de rekonstruktie van Rijksweg 28 met nieuwe aansluitingen en parallelwegen wordt gereali seerd. keersgebied een uitvoerige studie ge maakt en zijn tot de konklusie gekomen, dat de verkeersdruk op de Doornseweg en de Arnhemseweg niet of nauwelijks verminderde zodra capaciteitsver- ruimende wegens elders werden ge realiseerd. Zo had men de verwachting, dat door de aanleg van de S1 (Ede- Barneveld) de druk op de Arnhemseweg zou verminderen. Die veronderstelling is niet juist gebleken De verkeersdruk op deze wegen blijkt ongevoelig te zijn voor capaciteitsver ruiming elders Die verkeersdruk, die voornamelijk wordt veroorzaakt door de groei van het regionale verkeer uit de kernen Woudenberg, Scherpenzeel en Renswoude. maakt binnen afzienbare tijd een capaciteitsverruiming noodza kelijk. ..bijvoorbeeld in de vorm van een verdubbeling van de Arnhemseweg of de aanleg van een nieuwe weg S10." Het scheppen van oplossingen brengt zowel voor- en nadelen met zich mee Daar is men zich terdege van be wust In de toelichting staat hierover: ..Bij verbreding van de Arnhemseweg ten noorden van Woudenberg of aanleg van de S10 wordt de ontwikkeling van het sluipverkeer via agrarische wegen tussen Leusden en Woudenberg/- Scherpenzeel tegengegaan De ver keersdruk op Woudenberg (dat nu wordt gevierendeeld door doorgaande wegen) wordt bij aanleg van de weg S 10 in belangrijke mate verminderd." Op dit moment bekijkt men nog andere ac ceptabele varianten. Een mogelijkheid is ook nog de aanleg van de S10 tussen Amersfoort en de S6 (Ede-Zeist) met een aansluiting op de S 11 zuidelijk rond Woudenberg (Woudenberg- Leersum). VOORKEUR VOOR AANLEG S10 Toch spreekt de provincie haar voorkeur uit voor de aanleg van een geheel nieuwe weg (S10) inplaats van verbeteringen en uitbreidingen van de bestaande. In de beschrijving van het streekplan schrijft de pro vincie: „Niettegenstaande het be leidsuitgangspunt terug houdendheid te betrachten met aan leg van nieuwe wegen en prioriteit te geven aan omleggingen om woon gebieden, is hier voor aanleg van een geheel nieuwe verbinding gekozen, omdat ernstig moet worden ge vreesd, dat benuttiging van be staande wegen verkeerskundig geen voldoende soelaas biedt en eveneens tot ernstig landschappe lijke schade zal leiden en daarenbo ven aanleg van deze nieuwe verbin ding de problematiek van een te grote verkeersbelasting van woon gebieden voor meerdere kernen op lost." De Heiligenbergertoeek zal als een centrale ader dienen van het nieuw geplande rekreatieprojekt. Het boslaantje achter de Schuttershoef - deel van rekreatiegebied?

Leusder Krant | 1977 | | pagina 5